Průvodce státem
Alžírsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Alžírsku

Zdraví 

Doporučujeme se pojistit na úhradu léčebných výloh, neboť mezi Alžírskem a ČR neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotnické péče. 

Upozornění

Fotografování či jakákoli dokumentace vojenských objektů, vozidel či vojáků samotných je zakázána a můžete se dostat do problémů. V pouštích a u historických památek je přísně zakázáno cokoli sbírat a odnášet.

Oblíbenou zábavou místních po setmění je házení kamenů na vlaky. Buďte v tomto ohledu opatrní, stává se, že se trefí i do okna. Možná proto jsou některé vlaky vybaveny okny s plastovými skly. V některých severních částech země jsou pak i miny (dle jednoho průvodce z města Batna).

Kriminalita 

Ministerstvo zahraničních věcí nabádá k větší opatrnosti při cestě do Alžírska, a to vzhledem k přetrvávajícím rizikům teroristických útoků a únosů. MZV dále doporučuje nevydávat se mimo velké aglomerace prozkoumávat neobydlené oblasti. V rámci velkých aglomerací je rovněž doporučováno vycházet pouze za denního světla a ne do periferních oblastí. Pro zvýšení bezpečnosti by měli občané informovat o itineráři své cesty místní policii. Dále MZV doporučuje registraci do aplikace DROZD, která informuje své občany v zahraničí skrze SMS a emaily a může je varovat před hrozícím nebezpečím. Individuální křižování, vybočení z hlavních dopravních tepen Alžírskem je rovněž nebezpečné.

Riziko katastrof 

Zvláště v pouštních oblastech je riziko pouštních bouří, které lidem s respiračními problémy dokážou vážně uškodit. Tyto bouře se vyskytují nejčastěji v období jara.

Důležité kontakty 

Ambasáda, velvyslanectví:

  • Velvyslanectví České republiky v Alžírsku
  • 03, Chemin du Ziryab, Alger – Telemly; B. P. 358
  • tel: +213/21/230056; +213/21/230129
  • e-mail: algiers@embassy.mzv.cz

Důležité kontakty:

  • evropská tísňová linka: 112
  • zdravotnictví: 115
  • policie: 17 (četnictvo 1055)
  • hasiči: 14

Země, kde se zastavil čas

Alžírsko, anglicky Algeria, se rozprostírá na severu Afriky na pobřeží Středozemního moře a se svou rozlohou 2 miliony km2 je největším státem Afriky a desátou největší zemí na světě. Na severovýchodě sousedí s Tuniskem, na východě s Lybií, na jihu s Nigérií, na jihozápadě s Mali a Mauritánií a na západě se Západní Saharou
a Marokem. 

Ačkoli zde donedávna panoval výjimečný stav způsobený občanskou a politickou situací, v poslední době se Alžírsko stává zajímavou destinací pro turisty. Pravděpodobně tomu napomohli odvážní cestovatelé, kteří do Alžírska zavítali, a díky nim se zvětšilo povědomí o krásných římských památkách a obrovských písečných dunách pouště Sahary. Nyní se Alžírsko pomalu vrací zpět na cestovatelské mapy. Alžírsko je domovem Berberů a Tuaregů, kteří vývoj pozorovali ze svých horských a pouštních útočišť. Alžírská Sahara je nejkrásnější částí největší pouště světa s nekonečnými panoramaty, starým skalním uměním a vesnicemi v oázách.

Alžírsko je levná země, kde je teplo, hezká krajina a příroda, dobré zdravé jídlo a kdo umí francouzsky, tak se zde bez problémů domluví. Na druhou stranu to není země pro vyznavače pohodlí. V některých situacích je třeba zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že kultura, do níž jste přijeli, je zcela odlišná a mnohdy až anarchistická.

Určitě by vás neměl překvapit letící kámen do okna vlaku, pokus některého z místních o okradení nebo zdlouhavé vyptávání policie, co je účelem vaší cesty. Pro ty, kteří to dokážou skousnout, nabízí Alžírsko krásnou krajinu s mnohými antickými památkami, které nejsou prakticky vůbec turisticky okoukané.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Vízum za 1 800 Kč
Turistická víza na 90 dní získáš na velvyslanectví v Praze a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyhněte se cestám v létě, kdy je neúnosné horko.
Více o počasí
Letenky od
7 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně a ušetříš 42%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu