Odbavení cestujících na letišti – jaké jsou druhy?

Napsal

Pokud již máte zakoupenou letenku, je na čase se odbavit. Existuje několik způsobů, které si teď ukážeme.

Klasické odbavení na přepážce na letišti

Rozumějte odbavení na tzv. check-in přepážkách. Kdy přijdete na letiště a jdete na přepážku s Vaším letem, zde ukážete zaměstnanci svou elektronickou letenku ( stačí číslo, nebo číslo rezervace ) nebo papírovou, ta ale v dnešní době je spíše raritou. Následně předložíte doklad o Vaší totožnosti. Občanský průkaz v případě že cestujete v rámci Schengenského prostoru.

Cestování na občanský průkaz

Na občanský průkaz lze cestovat také do Velké Británie. V ostatních případech je nutný cestovní pas. Pokud cestujete do zemí, kde je vízová povinnost, je důležité mít tato víza vyřízená již před odletem. Některé země umožňují tzv. "Visa on arrival" tedy obdržení víza po příletu.

Na těchto přepážkách odevzdáte také své zavazadla, které chcete odbavit. Budete-li chtít odbavit jakékoli nadrozměrné nebo nestandardní zavazadlo, budete zaměstnancem nasměřování na další přepážku zvanou Nadrozměrná zavazadla. Takovým zavazadlem se rozumí např. deštník (ne skládací), kočárek, sportovní vybavení aj.

Na některých letištích, resp. u leteckých společností je možné, že nenaleznete přepážku se svým letem. Fungují totiž na principu "Common check-in" tedy přepážky, které odbavují veškeré lety v rámci této společnosti. Odbavení začíná přibližně 2hodiny před plánovaným odletem a uzavírá cca 45minut před odletem. V případě Common přepážek se nebojte předbíhat se slovy Vaší destinace, ať se Vám nestane, že odbavení pro tento let je uzavřené.

Self check-in kiosky na letišti

Tuto možnost využijete jen v případě, že letíte s klasickým nebo prémiovým dopravcem. Toto elegantní řešení spočívá v tom, že se v takzvaném odbavovacím kiosku sami odbavíte a poté teprve půjdete odevzdat zavazadlo na speciální přepážku "Baggage Drop-off" nebo rovnou pokračujete na bezpečností, popřípadě pasovou kontrolu. Tím se zamezí vytváření front díky cestujícím, kteří chtějí pouze letenku a nemají zavazadla k odbavení. Další výhodou je, že si sami zvolíte sedadla na kterých chcete sedět.

Jak to probíhá? Vybráním dané aerolinky a zadáním čísla letenky nebo rezervace se přihlásíte do systému. Je nutné ověřit Vaší totožnost a to buďto načtením cestovního pasu, kreditní karty s magnetickou páskou, vytištěnou letenkou s čárovým kódem nebo zapsáním čísla Vaší věrnostní karty. Dále už si vyberete sedadlo a vytisknete letenku. Vždy je kolem dostatek zaměstnanců, kteří Vám v případě problémů nabídnou pomocnou ruku.

Online odbavení letenky

V dnešní době nejrozšířenější způsob odbavení. Doma si v poklidu pár dní před odletem vytisknete letenku skrz stránky dopravce a poté již s vytištěnou letenkou pokračujete buďto na Baggage Drop-off přepážku k odevzdání zavazadla, nebo rovnou skrz bezpečnostní kontrolu ke gatu odkud Váš let poletí. Vyhnete se tak jakékoli frontě na letišti a ušetříte svůj čas. V případě nízkonákladových aerolinek, je zatím tento způsob odbavení zdarma, další jsou již za poplatek, který činí značnou část. Nezapomeňte se tedy před letem odbavit.

Mobile check-in letenky

Nejnovější způsob odbavení je skrze Váš mobilní telefon. Je nutné mít tzv. chytrý telefon (HTC, Apple, Samsung atd.) s připojením na internet. Skrze stránky dopravce se odbavíte a přijde Vám SMS,MMS nebo Email s Vaší letenkou. Dále se již na čtečkách prokážete tímto kódem a pokračujete do letadla. Společnosti, které tento způsob odbavení podporují na pražském letišti Ruzyně:

Sdílej článek s přáteli

71 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kdo má zkušenost s online odbavením? To mi systém přidělí i místo v letadle? Bude nás 6. děkuji

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, záleží na aerolince, každá to má jinak. Některé umožní zdarma si přímo konkrétní místo vybrat, jiné výběr konkrétní sedačky zpoplatní a pokud odmítnete zaplatit, přidělí vám náhodná místa zdarma, přičemž některé společnosti záměrně osoby rozesadí, některé naopak automaticky posadí pospolu.

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele Kamila
Kamila

V září letíme s přítelem na Mallorcu z Berlína letiště Tegel. Má někdo zkušenosti , popř. může poradit, na co si dát pozor, čemu se vyhnout? Dík.

před 8 měs
Avatar uživatele dupy
dupy
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 13 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2018-08-15T18:58:49+02:00)

Vyhnul bych se letisti Tegel a dal si pozor na Mallorcu, popr. v opacnem poradi. Boze, ty to vidis...

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den dcera 14let má letět do Anglie s tetou. Musí mít pás nebo stačí op.

před 8 měs
Liborek

Vaše čtrnáctiletá dcera má vlastní občanku? (vím, že ji lze vydat i mladším osobám než 15 let, ale nikdy jsem to neviděl)

Jinak doporučuji podívat se zde na foru na diskuze, které se týkají cestování mladších osob s někým jiným než s rodiči, občas jsou potřeba i další papíry než jen pas či občanka.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, hodně hloupá otázka ale když letím z Francie do ČR předkládám občanský průkaz jak ve Francii tak Čechách? Nemám žádný problém, jen se ptám skrz známého. Děkuji

před 9 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, předkládáte pouze při nástupu do letadla, jinak nikde.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobry den, chci se zeptat zda ze sardinie muzu vycestovat letecky s alitalii do prahy pouze na obcansky prukaz? Dekuju za odpoved

před 10 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, samozřejmě, Itálie i ČR jsou v EU.

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobry den, chci se zeptat zda ze sardinie muzu vycestovat letecky s alitalii do prahy pouze na obcansky prukaz? Dekuju za odpoved

Odpovědět
před 10 měs

Dobrý den přítel ztratil občanský průkaz a dnes 4.6. 2018 jde vyřizovat náhradní OP s platností na 1 měsíc, bude se tedy lišit jen číslo dokladu. Dne 5.6. máme odletět, myslíte že ho pustí s tím náhradním OP?

před 11 měs
David Eiselt

Pravděpodobně ne, dostane jen zelený papír, nikoliv občanku. A to není cestovní doklad.

před 11 měs

Přítel dostal normálně náhradni OP na měsíc, zadny zelený papír to není a na úřadě mu bylo řečeno že se s tím dá odletět

před 11 měs
Kryštof Hájek

Ano, pokud dostane normální OP, byť jen s měsíční platností, tak se po EU dá vycestovat.

před 11 měs

I přesto,že jsme odbaveni a na letence je uvedeno číslo ztrácene občanky?

před 11 měs
David Eiselt

Číslo dokladu na letence nehraje roli, maximálně u cest do USA.

před 11 měs

Tak to jste mě uklidnil :-D

Mockrát Vám děkuji za odpověď :-)

Přidat odpověď
před 11 měs

Dobrý den mám dotaz letenky jsou koupené a pásy propadle jsem v anglii a potřebuju odlet do cz odletime vůbec ?

před rokem
David Eiselt

Zkuste vytáhnout občanku, ta bude z UK stačit.

před rokem
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Otazkou je, jestli mají občanky :)

Muj obcansky prukaz ma platnost 1. Mesic muzu vycestovat

před rokem
Kryštof Hájek

Po EU ano.

před rokem

Na estu i do USA

před rokem
Leoš Literák

Tohle je blbý vtip. Někdo by to mohl vzít vážně.

Zdravím ztratila jsem OP vyřizuje se nová Na letence je napsané staré číslo OP. Je nutné nahlásit nové číslo OP? Děkuji

Odpovědět
před rokem

Máme propadle pasy můžeme odletet na propadle pasy s UK do CZ dekuji

Odpovědět
před rokem

dobrý den za týden se chystám do Anglie ale nemám pas. Je možné stále cestovat na OP? děkuji za odpověď

Odpovědět
před rokem

Dobrý den, rád bych se jen ujistil, že cesta letecky na Sardinii na občanský průkaz je bez problému. Děkuji za zprávu

Odpovědět
před rokem

Dobrý den, za týden letím se společností FlyBe do Anglie, chtěla jsem se jen ujistit, zda opravdu mohu cestovat pouze s občanským průkazem? Vím, že v rámci EU to lze, ale zaskočily mne informace dané společnosti, kde píší, že cestovat lze pouze s platným pasem. Děkuji :)

před rokem
David Eiselt

Ano, do UK můžete pouze s občankou. https://www.cestujlevne.com/blog...sky-prukaz

Dobrý den, lze cestovat do Švýcarska jen s platným občanským průkazem? Děkuji

před rokem
David Eiselt

Ano, jde.

Dobrý den, je možno ze Švédska do Čr telecky bez pasu pouze s ID kartou? děkuji za odpověď

Odpovědět
před rokem

Dobrý den. cestuji na Kypr s přestupem v Bělehradě a zjistil jsem, že mi propadl pas těsně před odletem. Nevíte někdo zda stačí na cestu pouze občanka?

před rokem
David Eiselt

Pokud se jedná o Kypr, nikoliv Severní Kypr, tak ano.

Dobry den .Chtela bych se zeptatpeprotoze jsem to nemohla nikde najit,zda muzu cestovat na dobolenou do Spanelska.Jiz 10 let ziji v CR.Mam svuj platny cestovni pas a take povoleni k tevalemu pobytu v CR.Zajima me,jestli budu potrebovat jeste nejake vizum nebo staci to povoleni (jako obcansky prukaz) Preji hezky den a predem dekuju za odpoved. Ivanna H

před rokem
David Eiselt

Dobrý den Ivano, v rámci EU je volný pohyb, takže by vše mělo být ok :)

Dobrý den 11.8 letíme do Chorvatska manželovi ukradli doklady je možné cestovat na pas s platností do prosince?

před rokem
David Eiselt

Ano, cesty po EU je možné vykonat s platným dokladem bez nutnosti minimální platnosti po návratu.

Dobrý den,

chystám se letět do Sarajeva s přesedáním v Zábřehu. Je nutné mít cestovní pas nebo si vystačím s občankou? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
před rokem
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 5 minut
Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Čtení na 3 minuty
Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 6 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Čtení na 1 minutu
Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Čtení na 3 minuty
Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 64 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

182 dalších článků