IATA (ICAO) kód letiště
SYD (YSSY)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
04:30 (+8)
Vzdálenost od Prahy
16104 km
Obvyklá cena letenky
25 000 Kč

O letišti Sydney Kingsford Smith

Největší letiště na jižní polokouli se rozprostírá 16 km jižně od centra města a je hlavní bránou do Austrálie. Sydney je hlavní základnou pro národní aerolinku Qantas a významným uzlem pro Virgin Australia, Jetstar nebo Tigerair.

Letišti slouží dva hlavní terminály, vnitrostátní a mezinárodní, které nejsou spojeny a je vždy nutné se mezi nimi přesunout běžnou veřejnou dopravou, viz níže.

Letiště je otevřeno 24 hodin.

Letenky

Běžná cena letenek do Sydney a vlastně celé Austrálie se z Česka a okolí pohybuje v rozmezí 22.000 Kč 28.000 Kč. Pokud cena spadne pod 20.000 Kč, jedná se o velmi výhodnou nabídku. Nejlevnější spojení často nabízejí čínské společnosti China Eastern Airlines nebo China Southern Airlines, většinou se ale jedná o lety s velmi dlouhými přestupy. 

Naopak nejrychleji se z Prahy nebo Vídně dostaneme do Sydney tradičně s Emirates s přestupem v Dubaji.

Doba letu do Sydney je celkem průměrně 27 hodin.

Inspirujte se akcemi na letenky do Sydney, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Sydney má tři terminály. Terminál 1 slouží mezinárodním letům, terminály 2 a 3 pak vnitrostátním.

Přestup mezi terminály 2 a 3 je bezproblémový, jedná se o jednu budovu a bude vám stačit 45 minut, stejně tak jako transfer v rámci terminálu 1 (mezinárodní let na mezinárodní let).

Transfer z mezinárodního letu na vnitrostátní a naopak, tedy mezi T1 a T2/T3 je však složitější. Musíte nejprve projít imigrační kontrolou a vyzvednout svá zavazadla. Vyjděte ven před terminál, kde nasednete na autobus "T-Bus", který vás během 10 minut zdarma přepraví mezi terminály. Je v provozu od 6:00 do 20:50 a jezdí zhruba každých 10 minut.

V případě, že přestupujete v rámci letů Qantas nebo Virgin Australia a všechny máte na jedné letence, využijete přepravu speciálními autobusy aerolinek zdarma.

Doprava z/na letiště

Nejrychlejší cesta do města vede vlakem linky T8 (viz oficiální informace). Do centra Sydney dojedete za 14 minut. Vlak jezdí každých 5–10 minut od 5:00 do 0:00. Běžná jízdenka stojí 19,40 AUD ke všem terminálům. Na stanici si v pokladně pořiďte Opal Cardna kterou nahrajete vámi zvolený obnos (minimální částka je však 35 AUD, pokud chcete méně, zakupte si Opal Card v trafice v terminálu, kde lze dobít nejméně 10 AUD) a kterou dále můžete používat i pro cesty autobusem a dalšími městskými vlaky. 

Z letiště napříč a východní částí Sydney jezdí také autobus číslo 400, který využijete například k cestě na Bondi Beach. Linka jezdí každých 20 minut od 5:00 do 23:30. Směrem na západ pak lze využít linku číslo 420, viz mapa níže. Autobusy zastavují před všemi terminály, Opal card si lze zakoupit v trafikách WHS nebo Hudson News v terminálu, minimální částka k dobití je 10 AUD. V autobusu si kartičku přiložíte ke čtečce při nástupu i výstupu, jízdné v rozmezí 1,50 až 4,50 AUD se vám strhne dle ujeté vzdálenosti.

Noční dopravu zajišťuje autobusová linka N20 z centra (stanice Town Hall a Central). Ze stanice Town Hall odjíždí autobusy vždy v celou hodinu od 1:00 do 4:00, z letiště do centra vždy v XX:25 od 0:25 do 4:25. Linka zastavuje pouze u mezinárodního terminálu 1. Lze použít Opal Card.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

K internetu se připojíte prostřednictvím neomezené wi-fi zdarma nebo veřejných internetových kiosků.

Úschovna zavazadel se nachází v terminálu 1 a 2. Hledejte nápis „Smarte Carte“. Otevírací doba je od 5:30 do 21:00 a za 12 hodin zaplatíte 10–15 AUD podle velikosti zavazadla.

Sprchy jsou k dispozici v terminálu 1 ve veřejné (poblíž nadrozměrných zavazadel) i tranzitní části (poblíž gatů 24 a 52). Použití je zdarma, nicméně nejsou k dispozici ručníky ani mýdlo.

Hotely u letiště

V těsné blízkosti všech terminálů najdete desítky hotelů cenových kategorií od cca 1.800 až do 8.000 Kč za noc pro dva. U vzdálenějších hotelů pečlivě vybírejte takové, které nabízejí vlastní dopravu zdarma k terminálům, většina známých hotelů tak činí.

Při dlouhé cestě například na Nový Zéland a delším denním stopoveru v Sydney můžete využít i tzv. "Day-rooms", tzn. pobyt v hotelu přes den, typicky od 9:00 do 17:00. Částky se pohybují kolem 2.000 Kč a obvykle tuto službu lze rezervovat přímo na webu hotelu. Nejlepší poměr cena/výkon nabídne Hotel Rydges jen cca 50 metrů od mezinárodního terminálu (1.800 až 2.200 Kč).

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 854 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-03-05T12:16:46+01:00)

Z té ceny jízdenky na metro z a na letiště je asi 14,30 AUD poplatek za použití letišťní stanice metra, čemuž se dá vyhnout chůzí asi 20-30 minut nebo busem na další stanici (z mezinárodního termínálu na Wolli Creek station).

http://www.travelkudos.com/sydne...mDdd7i7E_Q

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele
Petr _3

Aktuální info: jednosměrná jízdenka z/na letiště v Sydney stojí 19,40 AUD. Jinak, mělo by fungovat i "tapání" platební kartou, jako v Londýně. Zkoušel jsem jen na ferry.

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu