Jak do Albánie

Jediným albánským mezinárodním letištěm je letiště v Tiraně. 

Chcete-li za letenky ušetřit, je možné se do Albánie přepravit z letiště ve Skopji, kam létá ze střední Evropy Wizz Air nebo z ostrova Korfu, kam létá Ryanair.

Jak se nejlépe dopravovat

Auto si lze pronajmout v Tiraně a pár dalších místech. K většině turisty často navštěvovaných míst již vedou asfaltové silnice, pokud tedy neplánujete návštěvu odlehlejších míst či horských oblastí, nebudete potřebovat auto s náhonem na čtyři kola.

Nejlevnější variantou dopravy je využití veřejné dopravy – autobusy nebo minibusy, které vyjíždí, když se zaplní. Některé linky a jejich ceny můžete najít na adrese https://gjirafa.com/Autobus. Železniční síť takřka nelze využít.

Autobusem

Nejlevnějším způsobem dopravy je využití místních autobusů, které mají pevné jízdní řády, nebo minibusů, které odjíždí ve chvíli, kdy se zaplní. Venkovské a horské silnice jsou často pro autobusy nesjízdné a jezdí na nich tedy pouze minibusy nebo taxíky.

Autobusy začínají jezdit brzy zrána a nejranější minibusy bývají obsazeny velice rychle, později dopoledne budete na zaplnění čekat mnohem déle.

Poslední spoje vyjíždí většinou tak, aby na místo určení dojely večer, později se tedy budete muset spolehnout pouze na taxíky.

Některé linky a jejich ceny můžete najít na adrese: https://gjirafa.com/Autobus.

Autem

Síť kvalitnějších silnic už je v Albánii poměrně rozsáhlá a nové a nové úseky se asfaltují, autem se tedy lze po Albánii pohybovat poměrně bez problémů, jen je třeba počítat s tím, že silnici s vámi budou sdílet koňské povozy a další vozítka různého typu a nevalné rychlosti. Pozor je také třeba dávat na lidi přebíhající či postávající kolem silnic (včetně dálnic) a stáda zvířat dělající totéž. Dopravní předpisy ani policii řidiči příliš nerespektují.

Mimo hlavní turistické trasy nebo v horách narazíte většinou na prašné cesty plné děr a kamení, pokud byste se tedy v těchto oblastech potřebovali pohybovat na delších úsecích, doporučujeme auto s náhonem na všechna čtyři kola. 

Za využívání dálnic se v Albánii neplatí žádný poplatek. 

Městská doprava

Městskou dopravu zajišťují autobusy, jejichž systém je ve většině měst poměrně nepochopitelný, nebo taxíky.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu