Průvodce státem
Východní Timor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Timoru

Jak na Východní Timor

Do Východního Timoru vede cesta přes hlavní město Dili. Můžete se sem dostat z Denapasaru na Bali s indonéskými společnostmi Garuda Indonesia, Citilink a Sriwijaya Air. Ze Singapuru sem létá singapurský Silk Air a z australského Darwinu australské Airnorth. Ceny za jednosměrné letenky z Denpasaru začínají většinou zhruba na 3.000 Kč, ze Singapuru na 6.000 Kč a z Darwinu na 5.000 Kč, takže nic příliš levného.

Jak se nejlépe dopravovat

Dopravovat se dá místními autobusy, nejen na krátké, ale i na delší vzdálenosti, autobusy jsou relativně spolehlivé. Taxíky jsou také spolehlivé a pohodlnější, dále se dá dopravovat i loděmi na okolní ostrovy. Ceny jsou přijatelné (i když se vás mohou jako turisty pokusit „natáhnout,“ takže je tu prostor pro případné smlouvání) a pohybují se v jednotkách dolarů, maximálně desítkách pokud jde o delší či náročnější cestu. Většina autobusů a lodí odjíždí z Dili ráno a je lepší si přesné trasy a časy zjistit v nějakých infocentrech nebo na hotelu na místě, kde většinou mají aktuálnější a přesnější informace. Jedná se o chudou a trochu nevyzpytatelnou zemi, jejíž infrastruktura není kdovíjaká, takže sázet předem na nějaké pravidelné jízdní/lodní řády se úplně nevyplácí, vždy je lepší si trasy a časy ověřit na místě. Navíc vnitrozemí je hodně kopcovité a hornaté, takže většina cest se může hodně protáhnout. Dále je tu i možnost zapůjčení vlastního auta, případně skútru, ale ceny už jsou o něco vyšší.

Půjčení auta

Půjčit si vlastní auto není až takový problém, stačí předložit řidičský průkaz, ale ceny se pohybují mezi 2.000–3.000 Kč/den, tedy jsou poměrně dost vysoké. Cena benzinu se pohybuje kolem 25 Kč/litr.

Veřejná doprava

Dopravovat se dá docela dobře místními autobusy, které jsou relativně spolehlivé, ale nečekejte žádný velký luxus. Z hlavního města Dili se můžete vydat do všech směrů. Dili je spojeno s většinou velkých a významnějších měst a míst, ceny se pohybují od desítek až po několik stovek korun v závislosti na délce cesty. Silnice a cesty bývají ve špatné kondici, takže cesty do vzdálenějších míst se mohou hodně protáhnout. Z Dili se dá dobře dopravit i na lodích na okolní ostrovy a ceny bývají také nízké. Taxíky jsou spolehlivé, hlavně v Dili, ceny po městě většinou nepřesáhnou 100 Kč, na delších cestách se dá cena předem dohodnout.

Nenápadný ostrovní stát v Malých Sundách

Východní Timor (v jazyce tetum Timór Lorosa‘e, portugalsky Timor-Leste, anglicky East Timor) je malý stát ležící na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Oficiální název zní Východotimorská demokratická republika, hlavní město je Dili (nezaměňovat s hlavním městem Indie, Nové Dillí). Tento stát čítá něco více než 1 milion obyvatel a jde o jeden z nejmladších států světa. Samostatnost sice vyhlásil už v roce 1975, ale naprostou většinou států byl uznán až v roce 2002 poté, co samostatnost potvrdilo referendum z roku 1999.

Východní Timor je rozvojovou zemědělskou zemí zaměřenou na pěstování rýže, kokosových ořechů a dalších tropických plodin. Významná je také těžba dřeva (zvláště vzácného santalu), chov zvířat, rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství. Má však i významná ložiska nerostných surovin, především ropy a zemního plynu.

Úředními jazyky jsou tetum (malajsko-polynéský jazyk, který obsahuje i mnoho prvků z indonéštiny a portugalštiny) a portugalština, jelikož Východní Timor byl dříve portugalskou kolonií.

Průvodce pro tebe napsal Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V létě je mnohem menší šance na zmoknutí.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se prakticky nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu