Sh
Letiště Svatá Helena

Svatá Helena v kostce

naposledy aktualizováno 27. 06. 2018

Jedno z nejodlehlejších letišť na světě bylo veřejnému provozu otevřeno sice až v roce 2017, ale už má za sebou bohatou historii.

Malý ostrůvek Svatá Helena náležící Spojeném království leží uprostřed Jižního Atlantiku tisíce kilometrů od jakékoliv civilizace. Žije tu zhruba 4.500 obyvatel, kteří se ještě donedávna museli spoléhat na loď plavící se jednou za 14 dnů na ostrov Ascension, odkud se teprve dalo doletět vojenským letadlem do Londýna. 

První práce na zbrusu novém letišti začaly v roce 2012, celý areál byl dokončen v roce 2016. V dubnu téhož roku byl naplánován první slavnostní přílet společnosti British Airways z Kapského Města, nicméně ani opakovaně se letounu kvůli extrémnímu větru nepodařilo přistát a musel tak být odkloněn zpět na pevninu. Později se ukázalo, že problém s větry je a bude na letišti stálý a tudíž investice za několik stovek milionů liber byla zcela zbytečná. Svatá Helena sice získala letiště, ale nedalo se na něm přistát.

Po dalších úpravách přistávací dráhy za dalších několik desítek milionů liber však bylo docíleno alespoň kompromisu, že ze severní strany, kde jsou turbulentní větry menší, budou moct na letišti přistávat alespoň menší letadla do kapacity zhruba 120 cestujících.

První komerční let, na který si každý může koupit letenku, na letišti přistál 18. listopadu 2017 z Johannesburgu.

Letišti slouží jeden malinký terminál, který spíše připomíná skromnou autobusovou stanici, nicméně odbavovací proces je úplně standardní jako na každém jiném letišti.

Otevírací doba letiště je vždy ve dny, kde letí pravidelný spoj od 10:00 do 16:00.

Oficiální stránky letiště jsou sthelenaairport.com

IATA Kód
HLE
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
01:40 (-2)
Vzdálenost z ČR
7601 km

Získejte více tipů pro cesty z letiště Svatá Helena

Ať už přilétáte na letiště Svatá Helena, nebo z něj odlétáte, přečtěte si naše praktické tipy a doporučen

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí