Průvodce státem
Alžírsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Alžírsku

Jak do Alžírska

Prakticky je doprava do Alžírska možná pouze letecky. Ano, teoreticky se lze dopravit i autobusem do Francie (Marseille) nebo Španělska (Alicante) a poté lodí do nějakého konkrétního přístavu v Alžírsku, ale kdo by to dělal? Nevyjde to vůbec výhodně ani časově, ani ekonomicky a zvlášť v dnešní době, kdy se můžete letecky dopravit z Evropy na spoustu alžírských letišť v rámci jakéhokoli místa v Alžírsku.
Ceny takového letu v rámci zpáteční letenky pak lze sehnat i kolem 8.000 Kč, záleží však na době, kdy chcete jet a kdy kupujete letenku.

Jak se nejlépe dopravovat 

Pro ty z vás, kteří si chcete ušetřit nervy s cestováním hromadnou dopravou, je řízení osobního automobilu jednou z variant cestování po zemi. Pro cizince bude půjčení auta asi nejlepší možností.

Půjčení auta 

Půjčení aut je k dispozici v hotelech nebo skrze turistickou organizaci ONAT. Je nezbytné disponovat jak českým, tak mezinárodním řidičským průkazem.

Jezdí se vpravo. Stav silniční komunikace je uspokojivý. Silnice mají pevný povrch, ale mimo hlavní tepny vedoucí z Alžíru (jedna na západ a druhá na východ), bývají silnice ve špatném stavu. Dopravní značení je nedostatečné. V pouštních oblastech bychom opravdu doporučili čtyřkolku s náhonem na všechny 4 kola. Pro řízení takového automobilu je nezbytné disponovat řidičským oprávněním jak českým, tak mezinárodním. Při dovezení vlastního automobilu je třeba uzavřít turistickou pojistku.

Obecně cestování mimo města nedoporučujeme. Jednak jste neustále zdržováni policií, která nemůže pochopit, co pohledáváte sami uprostřed Alžírska, a druhá je skutečná hrozba únosu teroristy.

Železnice

Hlavní železniční tratě vedou paprskovitě z Alžíru do celé země. Počítejte s tím, že při cestě na jih země se dočkáte pohodlí odpovídající tamější 2. třídě (velmi špatné). Cesty na jih pak vedou z Annaby přes Souk Ahras do Tebessy, z Constantine do města Touggourt a z Mohammadie do Becharu. Z Alžíru se pak dá vypravit hlavně na východ a západ, tedy na Orán, a je možné odsud cestovat rychlíky nebo osobními vlaky do blízkého okolí.

Základní informace a vyhledávání spojení poskytne webová stránka alžírských železnic sntf.dz.

Autobusy

Cena jízdy autobusem za 1 km je 1 DZD. Například cesta letiště – Alžír centrum stojí 25 DZD. Žádné internetové vyhledávání autobusové dopravy v Alžírsku nefunguje, pokud plánujete cestovat mimo město, raději zjistěte jízdní řády alespoň den předem na autobusovém nádraží, kde také zakoupíte jízdenky.

Osamělá zastávka autobusu v Alžírsku

Letadlo

Poslední možností, jak cestovat v rámci země, je letecky. V Alžírsku je letiště v každém větším městě, a to i v pouštních oblastech, zdaleka největší aerolinkou je místní Air Algerie doplněná o menší soukromou společnost Tassili Airlines. S výjimkou letů mezi Alžírem a Oranem, které jsou provozovány několikrát denně, však není letecké spojení příliš časté, většinou jen několikrát týdně.

Průměrná cena jednosměrné vnitrostátní letenky se pohybuje kolem 1.000 Kč.

Země, kde se zastavil čas

Alžírsko, anglicky Algeria, se rozprostírá na severu Afriky na pobřeží Středozemního moře a se svou rozlohou 2 miliony km2 je největším státem Afriky a desátou největší zemí na světě. Na severovýchodě sousedí s Tuniskem, na východě s Lybií, na jihu s Nigérií, na jihozápadě s Mali a Mauritánií a na západě se Západní Saharou
a Marokem. 

Ačkoli zde donedávna panoval výjimečný stav způsobený občanskou a politickou situací, v poslední době se Alžírsko stává zajímavou destinací pro turisty. Pravděpodobně tomu napomohli odvážní cestovatelé, kteří do Alžírska zavítali, a díky nim se zvětšilo povědomí o krásných římských památkách a obrovských písečných dunách pouště Sahary. Nyní se Alžírsko pomalu vrací zpět na cestovatelské mapy. Alžírsko je domovem Berberů a Tuaregů, kteří vývoj pozorovali ze svých horských a pouštních útočišť. Alžírská Sahara je nejkrásnější částí největší pouště světa s nekonečnými panoramaty, starým skalním uměním a vesnicemi v oázách.

Alžírsko je levná země, kde je teplo, hezká krajina a příroda, dobré zdravé jídlo a kdo umí francouzsky, tak se zde bez problémů domluví. Na druhou stranu to není země pro vyznavače pohodlí. V některých situacích je třeba zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že kultura, do níž jste přijeli, je zcela odlišná a mnohdy až anarchistická.

Určitě by vás neměl překvapit letící kámen do okna vlaku, pokus některého z místních o okradení nebo zdlouhavé vyptávání policie, co je účelem vaší cesty. Pro ty, kteří to dokážou skousnout, nabízí Alžírsko krásnou krajinu s mnohými antickými památkami, které nejsou prakticky vůbec turisticky okoukané.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Vízum za 1 800 Kč
Turistická víza na 90 dní získáš na velvyslanectví v Praze a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyhněte se cestám v létě, kdy je neúnosné horko.
Více o počasí
Letenky od
7 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně a ušetříš 42%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu