Tejeda
Gran Canaria

27 míst co vidět na Gran Canarii

Las Palmas de Gran Canaria

Město, Písčitá pláž, Katedrála, Muzeum

Pláže v Las Palmas

Las Palmas de Gran Canaria je s více než 370 000 obyvateli největší město celých Kanárských ostrovů a spolu se Santa Cruz de Tenerife jedním ze správních center. Las Palmas je ideálním místem pro milovníky městského života kombinovaného s koupáním na několika plážích a procházkami po historickém centru a památkách. Las Palmas také nadchne milovníky velkých lodí jedním z největších přístavů v západním Atlantiku i nakupování.

Památky a zajímavosti

Při návštěvě Las Palmas byste rozhodně neměli vynechat tato místa:

  • Čtvrť Vegueta – historická část Las Palmas leží netradičně až na jižním okraji města a zaujme úzkými uličkami šplhajícími od moře do kopců s pastelově barevnými domky a množstvím kavárniček a tapas barů. Nejstarší části Veguety pochází z konce 15. století a je zapsána na seznamu UNESCO.
  • Čtvrť Triana – hned naprosti Veguetě směrem k modernímu centru se nachází další historická čtvrť Triana převážně z 16. až 18. století vyhlášená nákupní ulicí Calle Triana
  • Casa Museo de Colón – muzeum zaměřující se na historii Kanárských ostrovů a zejména jejich spojení s Amerikou. Právě v Las Palmas se roku 1492 zastavil mořeplavec Kryštof Kolumbus na své první cestě kvůli opravě lodi. Součástí muzea je i dům, ve kterém Kryštof Kolumbus během zastávky na Gran Canarii pobýval. Oficiální web muzea: www.casadecolon.com.
  • Katedrála sv. Anny – hlavní katedrála v Las Palmas a největší kostel na Gran Canarii pochází ze 16. století a zaujme svoji gotickou architekturou maorského stylu.

Pláže a koupání

Las Palmas je i skvělou plážovou destinací, byť letoviska na jihu Gran Canarie jsou mnohem známější. Ve městě můžete navštívit dvě hlavní pláže:

  • Playa de las Canteras – nádherná široká a přes 2 km dlouhá pláž s jemným zlatavým pískem se táhne po celém západním pobřeží Las Palmas a nabídne vše. Půjčovny lehátek, desítky restaurací, tapas barů a obchodů i běžné město začínající hned za plážovou promenádou. Vstup do moře je zde velmi pozvolný a protože je pláž otevřená směrem mimo přístav, naskytnou se i hezké výhledy na pobřeží.
  • Playa de Alcavaneras – menší uzavřená pláž směrem do zátoky s přístavem je ideální pro milovníky velkých lodí, které zde budete mít jako na dlani. Pláž pokrývá jemný světlý písek a má velmi mírný vstup do moře.

Ubytování Las Palmas

V Las Palmas se určitě ubytujte alespoň na jednu noc, abyste poznali místní památky nasáli atmosféru kanárského velkoměsta. Poslouží i jako ideální výchozí bod pro cesty autobusem po celém ostrově.

Nejlevnější hostely a soukromé apartmány startují už cca na 600 Kč za noc, klasické hotely pak čekejte v rozmezí 1 200 až 2 000 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. Přinášíme tipy na konkrétní ubytování:

Doprava

Hlavní město Gran Canarie je zároveň i hlavní dopravní uzel ostrova. Zejména pokud chcete cestovat autobusy, je ideálním výchozím bodem. Hlavní autobusové nádraží San Telmo leží na pobřežní promenádě v jižní části města (přesná poloha na mapě). Právě odsud vyráží meziměstské autobusy po celém ostrově, kompletní jízdní řády najdete na webu www.guaguasglobal.com/en a detaily o cestování autobusem v kapitole Doprava.

Městskou hromadnou dopravu obstarává v Las Palmas kolem 60 autobusových tras společnosti Guaguas.

Jízdenky pro jednu jízdu bez přestupu zakoupíte pouze u řidiče za 1,40 EUR, pokud možno v přesné hotovosti. V trafikách a různých obchodech, případně v kancelářích Guaguas (kompletní seznam prodejních míst) pak zakoupíte bezkontaktní kartičku pro 2 jízdy za 2,40 EUR, případně kartičku pro 10 jízd za 8,50 EUR (+ pořizovací hodnota karty 1,50 EUR), která je znovudobíjecí.

Zamíříte-li do Las Palmas autem, brzy poznáte, že největším problémem je parkování. Volně na ulici nelze parkovat prakticky nikde ve městě, ať už kvůli modrým zónám nebo prostě z důvodu nedostatku místa.

Nejlepším řešením bude využití jedné z mnoha placených garáží s cenami kolem 2 EUR za hodinu, resp. okolo 22 EUR za 24 hodin - například Parking Elder u přístavu nebo Parkia poblíž historického centra.

Chystáš se na Gran Canarii?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 22. 01. 2022