Odbavení cestujících na letišti – jaké jsou druhy?

Napsal

Pokud již máte zakoupenou letenku, je na čase se odbavit. Existuje několik způsobů, které si teď ukážeme.

Klasické odbavení na přepážce na letišti

Rozumějte odbavení na tzv. check-in přepážkách. Kdy přijdete na letiště a jdete na přepážku s Vaším letem, zde ukážete zaměstnanci svou elektronickou letenku ( stačí číslo, nebo číslo rezervace ) nebo papírovou, ta ale v dnešní době je spíše raritou. Následně předložíte doklad o Vaší totožnosti. Občanský průkaz v případě že cestujete v rámci Schengenského prostoru.

Cestování na občanský průkaz

Na občanský průkaz lze cestovat také do Velké Británie. V ostatních případech je nutný cestovní pas. Pokud cestujete do zemí, kde je vízová povinnost, je důležité mít tato víza vyřízená již před odletem. Některé země umožňují tzv. "Visa on arrival" tedy obdržení víza po příletu.

Na těchto přepážkách odevzdáte také své zavazadla, které chcete odbavit. Budete-li chtít odbavit jakékoli nadrozměrné nebo nestandardní zavazadlo, budete zaměstnancem nasměřování na další přepážku zvanou Nadrozměrná zavazadla. Takovým zavazadlem se rozumí např. deštník (ne skládací), kočárek, sportovní vybavení aj.

Na některých letištích, resp. u leteckých společností je možné, že nenaleznete přepážku se svým letem. Fungují totiž na principu "Common check-in" tedy přepážky, které odbavují veškeré lety v rámci této společnosti. Odbavení začíná přibližně 2hodiny před plánovaným odletem a uzavírá cca 45minut před odletem. V případě Common přepážek se nebojte předbíhat se slovy Vaší destinace, ať se Vám nestane, že odbavení pro tento let je uzavřené.

Self check-in kiosky na letišti

Tuto možnost využijete jen v případě, že letíte s klasickým nebo prémiovým dopravcem. Toto elegantní řešení spočívá v tom, že se v takzvaném odbavovacím kiosku sami odbavíte a poté teprve půjdete odevzdat zavazadlo na speciální přepážku "Baggage Drop-off" nebo rovnou pokračujete na bezpečností, popřípadě pasovou kontrolu. Tím se zamezí vytváření front díky cestujícím, kteří chtějí pouze letenku a nemají zavazadla k odbavení. Další výhodou je, že si sami zvolíte sedadla na kterých chcete sedět.

Jak to probíhá? Vybráním dané aerolinky a zadáním čísla letenky nebo rezervace se přihlásíte do systému. Je nutné ověřit Vaší totožnost a to buďto načtením cestovního pasu, kreditní karty s magnetickou páskou, vytištěnou letenkou s čárovým kódem nebo zapsáním čísla Vaší věrnostní karty. Dále už si vyberete sedadlo a vytisknete letenku. Vždy je kolem dostatek zaměstnanců, kteří Vám v případě problémů nabídnou pomocnou ruku.

Online odbavení letenky

V dnešní době nejrozšířenější způsob odbavení. Doma si v poklidu pár dní před odletem vytisknete letenku skrz stránky dopravce a poté již s vytištěnou letenkou pokračujete buďto na Baggage Drop-off přepážku k odevzdání zavazadla, nebo rovnou skrz bezpečnostní kontrolu ke gatu odkud Váš let poletí. Vyhnete se tak jakékoli frontě na letišti a ušetříte svůj čas. V případě nízkonákladových aerolinek, je zatím tento způsob odbavení zdarma, další jsou již za poplatek, který činí značnou část. Nezapomeňte se tedy před letem odbavit.

Mobile check-in letenky

Nejnovější způsob odbavení je skrze Váš mobilní telefon. Je nutné mít tzv. chytrý telefon (HTC, Apple, Samsung atd.) s připojením na internet. Skrze stránky dopravce se odbavíte a přijde Vám SMS,MMS nebo Email s Vaší letenkou. Dále se již na čtečkách prokážete tímto kódem a pokračujete do letadla. Společnosti, které tento způsob odbavení podporují na pražském letišti Ruzyně:

Avatar uživatele Kamila
Kamila

V září letíme s přítelem na Mallorcu z Berlína letiště Tegel. Má někdo zkušenosti , popř. může poradit, na co si dát pozor, čemu se vyhnout? Dík.

Avatar uživatele dupy
dupy
  • (upraveno 2018-08-15T18:58:49+02:00)

Vyhnul bych se letisti Tegel a dal si pozor na Mallorcu, popr. v opacnem poradi. Boze, ty to vidis...

Dobrý den dcera 14let má letět do Anglie s tetou. Musí mít pás nebo stačí op.

Liborek

Vaše čtrnáctiletá dcera má vlastní občanku? (vím, že ji lze vydat i mladším osobám než 15 let, ale nikdy jsem to neviděl)

Jinak doporučuji podívat se zde na foru na diskuze, které se týkají cestování mladších osob s někým jiným než s rodiči, občas jsou potřeba i další papíry než jen pas či občanka.

Dobrý den, hodně hloupá otázka ale když letím z Francie do ČR předkládám občanský průkaz jak ve Francii tak Čechách? Nemám žádný problém, jen se ptám skrz známého. Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, předkládáte pouze při nástupu do letadla, jinak nikde.

Dobry den, chci se zeptat zda ze sardinie muzu vycestovat letecky s alitalii do prahy pouze na obcansky prukaz? Dekuju za odpoved

Kryštof Hájek

Dobrý den, samozřejmě, Itálie i ČR jsou v EU.

Dobrý den přítel ztratil občanský průkaz a dnes 4.6. 2018 jde vyřizovat náhradní OP s platností na 1 měsíc, bude se tedy lišit jen číslo dokladu. Dne 5.6. máme odletět, myslíte že ho pustí s tím náhradním OP?

Pravděpodobně ne, dostane jen zelený papír, nikoliv občanku. A to není cestovní doklad.

Přítel dostal normálně náhradni OP na měsíc, zadny zelený papír to není a na úřadě mu bylo řečeno že se s tím dá odletět

Kryštof Hájek

Ano, pokud dostane normální OP, byť jen s měsíční platností, tak se po EU dá vycestovat.

I přesto,že jsme odbaveni a na letence je uvedeno číslo ztrácene občanky?

Číslo dokladu na letence nehraje roli, maximálně u cest do USA.

Tak to jste mě uklidnil :-D

Mockrát Vám děkuji za odpověď :-)

Dobrý den mám dotaz letenky jsou koupené a pásy propadle jsem v anglii a potřebuju odlet do cz odletime vůbec ?

Zkuste vytáhnout občanku, ta bude z UK stačit.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Otazkou je, jestli mají občanky :)

Muj obcansky prukaz ma platnost 1. Mesic muzu vycestovat

Po EU ano.

Na estu i do USA

Leoš Literák

Tohle je blbý vtip. Někdo by to mohl vzít vážně.

Zdravím ztratila jsem OP vyřizuje se nová Na letence je napsané staré číslo OP. Je nutné nahlásit nové číslo OP? Děkuji

Máme propadle pasy můžeme odletet na propadle pasy s UK do CZ dekuji

dobrý den za týden se chystám do Anglie ale nemám pas. Je možné stále cestovat na OP? děkuji za odpověď

Dobrý den, rád bych se jen ujistil, že cesta letecky na Sardinii na občanský průkaz je bez problému. Děkuji za zprávu

Dobrý den, za týden letím se společností FlyBe do Anglie, chtěla jsem se jen ujistit, zda opravdu mohu cestovat pouze s občanským průkazem? Vím, že v rámci EU to lze, ale zaskočily mne informace dané společnosti, kde píší, že cestovat lze pouze s platným pasem. Děkuji :)

Ano, do UK můžete pouze s občankou. https://www.cestujlevne.com/blog...sky-prukaz

Dobrý den, lze cestovat do Švýcarska jen s platným občanským průkazem? Děkuji

Ano, jde.

Dobrý den, je možno ze Švédska do Čr telecky bez pasu pouze s ID kartou? děkuji za odpověď

Dobrý den. cestuji na Kypr s přestupem v Bělehradě a zjistil jsem, že mi propadl pas těsně před odletem. Nevíte někdo zda stačí na cestu pouze občanka?

Pokud se jedná o Kypr, nikoliv Severní Kypr, tak ano.

Dobry den .Chtela bych se zeptatpeprotoze jsem to nemohla nikde najit,zda muzu cestovat na dobolenou do Spanelska.Jiz 10 let ziji v CR.Mam svuj platny cestovni pas a take povoleni k tevalemu pobytu v CR.Zajima me,jestli budu potrebovat jeste nejake vizum nebo staci to povoleni (jako obcansky prukaz) Preji hezky den a predem dekuju za odpoved. Ivanna H

Dobrý den Ivano, v rámci EU je volný pohyb, takže by vše mělo být ok :)

Dobrý den 11.8 letíme do Chorvatska manželovi ukradli doklady je možné cestovat na pas s platností do prosince?

Ano, cesty po EU je možné vykonat s platným dokladem bez nutnosti minimální platnosti po návratu.

Dobrý den,

chystám se letět do Sarajeva s přesedáním v Zábřehu. Je nutné mít cestovní pas nebo si vystačím s občankou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, poletím za 14 dní do Bulharska a mám elektronickou letenku bez odbavujiciho zavazadla, budu mít jen příruční zavazadlo. Jak mám postupovat na letišti s elektronickou letenkou? Mám si ji vytisknout? Kde ji mám předložit a kam přesně po příjezdu na letiště jít?

Děkuji.

Dobrý den, musíte se odbavit. Dle letecké společnosti (https://www.cestujlevne.com/lete...spolecnost) se odbavíte na letišti nebo online.

Načíst všechny komentáře

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
napsal David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 2 komentáře

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 39 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…