Alžírsko

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země, kde se zastavil čas

Alžírsko, anglicky Algeria, se rozprostírá na severu Afriky na pobřeží Středozemního moře a se svou rozlohou 2 miliony km2 je největším státem Afriky a desátou největší zemí na světě. Na severovýchodě sousedí s Tuniskem, na východě s Lybií, na jihu s Nigérií, na jihozápadě s Mali a Mauritánií a na západě se Západní Saharou
a Marokem. 

Ačkoli zde donedávna panoval výjimečný stav způsobený občanskou a politickou situací, v poslední době se Alžírsko stává zajímavou destinací pro turisty. Pravděpodobně tomu napomohli odvážní cestovatelé, kteří do Alžírska zavítali, a díky nim se zvětšilo povědomí o krásných římských památkách a obrovských písečných dunách pouště Sahary. Nyní se Alžírsko pomalu vrací zpět na cestovatelské mapy. Alžírsko je domovem Berberů a Tuaregů, kteří vývoj pozorovali ze svých horských a pouštních útočišť. Alžírská Sahara je nejkrásnější částí největší pouště světa s nekonečnými panoramaty, starým skalním uměním a vesnicemi v oázách.

Alžírsko je levná země, kde je teplo, hezká krajina a příroda, dobré zdravé jídlo a kdo umí francouzsky, tak se zde bez problémů domluví. Na druhou stranu to není země pro vyznavače pohodlí. V některých situacích je třeba zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že kultura, do níž jste přijeli, je zcela odlišná a mnohdy až anarchistická.

Určitě by vás neměl překvapit letící kámen do okna vlaku, pokus některého z místních o okradení nebo zdlouhavé vyptávání policie, co je účelem vaší cesty. Pro ty, kteří to dokážou skousnout, nabízí Alžírsko krásnou krajinu s mnohými antickými památkami, které nejsou prakticky vůbec turisticky okoukané.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Alžír

Hlavní město Alžírska, zvaný také Paříž Afriky a hlavní komunikační tepna; Kasba – nejstarší část města uložená v kopci nad mořem (rovněž na seznamu kulturních památek světového dědictví). Dnes bohužel v již zašlé slávě domy chátrají a vyskytují se zde ti nejchudší. Nejznámější mešita v celém Alžírsku se rovněž nachází v hlavním městě a nese název Ketchaoua Mosquée. Ti, kteří chtějí mít výhled na celé město, by se měli vydat na 600 m vysoký masiv Yemma Gouraya, kde se nachází španělská pevnost.

Zavřít
Ikona pinu

Constantine

Město, v jehož středu se nachází až 140 m hluboká soutěska řeky Rumel. Soutěska je překlenutá nádhernými kamennými
i řetězovými mosty. V rámci hromadné dopravy zde dokonce funguje lanovka. Toto město založili již Féničané a dali mu název „Cirta“ (v překladu město vytesané do skály).

Do Constantine se lze dostat přímými lety z Francie (Air Algeire, Aigle Azur), případně frekventovaným spojením z Alžíru.

Zavřít
Ikona pinu

Timgad

Bezesporu nejvíce zachovalé římské město s nádhernými antickými ruinami a panoramaty. Trajánův oblouk a zachovalé sloupy paláců. Dokonce se zde nachází i poměrně zachovalé antické divadlo s výbornou akustikou a vše je samozřejmě zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Timimoun

Krásná ukázka pouštního města v súdánském stylu. Timimoun leží v relativně bezpečné oblasti, dá se do něj dostat po státní silnici N51 nebo letecky přímou linkou z Alžíru.

Zavřít
Ikona pinu

Saharské duny

V arabském překladu slovo „El sahara“ znamená „nic“. Řekli bychom docela příznačné označení. V místech jako Biskra, El Oued nebo Nakhla je možno vidět krásné duny Velkého východního ergu.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 11 °C 12 °C 13 °C 15 °C 18 °C 22 °C 25 °C 26 °C 24 °C 20 °C 15 °C 13 °C
Teplota vody 15 °C 15 °C 15 °C 17 °C 19 °C 22 °C 25 °C 26 °C 24 °C 23 °C 20 °C 17 °C
Sluneční svit 5 h 6 h 7 h 8 h 10 h 10 h 11 h 11 h 9 h 6 h 5 h 5 h
Hlavní sezóna

Počasí

Oproti jižní části Alžírska je v pobřežních oblastech na severu země typické středomořské počasí s větší mírou vegetace. Od horských hřebenů Malého a Velkého Atlasu vládne již kontinentální podnebí s horkými léty a chladnějšími zimami. Velmi suché a horké podnebí je na jihu země v oblasti pouště Sahary, které je typické vysokými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí.

Kdy vyrazit

Co se týče saharské oblasti, nedoporučuje se cestovat do země v letních měsících, kdy teploty dosahují opravdu vysokých hodnot. Ideální měsíce pro turismus v této oblasti pokrývají dobu od října do února. V přímořských oblastech lze trávit dovolenou celoročně.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Starověk se pro Alžírsko nesl ve znamení nadvlády Féničanů a Římanů, kteří zde zanechali prakticky nedotknutou místní architekturu, jíž je možno obdivovat i dnes. [imageFill 8614] Hornaté vnitrozemí ovládali Berbeři. V polovině 7. století začali do severní Afriky pronikat Arabové, kteří zde prosadili vlastní jazyk, kulturu i náboženství, čímž bylo na tomto území potlačeno křesťanství. Následně byla země ovládnuta Osmanskou…

Jak ušetříš

Alžírský dinár  Oficiální měnou je alžírský dinár (DZD). Název dinár je stejný pro většinu států, které v minulosti patřily do Osmanské říše. Mince v oběhu jsou v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dinárů. Dále jsou stále oficiálně platné mince 1 a 2 dináry, nicméně jsou jen zřídka k vidění. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 100, 200, 500 a 1000 dinárů.  [imageFill 5826] Směnárny a platba…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Alžírska Prakticky je doprava do Alžírska možná pouze letecky. Ano, teoreticky se lze dopravit i autobusem do Francie (Marseille) nebo Španělska (Alicante) a poté lodí do nějakého konkrétního přístavu v Alžírsku, ale kdo by to dělal? Nevyjde to vůbec výhodně ani časově, ani ekonomicky a zvlášť v dnešní době, kdy se můžete letecky dopravit z Evropy na spoustu alžírských letišť v rámci jakéhokoli místa v Alžírsku. Ceny…

Co ochutnáš

Alžírská kuchyně  Alžírská kuchyně je velmi rozmanitá, protože byla v průběhu historie ovlivňována mnoha vlivy různých kultur. Každá z těchto civilizací pomohla alžírské kuchyni zajistit specifický mix chutí a aroma. Vliv Berberů je patrný v použití dušení masa, zeleniny, obilovin a sušeného ovoce. Turci a Arabové přidali mix koření a stejně tak celou řadu skvostného pečiva. Francouzský vliv je pak patrný v přípravě aperitivů a…

Jaké výlety podnikneš

Městská turistika Hlavní město Alžír jistě stojí za návštěvu. Nezapomenutelná je procházka městem, kde se mísí arabská s francouzskou kulturou. Mezi největší zážitky patří Náměstí mučedníků Place des Martyrs, koloniální památky, neomaurské Grnade Poste, Esplanade a jiné další. Sahara  Rozlohou je přibližně velká jako Evropa. V jihozápadní části Alžírska se nachází plošina Tassili N Ajjer (říční plošina) ve výšce 800 m n. m. Díky její podzemní…

Na co si dej pozor

Zdraví  Doporučujeme se pojistit na úhradu léčebných výloh, neboť mezi Alžírskem a ČR neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotnické péče.  Upozornění Fotografování či jakákoli dokumentace vojenských objektů, vozidel či vojáků samotných je zakázána a můžete se dostat do problémů. V pouštích a u historických památek je přísně zakázáno cokoli sbírat a odnášet. Oblíbenou zábavou místních po setmění je házení kamenů na vlaky. Buďte…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Vízum je potřeba ke všem druhům pasů. Ten vydává alžírské velvyslanectví v Praze. Obvykle trvá 2, 3 dny, než je vydáno vízum na 1 měsíc. V případě potřeby není problém vízum prodloužit.  Další dokumenty  Z důvodu zvýšení vaší bezpečnosti je vždy nezbytné se ohlásit po příjezdu do nového města na místní policii. Před vstupem a výstupem ze země je vyžadováno vyplnění bílého a zeleného registračního formuláře. Ty…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Starověk se pro Alžírsko nesl ve znamení nadvlády Féničanů a Římanů, kteří zde zanechali prakticky nedotknutou místní architekturu, jíž je možno obdivovat i dnes.

Historické stavby v Alžírsku

Hornaté vnitrozemí ovládali Berbeři. V polovině 7. století začali do severní Afriky pronikat Arabové, kteří zde prosadili vlastní jazyk, kulturu i náboženství, čímž bylo na tomto území potlačeno křesťanství. Následně byla země ovládnuta Osmanskou říší a v roce 1830 se Alžírsko stalo francouzskou kolonií. Během té doby byla země silně přetvářena v evropském stylu. Platili zde jiné zákony pro křesťany a jiné pro muslimy, byly rušeny náboženské školy a rozrůstaly se školy s francouzskou výukou.

V roce 1954 začal krvavý boj za nezávislost, během něhož přišlo o život mnoho civilních občanů. Boje trvaly až do roku 1962, kdy byla vyhlášena nezávislost a mnoho Francouzů opustilo zemi. Přestože v zemi nadále operuje radikální salafistická skupina pro kázání a boj, je možné hovořit o zklidnění situace, neboť v roce 2011 byl zrušen dlouholetý vyhlášený výjimečný stav a situace je od tohoto roku stabilní.

Lidé

Obyvatelé Alžírska jsou převážně Arabové (ze dvou třetin) a Berbeři. Toto etnikum, dříve osídlené pouze v horských oblastech, již žije na celém území a stále si zachovává svou kulturu i řeč. Dalšími národy jsou Mozabité, Tuaregové a Evropané. Dohromady tyto menšinové národy však tvoří pouze 1 %. Značná část obyvatelstva Alžírska žije v blízkosti Středozemního moře. Dominantní náboženství je zde sunnitský islám. Lidé jsou povětšinou pohostinní, takže pozvání na čaj a upřímný zájem o to, kdo jste a co v Alžírsku děláte, není ničím neobvyklým.

Alžírsko má zhruba 4x více obyvatel než Česko.

Svátky

Některé svátky jsou stejné jako u nás v ČR, ale je jich opravdu málo, neboť většina vychází z islámu.

 • Nový rok – většinou se slaví 12. ledna,
 • Aid El Adha – svátek obětování beranů (10. den posledního muslimského měsíce),
 • Islámský Nový rok (Awal Moharram – 1. muharram) – tento den se slaví 1. den muslimské éry, kdy Muhammad opustil Mekku a založil nový počátek v Medině,
 • Achoura – 10. den Muharram, islámský den smutku,
 • Svátek práce – 1. května,
 • Mawlid en-Nabawi (narození Proroka) – 12. den 3. muslimského měsíce; tento den se slaví shromážděním muslimů, při nichž se poslouchají chvalozpěvy na Proroka, a vyprávěním příběhů si připomínají jeho život,
 • Den státní samostatnosti – 5. Července, uznání samostatnosti Alžírska,
 • Zahájení národně-osvobozeneckého boje – 1. listopadu; zahájení odboje proti francouzské nadvládě,
 • Začátek postního (9. muslimského) měsíce ramadánu; během tohoto měsíce všichni dospělí dodržují náboženskou tradici zdržet se jídla, kouření, alkoholu a sexu za denního světla,
 • Íd al-Fitr – dvoudenní svátek ukončení postního měsíce ramadánu, radost z ukončení tělesných útrap ramadánu byla tak veliká, že je tento svátek dnes slaven více než Velký pátek, lidé si tradičně posílají blahopřání a požehnání na pohlednicích.

Zajímavé je, že víkend začíná pátkem a končí sobotou, místo našeho tradičního víkendu sobota–neděle.

Kultura

Alžírská kultura je ovlivňována dvěma proudy, arabským a francouzským. Nová ústava zakotvila islám jako státní náboženství. Arabská a berberská národnost pak tvoří základ státu. Mezi populární venkovské tradice patří datlové slavnosti a závody velbloudů. Mezi známé spisovatele je možné zařadit Mohammed Dib, Kateb Yacine a Assia Djebar. Z historie je pak velmi známé jméno Alberta Camuse, jenž dokonce získal Nobelovu cenu za literaturu. Ačkoliv zemřel ve Francii, jeho domovinou je skutečně Alžírsko. Mezi známou alžírskou pop-star patří producent a zpěvák Khaled a jeho song „C'est la vie“ nebo písnička „Hiya hiya“ nazpívaná ve spolupráci s americkým rapperem známým pod pseudonymem Pitbull. Typickým prvkem v alžírské hudbě je melodie známá jako rai. Je to melodie na tradiční variace v moderním popu.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, národním berberština. Ve vyspělejších oblastech nebo v rámci obchodní sféry se lze pak setkat i s francouzštinou a minoritně i s angličtinou, ale to pouze výjimečně.

Turismus

Ačkoli je výjimečný stav již pětiletou historií, aktuální situace pro turismus není stále úplně ideální. Alžírsko nabízí mnoho krásných a pozoruhodných míst k vidění, ale dle českého ministerstva zahraničních věcí je zatím stále na seznamu zemí s vysokým nebezpečím teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů.
Na základě toho se nedoporučuje individuální turistika na severu země a v oblasti pouště Sahary. Za bezproblémové lze považovat navštívení hlavního města i dalších velkých měst. Doporučený pohyb po Alžírsku je buď letecky, nebo po pozemní komunikaci v rámci hlavních dopravních tepen.

Geografie

Povrch Alžírska je v jižní části asi ze 75 % tvořen pouští Saharou a nachází se zde také pohoří Ahaggar a Tassili. V pohoří Ahaggaru najdete nejvyšší horu země Tahat s nadmořskou výškou 2.908 m n. m. Na severu země se pak nachází táhlé pohoří Atlas (Malé a Velké) pomyslně oddělující poušť Sahary od přímořských oblastí Středozemního moře. V oblasti mezi Malým a Velkým Atlasem se rozprostírají dlouhé plošiny se slanými jezery. Na 80 % země se nenachází žádná vegetace, pouze oblast Kabylie ležící východně od hlavního města Alžíru je pokryta souvislým porostem.

Odpočinek před Saharou

Rozloha země je cca 30x větší než rozloha ČR.

Zavřít

Jak ušetříš

Alžírský dinár

Oficiální měnou je alžírský dinár (DZD). Název dinár je stejný pro většinu států, které v minulosti patřily do Osmanské říše. Mince v oběhu jsou v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dinárů. Dále jsou stále oficiálně platné mince 1 a 2 dináry, nicméně jsou jen zřídka k vidění. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 100, 200, 500 a 1000 dinárů.

Alžírský dinár

Směnárny a platba kartou

Ve směnárnách je dobré být na pozoru. Daleko lepší je směnit si peníze již před odjezdem do Alžírska nebo ve směnárně na letišti, případně ve větším hotelu ve velkém městě, jako je Alžír nebo Orán. Platby kartou nejsou téměř nikde akceptovány, doporučujeme tak spoléhat se pouze na hotovost.

Kolik co stojí

Alžírsko je velmi levná země. Jedním z důvodu může být to, že není turisticky zatím příliš oblíbená. V ceně dopravy je zahrnuta i položka úrovně cestování a ceny paliva. Cena paliva je v Alžírsku velmi nízká, protože je zde mnoho ropných nalezišť a vrtů. Alžírsko je mnohem levnější země než ČR..

Příklad cen:

 • Půjčení auta – cca 600Kč/den
 • Litr benzinu je zanedbatelný – cca 4Kč/l
 • Jídlo v restauraci – 70 až 100 Kč
 • 0,5 l piva – 30 Kč
 • Chléb (500 g) – 5 Kč
 • 1,5 l vody – 10 Kč
 • Ovoce (kg) – cca 40 Kč
 • Zelenina (kg) – cca 15 Kč

Spropitné a smlouvání

Pro smlouvání je zde určitě prostor. Hned po přistání na letišti jsme si vybrali jeden taxík. Podle námi dříve získaných informací se cena z letiště do centra Alžíru měla pohybovat kolem 600 až 1000 DZD, ale nám se podařila usmlouvat cenu na 400 DZD (cena z roku 2006). Nutno podotknout, že tato cena nebyla nabídka prvního taxikáře, ale asi pátého. Smlouvat s taxikáři se tedy dá, ovšem záleží, na kterého narazíte, což samozřejmě není asi nikde ve světě nic neobvyklého. Ceny v restauračních zařízeních jsou obvykle fixní, na tržnici smlouvat lze.

Jak ušetřit

Zde se budeme opakovat. Ceny za dopravu, ať už jde o taxi, autobus nebo pronajmutí auta je asi minimálně 3x levnější než u nás. Jídlo kupované v restauracích je opět asi 3x levnější než u nás v ČR. Jednou z mála položek, které nás cenově překvapily, byla cena některých alkoholických nápojů, například piva. Cena piva byla v některých hotelech i vyšší než v ČR, což je zapříčiněno místním odmítavým postojem k alkoholu jako celku kvůli místnímu náboženství.

Denní rozpočet

Ceny v Alžírsku jsou proměnlivé, na severu jsou vyšší a postupně klesají s tím, jak postupujete jižněji. Pokud si člověk vybírá ubytování pečlivě v méně známých hotelech, stravuje se v pouličních restauracích střední kategorie a jako dopravu zvolí vlak neb autobus, je schopný se dostat do rozpočtu okolo 400 Kč osoba/den.

V některých oblastech (například větší města) doporučujeme připlatit si za hotely spojené i s lepším servisem, například hotel si vás ohlašuje i na policii. Lze si tam také vyměnit potřebné dináry a vypůjčit auto. To jste pak schopni organizovat výletování z jednoho místa a ušetříte si tak čas i nervy. V tomto případě počítejte s rozpočtem okolo 1.000 Kč osoba/den.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Alžírska

Prakticky je doprava do Alžírska možná pouze letecky. Ano, teoreticky se lze dopravit i autobusem do Francie (Marseille) nebo Španělska (Alicante) a poté lodí do nějakého konkrétního přístavu v Alžírsku, ale kdo by to dělal? Nevyjde to vůbec výhodně ani časově, ani ekonomicky a zvlášť v dnešní době, kdy se můžete letecky dopravit z Evropy na spoustu alžírských letišť v rámci jakéhokoli místa v Alžírsku.
Ceny takového letu v rámci zpáteční letenky pak lze sehnat i kolem 8.000 Kč, záleží však na době, kdy chcete jet a kdy kupujete letenku.

Jak se nejlépe dopravovat

Pro ty z vás, kteří si chcete ušetřit nervy s cestováním hromadnou dopravou, je řízení osobního automobilu jednou z variant cestování po zemi. Pro cizince bude půjčení auta asi nejlepší možností.

Půjčení auta

Půjčení aut je k dispozici v hotelech nebo skrze turistickou organizaci ONAT. Je nezbytné disponovat jak českým, tak mezinárodním řidičským průkazem.

Jezdí se vpravo. Stav silniční komunikace je uspokojivý. Silnice mají pevný povrch, ale mimo hlavní tepny vedoucí z Alžíru (jedna na západ a druhá na východ), bývají silnice ve špatném stavu. Dopravní značení je nedostatečné. V pouštních oblastech bychom opravdu doporučili čtyřkolku s náhonem na všechny 4 kola. Pro řízení takového automobilu je nezbytné disponovat řidičským oprávněním jak českým, tak mezinárodním. Při dovezení vlastního automobilu je třeba uzavřít turistickou pojistku.

Obecně cestování mimo města nedoporučujeme. Jednak jste neustále zdržováni policií, která nemůže pochopit, co pohledáváte sami uprostřed Alžírska, a druhá je skutečná hrozba únosu teroristy.

Železnice

Hlavní železniční tratě vedou paprskovitě z Alžíru do celé země. Počítejte s tím, že při cestě na jih země se dočkáte pohodlí odpovídající tamější 2. třídě (velmi špatné). Cesty na jih pak vedou z Annaby přes Souk Ahras do Tebessy, z Constantine do města Touggourt a z Mohammadie do Becharu. Z Alžíru se pak dá vypravit hlavně na východ a západ, tedy na Orán, a je možné odsud cestovat rychlíky nebo osobními vlaky do blízkého okolí.

Základní informace a vyhledávání spojení poskytne webová stránka alžírských železnic sntf.dz.

Autobusy

Cena jízdy autobusem za 1 km je 1 DZD. Například cesta letiště – Alžír centrum stojí 25 DZD. Žádné internetové vyhledávání autobusové dopravy v Alžírsku nefunguje, pokud plánujete cestovat mimo město, raději zjistěte jízdní řády alespoň den předem na autobusovém nádraží, kde také zakoupíte jízdenky.

Osamělá zastávka autobusu v Alžírsku

Letadlo

Poslední možností, jak cestovat v rámci země, je letecky. V Alžírsku je letiště v každém větším městě, a to i v pouštních oblastech, zdaleka největší aerolinkou je místní Air Algerie doplněná o menší soukromou společnost Tassili Airlines. S výjimkou letů mezi Alžírem a Oranem, které jsou provozovány několikrát denně, však není letecké spojení příliš časté, většinou jen několikrát týdně.

Průměrná cena jednosměrné vnitrostátní letenky se pohybuje kolem 1.000 Kč.

Zavřít

Co ochutnáš

Alžírská kuchyně

Alžírská kuchyně je velmi rozmanitá, protože byla v průběhu historie ovlivňována mnoha vlivy různých kultur. Každá z těchto civilizací pomohla alžírské kuchyni zajistit specifický mix chutí a aroma. Vliv Berberů je patrný v použití dušení masa, zeleniny, obilovin a sušeného ovoce. Turci a Arabové přidali mix koření a stejně tak celou řadu skvostného pečiva. Francouzský vliv je pak patrný v přípravě aperitivů a sladkostí.

Alžírská kuchyně je typická jehněčím a kuřecím masem, kořením jako koriandr a fenykl. Národním jídlem je kuskus, který se paří a je servírován společně s masem, zeleninou a omáčkou.

Alžírská kuchyně

Oblíbeným nápojem je káva. Ta je ale velmi silná a je podávána se sklenicí vody, což už je pomalu zvykem i u nás. Kdo by neznal světoznámou alžírskou kávu s vaječným koňakem a šlehačkou. Nicméně tím nejoblíbenějším nápojem je čaj s mátou.

Jak se stravovat jako místní

Typickou snídaní v Alžírsku je bageta s meruňkovou marmeládou (myslíme, že je meruňková) a káva s mlékem.

Obvyklé ceny v restauracích

Obvyklé ceny (ceny z roku 2006):

 • jídlo v restauraci jako třeba kuře s kuskusem nebo pizza – 150 DZD
 • pivo v hospodě – 70 DZD (na hospody moc nenarazíte)
 • pivo v hotelu – 200–250 DZD
 • francouzské víno 0,75 l – 350 DZD
Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Městská turistika

Hlavní město Alžír jistě stojí za návštěvu. Nezapomenutelná je procházka městem, kde se mísí arabská s francouzskou kulturou. Mezi největší zážitky patří Náměstí mučedníků Place des Martyrs, koloniální památky, neomaurské Grnade Poste, Esplanade a jiné další.

Sahara

Rozlohou je přibližně velká jako Evropa. V jihozápadní části Alžírska se nachází plošina Tassili N Ajjer (říční plošina) ve výšce 800 m n. m. Díky její podzemní vodě je toto území úrodnější než jiné části Sahary. Je možné zde dokonce spatřit menší jezírka, která slouží i zdejším Tuaregům ke stavění svých obydlí.

Další úžasnou podívanou jsou písečné duny v Tadrartu. Odstíny barev dun střídají pestrou škálu od zlatohnědé až po cihlovou. Tyto duny jsou vysoké až 200 m.

Poušť Sahary skýtá i další pozoruhodnosti jako skalní malby a rytiny. Některé jsou odhadované na stáří až 10.000 let. Tyto artistické projevy zcela dokládají vývoj života původních obyvatel. Nejznámější jsou plačící krávy v Tagherghertu.

Jízda Saharou

Hory

Pohoří Tassili a Ahaggar ukrývají unikátní pravěké malby a rytiny zapsané na seznamu UNESCO, které sem jezdí obdivovat lidé z celého světa, zatímco obyvatelé oáz se do hor nevydávají nikdy. Výjimku tvoří místní průvodci, kteří skalní obrazy dobře znají, ale bohužel k nim nemají žádný vztah. Tyto poklady proto zkoumají vědci z Evropy a Ameriky a veškeré publikace o nich vycházejí paradoxně mimo Afriku. V Ahaggaru je nejvyšší hora země Tahat s výškou 2.908 m n. m.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Doporučujeme se pojistit na úhradu léčebných výloh, neboť mezi Alžírskem a ČR neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotnické péče.

Upozornění

Fotografování či jakákoli dokumentace vojenských objektů, vozidel či vojáků samotných je zakázána a můžete se dostat do problémů. V pouštích a u historických památek je přísně zakázáno cokoli sbírat a odnášet.

Oblíbenou zábavou místních po setmění je házení kamenů na vlaky. Buďte v tomto ohledu opatrní, stává se, že se trefí i do okna. Možná proto jsou některé vlaky vybaveny okny s plastovými skly. V některých severních částech země jsou pak i miny (dle jednoho průvodce z města Batna).

Kriminalita

Ministerstvo zahraničních věcí nabádá k větší opatrnosti při cestě do Alžírska, a to vzhledem k přetrvávajícím rizikům teroristických útoků a únosů. MZV dále doporučuje nevydávat se mimo velké aglomerace prozkoumávat neobydlené oblasti. V rámci velkých aglomerací je rovněž doporučováno vycházet pouze za denního světla a ne do periferních oblastí. Pro zvýšení bezpečnosti by měli občané informovat o itineráři své cesty místní policii. Dále MZV doporučuje registraci do aplikace DROZD, která informuje své občany v zahraničí skrze SMS a emaily a může je varovat před hrozícím nebezpečím. Individuální křižování, vybočení z hlavních dopravních tepen Alžírskem je rovněž nebezpečné.

Riziko katastrof

Zvláště v pouštních oblastech je riziko pouštních bouří, které lidem s respiračními problémy dokážou vážně uškodit. Tyto bouře se vyskytují nejčastěji v období jara.

Důležité kontakty

Ambasáda, velvyslanectví:

 • Velvyslanectví České republiky v Alžírsku
 • 03, Chemin du Ziryab, Alger – Telemly; B. P. 358
 • tel: +213/21/230056; +213/21/230129
 • e-mail: algiers@embassy.mzv.cz

Důležité kontakty:

 • evropská tísňová linka: 112
 • zdravotnictví: 115
 • policie: 17 (četnictvo 1055)
 • hasiči: 14
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Vízum je potřeba ke všem druhům pasů. Ten vydává alžírské velvyslanectví v Praze. Obvykle trvá 2, 3 dny, než je vydáno vízum na 1 měsíc. V případě potřeby není problém vízum prodloužit.

Další dokumenty

Z důvodu zvýšení vaší bezpečnosti je vždy nezbytné se ohlásit po příjezdu do nového města na místní policii. Před vstupem a výstupem ze země je vyžadováno vyplnění bílého a zeleného registračního formuláře. Ty se předkládají v rámci celní a pasové kontroly.

Očkování

Očkování je doporučováno proti žloutence typu A i B, dětské obrně a břišnímu tyfu a vzteklině, protože v této oblasti hrozí styk se zdivočelou zvěří. Z vlastní zkušenosti víme, že hlavně v přímořských oblastech se zde toulá mnoho potulných psů, kteří nevypadají úplně zdravě, ale jsou relativně plaší. Uvedená očkování mají však pouze doporučující charakter. V určitém období a určité lokaci je i možné se nakazit malárií.
Není doporučováno koupání ve vnitrozemních vodách kvůli riziku onemocnění schistosomózou. Rovněž je zde sporadicky riziko nákazy klíšťového návratního tyfu a Marseillské horečky, především v severních oblastech Alžírska.

Celní předpisy

Množství valut dovezených do země není omezeno, nicméně je nutné je po příjezdu deklarovat. Na elektronické zařízení je vystavované celní prohlášení pro dobu 3 měsíců. Povolená množství pro cigarety je 200 ks, pro doutníky 50 ks a 250 g tabáku. Pro alkohol jsou parametry dováženého a vyváženého množství daleko přísnější. Pro víno jsou to maximálně 2 l a pro destiláty 1 l.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Alžírska.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Alžírsku.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Alžírsku s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Alžírska

Levné letenky do Alžírska z Mnichova - 3.586 Kč

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Alžírsku?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili