Východní Timor
Východní Timor

Kultura a lidé na Timoru

Historie v kostce

Nejstarší písemný záznam o Timoru pochází ze 14. století, kdy byl součásti jávské říše Majapahit. Na začátku 16. století Timor objevili Evropanéa východní část ostrova se stala portugalskou kolonií. Rozdělení na západní (indonéskou) a východní (portugalskou) část ostrova Timor proběhlo v roce 1916.

V roce 1975 vyhlásil Východní Timor nezávislost, jenomže krátce na to Indonésie provedla invazi na východní část ostrova a to i přesto, že sama Indonésie dříve uvedla, že na toto území nemá žádný historický nárok. Tento konflikt zřejmě vyvolala východotimorská politická strana FRETLIN, která měla podporu tehdejší komunistické garnitury Čínské lidové republiky. A Indonésie měla obavy, že by tato oblast mohla padnout do sféry komunistického vlivu, čemuž chtěla za každou cenu zabránit. Následovala dlouhá partyzánská válka, během níž z tehdejšího celkového počtu 700.000 obyvatel zahynulo nejméně 100.000.

Až po zesílení mezinárodního tlaku a po politických změnách v Indonésii se indonéská vojska stáhla. V referendu o nezávislosti Východního Timoru na Indonésii organizovaném OSN 30. srpna 1999 hlasovalo 78,5 % účastníků referenda pro nezávislost a 20. května 2002 se Východní Timor stal nezávislou zemí. Prvním prezidentem se stal respektovaný bojovník za nezávislost Xanana Gusmao.

Lidé

Ve Východním Timoru žije něco přes 1 milion obyvatel, tedy 10x méně než v ČR. Největší hustota osídlení je v oblasti okolo hlavního města Dili. Původní obyvatelstvo tvoří mix několika etnických skupin, největší z nich je mix Malajo-Polynésanů, kteří se nazývají Tetumové, další významnou skupinou jsou Papuánci a mnoho dalších kmenů. Kromě úředních jazyků, kterými jsou tetum a portugalština, se ve Východním Timoru setkáme s dalšími asi 30 dialekty. Náboženských skupin je tu více, ale přes 90 % tvoří katolíci, dále tu jsou i protestanté a muslimové. S gramotností místní populace je to slabší, číst a psát umí pouze něco přes 50 % obyvatel, se zaměstnaností je to podobné, ta dosahuje pouze zhruba 50 %. Zaměstnanost je rozdělena do dvou částí, 10 % obyvatel pracuje ve službách a průmyslu a 90 % v zemědělství.

Svátky

Svátky ve Východním Timoru se většinou shodují s těmi katolickými, Vánoce a Velikonoce mají jako my v ČR. Dále slaví 20. května Den nezávislosti, 15. srpna Den Nanebevzetí Panny Marie, 30. srpna Den konzultace, 20. září Den osvobození, 1. listopadu Den Všech svatých, 12. listopadu Den památky masakru v Santa Cruz, který se odehrál v roce 1991, 28. listopadu Den nezávislosti a 8. prosince Den neposkvrněného početí.

V dubnu (někdy až v květnu, záleží na období dešťů) se koná každoroční timorský karneval v hlavním městě Dili. Tento karneval je hlavně o zábavě, hudbě a multikulturalismu. Národnostní menšiny a cizí ambasády jsou zvány, aby se tohoto každoročního karnevalu zúčastnily.

Víkend dodržují ve Východním Timoru v sobotu a neděli stejně jako my v ČR.

Kultura

Ač se jedná o chudou zemi, tak kulturně nabízí docela zajímavý a bohatý mix. Mísí se tu asijská a pacifická/polynéská kultura s katolickou vírou. Zajímavé je, že Východní Timor přímo sousedí s Indonésií, s níž vedl dlouhé boje o svoji nezávislost a která je největší muslimskou zemí světa a nesrovnatelně menší Východní Timor má obyvatel muslimského vyznání kolem 1 %.

Na jedné ulici vlastně můžete potkat papuánského „lidojeda,“ muslimského Indonésana a katolíka vycházejícího z kostela.

Jazyk

Oficiálním jazykem je tatum a portugalština, dá se tu domluvit i indonésky a občas i anglicky. Ve Východním Timoru existuje kolem 30 dialektů, jejichž vysoký počet na tak malém území je dán hornatým terénem, který znesnadňoval mísení jednotlivých kmenů a kultur.

Turismus

Východní Timor je jednou z neprobádaných zemí a není příliš hojně navštěvován vzhledem k tomu, že donedávna tu probíhaly boje o nezávislost a ani po jejím následném vyhlášení boje nijak zásadně neutichly. Hlavní město Dili také ještě nedávno patřilo mezi nejnebezpečnější města světa, ale v posledních letech se situace výrazně zlepšila a cestu do těchto nepoznaných končin si nachází stále více turistů. Východní Timor by si velice přál, aby sem začali jezdit turisté více, tím by se zvedla prestiž země a celkově by se zemi dařilo zase o trochu lépe, navíc je Východní Timor turismem nepoznamenán, takže se člověku dostane hodně autentický zážitek místní kultury a přírody.

Geografie

Ostrov Timor, na jehož východní části se nachází Východní Timor, leží na jižní polokouli v ostrovní části Jihovýchodní Asie severně od Austrálie. Ostrov Timor je jedním z ostrovů v Malých Sundách. Na sever od ostrova je Bandské moře a na jih Timorské moře, které odděluje ostrov od Austrálie. Kromě jihu je ostrov Timor ze všech stran obklopen indonéskými ostrovy. Povrch země tvoří převážně hory, nejvyšším bodem je Mount Ramelau, jehož vrchol se nachází v nadmořské výšce téměř 3.000 m.

Východní Timor je 5,5x menší než Česko.

Chystáš se na Timor?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Nartym
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.