MotoTrip po ČR

Dobrodružná cesta na motorkách po ČR - První cesta nás zavedla na Dolní Moravu a okolí
Cestopis z výpravy „Mototrip ČR“ z roku 2017 napsal Miki

Naše cesta začíná v Září v Brně. Na našich strojích Kawasaki Z750 a Suzuki GSF600 vyrážíme směr sever. Dnešním plánem je dojet na Dolní Moravu a spát někde v okolí. Při čtení si můžete pustit rovnou i video z tripu buď na http://www.MikiBeth.cz a nebo přímo na https://youtu.be/yYZDD9Mks40 :)

Mapa s naší cestou vypadá takto:

Vyznačená cesta na mapě
Vyznačená cesta na mapě

K večeru přijíždíme do města Králíky, kde kupujeme něco na oheň, a pokračujeme směrem Dolní Morava. Mezitím se úplně setmělo a tak rychle hledáme místo, kde přespíme. Před vesnicí Červený potok jsme našli tajnou odbočku, která vede až na luxusní plácek s výhledem na Stezku v oblacích. Plácek se nám tak líbil, že okamžitě parkujeme motorky a stavíme stan. V lesíku opodál sbíráme dřevo a vyrábíme opíkáky :D. Mezitím stíháme ulovit nějaké zvíře, těžko identifikovat, co to bylo. Za chvilku už zapalujeme oheň, opékáme maso a připíjíme pivem na cestování!

Plácek, na kterým stavíme stan
Mršina je nachystaná, můžeme opékat

Další den ráno nás probouzí vycházející slunce a krásný výhled na hory obklopené hustou mlhou. Nasnídáme se, pobalíme věci na motorky a jsme připraveni vyrazit, Dolní Morava čeká.

Balíme stan a vyrážíme do hor
Balíme stan a vyrážíme do hor

Po příjezdu pod sjezdovku na Dolní Moravě zjišťujeme trasu na Kralický Sněžník. Motorky necháváme na neplaceném parkovišti v Horní Moravě a dál musíme pěšky kvůli zákazu vjezdu. Cesta až na vrchol Kralického Sněžníku je dlouhá přibližně 10 kilometrů lesní cestou a zabralo nám to cca 2 hodinky rychlejším tempem. Na vrcholku pramení pramen řeky Moravy, ze kterého po vyčerpávající cestě pijeme. Voda, která lahodně osvěží. :-D

Stezka v oblacích
Vrchol Kraličáku
Pramen Moravy :)

Zpáteční cestu dolů jsme se rozhodli jít po východním hřebenu s tím, že přijdeme přímo k Stezce v oblacích. Po cestě musíme překonávat popadané stromy a prolézáme dělostřelecké tvrze ukryté v lesích. Po dalších asi 15 kilometrech jsme konečně došli k Stezce v oblacích, která byla neskutečně přeplněná lidmi. Fronta začínala dole a pokračovala až úplně nahoru. Takže na to kašleme, protože výhled ze sjezdovky je skoro stejný.

Paragliding na Dolní Moravě
Výhled ze sjezdovky

Po dnešním výšlapu máme docela zničený nohy. Dál pokračujeme na motorkách na sever do městečka Žulová a od tam na Nýznerov, na místní vodopády. Nechce se nám jít už ani těch pár kilometrů a tak jedeme na motorkách přímo až k vodopádu. :( Tam to omrkneme a vracíme se zpět do Žulové, kde se ukájíme větším hamburgerem v místní putyce.

Nýznerovské vodopády
Kawasaki Z750

Protože se už zase začíná stmívat, začínáme řešit místo na přespání. Napadl nás dobrý plán, jet k místním zatopeným lomům a tam postavit stan. U lomu Rampa stavíme stan, rozděláváme oheň, děláme jídlo, připíjíme a spíme. :D

Lom Rampa
Lom Rampa

Další den ráno se koupeme v lomu, ale je už neskutečně studená voda. Kdyby nebyla, tak se tam dá i zaskákat ze skály do vody. Balíme věci a odjíždíme do městečka Javorník u hranice s Polskem, kde se nachází zámek Jánský Vrch! Odtamtud pokračujeme po hranicích s Polskem do města Jeseník, kde je parádní vyhlídka ze skály pojmenované Čertovy kameny! Koukněte na fotky...

Jánský Vrch
Čertovy kameny
Výhled

Jakmile se nám podaří slézt ze skály, odjíždíme do Karlovy studánky, kde se zastavujeme na jídlo. Bohužel je tam tolik lidí, že čekání na jídlo přesahuje dobu 45 minut a tak ztrácíme zájem. Pokračujeme rovnou na Praděd! Pod Pradědem je parkoviště Ovčárna, kam se dá dostat kyvadlovou dopravou za poplatek 100Kč/motorka. Od tam to je asi 4km až na vrcholek Pradědu. Z vrcholku je vidět nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně, kterou bohužel musíme vynechat kvůli rozkopané cestě. Počasí se znovu zhoršilo a výhled nám tak kazí husté mraky.

Praděd
Praděd

Náš trip je pomalu u konce a tak pokračujeme přes Rýmařov na Rešovské vodopády. Je to o něco větší vodopád než v Nýznerově, ale je k němu horší přístup. Po cestě z vodopádu se ještě zastavujeme u hradu Sovinec a pak hurá domů.

Rešovské vodopády
Hrad Sovinec

Můžete kouknout na video z tripu buď na http://www.MikiBeth.cz a nebo přímo na https://youtu.be/yYZDD9Mks40

Zážitky pro tebe sepsal Miki

15. 10. 2018, poslední aktualizace 2018-10-15T15:15:42+02:00

Miki žije v České republice a procestoval 17 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 1 cestopis . Má své stránky http://www.MikiBeth.cz.

Od Užhorodu po Sjanky – vlakmi po Zakarpatí
tonic 2019-07-17T12:56:21+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Niekoľko dní v krásnom prostredí Užockého národného parku na ukrajinsko-poľsko-slovenskom pomedzí

🙏 Praktické
NEW YORK CITY: Místo jako žádné jiné na světě, s vlastními pravidly i životem
Avatar uživatele Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb 2019-07-15T14:32:57+02:00 4 komentáře
Spojené státy americké 2019

New York je v první řadě unikátní tím, že se toho o něm dá říct leccos. Jedni ho milují, druzi nenávidí. Proč tomu tak je?

🙏 Praktické
MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní
Avatar uživatele Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb 2019-07-15T14:32:33+02:00 2 komentáře
Maroko 2019

Hned pod turisticky velmi oblíbeným Španělskem se „skrývá“ země, která byla ještě relativně nedávno turisty nepolíbená. Jaké je Maroko?

Užhorod 2019
Sabina H 2019-07-14T23:05:05+02:00 1 komentář
Ukrajina 2019

Město blízké a zároveň vzdálené