Odbavení cestujících na letišti – jaké jsou druhy?

Pokud již máte zakoupenou letenku, je na čase se odbavit. Existuje několik způsobů, které si teď ukážeme.

Klasické odbavení na přepážce na letišti

Rozumějte odbavení na tzv. check-in přepážkách. Kdy přijdete na letiště a jdete na přepážku s Vaším letem, zde ukážete zaměstnanci svou elektronickou letenku ( stačí číslo, nebo číslo rezervace ) nebo papírovou, ta ale v dnešní době je spíše raritou. Následně předložíte doklad o Vaší totožnosti. Občanský průkaz v případě že cestujete v rámci Schengenského prostoru.

Cestování na občanský průkaz

Na občanský průkaz lze cestovat také do Velké Británie. V ostatních případech je nutný cestovní pas. Pokud cestujete do zemí, kde je vízová povinnost, je důležité mít tato víza vyřízená již před odletem. Některé země umožňují tzv. "Visa on arrival" tedy obdržení víza po příletu.

Na těchto přepážkách odevzdáte také své zavazadla, které chcete odbavit. Budete-li chtít odbavit jakékoli nadrozměrné nebo nestandardní zavazadlo, budete zaměstnancem nasměřování na další přepážku zvanou Nadrozměrná zavazadla. Takovým zavazadlem se rozumí např. deštník (ne skládací), kočárek, sportovní vybavení aj.

Na některých letištích, resp. u leteckých společností je možné, že nenaleznete přepážku se svým letem. Fungují totiž na principu "Common check-in" tedy přepážky, které odbavují veškeré lety v rámci této společnosti. Odbavení začíná přibližně 2hodiny před plánovaným odletem a uzavírá cca 45minut před odletem. V případě Common přepážek se nebojte předbíhat se slovy Vaší destinace, ať se Vám nestane, že odbavení pro tento let je uzavřené.

Self check-in kiosky na letišti

Tuto možnost využijete jen v případě, že letíte s klasickým nebo prémiovým dopravcem. Toto elegantní řešení spočívá v tom, že se v takzvaném odbavovacím kiosku sami odbavíte a poté teprve půjdete odevzdat zavazadlo na speciální přepážku "Baggage Drop-off" nebo rovnou pokračujete na bezpečností, popřípadě pasovou kontrolu. Tím se zamezí vytváření front díky cestujícím, kteří chtějí pouze letenku a nemají zavazadla k odbavení. Další výhodou je, že si sami zvolíte sedadla na kterých chcete sedět.

Jak to probíhá? Vybráním dané aerolinky a zadáním čísla letenky nebo rezervace se přihlásíte do systému. Je nutné ověřit Vaší totožnost a to buďto načtením cestovního pasu, kreditní karty s magnetickou páskou, vytištěnou letenkou s čárovým kódem nebo zapsáním čísla Vaší věrnostní karty. Dále už si vyberete sedadlo a vytisknete letenku. Vždy je kolem dostatek zaměstnanců, kteří Vám v případě problémů nabídnou pomocnou ruku.

Online odbavení letenky

V dnešní době nejrozšířenější způsob odbavení. Doma si v poklidu pár dní před odletem vytisknete letenku skrz stránky dopravce a poté již s vytištěnou letenkou pokračujete buďto na Baggage Drop-off přepážku k odevzdání zavazadla, nebo rovnou skrz bezpečnostní kontrolu ke gatu odkud Váš let poletí. Vyhnete se tak jakékoli frontě na letišti a ušetříte svůj čas. V případě nízkonákladových aerolinek, je zatím tento způsob odbavení zdarma, další jsou již za poplatek, který činí značnou část. Nezapomeňte se tedy před letem odbavit.

Mobile check-in letenky

Nejnovější způsob odbavení je skrze Váš mobilní telefon. Je nutné mít tzv. chytrý telefon (HTC, Apple, Samsung atd.) s připojením na internet. Skrze stránky dopravce se odbavíte a přijde Vám SMS,MMS nebo Email s Vaší letenkou. Dále se již na čtečkách prokážete tímto kódem a pokračujete do letadla. Společnosti, které tento způsob odbavení podporují na pražském letišti Ruzyně:

Máme propadle pasy můžeme odletet na propadle pasy s UK do CZ dekuji

dobrý den za týden se chystám do Anglie ale nemám pas. Je možné stále cestovat na OP? děkuji za odpověď

Dobrý den, rád bych se jen ujistil, že cesta letecky na Sardinii na občanský průkaz je bez problému. Děkuji za zprávu

Dobrý den, za týden letím se společností FlyBe do Anglie, chtěla jsem se jen ujistit, zda opravdu mohu cestovat pouze s občanským průkazem? Vím, že v rámci EU to lze, ale zaskočily mne informace dané společnosti, kde píší, že cestovat lze pouze s platným pasem. Děkuji :)

Ano, do UK můžete pouze s občankou. https://www.cestujlevne.com/blog...sky-prukaz

Dobrý den, lze cestovat do Švýcarska jen s platným občanským průkazem? Děkuji

Ano, jde.

Dobrý den, je možno ze Švédska do Čr telecky bez pasu pouze s ID kartou? děkuji za odpověď

Dobrý den. cestuji na Kypr s přestupem v Bělehradě a zjistil jsem, že mi propadl pas těsně před odletem. Nevíte někdo zda stačí na cestu pouze občanka?

Pokud se jedná o Kypr, nikoliv Severní Kypr, tak ano.

Dobry den .Chtela bych se zeptatpeprotoze jsem to nemohla nikde najit,zda muzu cestovat na dobolenou do Spanelska.Jiz 10 let ziji v CR.Mam svuj platny cestovni pas a take povoleni k tevalemu pobytu v CR.Zajima me,jestli budu potrebovat jeste nejake vizum nebo staci to povoleni (jako obcansky prukaz) Preji hezky den a predem dekuju za odpoved. Ivanna H

Dobrý den Ivano, v rámci EU je volný pohyb, takže by vše mělo být ok :)

Dobrý den 11.8 letíme do Chorvatska manželovi ukradli doklady je možné cestovat na pas s platností do prosince?

Ano, cesty po EU je možné vykonat s platným dokladem bez nutnosti minimální platnosti po návratu.

Dobrý den,

chystám se letět do Sarajeva s přesedáním v Zábřehu. Je nutné mít cestovní pas nebo si vystačím s občankou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, poletím za 14 dní do Bulharska a mám elektronickou letenku bez odbavujiciho zavazadla, budu mít jen příruční zavazadlo. Jak mám postupovat na letišti s elektronickou letenkou? Mám si ji vytisknout? Kde ji mám předložit a kam přesně po příjezdu na letiště jít?

Děkuji.

Dobrý den, musíte se odbavit. Dle letecké společnosti (https://www.cestujlevne.com/lete...spolecnost) se odbavíte na letišti nebo online.

Dobrý den, kde se na Terminálu 2 pražského letiště nachází drop-off přepážka? Děkuji

Dobrý den, všude. Musíte si na odletových tabulích najít vaši check–in přepážku.

dobrý den za týden mám letět mimo schengensky prostor a ztratila jsem občanku,je možné jen s pasem? díky za odpověď

S pasem můžete cestovat kamkoliv po světě :)

Dobrý den, chystám se na cestu do Athén. S Turkish Airlines bych měla přestupovat v Istanbulu a nejsem si jistá, jestli potřebuji pas. Děkuji

Nepotřebujete :) Ale je lepší ho mít s sebou.

Dobrý den, cestuji na Mallorcu, je možné letět na občanský průkaz?

Ano, do Španělska se běžně létá na občanský průkaz.

Dobry den, zjistil jsem ze mi u pasu skoncila platnost. Je mozne letet do chorvatska i na obcansky prukaz?

Na Krétě se mi při mem prvnim letu vubec te na check in prepazce mi zvazili zavazadlo a vystavili palubni listek ale zavazadlo hsem si musel znovu vzut a ji na uplne jinou prepazku kde uz jsfm dal kufr na pás. Byl jsem docela zmatený a docela jancil. Je tk běžné tohle dvoji odbavení?

Moc ne, tohle je spíš nedokonalost letišť, která nejsou uzpůsobena na velký objem cestujících.

Dobrý den, letím do Irska s leteckou společností Ryanair. Mohu cestovat na občanský průkaz? Děkuji.

Ano, můžete.

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné vycestovat do Norska pouze na občanský průkaz když Norsko není v EU. Děkuji

Dobrý den.

mam takovy dotaz. jsem občankou Ruska, ale ted jsem dostala i občanství Česke republiky, musim odevzdat na policii kartičku s trvalym pobytem, a zustavam jen s listinou od ministerstva vnitra a ruskym cetovnim pasem. chci se zeptat zda na zaklade techto dokladu mohu vycestovat do Řecka na dovolenou?

děkuji za odpoved

Načíst všechny komentáře