Průvodce státem
Východní Timor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Timoru

Jak na Východní Timor

Do Východního Timoru vede cesta přes hlavní město Dili. Můžete se sem dostat z Denapasaru na Bali s indonéskými společnostmi Garuda Indonesia, Citilink a Sriwijaya Air. Ze Singapuru sem létá singapurský Silk Air a z australského Darwinu australské Airnorth. Ceny za jednosměrné letenky z Denpasaru začínají většinou zhruba na 3.000 Kč, ze Singapuru na 6.000 Kč a z Darwinu na 5.000 Kč, takže nic příliš levného.

Jak se nejlépe dopravovat

Dopravovat se dá místními autobusy, nejen na krátké, ale i na delší vzdálenosti, autobusy jsou relativně spolehlivé. Taxíky jsou také spolehlivé a pohodlnější, dále se dá dopravovat i loděmi na okolní ostrovy. Ceny jsou přijatelné (i když se vás mohou jako turisty pokusit „natáhnout,“ takže je tu prostor pro případné smlouvání) a pohybují se v jednotkách dolarů, maximálně desítkách pokud jde o delší či náročnější cestu. Většina autobusů a lodí odjíždí z Dili ráno a je lepší si přesné trasy a časy zjistit v nějakých infocentrech nebo na hotelu na místě, kde většinou mají aktuálnější a přesnější informace. Jedná se o chudou a trochu nevyzpytatelnou zemi, jejíž infrastruktura není kdovíjaká, takže sázet předem na nějaké pravidelné jízdní/lodní řády se úplně nevyplácí, vždy je lepší si trasy a časy ověřit na místě. Navíc vnitrozemí je hodně kopcovité a hornaté, takže většina cest se může hodně protáhnout. Dále je tu i možnost zapůjčení vlastního auta, případně skútru, ale ceny už jsou o něco vyšší.

Půjčení auta

Půjčit si vlastní auto není až takový problém, stačí předložit řidičský průkaz, ale ceny se pohybují mezi 2.000–3.000 Kč/den, tedy jsou poměrně dost vysoké. Cena benzinu se pohybuje kolem 25 Kč/litr.

Veřejná doprava

Dopravovat se dá docela dobře místními autobusy, které jsou relativně spolehlivé, ale nečekejte žádný velký luxus. Z hlavního města Dili se můžete vydat do všech směrů. Dili je spojeno s většinou velkých a významnějších měst a míst, ceny se pohybují od desítek až po několik stovek korun v závislosti na délce cesty. Silnice a cesty bývají ve špatné kondici, takže cesty do vzdálenějších míst se mohou hodně protáhnout. Z Dili se dá dobře dopravit i na lodích na okolní ostrovy a ceny bývají také nízké. Taxíky jsou spolehlivé, hlavně v Dili, ceny po městě většinou nepřesáhnou 100 Kč, na delších cestách se dá cena předem dohodnout.

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu