Východní Timor

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Maubisse

Je menší klidné historické městečko ležící v kopcích ve výšce kolem 1.400 m n. m. asi 30 km jižně od Dili. Zhruba 15 km východně od Maubisse se nachází nejvyšší bod Východního Timoru Mount Ramelau, který je také možné navštívit.

Hlavní město je vstupní branou Východního Timoru, i když není úplně oblíbené vzhledem k pověsti ne úplně nebezpečného místa, tak cestě sem se asi nevyhnete. Ale krátkým pobytem v Dili nic nezkazíte. Dili leží na severním pobřeží země a je hlavním a zároveň největším městem Východního Timoru se zhruba čtvrt milionem obyvatel, je komerčním centrem a nejvýznamnějším přístavem v zemi. Dili toho nemá až tolik co nabídnout, hodně budov bylo zničeno během násilností, které doprovázely východotimorskou nezávislost. Ale přesto se tu najde několik zajímavých míst, pobřežní promenáda, muzea, kostely, katedrály a různé monumenty, dále stojí za návštěvu místní markety.

Zavřít
Ikona pinu

Atauro

Jedná se o ostrov vzdálený 30 km na sever od Dili, který nabízí zajímavé treky vedoucí místními vesnicemi a tropickým pralesem, hezké pláže a korálové útesy ideální ke šnorchlování a potápění.

Zavřít
Ikona pinu

Nino Konis Santana

Je první národní park a chráněná oblast ve Východním Timoru, leží v nejvýchodnější části země. Park čítá přes 1.200 km čtverečních, jehož součástí je i pohoří Paitchau, jezero Ira Lalaro a malý ostrov Jaco. V parku jsou jedinečné rostlinné a živočišné druhy, celá oblast je velice řídce obydlena a na jeho pobřeží leží řada ohrožených korálových útesů.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 28 °C 28 °C 27 °C 27 °C 27 °C 27 °C 26 °C 25 °C 25 °C 26 °C 27 °C 27 °C
Teplota vody 30 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C 27 °C 27 °C 28 °C 29 °C 30 °C 31 °C
Sluneční svit 6 h 6 h 6 h 8 h 9 h 8 h 9 h 9 h 10 h 10 h 9 h 7 h
Hlavní sezóna

Počasí

Východní Timor leží v tropickém vlhkém podnebí, střídá se tu suché (letní měsíce) období a deštivé (zimní měsíce) období. Nejtepleji je na podzim, jinak průměrné teploty jsou zhruba stejné po celý rok (v nížinách kolem 27 °C), žádné velké teplotní výkyvy tu během roku nenajdete.

Kdy vyrazit

Teploty jsou příjemné po celý rok, ale je lepší se vyhnout deštivému monzunovému období, které trvá převážně v zimních měsících (prosinec–duben). V letních měsících prší podstatně méně, takže nejlepší období k návštěvě je někdy mezi květnem a listopadem.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Nejstarší písemný záznam o Timoru pochází ze 14. století, kdy byl součásti jávské říše Majapahit. Na začátku 16. století Timor objevili Evropanéa východní část ostrova se stala portugalskou kolonií. Rozdělení na západní (indonéskou) a východní (portugalskou) část ostrova Timor proběhlo v roce 1916. V roce 1975 vyhlásil Východní Timor nezávislost, jenomže krátce na to Indonésie provedla invazi na východní část…

Jak ušetříš

Americký dolar a centavos Východní Timor nemá dosud úplně vlastní měnu, do roku 2000 se k placení používala indonéská rupie, kterou v roce 2003 nahradil americký dolar a nové vlastní mince centavos, které mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 25, 50 a 100. Jeden dolar se rovná 100 centavos. Vlastní bankovky Východní Timor zatím nemá. Směnárny a platby kartou Směnárny nemusíte vůbec řešit, vzhledem k tomu, že se tu platí americkými dolary, které si…

Jak se budeš dopravovat

Jak na Východní Timor Do Východního Timoru vede cesta přes hlavní město Dili. Můžete se sem dostat z Denapasaru na Bali s indonéskými společnostmi Garuda Indonesia, Citilink a Sriwijaya Air. Ze Singapuru sem létá singapurský Silk Air a z australského Darwinu australské Airnorth. Ceny za jednosměrné letenky z Denpasaru začínají většinou zhruba na 3.000 Kč, ze Singapuru na 6.000 Kč a z Darwinu na 5.000 Kč, takže nic příliš…

Co ochutnáš

Východotimorská kuchyně Mezi nejoblíbenější místní jídla patří smažené ryby, různé mořské plody a kuře s kari. Plus jsou tu oblíbená další indonéská, japonská, čínská a portugalská jídla. Výborná je i známá místní východotimorská káva. Jak se stravovat jako místní Místní se stravují většinou spíše v menších útulnějších občerstveních podél ulic, hodně se tu jí smažené ryby a mořské plody, oblíbené je kari a další pálivá jídla a ingredience.…

Jaké výlety podnikneš

Východní Timor je rozmanitá země, která nabízí stavby z koloniální doby, hornatý terén s krásnými výhledy, hezké pláže, korálové útesy a výborné možnosti ke šnorchlování a potápění. Městská turistika Dili se dá absolvovat během jednoho dne, za návštěvu stojí O Arquivo& Museu da Resistência Timorense (AMRT), což je muzeum a archiv zachycující boj za nezávislost, hřbitov Santa Cruz, který je pamětním místem masakru, při němž bylo zabito více…

Na co si dej pozor

Zdraví Ve Východním Timoru nehrozí žádná velká zdravotní rizika nebo nemoci, pokud bude člověk dávat pozor a dodržovat základní hygienická pravidla. Doporučuje se pít pouze balenou vodu a ovoce a zeleninu si před konzumací pořádně opláchnout. Ve větších městech se nachází nemocnice, ale rozhodně je lepší dělat vše pro to, abyste v nich nemuseli skončit, jelikož místní zdravotnictví není na nijak vysoké úrovni a nemocnicím je lepší se vyhnout, pokud…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Občané ČR mohou na základě dohody mezi EU a Východním Timorem o bezvízovém styku cestovat do Východního Timoru bez víza a zůstat v zemi po dobu 90 dnů. Další dokumenty Ke vstupu do země stačí cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců od výstupu ze země. Očkování Žádné očkování pro vstup do země není povinné, ale z nařízení východotimorské vlády je však záznam o platném očkování vyžadován při příletu z oblasti výskytu žluté zimnice …

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Nejstarší písemný záznam o Timoru pochází ze 14. století, kdy byl součásti jávské říše Majapahit. Na začátku 16. století Timor objevili Evropanéa východní část ostrova se stala portugalskou kolonií. Rozdělení na západní (indonéskou) a východní (portugalskou) část ostrova Timor proběhlo v roce 1916.

V roce 1975 vyhlásil Východní Timor nezávislost, jenomže krátce na to Indonésie provedla invazi na východní část ostrova a to i přesto, že sama Indonésie dříve uvedla, že na toto území nemá žádný historický nárok. Tento konflikt zřejmě vyvolala východotimorská politická strana FRETLIN, která měla podporu tehdejší komunistické garnitury Čínské lidové republiky. A Indonésie měla obavy, že by tato oblast mohla padnout do sféry komunistického vlivu, čemuž chtěla za každou cenu zabránit. Následovala dlouhá partyzánská válka, během níž z tehdejšího celkového počtu 700.000 obyvatel zahynulo nejméně 100.000.

Až po zesílení mezinárodního tlaku a po politických změnách v Indonésii se indonéská vojska stáhla. V referendu o nezávislosti Východního Timoru na Indonésii organizovaném OSN 30. srpna 1999 hlasovalo 78,5 % účastníků referenda pro nezávislost a 20. května 2002 se Východní Timor stal nezávislou zemí. Prvním prezidentem se stal respektovaný bojovník za nezávislost Xanana Gusmao.

Lidé

Ve Východním Timoru žije něco přes 1 milion obyvatel, tedy 10x méně než v ČR. Největší hustota osídlení je v oblasti okolo hlavního města Dili. Původní obyvatelstvo tvoří mix několika etnických skupin, největší z nich je mix Malajo-Polynésanů, kteří se nazývají Tetumové, další významnou skupinou jsou Papuánci a mnoho dalších kmenů. Kromě úředních jazyků, kterými jsou tetum a portugalština, se ve Východním Timoru setkáme s dalšími asi 30 dialekty. Náboženských skupin je tu více, ale přes 90 % tvoří katolíci, dále tu jsou i protestanté a muslimové. S gramotností místní populace je to slabší, číst a psát umí pouze něco přes 50 % obyvatel, se zaměstnaností je to podobné, ta dosahuje pouze zhruba 50 %. Zaměstnanost je rozdělena do dvou částí, 10 % obyvatel pracuje ve službách a průmyslu a 90 % v zemědělství.

Svátky

Svátky ve Východním Timoru se většinou shodují s těmi katolickými, Vánoce a Velikonoce mají jako my v ČR. Dále slaví 20. května Den nezávislosti, 15. srpna Den Nanebevzetí Panny Marie, 30. srpna Den konzultace, 20. září Den osvobození, 1. listopadu Den Všech svatých, 12. listopadu Den památky masakru v Santa Cruz, který se odehrál v roce 1991, 28. listopadu Den nezávislosti a 8. prosince Den neposkvrněného početí.

V dubnu (někdy až v květnu, záleží na období dešťů) se koná každoroční timorský karneval v hlavním městě Dili. Tento karneval je hlavně o zábavě, hudbě a multikulturalismu. Národnostní menšiny a cizí ambasády jsou zvány, aby se tohoto každoročního karnevalu zúčastnily.

Víkend dodržují ve Východním Timoru v sobotu a neděli stejně jako my v ČR.

Kultura

Ač se jedná o chudou zemi, tak kulturně nabízí docela zajímavý a bohatý mix. Mísí se tu asijská a pacifická/polynéská kultura s katolickou vírou. Zajímavé je, že Východní Timor přímo sousedí s Indonésií, s níž vedl dlouhé boje o svoji nezávislost a která je největší muslimskou zemí světa a nesrovnatelně menší Východní Timor má obyvatel muslimského vyznání kolem 1 %.

Na jedné ulici vlastně můžete potkat papuánského „lidojeda,“ muslimského Indonésana a katolíka vycházejícího z kostela.

Jazyk

Oficiálním jazykem je tatum a portugalština, dá se tu domluvit i indonésky a občas i anglicky. Ve Východním Timoru existuje kolem 30 dialektů, jejichž vysoký počet na tak malém území je dán hornatým terénem, který znesnadňoval mísení jednotlivých kmenů a kultur.

Turismus

Východní Timor je jednou z neprobádaných zemí a není příliš hojně navštěvován vzhledem k tomu, že donedávna tu probíhaly boje o nezávislost a ani po jejím následném vyhlášení boje nijak zásadně neutichly. Hlavní město Dili také ještě nedávno patřilo mezi nejnebezpečnější města světa, ale v posledních letech se situace výrazně zlepšila a cestu do těchto nepoznaných končin si nachází stále více turistů. Východní Timor by si velice přál, aby sem začali jezdit turisté více, tím by se zvedla prestiž země a celkově by se zemi dařilo zase o trochu lépe, navíc je Východní Timor turismem nepoznamenán, takže se člověku dostane hodně autentický zážitek místní kultury a přírody.

Geografie

Ostrov Timor, na jehož východní části se nachází Východní Timor, leží na jižní polokouli v ostrovní části Jihovýchodní Asie severně od Austrálie. Ostrov Timor je jedním z ostrovů v Malých Sundách. Na sever od ostrova je Bandské moře a na jih Timorské moře, které odděluje ostrov od Austrálie. Kromě jihu je ostrov Timor ze všech stran obklopen indonéskými ostrovy. Povrch země tvoří převážně hory, nejvyšším bodem je Mount Ramelau, jehož vrchol se nachází v nadmořské výšce téměř 3.000 m.

Východní Timor je 5,5x menší než Česko.

Zavřít

Jak ušetříš

Americký dolar a centavos

Východní Timor nemá dosud úplně vlastní měnu, do roku 2000 se k placení používala indonéská rupie, kterou v roce 2003 nahradil americký dolar a nové vlastní mince centavos, které mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 25, 50 a 100. Jeden dolar se rovná 100 centavos. Vlastní bankovky Východní Timor zatím nemá.

Směnárny a platby kartou

Směnárny nemusíte vůbec řešit, vzhledem k tomu, že se tu platí americkými dolary, které si můžete rovnou přivést s sebou. Na bankomaty narazíte většinou ve městech a není problém si vybrat peníze, ale placení kartou tu není zatím moc rozšířeno a i velká část hotelů preferuje spíše placení v hotovosti.

Kolik co stojí

Kdo by čekal, že tato chudá země bude zároveň i levná, tak se mýlí. Ceny nejsou příliš vysoké, ale leckoho možná překvapí. V průměrné restauraci se najíte zhruba od 100 Kč, litr vody koupíte za 10 Kč, pivo stojí kolem 60 Kč, půlkilový chléb je k mání za 25 Kč a benzin stojí zhruba 25 Kč/litr. Nejlevnější ubytování stojí pár stovek a průměrné hotely začínají na 1.000 Kč/noc. Za taxíka většinou zaplatíte kolem 30 Kč/km.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není ve Východním Timoru úplně obvyklé, ale pokud budete chtít navíc ocenit nějakou službu, tak se vám meze samozřejmě nekladou. Smlouvání také není úplně obvyklé, ale můžete se s ním setkat.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá samozřejmě, když zvolíte nejlevnější typ ubytování, budete využívat místní dopravu a stravovat se budete na různých marketech a v pouličních občerstveních.

Denní rozpočet

Průměrný dvoulůžkový hotelový pokoj začíná zhruba na 1.000 Kč/noc, jídlo a pití v průměru vyjde na 200–300 Kč/den, doprava v závislosti na délce cesty, od desítek korun za dopravu po městě až po pár stovek, pokud se chystáte někam dál. Vždy je lepší počítat s trochu vyššími náklady, lepší je být příjemně překvapen, než nemile zaskočen. Průměrně za den na osobu utratíte asi 900 Kč.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Východní Timor

Do Východního Timoru vede cesta přes hlavní město Dili. Můžete se sem dostat z Denapasaru na Bali s indonéskými společnostmi Garuda Indonesia, Citilink a Sriwijaya Air. Ze Singapuru sem létá singapurský Silk Air a z australského Darwinu australské Airnorth. Ceny za jednosměrné letenky z Denpasaru začínají většinou zhruba na 3.000 Kč, ze Singapuru na 6.000 Kč a z Darwinu na 5.000 Kč, takže nic příliš levného.

Jak se nejlépe dopravovat

Dopravovat se dá místními autobusy, nejen na krátké, ale i na delší vzdálenosti, autobusy jsou relativně spolehlivé. Taxíky jsou také spolehlivé a pohodlnější, dále se dá dopravovat i loděmi na okolní ostrovy. Ceny jsou přijatelné (i když se vás mohou jako turisty pokusit „natáhnout,“ takže je tu prostor pro případné smlouvání) a pohybují se v jednotkách dolarů, maximálně desítkách pokud jde o delší či náročnější cestu. Většina autobusů a lodí odjíždí z Dili ráno a je lepší si přesné trasy a časy zjistit v nějakých infocentrech nebo na hotelu na místě, kde většinou mají aktuálnější a přesnější informace. Jedná se o chudou a trochu nevyzpytatelnou zemi, jejíž infrastruktura není kdovíjaká, takže sázet předem na nějaké pravidelné jízdní/lodní řády se úplně nevyplácí, vždy je lepší si trasy a časy ověřit na místě. Navíc vnitrozemí je hodně kopcovité a hornaté, takže většina cest se může hodně protáhnout. Dále je tu i možnost zapůjčení vlastního auta, případně skútru, ale ceny už jsou o něco vyšší.

Půjčení auta

Půjčit si vlastní auto není až takový problém, stačí předložit řidičský průkaz, ale ceny se pohybují mezi 2.000–3.000 Kč/den, tedy jsou poměrně dost vysoké. Cena benzinu se pohybuje kolem 25 Kč/litr.

Veřejná doprava

Dopravovat se dá docela dobře místními autobusy, které jsou relativně spolehlivé, ale nečekejte žádný velký luxus. Z hlavního města Dili se můžete vydat do všech směrů. Dili je spojeno s většinou velkých a významnějších měst a míst, ceny se pohybují od desítek až po několik stovek korun v závislosti na délce cesty. Silnice a cesty bývají ve špatné kondici, takže cesty do vzdálenějších míst se mohou hodně protáhnout. Z Dili se dá dobře dopravit i na lodích na okolní ostrovy a ceny bývají také nízké. Taxíky jsou spolehlivé, hlavně v Dili, ceny po městě většinou nepřesáhnou 100 Kč, na delších cestách se dá cena předem dohodnout.

Zavřít

Co ochutnáš

Východotimorská kuchyně

Mezi nejoblíbenější místní jídla patří smažené ryby, různé mořské plody a kuře s kari. Plus jsou tu oblíbená další indonéská, japonská, čínská a portugalská jídla. Výborná je i známá místní východotimorská káva.

Jak se stravovat jako místní

Místní se stravují většinou spíše v menších útulnějších občerstveních podél ulic, hodně se tu jí smažené ryby a mořské plody, oblíbené je kari a další pálivá jídla a ingredience. Oblíbená je i východotimorská káva, která je jedním z hlavních produktů této země.

Obvyklé ceny v restauracích

Cena jídla v průměrné restauraci se pohybuje kolem 100 Kč, pivo stojí zhruba 70 Kč, třetinka Coca-Coly 50 Kč a půl litru vody 10 Kč, cena kávy činí kolem 80 Kč.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Východní Timor je rozmanitá země, která nabízí stavby z koloniální doby, hornatý terén s krásnými výhledy, hezké pláže, korálové útesy a výborné možnosti ke šnorchlování a potápění.

Městská turistika

Dili se dá absolvovat během jednoho dne, za návštěvu stojí O Arquivo& Museu da Resistência Timorense (AMRT), což je muzeum a archiv zachycující boj za nezávislost, hřbitov Santa Cruz, který je pamětním místem masakru, při němž bylo zabito více než 250 lidí indonéskou armádou. Město je poseto i dalšími zajímavými stavbami z koloniální doby. Projít se můžete po několikakilometrové promenádě podél severního pobřeží, kde se nachází i přístav. Zhruba 7 km na východ od Dili se nachází mys Fatucama, který je známý svou 27 metrů vysokou sochou Ježíše (Cristo Rei), a odkud je krásný výhled na zátoku a okolní hory, nachází se tu i hezká pláž a průzračné moře.

Maubisse je menší klidné historické městečko ležící v kopcích ve výšce kolem 1.400 m n. m. asi 30 km jižně od Dili a dostanete se sem autobusem, který jezdí každé ráno z Dili.

Přírodní krásy

Atauro je malý ostrov vzdálený 30 km na severně od Dili, ostrov je malý a dá se projít/projet křížem krážem během pár dní. Jeho vnitrozemí je kopcovité a nabízí zajímavé trekové trasy, ostrov lemují hezké pláže, kde můžete relaxovat a korálové útesy, takže ideální i pro šnorchlování a potápění. Dostanete se sem z Dili loděmi, které většinou odjíždí ráno.

Nino Konis Santana je první národní park a chráněná oblast ve Východním Timoru, leží v nejvýchodnější části země zhruba 190 km od Dili. Park má přes 1.200 km čtverečních, jehož součástí je i pohoří Paitchau, jezero Ira Lalaro a malý ostrov Jaco. V parku jsou jedinečné rostlinné a živočišné druhy, celá oblast je velice řídce obydlena a na jeho pobřeží leží řada ohrožených korálových útesů. Tato oblast je ideální na treky džunglí, poznání úžasné fauny a flóry. V neposlední řadě je pobřeží parku a přilehlý ostrov Jaco ideální ke koupání a relaxování na liduprázdných plážích a také ke šnorchlování a potápění u korálových útesů. Tato oblast je už docela daleko od Dili a je lepší si zde zajistit několikadenní pobyt, s dopravou vám jistě poradí a zajistí v Dili podle vašich představ, vzhledem k dálce a nekvalitě místních silnic již samotná cesta sem může být zajímavým zážitkem.

Betano leží na jižním pobřeží ostrova asi 40 km jižně od Maubisse a nachází se tu několik kilometrů dlouhá pláž s černým pískem.

Mount Ramelau je nejvyšším bodem Východního Timoru s výškou 2.986 m. n. m. a leží zhruba 15 km západně od Maubisse a 40 km na jih od Dilli a pro dobrodružnější povahy je přístupný k návštěvě, na vrcholu se nachází sochy Panny Marie. Ohledně podrobnějších informací je lepší kontaktovat Timor Adventures, jelikož dostat se nahoru není úplně jednoduché vzhledem k náročnějším cestám a počasí.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Ve Východním Timoru nehrozí žádná velká zdravotní rizika nebo nemoci, pokud bude člověk dávat pozor a dodržovat základní hygienická pravidla. Doporučuje se pít pouze balenou vodu a ovoce a zeleninu si před konzumací pořádně opláchnout.

Ve větších městech se nachází nemocnice, ale rozhodně je lepší dělat vše pro to, abyste v nich nemuseli skončit, jelikož místní zdravotnictví není na nijak vysoké úrovni a nemocnicím je lepší se vyhnout, pokud to není vyloženě nutné. Určitě se nezapomeňte řádně pojistit.

Kriminalita

Politická situace v zemi se zlepšuje, ale zejména v hlavním městě Dili není situace úplně ideální, dochází tu občas k násilnostem a demonstracím, které mívají politický podtext. Za část násilností mohou i místní gangy, které mívají na svědomí i přepadávání, vandalismus a krádeže. Ženám se v noci nedoporučuje jezdit samotné v taxíku nebo se pohybovat v zapadlých uličkách. Dále je lepší vyhýbat se různým pouličním demonstracím a mítinkům. Musíte mít na paměti, že se stále jedná o politicky méně stabilní zemi a místní obyvatelstvo je velmi chudé, takže je lepší případným nepříjemnostem předcházet. Tyto opatření se týkají hlavně Dili.

Předpokládalo se, že v roce 2012 všechny mezinárodní sily, které se snaží Východní Timor stabilizovat, odejdou a místní vláda bude schopna zajistit vnější i vnitřní bezpečnost země. Ale podle místních diplomatů je to v nejbližší době spíše nereálné.

Riziko katastrof

Východní Timor leží v relativně bezpečné oblasti, i když se tu občas můžeme setkat se zemětřesením a během vydatnějších dešťů i s povodněmi. Případně se tu v zimních deštivějších měsících může objevit i nějaký cyklón.

Důležité kontakty

Nejbližší zastoupení je Velvyslanectví České republiky v Jakartě (Indonésie): +62 21 239 61 12, +62 21 239 61 13, +62 811 1941 251

  • Policie – 112
  • Hasiči – 33122110
  • Záchranná služba – 3311014
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Občané ČR mohou na základě dohody mezi EU a Východním Timorem o bezvízovém styku cestovat do Východního Timoru bez víza a zůstat v zemi po dobu 90 dnů.

Další dokumenty

Ke vstupu do země stačí cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců od výstupu ze země.

Očkování

Žádné očkování pro vstup do země není povinné, ale z nařízení východotimorské vlády je však záznam o platném očkování vyžadován při příletu z oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění rizikové oblasti) toto očkování není potřebné

Celní předpisy

Při příletu i odletu je nutno celně deklarovat dovoz/vývoz cizí měny přesahující částku 5.000 USD. V případě částky přesahující 10.000 USD je potřeba jak k dovozu, tak vývozu získat nejprve souhlas místní centrální banky. Omezen je dovoz alkoholu (1,5 litru destilátu nebo 5 litrů vína na dospělou osobu), tabáku (200 ks cigaret, 75 ks doutníků, 30 g tabáku), parfémů (75 ml), kávy (1 kg) a čaje (200 g). Dále je nutno celně deklarovat dovoz/vývoz zvířat, ptactva, hmyzu, ryb, částí zvířat, masných výrobků, kůže, peří, kostí, mušlí, korálů, vzorků organismů a léčiv.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Timor.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Timoru.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Timoru s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Timor

Východní Timor u nás zatím bohužel nemá žádné akční letenky.
Nastav si hlídače a my ti dáme vědět, jakmile se nějaké objeví!

Nastavit hlídače
Byl jsi na Timoru?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili