Sahara
Alžírsko

Peníze a ceny v Alžírsku

Alžírský dinár 

Oficiální měnou je alžírský dinár (DZD). Název dinár je stejný pro většinu států, které v minulosti patřily do Osmanské říše. Mince v oběhu jsou v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dinárů. Dále jsou stále oficiálně platné mince 1 a 2 dináry, nicméně jsou jen zřídka k vidění. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 100, 200, 500 a 1000 dinárů. 

Směnárny a platba kartou 

Ve směnárnách je dobré být na pozoru. Daleko lepší je směnit si peníze již před odjezdem do Alžírska nebo ve směnárně na letišti, případně ve větším hotelu ve velkém městě, jako je Alžír nebo Orán. Platby kartou nejsou téměř nikde akceptovány, doporučujeme tak spoléhat se pouze na hotovost.

Kolik co stojí 

Alžírsko je velmi levná země. Jedním z důvodu může být to, že není turisticky zatím příliš oblíbená. V ceně dopravy je zahrnuta i položka úrovně cestování a ceny paliva. Cena paliva je v Alžírsku velmi nízká, protože je zde mnoho ropných nalezišť a vrtů. Alžírsko je mnohem levnější země než ČR..

Příklad cen:

  • Půjčení auta – cca 600Kč/den
  • Litr benzinu je zanedbatelný – cca 4Kč/l
  • Jídlo v restauraci – 70 až 100 Kč
  • 0,5 l piva – 30 Kč
  • Chléb (500 g) – 5 Kč
  • 1,5 l vody – 10 Kč
  • Ovoce (kg) – cca 40 Kč
  • Zelenina (kg) – cca 15 Kč

Spropitné a smlouvání 

Pro smlouvání je zde určitě prostor. Hned po přistání na letišti jsme si vybrali jeden taxík. Podle námi dříve získaných informací se cena z letiště do centra Alžíru měla pohybovat kolem 600 až 1000 DZD, ale nám se podařila usmlouvat cenu na 400 DZD (cena z roku 2006). Nutno podotknout, že tato cena nebyla nabídka prvního taxikáře, ale asi pátého. Smlouvat s taxikáři se tedy dá, ovšem záleží, na kterého narazíte, což samozřejmě není asi nikde ve světě nic neobvyklého. Ceny v restauračních zařízeních jsou obvykle fixní, na tržnici smlouvat lze.

Jak ušetřit 

Zde se budeme opakovat. Ceny za dopravu, ať už jde o taxi, autobus nebo pronajmutí auta je asi minimálně 3x levnější než u nás. Jídlo kupované v restauracích je opět asi 3x levnější než u nás v ČR. Jednou z mála položek, které nás cenově překvapily, byla cena některých alkoholických nápojů, například piva. Cena piva byla v některých hotelech i vyšší než v ČR, což je zapříčiněno místním odmítavým postojem k alkoholu jako celku kvůli místnímu náboženství. 

Denní rozpočet 

Ceny v Alžírsku jsou proměnlivé, na severu jsou vyšší a postupně klesají s tím, jak postupujete jižněji. Pokud si člověk vybírá ubytování pečlivě v méně známých hotelech, stravuje se v pouličních restauracích střední kategorie a jako dopravu zvolí vlak neb autobus, je schopný se dostat do rozpočtu okolo 400 Kč osoba/den

V některých oblastech (například větší města) doporučujeme připlatit si za hotely spojené i s lepším servisem, například hotel si vás ohlašuje i na policii. Lze si tam také vyměnit potřebné dináry a vypůjčit auto. To jste pak schopni organizovat výletování z jednoho místa a ušetříte si tak čas i nervy. V tomto případě počítejte s rozpočtem okolo 1.000 Kč osoba/den.

Chystáš se do Alžírska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.