Sahara
Alžírsko

Doprava v Alžírsku

Jak do Alžírska

Prakticky je doprava do Alžírska možná pouze letecky. Ano, teoreticky se lze dopravit i autobusem do Francie (Marseille) nebo Španělska (Alicante) a poté lodí do nějakého konkrétního přístavu v Alžírsku, ale kdo by to dělal? Nevyjde to vůbec výhodně ani časově, ani ekonomicky a zvlášť v dnešní době, kdy se můžete letecky dopravit z Evropy na spoustu alžírských letišť v rámci jakéhokoli místa v Alžírsku.
Ceny takového letu v rámci zpáteční letenky pak lze sehnat i kolem 8.000 Kč, záleží však na době, kdy chcete jet a kdy kupujete letenku.

Jak se nejlépe dopravovat 

Pro ty z vás, kteří si chcete ušetřit nervy s cestováním hromadnou dopravou, je řízení osobního automobilu jednou z variant cestování po zemi. Pro cizince bude půjčení auta asi nejlepší možností.

Půjčení auta 

Půjčení aut je k dispozici v hotelech nebo skrze turistickou organizaci ONAT. Je nezbytné disponovat jak českým, tak mezinárodním řidičským průkazem.

Jezdí se vpravo. Stav silniční komunikace je uspokojivý. Silnice mají pevný povrch, ale mimo hlavní tepny vedoucí z Alžíru (jedna na západ a druhá na východ), bývají silnice ve špatném stavu. Dopravní značení je nedostatečné. V pouštních oblastech bychom opravdu doporučili čtyřkolku s náhonem na všechny 4 kola. Pro řízení takového automobilu je nezbytné disponovat řidičským oprávněním jak českým, tak mezinárodním. Při dovezení vlastního automobilu je třeba uzavřít turistickou pojistku.

Obecně cestování mimo města nedoporučujeme. Jednak jste neustále zdržováni policií, která nemůže pochopit, co pohledáváte sami uprostřed Alžírska, a druhá je skutečná hrozba únosu teroristy.

Železnice

Hlavní železniční tratě vedou paprskovitě z Alžíru do celé země. Počítejte s tím, že při cestě na jih země se dočkáte pohodlí odpovídající tamější 2. třídě (velmi špatné). Cesty na jih pak vedou z Annaby přes Souk Ahras do Tebessy, z Constantine do města Touggourt a z Mohammadie do Becharu. Z Alžíru se pak dá vypravit hlavně na východ a západ, tedy na Orán, a je možné odsud cestovat rychlíky nebo osobními vlaky do blízkého okolí.

Základní informace a vyhledávání spojení poskytne webová stránka alžírských železnic sntf.dz.

Autobusy

Cena jízdy autobusem za 1 km je 1 DZD. Například cesta letiště – Alžír centrum stojí 25 DZD. Žádné internetové vyhledávání autobusové dopravy v Alžírsku nefunguje, pokud plánujete cestovat mimo město, raději zjistěte jízdní řády alespoň den předem na autobusovém nádraží, kde také zakoupíte jízdenky.

Letadlo

Poslední možností, jak cestovat v rámci země, je letecky. V Alžírsku je letiště v každém větším městě, a to i v pouštních oblastech, zdaleka největší aerolinkou je místní Air Algerie doplněná o menší soukromou společnost Tassili Airlines. S výjimkou letů mezi Alžírem a Oranem, které jsou provozovány několikrát denně, však není letecké spojení příliš časté, většinou jen několikrát týdně.

Průměrná cena jednosměrné vnitrostátní letenky se pohybuje kolem 1.000 Kč.

Chystáš se do Alžírska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.