Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují. Akční letenky na Timor
Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek

Praktické tipy před cestou na Timor

Co vidět na Timoru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Timoru

Mapa s místy co vidět a navštívit na Timoru

Co dělat na Timoru

Co dělat na Timoru a kam na výlety po okolí? Sport, odpočinek, příroda, jak se zabavit s dětmi... seznam nejlepších aktivit pro Východní Timor.

Počasí na Timoru

Přehledně o počasí na Timoru a teploty během roku. Kdy jet na Timor na dovolenou, aby vám vyšlo počasí a nezmokli jste?

Doprava na Timoru

Jak se dopravovat a cestovat na Timoru? Cestování na Timoru letadlem, vlakem, autobusem, autem či motorkou – co je lepší a kolik to stojí?

Peníze a ceny na Timoru

Čím platit na Timoru a jaké jsou ceny? Místní měna je Americký dolar. Kde směnit peníze, lze platit kartou a kolik co stojí na Timoru?
Aktuální kurz 1 $ = 23.08 Kč

Jídlo na Timoru

Co ochutnat na Timoru a jaká je tradiční kuchyně? Typická jídla, národní speciality a vše o tom, co se jí na Timoru a kde se stravovat.

Kultura a lidé na Timoru

Jak se mluví na Timoru? Objev v krátkosti historii, kulturu, svátky a jiné užitečné informace jako kde leží Východní Timor a jakou má rozlohu?

Bezpečnost na Timoru

Je Východní Timor bezpečné pro cestovatele? Zjistěte možná rizika, nemoci a úroveň bezpečnosti a kriminality na Timoru + očkování a pojištění.

Víza na Timoru

Je potřeba vízum a pas na Timor? Zjistěte, kde a jak získat vízum (na letišti nebo ambasádě) a jaká je cena turistického víza na Timor?

Další průvodce na Timoru a okolí

Hi!
Ahoj!
Indonésie
Průvodce zemí
Welcome, my friend!
Vítej, příteli!
Austrálie
Průvodce zemí
Narito makakahanap ka enjoy ito!
Tady se ti bude líbit!
Filipíny
Průvodce zemí
Kami sedang menunggu untuk anda!
Už na tebe čekáme!
Malajsie
Průvodce zemí
You will like it here!
Tady se ti bude líbit!
Brunej
Průvodce zemí
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu