Východní Timor
Východní Timor

Doprava na Timoru

Jak na Východní Timor

Do Východního Timoru vede cesta přes hlavní město Dili. Můžete se sem dostat z Denapasaru na Bali s indonéskými společnostmi Garuda Indonesia, Citilink a Sriwijaya Air. Ze Singapuru sem létá singapurský Silk Air a z australského Darwinu australské Airnorth. Ceny za jednosměrné letenky z Denpasaru začínají většinou zhruba na 3.000 Kč, ze Singapuru na 6.000 Kč a z Darwinu na 5.000 Kč, takže nic příliš levného.

Jak se nejlépe dopravovat

Dopravovat se dá místními autobusy, nejen na krátké, ale i na delší vzdálenosti, autobusy jsou relativně spolehlivé. Taxíky jsou také spolehlivé a pohodlnější, dále se dá dopravovat i loděmi na okolní ostrovy. Ceny jsou přijatelné (i když se vás mohou jako turisty pokusit „natáhnout,“ takže je tu prostor pro případné smlouvání) a pohybují se v jednotkách dolarů, maximálně desítkách pokud jde o delší či náročnější cestu. Většina autobusů a lodí odjíždí z Dili ráno a je lepší si přesné trasy a časy zjistit v nějakých infocentrech nebo na hotelu na místě, kde většinou mají aktuálnější a přesnější informace. Jedná se o chudou a trochu nevyzpytatelnou zemi, jejíž infrastruktura není kdovíjaká, takže sázet předem na nějaké pravidelné jízdní/lodní řády se úplně nevyplácí, vždy je lepší si trasy a časy ověřit na místě. Navíc vnitrozemí je hodně kopcovité a hornaté, takže většina cest se může hodně protáhnout. Dále je tu i možnost zapůjčení vlastního auta, případně skútru, ale ceny už jsou o něco vyšší.

Půjčení auta

Půjčit si vlastní auto není až takový problém, stačí předložit řidičský průkaz, ale ceny se pohybují mezi 2.000–3.000 Kč/den, tedy jsou poměrně dost vysoké. Cena benzinu se pohybuje kolem 25 Kč/litr.

Veřejná doprava

Dopravovat se dá docela dobře místními autobusy, které jsou relativně spolehlivé, ale nečekejte žádný velký luxus. Z hlavního města Dili se můžete vydat do všech směrů. Dili je spojeno s většinou velkých a významnějších měst a míst, ceny se pohybují od desítek až po několik stovek korun v závislosti na délce cesty. Silnice a cesty bývají ve špatné kondici, takže cesty do vzdálenějších míst se mohou hodně protáhnout. Z Dili se dá dobře dopravit i na lodích na okolní ostrovy a ceny bývají také nízké. Taxíky jsou spolehlivé, hlavně v Dili, ceny po městě většinou nepřesáhnou 100 Kč, na delších cestách se dá cena předem dohodnout.

Chystáš se na Timor?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Nartym
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.