IATA (ICAO) kód letiště
HLE (FHSH)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
07:53 (-2)
Vzdálenost od Prahy
7601 km

O letišti Svatá Helena

Jedno z nejodlehlejších letišť na světě bylo veřejnému provozu otevřeno sice až v roce 2017, ale už má za sebou bohatou historii.

Malý ostrůvek Svatá Helena náležící Spojeném království leží uprostřed Jižního Atlantiku tisíce kilometrů od jakékoliv civilizace. Žije tu zhruba 4.500 obyvatel, kteří se ještě donedávna museli spoléhat na loď plavící se jednou za 14 dnů na ostrov Ascension, odkud se teprve dalo doletět vojenským letadlem do Londýna. 

První práce na zbrusu novém letišti začaly v roce 2012, celý areál byl dokončen v roce 2016. V dubnu téhož roku byl naplánován první slavnostní přílet společnosti British Airways z Kapského Města, nicméně ani opakovaně se letounu kvůli extrémnímu větru nepodařilo přistát a musel tak být odkloněn zpět na pevninu. Později se ukázalo, že problém s větry je a bude na letišti stálý a tudíž investice za několik stovek milionů liber byla zcela zbytečná. Svatá Helena sice získala letiště, ale nedalo se na něm přistát.

Po dalších úpravách přistávací dráhy za dalších několik desítek milionů liber však bylo docíleno alespoň kompromisu, že ze severní strany, kde jsou turbulentní větry menší, budou moct na letišti přistávat alespoň menší letadla do kapacity zhruba 120 cestujících.

První komerční let, na který si každý může koupit letenku, na letišti přistál 18. listopadu 2017 z Johannesburgu.

Letišti slouží jeden malinký terminál, který spíše připomíná skromnou autobusovou stanici, nicméně odbavovací proces je úplně standardní jako na každém jiném letišti.

Otevírací doba letiště je vždy ve dny, kde letí pravidelný spoj od 10:00 do 16:00.

Letenky

V současné době se na Svatou Helenu dá dostat jedinou linkou společnosti Airlink (což je odnož jihoafrických South African) z Johannesburgu s mezipřistáním v namibijském hlavním městě Windhoek. Spojení létá jednou až dvakrát týdně vždy v sobotou a úterý ráno z Jižní Afriky, odpoledne pak odlétá zpět ze Svaté Heleny. Let trvá celkem kolem 6 hodin.

Zpáteční letenka z Johannesburgu se ustálila na hodnotách kolem 24.000 Kč, letenky je možné pořídit přes všechny známé prodejce, včetně těch českých.

Na Svaté Heleně se platí poplatek ve výši 14 liber při průchodu imigrační kontrolou.

Inspirujte se akcemi na letenky Svatou Helenu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Letiště leží na východním cípu ostrova asi 15 km po silnici od hlavního města Jamestown.

Pro mnohé možná překvapivě je letiště obsluhováno hned třemi linkami místní autobusové MHD: A, A2 a B. Autobusy logicky zajíždějí na letiště pouze ve dny a v časy, kdy létá pravidelná linka z Johannesburgu, cesta do Jamestownu zabere asi 40 minut.

Jízdenka z letiště do Jamestownu vyjde na 3 libry (platí se u řidiče) a přesné jízdní řády můžou být nalezeny pod odkazem na webu letiště v sekci "Transport".

Vydáte-li se však na Svatou Helenu, určitě nejlepším způsobem dopravy bude půjčené auto. Vždy rezervujte co nejvíce s předstihem to bude možné. 

Služby na letišti

Ve veřejné i tranzitní zóně najdete jednu malou restauraci a taky duty free shop.

Pro místní nadšence je k dispozici rovněž vyhlídková terasa.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sub Bohouš Kubart

Minimálně do konce března 2022 je stanovena 10 denní karanténa!

Příletový poplatek je 20 GBP

Na ostrově nejsou bankomaty, je zde banka, pouze některé obchody akceptují platební karty.

Měnou je Svatohelenská libra (SHP), která je pevně spojena s GBP jíž je také možné bez problémů platit.

Odpovědět
před 4 měs
Avatar uživatele
Sub Bohouš Kubart

momentálně se létá od konce března 2022 do začátku ledna 2023, cca 3x v měsíci za cenu okolo 22 000 Kč. Čeští prodejci to zdá se neumí. https://www.flyairlink.com/

Odpovědět
před 4 měs
Avatar uživatele