Pokud již máte zakoupenou letenku, je na čase se odbavit. Existuje několik způsobů, které si teď ukážeme.

Klasické odbavení na přepážce na letišti

Rozumějte odbavení na tzv. check-in přepážkách. Kdy přijdete na letiště a jdete na přepážku s Vaším letem, zde ukážete zaměstnanci svou elektronickou letenku ( stačí číslo, nebo číslo rezervace ) nebo papírovou, ta ale v dnešní době je spíše raritou. Následně předložíte doklad o Vaší totožnosti. Občanský průkaz v případě že cestujete v rámci Schengenského prostoru.

Cestování na občanský průkaz

Na občanský průkaz lze cestovat také do Velké Británie. V ostatních případech je nutný cestovní pas. Pokud cestujete do zemí, kde je vízová povinnost, je důležité mít tato víza vyřízená již před odletem. Některé země umožňují tzv. "Visa on arrival" tedy obdržení víza po příletu.

Na těchto přepážkách odevzdáte také své zavazadla, které chcete odbavit. Budete-li chtít odbavit jakékoli nadrozměrné nebo nestandardní zavazadlo, budete zaměstnancem nasměřování na další přepážku zvanou Nadrozměrná zavazadla. Takovým zavazadlem se rozumí např. deštník (ne skládací), kočárek, sportovní vybavení aj.

Na některých letištích, resp. u leteckých společností je možné, že nenaleznete přepážku se svým letem. Fungují totiž na principu "Common check-in" tedy přepážky, které odbavují veškeré lety v rámci této společnosti. Odbavení začíná přibližně 2hodiny před plánovaným odletem a uzavírá cca 45minut před odletem. V případě Common přepážek se nebojte předbíhat se slovy Vaší destinace, ať se Vám nestane, že odbavení pro tento let je uzavřené.

Self check-in kiosky na letišti

Tuto možnost využijete jen v případě, že letíte s klasickým nebo prémiovým dopravcem. Toto elegantní řešení spočívá v tom, že se v takzvaném odbavovacím kiosku sami odbavíte a poté teprve půjdete odevzdat zavazadlo na speciální přepážku "Baggage Drop-off" nebo rovnou pokračujete na bezpečností, popřípadě pasovou kontrolu. Tím se zamezí vytváření front díky cestujícím, kteří chtějí pouze letenku a nemají zavazadla k odbavení. Další výhodou je, že si sami zvolíte sedadla na kterých chcete sedět.

Jak to probíhá? Vybráním dané aerolinky a zadáním čísla letenky nebo rezervace se přihlásíte do systému. Je nutné ověřit Vaší totožnost a to buďto načtením cestovního pasu, kreditní karty s magnetickou páskou, vytištěnou letenkou s čárovým kódem nebo zapsáním čísla Vaší věrnostní karty. Dále už si vyberete sedadlo a vytisknete letenku. Vždy je kolem dostatek zaměstnanců, kteří Vám v případě problémů nabídnou pomocnou ruku.

Online odbavení letenky

V dnešní době nejrozšířenější způsob odbavení. Doma si v poklidu pár dní před odletem vytisknete letenku skrz stránky dopravce a poté již s vytištěnou letenkou pokračujete buďto na Baggage Drop-off přepážku k odevzdání zavazadla, nebo rovnou skrz bezpečnostní kontrolu ke gatu odkud Váš let poletí. Vyhnete se tak jakékoli frontě na letišti a ušetříte svůj čas. V případě nízkonákladových aerolinek, je zatím tento způsob odbavení zdarma, další jsou již za poplatek, který činí značnou část. Nezapomeňte se tedy před letem odbavit.

Mobile check-in letenky

Nejnovější způsob odbavení je skrze Váš mobilní telefon. Je nutné mít tzv. chytrý telefon (HTC, Apple, Samsung atd.) s připojením na internet. Skrze stránky dopravce se odbavíte a přijde Vám SMS,MMS nebo Email s Vaší letenkou. Dále se již na čtečkách prokážete tímto kódem a pokračujete do letadla. Společnosti, které tento způsob odbavení podporují na pražském letišti Ruzyně:

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli můžu letět na op, která má rozlepené rohy? Děkuji za odpověď

Řekl bych, že rozlepený/zničený průkaz je neplatným dokladem. Takže ne.

Dobrý den, kontroluje se na letišti v OP trvale bydliště? Byla jsem z mého trvalého bydliště odhlášena a už nestihnu jít vyřídit změnu před odletem, takže moje adresa bude v OP v tu chvíli neplatná. Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, adresa se nekontroluje, pouze platnost průkazu a jméno.

Honza Čermák

Proč by někdo kontroloval trvalý pobyt? Ten k vycestování nepotřebnujete, stačí vám platný cestovní doklad.

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit jestli je velký problém, když je jiná ulice (trvalého pobytu) v letence a jiná v pasu?

Děkuji

• (upraveno 2019-05-06T20:41:00+02:00)

Koukal ses někdy do pasu? Kde jsi tam viděl adresu trvalého pobytu? Žádná tam není, tak nechápu, jak jsi na tohle přišel?

Když se žádá o vydání pasu, tak se tam píše i TP ale v pase není napsaný. Jde mi o to jestli na letišti není nějaká centrální databáze, kde by se zjistilo, že TP nesouhlasí. Zájezd jsem zaplatil u cestovky, která zařídila i letenky a upřímně nevím co se do letenky všechno zapisuje... Tak snad to bude v pořádku, děkuji.

Kryštof Hájek

Ne, nic takového neexistuje. Adresu si můžete při koupi letenky klidně vymyslet, to není údaj, který je kontrolován.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kdo má zkušenost s online odbavením? To mi systém přidělí i místo v letadle? Bude nás 6. děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, záleží na aerolince, každá to má jinak. Některé umožní zdarma si přímo konkrétní místo vybrat, jiné výběr konkrétní sedačky zpoplatní a pokud odmítnete zaplatit, přidělí vám náhodná místa zdarma, přičemž některé společnosti záměrně osoby rozesadí, některé naopak automaticky posadí pospolu.

Avatar uživatele Kamila
Kamila

V září letíme s přítelem na Mallorcu z Berlína letiště Tegel. Má někdo zkušenosti , popř. může poradit, na co si dát pozor, čemu se vyhnout? Dík.

Avatar uživatele dupy
dupy
  • (upraveno 2018-08-15T18:58:49+02:00)

Vyhnul bych se letisti Tegel a dal si pozor na Mallorcu, popr. v opacnem poradi. Boze, ty to vidis...

Dobrý den dcera 14let má letět do Anglie s tetou. Musí mít pás nebo stačí op.

Liborek

Vaše čtrnáctiletá dcera má vlastní občanku? (vím, že ji lze vydat i mladším osobám než 15 let, ale nikdy jsem to neviděl)

Jinak doporučuji podívat se zde na foru na diskuze, které se týkají cestování mladších osob s někým jiným než s rodiči, občas jsou potřeba i další papíry než jen pas či občanka.

Dobrý den, hodně hloupá otázka ale když letím z Francie do ČR předkládám občanský průkaz jak ve Francii tak Čechách? Nemám žádný problém, jen se ptám skrz známého. Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, předkládáte pouze při nástupu do letadla, jinak nikde.

Dobry den, chci se zeptat zda ze sardinie muzu vycestovat letecky s alitalii do prahy pouze na obcansky prukaz? Dekuju za odpoved

Kryštof Hájek

Dobrý den, samozřejmě, Itálie i ČR jsou v EU.

Dobrý den přítel ztratil občanský průkaz a dnes 4.6. 2018 jde vyřizovat náhradní OP s platností na 1 měsíc, bude se tedy lišit jen číslo dokladu. Dne 5.6. máme odletět, myslíte že ho pustí s tím náhradním OP?

Pravděpodobně ne, dostane jen zelený papír, nikoliv občanku. A to není cestovní doklad.

Přítel dostal normálně náhradni OP na měsíc, zadny zelený papír to není a na úřadě mu bylo řečeno že se s tím dá odletět

Kryštof Hájek

Ano, pokud dostane normální OP, byť jen s měsíční platností, tak se po EU dá vycestovat.

I přesto,že jsme odbaveni a na letence je uvedeno číslo ztrácene občanky?

Číslo dokladu na letence nehraje roli, maximálně u cest do USA.

Tak to jste mě uklidnil :-D

Mockrát Vám děkuji za odpověď :-)

Dobrý den mám dotaz letenky jsou koupené a pásy propadle jsem v anglii a potřebuju odlet do cz odletime vůbec ?

Zkuste vytáhnout občanku, ta bude z UK stačit.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Otazkou je, jestli mají občanky :)

Muj obcansky prukaz ma platnost 1. Mesic muzu vycestovat

Po EU ano.

Na estu i do USA

Leoš Literák

Tohle je blbý vtip. Někdo by to mohl vzít vážně.

Zdravím ztratila jsem OP vyřizuje se nová Na letence je napsané staré číslo OP. Je nutné nahlásit nové číslo OP? Děkuji

Máme propadle pasy můžeme odletet na propadle pasy s UK do CZ dekuji

dobrý den za týden se chystám do Anglie ale nemám pas. Je možné stále cestovat na OP? děkuji za odpověď

Dobrý den, rád bych se jen ujistil, že cesta letecky na Sardinii na občanský průkaz je bez problému. Děkuji za zprávu

Dobrý den, za týden letím se společností FlyBe do Anglie, chtěla jsem se jen ujistit, zda opravdu mohu cestovat pouze s občanským průkazem? Vím, že v rámci EU to lze, ale zaskočily mne informace dané společnosti, kde píší, že cestovat lze pouze s platným pasem. Děkuji :)

Ano, do UK můžete pouze s občankou. https://www.cestujlevne.com/blog...sky-prukaz

Dobrý den, lze cestovat do Švýcarska jen s platným občanským průkazem? Děkuji

Ano, jde.

Dobrý den, je možno ze Švédska do Čr telecky bez pasu pouze s ID kartou? děkuji za odpověď

Dobrý den. cestuji na Kypr s přestupem v Bělehradě a zjistil jsem, že mi propadl pas těsně před odletem. Nevíte někdo zda stačí na cestu pouze občanka?

Pokud se jedná o Kypr, nikoliv Severní Kypr, tak ano.

Načíst všechny komentáře

Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 7 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 42 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…