IATA (ICAO) kód letiště
MSQ (UMMS)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
12:52 (+1)
Vzdálenost od Prahy
1030 km

O letišti Minsk

Největší běloruské letiště a hlavní brána do země se nachází 44 km východně od města. Slouží jako základna národní aerolinky Belavia i dalším společnostem z celé Evropy a části Asie. Přestože letiště nemá nijak velký provoz, díky Belavii funguje jako alternativní přestupní bod především pro cesty do Ruska nebo střední Asie.

Letiště má otevřeno 24 hodin.

Letenky

Průměrná cena letenky z Prahy nebo Vídně se pohybuje okolo 5.000 Kč. Obecně platí, že ideální čas na nákup letenky je 1–3 měsíce před odletem. Akční letenky kolem 3.000 Kč se do Běloruska objevují zhruba 1-2x ročně u společnosti Belavia, která provozuje přímé lety z Prahy i Vídně.

Doba letu činí 100 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Minsku, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Jediný terminál letiště je poměrně členitý a dost nepřehledný, nicméně jeho velikost a minimum lidí způsobuje, že na pohodlný přestup bude stačit 45 minut. Pokud neopustíte tranzitní zónu, nepotřebujete žádná víza.

Při delším přestupu můžete bezvízově opustit letiště a jet se podívat do města. Potřebujete mít jen vyřízené a vytištěné potvrzení o zdravotním pojištění.

Doprava z/na letiště

Spojení zajišťují autobusové linky číslo 300Э (velké autobusy) a 1400-TK (maršrutky). Obě dvě jezdí po identické trase s několika zastávkami v centru (většina z nich na ulici Nezaležnosti). Staví také u stanice modré linky metra Uručča na kraji města. Konečná stanice je pak na hlavním autobusovém nádraží poblíž toho vlakového.

Souhrnný interval obou linek 300Э a 1400-TK činí 20 minut ve dne a 60 minut v noci (mezi 1:00 a 6:00 jezdí jen linka 300Э). Odjezdové časy z končených zastávek najdete na webu letiště.

Cesta z letiště k nádraží trvá zhruba 75 minut. Rychlejší je vystoupit na stanici Uručča (konečná modré linky metra) a odtud pokračovat metrem, celková doba cesty z letiště na nádraží bude asi 45 minut. Při cestě z centra vystupte z metra na konečné východem vpravo a sledujte ukazatele s číslem linky 300Э a 1300-TK (chybné označení, ve skutečnosti se jedná o linku 1400-TK).

Jízdenka stojí 3 rubly na stanici metra Uručča, resp. 4 rubly do centra a k nádraží. Platit se může u řidiče v hotovosti, případně v automatu na zastávce kartou (jen na letišti).

Na letišti zastávku najdete před mezi východy 5 a 6 v příletové části, konečnou stanici u nádraží nehledejte přímo před nádražní budovou, ale na centrálním autobusovém nádraží cca 200 metrů od vlakového.

Minibus 1430-TK jezdí jen na autobusové nádraží přes stanici metra Mogilevská a nezastavuje nikde jinde. 

Služby na letišti

Wi-fi je dostupná zdarma prostřednictvím sítě "Airport Minsk". Na přihlašovací stránce zadáte telefonní číslo, na který vám přijde kód pro připojení.

V tranzitní zóně naleznete jen omezené a možnosti občerstvení. Ve druhém podlaží tranzitního prostoru si pak natáhněte nohy na pohodlných křeslech, případně můžete využít spací kabinu za 20 USD na 3 hodiny (každá další hodina je zpoplatněna dalšími 7 USD). Platí se v business salonku.

Ve odletovém podlaží veřejné části letiště můžete využít sprchy za poplatek 7 rublů (cca 75 Kč) na 40 minut.

Pošta v levé části odletového patra je otevřená 24 hodin, seženete zde i pěkné pohledy Minsku.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele J0x
J0x
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 1138 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-01-02T16:57:00+01:00)

Čerstvá zkušenost s tranzitem v rámci letu CA 721 PEK-MSQ-BUD: 2x nám po cestě tranzitní zónou kontrolovali pasy, u první kontroly jsme dostali "trazitní boarding pass" Air China, u druhé kontroly zase skenovali příruční zavazadla. kousek před bránou je několik duty-free obchodů, kde se dají koupit hromady levného běloruského alkoholu i hnus (cigarety) za výhodné ceny, např. růžové Sobranie ještě o kousek levněji než na Ukrajině. Emancipace tu dostoupila vrcholu, tudíž pánové vysazení na ženy v uniformách budou slintat blahem. 😂

Blízko východu číslo 5 je stánek mobilního operátora MTS s šíleně pomalou obsluhou. V prvním patře má budky několik bank - kurzy v pohodě. V západní (veřejné) části letiště je restaurace Liner a vedle ní kantýna. Kousek na sever od letiště je letecké muzeum pod širým nebem.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Jízdenka na 300э se dá koupit i na autobusáku v pokladně (nejsem si jistý, ale myslím, že snad i kartou). Připadlo mi zajímavé, že na letišti, na autobusáku ani na webu nebyla v jízdním řádu uvedena zastávka Uručča, přestože tam autobus zastavuje. Dokonce jsem na webu našel několik různých jízdních řádů, ale podle tabule na autobusáku se mi zdálo, jako by platily spíš tak nějak souhrnně (tj. že bus jezdí často :-) ).

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Dovolím si doplnit informace: v posledních letech byly akční letenky z Prahy za 3000 Kč min. jednou ročně. Bez víza je nově možné při příletu a odletu z Minska pobývat v Bělorusku až 30 dní, viz info v průvodci.

Odpovědět
před 4 lety

Děkuji moc za odpovědi, mohu mít ještě jeden dotaz? Jsem zapřísáhlý nekuřák avšak jako suvenýr bych přivezl karton cigaret. Nevíte kde bude cena nejlevnější? Na letišti ve Vilniusu (odtud letím do Minsku) nebo na letišti v Minsku či přímo v Minsku?:

před 4 lety
Avatar uživatele
cali

V Bělorusku budou levnější. Kartáč LM blue na letišti 12,- EUR, v obchodech v Minsku pokud si pamatuji o něco méně, ca. 22,- BYN.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobry den. Za měsíc letím do Vilniusu a zaujala mě možnost letět s Belavii přes Minsk, na ceste zpet bych měl mít zde" pauzu" přes noc a kolem 12:00 letět do Prahy. Mohu opustit letiště bez víza, i když je to vše na jedné letence? Rád bych v ramci této cesty objevil takhle na rychlo "krásy" Minsku

Děkuji

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den. Ano, letiště můžete opustit kdykoliv tomu nebrání vízová povinnost (viz náš článek: https://www.cestujlevne.com/blog...na-letisti). Do Běloruska můžete bez víz na 5 dnů právě tehdy, když vstupujete přes letiště v Minsku, takže vše bez problému. Jen po vás budou chtít potvrzení o cestovním pojištění.

Může se hodit i průvodce Minskem: https://www.cestujlevne.com/pruv...usko/minsk

před 4 lety

Dobrý den, momentalne platí pro návštěvu Běloruska bezvízový režim při pobytu do 5 dní, pokud přiletíte i odletite z minskeho letiště.

Jelikož obě tyto podmínky splňujete, bude stačit pouze cestovní pas.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 lety
Navrhni úpravu