Průvodce státem
Alžírsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Alžírsku

Aktuální kurz 1 Kč = 5.13

Alžírský dinár 

Oficiální měnou je alžírský dinár (DZD). Název dinár je stejný pro většinu států, které v minulosti patřily do Osmanské říše. Mince v oběhu jsou v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dinárů. Dále jsou stále oficiálně platné mince 1 a 2 dináry, nicméně jsou jen zřídka k vidění. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 100, 200, 500 a 1000 dinárů. 

Alžírský dinár

Směnárny a platba kartou 

Ve směnárnách je dobré být na pozoru. Daleko lepší je směnit si peníze již před odjezdem do Alžírska nebo ve směnárně na letišti, případně ve větším hotelu ve velkém městě, jako je Alžír nebo Orán. Platby kartou nejsou téměř nikde akceptovány, doporučujeme tak spoléhat se pouze na hotovost.

Kolik co stojí 

Alžírsko je velmi levná země. Jedním z důvodu může být to, že není turisticky zatím příliš oblíbená. V ceně dopravy je zahrnuta i položka úrovně cestování a ceny paliva. Cena paliva je v Alžírsku velmi nízká, protože je zde mnoho ropných nalezišť a vrtů. Alžírsko je mnohem levnější země než ČR..

Příklad cen:

  • Půjčení auta – cca 600Kč/den
  • Litr benzinu je zanedbatelný – cca 4Kč/l
  • Jídlo v restauraci – 70 až 100 Kč
  • 0,5 l piva – 30 Kč
  • Chléb (500 g) – 5 Kč
  • 1,5 l vody – 10 Kč
  • Ovoce (kg) – cca 40 Kč
  • Zelenina (kg) – cca 15 Kč

Spropitné a smlouvání 

Pro smlouvání je zde určitě prostor. Hned po přistání na letišti jsme si vybrali jeden taxík. Podle námi dříve získaných informací se cena z letiště do centra Alžíru měla pohybovat kolem 600 až 1000 DZD, ale nám se podařila usmlouvat cenu na 400 DZD (cena z roku 2006). Nutno podotknout, že tato cena nebyla nabídka prvního taxikáře, ale asi pátého. Smlouvat s taxikáři se tedy dá, ovšem záleží, na kterého narazíte, což samozřejmě není asi nikde ve světě nic neobvyklého. Ceny v restauračních zařízeních jsou obvykle fixní, na tržnici smlouvat lze.

Jak ušetřit 

Zde se budeme opakovat. Ceny za dopravu, ať už jde o taxi, autobus nebo pronajmutí auta je asi minimálně 3x levnější než u nás. Jídlo kupované v restauracích je opět asi 3x levnější než u nás v ČR. Jednou z mála položek, které nás cenově překvapily, byla cena některých alkoholických nápojů, například piva. Cena piva byla v některých hotelech i vyšší než v ČR, což je zapříčiněno místním odmítavým postojem k alkoholu jako celku kvůli místnímu náboženství. 

Denní rozpočet 

Ceny v Alžírsku jsou proměnlivé, na severu jsou vyšší a postupně klesají s tím, jak postupujete jižněji. Pokud si člověk vybírá ubytování pečlivě v méně známých hotelech, stravuje se v pouličních restauracích střední kategorie a jako dopravu zvolí vlak neb autobus, je schopný se dostat do rozpočtu okolo 400 Kč osoba/den

V některých oblastech (například větší města) doporučujeme připlatit si za hotely spojené i s lepším servisem, například hotel si vás ohlašuje i na policii. Lze si tam také vyměnit potřebné dináry a vypůjčit auto. To jste pak schopni organizovat výletování z jednoho místa a ušetříte si tak čas i nervy. V tomto případě počítejte s rozpočtem okolo 1.000 Kč osoba/den.

Země, kde se zastavil čas

Alžírsko, anglicky Algeria, se rozprostírá na severu Afriky na pobřeží Středozemního moře a se svou rozlohou 2 miliony km2 je největším státem Afriky a desátou největší zemí na světě. Na severovýchodě sousedí s Tuniskem, na východě s Lybií, na jihu s Nigérií, na jihozápadě s Mali a Mauritánií a na západě se Západní Saharou
a Marokem. 

Ačkoli zde donedávna panoval výjimečný stav způsobený občanskou a politickou situací, v poslední době se Alžírsko stává zajímavou destinací pro turisty. Pravděpodobně tomu napomohli odvážní cestovatelé, kteří do Alžírska zavítali, a díky nim se zvětšilo povědomí o krásných římských památkách a obrovských písečných dunách pouště Sahary. Nyní se Alžírsko pomalu vrací zpět na cestovatelské mapy. Alžírsko je domovem Berberů a Tuaregů, kteří vývoj pozorovali ze svých horských a pouštních útočišť. Alžírská Sahara je nejkrásnější částí největší pouště světa s nekonečnými panoramaty, starým skalním uměním a vesnicemi v oázách.

Alžírsko je levná země, kde je teplo, hezká krajina a příroda, dobré zdravé jídlo a kdo umí francouzsky, tak se zde bez problémů domluví. Na druhou stranu to není země pro vyznavače pohodlí. V některých situacích je třeba zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že kultura, do níž jste přijeli, je zcela odlišná a mnohdy až anarchistická.

Určitě by vás neměl překvapit letící kámen do okna vlaku, pokus některého z místních o okradení nebo zdlouhavé vyptávání policie, co je účelem vaší cesty. Pro ty, kteří to dokážou skousnout, nabízí Alžírsko krásnou krajinu s mnohými antickými památkami, které nejsou prakticky vůbec turisticky okoukané.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Vízum za 1 800 Kč
Turistická víza na 90 dní získáš na velvyslanectví v Praze a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyhněte se cestám v létě, kdy je neúnosné horko.
Více o počasí
Letenky od
7 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně a ušetříš 42%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu