Průvodce státem

Východní Timor

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky

Praktické tipy na Timor

Co vidět a navštívit na Timoru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Timoru

Zavřít boční panel

Maubisse

Je menší klidné historické městečko ležící v kopcích ve výšce kolem 1.400 m n. m. asi 30 km jižně od Dili. Zhruba 15 km východně od Maubisse se nachází nejvyšší bod Východního Timoru Mount Ramelau, který je také možné navštívit.

Zavřít boční panel

Dili

Hlavní město je vstupní branou Východního Timoru, i když není úplně oblíbené vzhledem k pověsti ne úplně nebezpečného místa, tak cestě sem se asi nevyhnete. Ale krátkým pobytem v Dili nic nezkazíte. Dili leží na severním pobřeží země a je hlavním a zároveň největším městem Východního Timoru se zhruba čtvrt milionem obyvatel, je komerčním centrem a nejvýznamnějším přístavem v zemi. Dili toho nemá až tolik co nabídnout, hodně budov bylo zničeno během násilností, které doprovázely východotimorskou nezávislost. Ale přesto se tu najde několik zajímavých míst, pobřežní promenáda, muzea, kostely, katedrály a různé monumenty, dále stojí za návštěvu místní markety. 

Zavřít boční panel

Atauro

Jedná se o ostrov vzdálený 30 km na sever od Dili, který nabízí zajímavé treky vedoucí místními vesnicemi a tropickým pralesem, hezké pláže a korálové útesy ideální ke šnorchlování a potápění.

Zavřít boční panel

Nino Konis Santana

Je první národní park a chráněná oblast ve Východním Timoru, leží v nejvýchodnější části země. Park čítá přes 1.200 km čtverečních, jehož součástí je i pohoří Paitchau, jezero Ira Lalaro a malý ostrov Jaco. V parku jsou jedinečné rostlinné a živočišné druhy, celá oblast je velice řídce obydlena a na jeho pobřeží leží řada ohrožených korálových útesů.

Počasí a sezóny na Timoru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Východní Timor
Na celém ostrově je podobné počasí

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Východní Timor leží v tropickém vlhkém podnebí, střídá se tu suché (letní měsíce) období a deštivé (zimní měsíce) období. Nejtepleji je na podzim, jinak průměrné teploty jsou zhruba stejné po celý rok (v nížinách kolem 27 °C), žádné velké teplotní výkyvy tu během roku nenajdete.

Sezóny a kdy vyrazit

Teploty jsou příjemné po celý rok, ale je lepší se vyhnout deštivému monzunovému období, které trvá převážně v zimních měsících (prosinec–duben). V letních měsících prší podstatně méně, takže nejlepší období k návštěvě je někdy mezi květnem a listopadem.

Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu