Jak na Východní Timor

Do Východního Timoru vede cesta přes hlavní město Dili. Můžete se sem dostat z Denapasaru na Bali s indonéskými společnostmi Garuda Indonesia, Citilink a Sriwijaya Air. Ze Singapuru sem létá singapurský Silk Air a z australského Darwinu australské Airnorth. Ceny za jednosměrné letenky z Denpasaru začínají většinou zhruba na 3.000 Kč, ze Singapuru na 6.000 Kč a z Darwinu na 5.000 Kč, takže nic příliš levného.

Jak se nejlépe dopravovat

Dopravovat se dá místními autobusy, nejen na krátké, ale i na delší vzdálenosti, autobusy jsou relativně spolehlivé. Taxíky jsou také spolehlivé a pohodlnější, dále se dá dopravovat i loděmi na okolní ostrovy. Ceny jsou přijatelné (i když se vás mohou jako turisty pokusit „natáhnout,“ takže je tu prostor pro případné smlouvání) a pohybují se v jednotkách dolarů, maximálně desítkách pokud jde o delší či náročnější cestu. Většina autobusů a lodí odjíždí z Dili ráno a je lepší si přesné trasy a časy zjistit v nějakých infocentrech nebo na hotelu na místě, kde většinou mají aktuálnější a přesnější informace. Jedná se o chudou a trochu nevyzpytatelnou zemi, jejíž infrastruktura není kdovíjaká, takže sázet předem na nějaké pravidelné jízdní/lodní řády se úplně nevyplácí, vždy je lepší si trasy a časy ověřit na místě. Navíc vnitrozemí je hodně kopcovité a hornaté, takže většina cest se může hodně protáhnout. Dále je tu i možnost zapůjčení vlastního auta, případně skútru, ale ceny už jsou o něco vyšší.

Půjčení auta

Půjčit si vlastní auto není až takový problém, stačí předložit řidičský průkaz, ale ceny se pohybují mezi 2.000–3.000 Kč/den, tedy jsou poměrně dost vysoké. Cena benzinu se pohybuje kolem 25 Kč/litr.

Veřejná doprava

Dopravovat se dá docela dobře místními autobusy, které jsou relativně spolehlivé, ale nečekejte žádný velký luxus. Z hlavního města Dili se můžete vydat do všech směrů. Dili je spojeno s většinou velkých a významnějších měst a míst, ceny se pohybují od desítek až po několik stovek korun v závislosti na délce cesty. Silnice a cesty bývají ve špatné kondici, takže cesty do vzdálenějších míst se mohou hodně protáhnout. Z Dili se dá dobře dopravit i na lodích na okolní ostrovy a ceny bývají také nízké. Taxíky jsou spolehlivé, hlavně v Dili, ceny po městě většinou nepřesáhnou 100 Kč, na delších cestách se dá cena předem dohodnout.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Martin _5
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu