Odbavení na letišti

Pokud již máte zakoupenou letenku, je na čase se odbavit. Existuje několik způsobů, které si teď ukážeme.

Klasické odbavení na přepážce na letišti

Rozumějte odbavení na tzv. check-in přepážkách. Kdy přijdete na letiště a jdete na přepážku s Vaším letem, zde ukážete zaměstnanci svou elektronickou letenku ( stačí číslo, nebo číslo rezervace ) nebo papírovou, ta ale v dnešní době je spíše raritou. Následně předložíte doklad o Vaší totožnosti. Občanský průkaz v případě že cestujete v rámci Schengenského prostoru:

 • Belgie Belgie
 • CZE Česká republika
 • Dánsko Dánsko
 • Estonsko Estonsko
 • Finsko Finsko
 • Francie Francie
 • Itálie Itálie
 • Litva Litva
 • Lotyšsko Lotyšsko
 • Lucembursko Lucembursko
 • Maďarsko Maďarsko
 • Malta Malta
 • Německo Německo
 • Nizozemsko Nizozemsko
 • Polsko Polsko
 • Portugalsko Portugalsko
 • Rakousko Rakousko
 • Řecko Řecko
 • Slovensko Slovensko
 • Slovinsko Slovinsko
 • Španělsko Španělsko
 • Švédsko Švédsko

a mimo EU (členové ESVO):

 • Island Island
 • Norsko Norsko
 • Švýcarsko Švýcarsko
 • Lichtenštejnsko Lichtenštejnsko

Cestování na občanský průkaz

Na občanský průkaz lze cestovat také do Velké Británie. V ostatních případech je nutný cestovní pas. Pokud cestujete do zemí, kde je vízová povinnost, je důležité mít tato víza vyřízená již před odletem. Některé země umožňují tzv. "Visa on arrival" tedy obdržení víza po příletu.

Na těchto přepážkách odevzdáte také své zavazadla, které chcete odbavit. Budete-li chtít odbavit jakékoli nadrozměrné nebo nestandardní zavazadlo, budete zaměstnancem nasměřování na další přepážku zvanou Nadrozměrná zavazadla. Takovým zavazadlem se rozumí např. deštník (ne skládací), kočárek, sportovní vybavení aj.

Na některých letištích, resp. u leteckých společností je možné, že nenaleznete přepážku se svým letem. Fungují totiž na principu "Common check-in" tedy přepážky, které odbavují veškeré lety v rámci této společnosti. Odbavení začíná přibližně 2hodiny před plánovaným odletem a uzavírá cca 45minut před odletem. V případě Common přepážek se nebojte předbíhat se slovy Vaší destinace, ať se Vám nestane, že odbavení pro tento let je uzavřené.

Self check-in kiosky na letišti

Tuto možnost využijete jen v případě, že letíte s klasickým nebo prémiovým dopravcem. Toto elegantní řešení spočívá v tom, že se v takzvaném odbavovacím kiosku sami odbavíte a poté teprve půjdete odevzdat zavazadlo na speciální přepážku "Baggage Drop-off" nebo rovnou pokračujete na bezpečností, popřípadě pasovou kontrolu. Tím se zamezí vytváření front díky cestujícím, kteří chtějí pouze letenku a nemají zavazadla k odbavení. Další výhodou je, že si sami zvolíte sedadla na kterých chcete sedět.

Jak to probíhá? Vybráním dané aerolinky a zadáním čísla letenky nebo rezervace se přihlásíte do systému. Je nutné ověřit Vaší totožnost a to buďto načtením cestovního pasu, kreditní karty s magnetickou páskou, vytištěnou letenkou s čárovým kódem nebo zapsáním čísla Vaší věrnostní karty. Dále už si vyberete sedadlo a vytisknete letenku. Vždy je kolem dostatek zaměstnanců, kteří Vám v případě problémů nabídnou pomocnou ruku.

Online odbavení letenky

V dnešní době nejrozšířenější způsob odbavení. Doma si v poklidu pár dní před odletem vytisknete letenku skrz stránky dopravce a poté již s vytištěnou letenkou pokračujete buďto na Baggage Drop-off přepážku k odevzdání zavazadla, nebo rovnou skrz bezpečnostní kontrolu ke gatu odkud Váš let poletí. Vyhnete se tak jakékoli frontě na letišti a ušetříte svůj čas. V případě nízkonákladových aerolinek, je zatím tento způsob odbavení zdarma, další jsou již za poplatek, který činí značnou část. Nezapomeňte se tedy před letem odbavit.

Mobile check-in letenky

Nejnovější způsob odbavení je skrze Váš mobilní telefon. Je nutné mít tzv. chytrý telefon (HTC, Apple, Samsung atd.) s připojením na internet. Skrze stránky dopravce se odbavíte a přijde Vám SMS,MMS nebo Email s Vaší letenkou. Dále se již na čtečkách prokážete tímto kódem a pokračujete do letadla. Společnosti, které tento způsob odbavení podporují na pražském letišti Ruzyně:

20 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Dobry den, zjistil jsem ze mi u pasu skoncila platnost. Je mozne letet do chorvatska i na obcansky prukaz?

Avatar uživatele

Na Krétě se mi při mem prvnim letu vubec te na check in prepazce mi zvazili zavazadlo a vystavili palubni listek ale zavazadlo hsem si musel znovu vzut a ji na uplne jinou prepazku kde uz jsfm dal kufr na pás. Byl jsem docela zmatený a docela jancil. Je tk běžné tohle dvoji odbavení?

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4250 příspěvků
Aktivní před 17 hod
Zobrazit profil

Moc ne, tohle je spíš nedokonalost letišť, která nejsou uzpůsobena na velký objem cestujících.

Avatar uživatele

Dobrý den, letím do Irska s leteckou společností Ryanair. Mohu cestovat na občanský průkaz? Děkuji.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4250 příspěvků
Aktivní před 17 hod
Zobrazit profil

Ano, můžete.

Avatar uživatele

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné vycestovat do Norska pouze na občanský průkaz když Norsko není v EU. Děkuji

Avatar uživatele

Dobrý den.

mam takovy dotaz. jsem občankou Ruska, ale ted jsem dostala i občanství Česke republiky, musim odevzdat na policii kartičku s trvalym pobytem, a zustavam jen s listinou od ministerstva vnitra a ruskym cetovnim pasem. chci se zeptat zda na zaklade techto dokladu mohu vycestovat do Řecka na dovolenou?

děkuji za odpoved

Avatar uživatele

Dobrý den. Jsme ukrajinci a máme trvalý pobyt v ČR. Chceme letět s 17 měsíčním miminkem do Černé Hory. Malý nemá svůj pás ale je napsán v mém pase. Jestli nás pustej na palubu nebo nemáme žádné šance?

Děkuji předem

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4250 příspěvků
Aktivní před 17 hod
Zobrazit profil

Dobrý den, dnes musí mít každá osoba svůj vlastní doklad, tedy i vaše miminko bude potřebovat cestovní doklad.

Přidal se 11. 05. 2017
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele veverickaterka

Dobrý den, poletím do Chicaga. Ovšem víc by se mi to hodilo do Detroitu, jenže tam jsou letenky dražší. Na druhou stranu, ten let do Chicaga je s přestupem v Detroitu! Proto bych tam ráda vystoupila, ovšem nejsem si jistá, co se stane s mým kufrem? Dá se to nějak zařídit, aby skončil se mnou v Detroitu?

Avatar uživatele

nekde se to tu resilo v casto kladenych otazkach. Myslim ze bylo doporuceno na zamyslenem cilovem letisti udelat scenu u prepazky aerolinek ze je ti spatne a nemuzes letet dale nebo neco takoveho a pokud to stihnou meli by asi kufr vylozit.

Přidal se 25. 12. 2015
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Petra_H

Ahoj, prosím o radu. Za měsíc letím s WizzAir z Brna do Londýna a při online odbavení budu zadávat jako ID občanku , ale v době, kdy poletím budu mít novou občanku (a tím pádem nové číslo OP) - je to problém? Novou občanku budu mít až tak týden nebo dva před odletem, tak nevím, jestli počkat s odbavením, až ji budu mít. Předem děkuji.

Avatar uživatele

Dobrý den, letím do Estonska na školení. Letenku zajišťuje pořádající organizace. Vzhledem k tomu, že je mnoho variant letenek a některé jsou s přestupem v Moskvě bych se ráda zeptala, zda je potřeba cestovní pas, nebo stačí občanský průkaz (vydaný v roce 2013) ?
Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele

Dobrý den, pokud letíme s cestovkou, která nám udělala jeden cestovní doklad pro čtyři osoby a jedna osoba onemocní - nepoletí, můžeme očekávat potíže s odbavením ? Děkuji za odpověď

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4250 příspěvků
Aktivní před 17 hod
Zobrazit profil

Dobrý den Jarmilo,
Je to úplně jedno – každá osoba je vedena pod svým číslem i přesto, že máte v ruce jeden společný papír o rezervaci.

Avatar uživatele

Dobrý den, je možné ke změně letenky - změna cestující osoby - využít pouze občanského průkazu (nemá platný pas)? Let do Anglie. Děkuji za info

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4250 příspěvků
Aktivní před 17 hod
Zobrazit profil

Dobrý den, pokud chcete změnit jméno na letence, není potřeba žádný doklad. Do Anglie můžete cestovat jen na občanský průkaz.

Avatar uživatele

Dobry den,planujeme s pritelkyni dovolenou v Recku,pritelkyne je Rumunka,muze cestoat letadlem do Recka?diky za info

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4250 příspěvků
Aktivní před 17 hod
Zobrazit profil

Dobrý den, ano může – Rumunsko je součástí EU i Schengenu.

Avatar uživatele

Dobrý den, za 10 dnů letíme do Řecka, chci se zeptat jestli může být na zpáteční cestě nějaký problém s tím, že cestuji jen na OP. Děkuji

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)