Rodina na cestě

Star Alliance: nejrychlejší cesta ke GOLD statusu

72 komentářů
2017-08-17T11:54:22+02:00

Odstartovat dovolenou odbavením u prioritní check-in přepážky, následným posezením v salónku a nástupem do letadla taktéž při přednostním odbavení? Nemusíte být byznysmen, abyste dosáhli na tyto výhody, stačí jen chytře využít věrnostních programů.

Věrnostní program aerolinií

Většina aerolinek nabízí v rámci věrnosti bonusový program, díky němuž lze pak využívat zajímavých výhod. Mezi ty nejzajímavější patří následující:
 • Přednostní odbavení u check-in přepážek
 • Přednostní nástup do letadla
 • Vstup do VIP letištních salónků (wifi, občerstvení, alko/nealko či sprchy zdarma)
 • Větší hmotnostní limit (+20 kg)
 • Prioritní výdej zavazadel

K tomu, abyste dosáhli na tyto výhody je nutná registrace do jednotlivého programu a získat nejvyšší statut. Ten obdržíte zpravidla po určitém počtu nalétaných mil či počtu letů. Většinou je skloňována částka okolo 100 tisíc mil, ta je pro běžně létajícího (1-2x do roka) nereálnou sumou - například linka Praha-New York a zpět nabídne cca 9 tisíc mil. Míle navíc musí být nasbírány v časovém úseku, zpravidla 1 roku.

Díky sdružování leteckých společností do tzv. aliancí Vám bude stačit 1 členství v rámci celé aliance. Míle pak automaticky sbíráte i při letu s jinou aerolinií, která je však členem této aliance. Existují tři: Sky Team, One World a Star Alliance. Právě poslední zmíněné se budeme věnovat v tomto článku.

Star Alliance - statusy

Star Alliance sdružuje na 28 dopravců po celém světě, mezi které patří například Aegean, Air New ZealandAustrian, Brussels airlinesLufthansa, SWISS, TAM airlinesTAP Portugal, Singapore airlines, SAS či Turkish airlines.

V této alianci existují dva statusy - Silver a Gold. Statut Silver nepřináší žádné zajímavé výhody, ovšem při statutu Gold získáváte všechny výše uvedené bonusy. Jak tedy získat nejrychleji a nejlevněji statut GOLD? O tom jsou již následující řádky..

Řecké zlato se nejvíce třpytí

Řecký vlajkový dopravce Aegean airlines je cestou k úspěchu díky svému věrnostnímu programu Miles&Bonus. S touto aerolinkou Vám stačí nasbírat pouze 20.000 mil k tomu, abyste obdrželi GOLD status v rámci Star Alliance. Pro představu je to jeden zpáteční let do Austrálie či 2 cesty do USA. Nejen malý počet potřebných mil je obrovskou výhodou, tou další pak je snadné udržení statutu a v neposlední řadě 12-ti měsíční omezení, nikoliv kalendářní rok. Postup k dosažení a udržení GOLD statusu je následující:
 • Registrujte se v tomto odkazu a získejte 1.000 mil do začátku
 • Do 12 měsíců od registrace nalétejte 3.000 mil a získejte statut BLUE
 • Do 12 měsíců od statutu BLUE nalétejte dalších 16.000 mil a získáte statut GOLD
 • Pro udržení statutu GOLD stačí podniknout 1 let v rámci 36 měsíců od získání GOLD statutu

Kolik mílí obdržím za svůj let?

Získání GOLD statutu je v tomto případě opravdu rychlé a výhodné. Kolik mil získáte za svůj let zjistíte za pomocí skutečně uletěné vzdálenosti a knihovací třídy, ve které poletíte a dané aerolinky. Knihovací třídy jsou značeny písmeny, pro nás nejčastěji K, P, Y a jiné. Je jedno, které společnosti patří letadlo, důležité je jaký je uveden kód aerolinky na letence.
 • Pro načtení mil předložte na check-inu svou kartičku / číslo karty
 • Pro zpětné načtení mil využijte tento formulář (musíte být přihlášeni)
Přesný koeficient závislý na knihovací třídě zjistíte na této stránce, kde naleznete přehled všech aerolinek Star alliance. V závislosti na nedávné chybové akci letenek do USA je knihovací třída K u United Airlines (ačkoliv jsou lety operovány např. Austrian airlines) - ta je oceněna 50% mil, tedy koeficient 0,5. Za zpáteční let do New Yorku tak bohužel obdržíme pouze polovinu uletěné vzdálenosti, tedy 4.000 mil, které nám dopomohou k statutu BLUE. V jiných případech je však situace opačná! Zejména podniknete-li cest vícero.

Počet uletěných mil zjistíte v tomto generátoru Great Circle Map. Například při letu do Sydney je vzdálenost přes 20.000 mil, tedy bonusový GOLD statut obdržíme po první cestě!

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

72 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Načíst všechny komentáře