Země, kde se zastavil čas

Alžírsko, anglicky Algeria, se rozprostírá na severu Afriky na pobřeží Středozemního moře a se svou rozlohou 2 miliony km2 je největším státem Afriky a desátou největší zemí na světě. Na severovýchodě sousedí s Tuniskem, na východě s Lybií, na jihu s Nigérií, na jihozápadě s Mali a Mauritánií a na západě se Západní Saharou
a Marokem. 

Ačkoli zde donedávna panoval výjimečný stav způsobený občanskou a politickou situací, v poslední době se Alžírsko stává zajímavou destinací pro turisty. Pravděpodobně tomu napomohli odvážní cestovatelé, kteří do Alžírska zavítali, a díky nim se zvětšilo povědomí o krásných římských památkách a obrovských písečných dunách pouště Sahary. Nyní se Alžírsko pomalu vrací zpět na cestovatelské mapy. Alžírsko je domovem Berberů a Tuaregů, kteří vývoj pozorovali ze svých horských a pouštních útočišť. Alžírská Sahara je nejkrásnější částí největší pouště světa s nekonečnými panoramaty, starým skalním uměním a vesnicemi v oázách.

Alžírsko je levná země, kde je teplo, hezká krajina a příroda, dobré zdravé jídlo a kdo umí francouzsky, tak se zde bez problémů domluví. Na druhou stranu to není země pro vyznavače pohodlí. V některých situacích je třeba zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že kultura, do níž jste přijeli, je zcela odlišná a mnohdy až anarchistická.

Určitě by vás neměl překvapit letící kámen do okna vlaku, pokus některého z místních o okradení nebo zdlouhavé vyptávání policie, co je účelem vaší cesty. Pro ty, kteří to dokážou skousnout, nabízí Alžírsko krásnou krajinu s mnohými antickými památkami, které nejsou prakticky vůbec turisticky okoukané.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Vízum za 1 800 Kč
Turistická víza na 90 dní získáš na velvyslanectví v Praze a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyhněte se cestám v létě, kdy je neúnosné horko.
Více o počasí
Letenky od
7 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně a ušetříš 42%.
Akční nabídky

Praktické tipy do Alžírska

Co vidět a navštívit v Alžírsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Alžírsku

Zavřít boční panel

Alžír

Hlavní město Alžírska, zvaný také Paříž Afriky a hlavní komunikační tepna; Kasba – nejstarší část města uložená v kopci nad mořem (rovněž na seznamu kulturních památek světového dědictví). Dnes bohužel v již zašlé slávě domy chátrají a vyskytují se zde ti nejchudší. Nejznámější mešita v celém Alžírsku se rovněž nachází v hlavním městě a nese název Ketchaoua Mosquée. Ti, kteří chtějí mít výhled na celé město, by se měli vydat na 600 m vysoký masiv Yemma Gouraya, kde se nachází španělská pevnost.

Zavřít boční panel

Constantine

Město, v jehož středu se nachází až 140 m hluboká soutěska řeky Rumel. Soutěska je překlenutá nádhernými kamennými
i řetězovými mosty. V rámci hromadné dopravy zde dokonce funguje lanovka. Toto město založili již Féničané a dali mu název „Cirta“ (v překladu město vytesané do skály).

Do Constantine se lze dostat přímými lety z Francie (Air Algeire, Aigle Azur), případně frekventovaným spojením z Alžíru.

Zavřít boční panel

Timgad

Bezesporu nejvíce zachovalé římské město s nádhernými antickými ruinami a panoramaty. Trajánův oblouk a zachovalé sloupy paláců. Dokonce se zde nachází i poměrně zachovalé antické divadlo s výbornou akustikou a vše je samozřejmě zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Timimoun

Krásná ukázka pouštního města v súdánském stylu. Timimoun leží v relativně bezpečné oblasti, dá se do něj dostat po státní silnici N51 nebo letecky přímou linkou z Alžíru.

Zavřít boční panel

Saharské duny

V arabském překladu slovo „El sahara“ znamená „nic“. Řekli bychom docela příznačné označení. V místech jako Biskra, El Oued nebo Nakhla je možno vidět krásné duny Velkého východního ergu.

Počasí a sezóny v Alžírsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severní pobřežní oblasti
Pás podél Středozemního moře

16 °C

17 °C

19 °C

20 °C

23 °C

28 °C

31 °C

32 °C

29 °C

26 °C

21 °C

18 °C
Jižní pouštní oblasti
Extrémní turistika v poušti, vyhněte se létu

20 °C

22 °C

25 °C

30 °C

34 °C

35 °C

35 °C

35 °C

33 °C

29 °C

24 °C

21 °C

Počasí

Oproti jižní části Alžírska je v pobřežních oblastech na severu země typické středomořské počasí s větší mírou vegetace. Od horských hřebenů Malého a Velkého Atlasu vládne již kontinentální podnebí s horkými léty a chladnějšími zimami. Velmi suché a horké podnebí je na jihu země v oblasti pouště Sahary, které je typické vysokými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí.

Sezóny a kdy vyrazit

Co se týče saharské oblasti, nedoporučuje se cestovat do země v letních měsících, kdy teploty dosahují opravdu vysokých hodnot. Ideální měsíce pro turismus v této oblasti pokrývají dobu od října do února. V přímořských oblastech lze trávit dovolenou celoročně.

Skvělé akce do Alžírska

Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu