IATA (ICAO) kód letiště
SYD (YSSY)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
21:05 (+9)
Vzdálenost od Prahy
16104 km
Obvyklá cena letenky
25 000 Kč

O letišti Sydney Kingsford Smith

Největší letiště na jižní polokouli se rozprostírá 16 km jižně od centra města a je hlavní bránou do Austrálie. Sydney je hlavní základnou pro národní aerolinku Qantas a významným uzlem pro Virgin Australia, Jetstar nebo Tigerair.

Letišti slouží dva hlavní terminály, vnitrostátní a mezinárodní, které nejsou spojeny a je vždy nutné se mezi nimi přesunout běžnou veřejnou dopravou, viz níže.

Letiště je otevřeno 24 hodin.

Letenky

Běžná cena letenek do Sydney a vlastně celé Austrálie se z Česka a okolí pohybuje v rozmezí 22.000 Kč 28.000 Kč. Pokud cena spadne pod 20.000 Kč, jedná se o velmi výhodnou nabídku. Nejlevnější spojení často nabízejí čínské společnosti China Eastern Airlines nebo China Southern Airlines, většinou se ale jedná o lety s velmi dlouhými přestupy. 

Naopak nejrychleji se z Prahy nebo Vídně dostaneme do Sydney tradičně s Emirates s přestupem v Dubaji.

Doba letu do Sydney je celkem průměrně 27 hodin.

Inspirujte se akcemi na letenky do Sydney, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Sydney má tři terminály. Terminál 1 slouží mezinárodním letům, terminály 2 a 3 pak vnitrostátním.

Přestup mezi terminály 2 a 3 je bezproblémový, jedná se o jednu budovu a bude vám stačit 45 minut, stejně tak jako transfer v rámci terminálu 1 (mezinárodní let na mezinárodní let).

Transfer z mezinárodního letu na vnitrostátní a naopak, tedy mezi T1 a T2/T3 je však složitější. Musíte nejprve projít imigrační kontrolou a vyzvednout svá zavazadla. Vyjděte ven před terminál, kde nasednete na autobus "T-Bus", který vás během 10 minut zdarma přepraví mezi terminály. Je v provozu od 6:00 do 20:50 a jezdí zhruba každých 10 minut.

V případě, že přestupujete v rámci letů Qantas nebo Virgin Australia a všechny máte na jedné letence, využijete přepravu speciálními autobusy aerolinek zdarma.

Doprava z/na letiště

Nejrychlejší cesta do města vede vlakem linky T8 (viz oficiální informace). Do centra Sydney dojedete za 14 minut. Vlak jezdí každých 5–10 minut od 5:00 do 0:00. Běžná jízdenka stojí 19,40 AUD ke všem terminálům. Na stanici si v pokladně pořiďte Opal Cardna kterou nahrajete vámi zvolený obnos (minimální částka je však 35 AUD, pokud chcete méně, zakupte si Opal Card v trafice v terminálu, kde lze dobít nejméně 10 AUD) a kterou dále můžete používat i pro cesty autobusem a dalšími městskými vlaky. 

Z letiště napříč a východní částí Sydney jezdí také autobus číslo 400, který využijete například k cestě na Bondi Beach. Linka jezdí každých 20 minut od 5:00 do 23:30. Směrem na západ pak lze využít linku číslo 420, viz mapa níže. Autobusy zastavují před všemi terminály, Opal card si lze zakoupit v trafikách WHS nebo Hudson News v terminálu, minimální částka k dobití je 10 AUD. V autobusu si kartičku přiložíte ke čtečce při nástupu i výstupu, jízdné v rozmezí 1,50 až 4,50 AUD se vám strhne dle ujeté vzdálenosti.

Noční dopravu zajišťuje autobusová linka N20 z centra (stanice Town Hall a Central). Ze stanice Town Hall odjíždí autobusy vždy v celou hodinu od 1:00 do 4:00, z letiště do centra vždy v XX:25 od 0:25 do 4:25. Linka zastavuje pouze u mezinárodního terminálu 1. Lze použít Opal Card.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

K internetu se připojíte prostřednictvím neomezené wi-fi zdarma nebo veřejných internetových kiosků.

Úschovna zavazadel se nachází v terminálu 1 a 2. Hledejte nápis „Smarte Carte“. Otevírací doba je od 5:30 do 21:00 a za 12 hodin zaplatíte 10–15 AUD podle velikosti zavazadla.

Sprchy jsou k dispozici v terminálu 1 ve veřejné (poblíž nadrozměrných zavazadel) i tranzitní části (poblíž gatů 24 a 52). Použití je zdarma, nicméně nejsou k dispozici ručníky ani mýdlo.

Hotely u letiště

V těsné blízkosti všech terminálů najdete desítky hotelů cenových kategorií od cca 1.800 až do 8.000 Kč za noc pro dva. U vzdálenějších hotelů pečlivě vybírejte takové, které nabízejí vlastní dopravu zdarma k terminálům, většina známých hotelů tak činí.

Při dlouhé cestě například na Nový Zéland a delším denním stopoveru v Sydney můžete využít i tzv. "Day-rooms", tzn. pobyt v hotelu přes den, typicky od 9:00 do 17:00. Částky se pohybují kolem 2.000 Kč a obvykle tuto službu lze rezervovat přímo na webu hotelu. Nejlepší poměr cena/výkon nabídne Hotel Rydges jen cca 50 metrů od mezinárodního terminálu (1.800 až 2.200 Kč).

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 4 lety
  • Napsal 419 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-03-05T12:16:46+01:00)

Z té ceny jízdenky na metro z a na letiště je asi 14,30 AUD poplatek za použití letišťní stanice metra, čemuž se dá vyhnout chůzí asi 20-30 minut nebo busem na další stanici (z mezinárodního termínálu na Wolli Creek station).

http://www.travelkudos.com/sydne...mDdd7i7E_Q

Odpovědět
před 24 dny
Avatar uživatele
Petr

Aktuální info: jednosměrná jízdenka z/na letiště v Sydney stojí 19,40 AUD. Jinak, mělo by fungovat i "tapání" platební kartou, jako v Londýně. Zkoušel jsem jen na ferry.

Odpovědět
před 24 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 24 dny
Navrhni úpravu