Barbados
Barbados

Doprava na Barbadosu

Barbados má ze všech ostrovů Malých Antil asi nejlepší veřejnou dopravu. Nicméně zatím nedosahuje úrovně vyspělých zemí, a proto stále zůstává nejlepší volbou půjčení auta.

Autem po Barbadosu

Cestování autem po Barbadosu je nejpraktičtější forma dopravy, ale zejména na západním a jižním pobřeží naráží na nedostatek parkovacích míst a hustý provoz. Pokud se však chcete vypravit i mimo hlavní pláže, auto rozhodně vřele doporučujeme.

Na Barbadosu se jezdí vlevo.

Rezervovat auto na Barbadosu

Na ostrově působí většina velkých nadnárodních půjčoven doplněných o několik regionálních karibských.

Kolik stojí půjčení auta na Barbadosu? Jaká je kvalita silnic? Jaké zde platí předpisy a jak načerpat benzín u pumpy? Čtěte detailní kapitolu Půjčení auta na Barbadosu.

Veřejná doprava

Levnější alternativou cestování po Barbadosu je autobus nebo dodávky s pevně danou trasou (sdílené taxíky, kterým se říká ZR). Veřejná doprava zajíždí do všech měst i nejmenších obcí, ale hlavně vnitrozemí ostrova je poměrně špatně dostupné, což komplikuje neexistující jízdní řád a nahodilé jízdy.

Hledat nejlepší hotel na pláži

Zastávky

Každá zastávka je opatřena cedulí „TO CITY“ nebo „OUT OF CITY“. Podle cedule tedy poznáte, jakým směrem autobus ze zastávky pojede. Pojmem "City" se myslí hlavní město Bridgetown, jelikož právě tam míří naprostá většina linek.

Na zastávkách nenajdete žádný jízdní řád ani informace o tom, jaká linka tudy projíždí. Pouze máte jistotu, že právě zde si můžete autobus či dodávku stopnout.

Přijíždí-li k zastávce autobus, minibus nebo ZR (dodávka), stačí jen mávnout paží.

Chystáte-li se k výstupu, je třeba vždy zmáčknout malé bílé tlačítko umístěné na bočnici, u oken nebo ve stropě (u dodávek a minibusů), případně červené tlačítko "stop" u modernějších autobusů.

Ceny jízdenek

Ať už jedete moderním autobusem, starším minibusem nebo dodávkou, cena je vždy stejná: 3,50 BBD.

Nezáleží na tom, zda jedete jednu zastávku nebo z jednoho konce ostrova na druhý. Platit budete vždy stejnou částku.

Papírová jízdenka se nikdy nevydává, stačí prostě jen zaplatit.

ZRs – sdílené taxíky

Nejrozšířenějším způsobem dopravy jsou malé bílé dodávky s vínovým pruhem, kterým místní neřeknou jinak než "ZR" (Zed-r). Toto pojmenování pochází ze speciálních poznávacích značek, kterými jsou všechny dodávky sdílených taxíků opatřeny: vždy začínají písmeny ZR.

ZRs jezdí po pravidelné trase a jsou vždy označené číslem linky, které najdete na v přední i zadní části kapoty v černém kolečku.

Jízdní řád u těchto dodávek neexistuje. Z Bridgetownu vždy vyjedou v okamžik, kdy se zcela zaplní. V opačném směru z druhé konečné vždy odjíždějí v takovém intervalu, v jakém přijely z Bridgetownu (obvykle se tedy ve směru do města nečeká na úplné zaplnění).

Nejfrekventovanější linky sdílených taxíků vedou po Highway 7 z Bridgetownu podél jižního pobřeží přes Hastings, Rockley, Worthing, St. Lawrence do Oistins (linky 3D a 11), kdy se po této trase jezdí přes den v průměru jednou za 5 minut.

Budete-li nastupovat uprostřed trasy, je pravděpodobné, že zcela zaplněný ZR vám vůbec nezastaví. Stačí však obvykle počkat maximálně 10-15 minut, vždy se do nějaké dodávky vejdete.

Jízdné ve výši 3,50 BBD se platí buď průvodčímu, který jede ve voze (většinou má žluté tričko) nebo přímo řidiči autobusu po výstupu. Nemusí se platit přímo v přesně dané částce, jakkoliv je preferována.

Sdílené taxíky (ZRs) jezdí z Bridgetownu ze dvou autobusových nádraží:

  • Constitution River Terminal (poloha na google.com/maps) – jižní polovina ostrova
  • Cheapside Terminal (poloha na google.com/maps) – severní polovina ostrova

Minibusy

Druhým nejfrekventovanějším prostředkem jsou minibusy, které zajíždějí do opravdu všech koutů Barbadosu.

Jsou větší než dodávky ZR a připomínají spíš klasické autobusy. Obvykle jsou nabarvené žlutou barvou s modrými pruhy a v Bridgetownu vyjíždějí ze stejných autobusových nádraží jako sdílené taxíky:

  • Constitution River Terminal (poloha na google.com/maps) – jižní polovina ostrova
  • Cheapside Terminal (poloha na google.com/maps) – severní polovina ostrova

I když formálně mají minibusy čísla linek a jezdí po přesně dané trasy, v reálu číslo linky viditelně označené nebývá. Místo toho je za oknem velká cedule s cílovou destinací.

Stejně jako ZRs, ani minibusy nemají žádný jízdní řád a na trasu se vypravují ve chvíli, kdy se zaplní. Většinou se ale nečeká na úplné zaplnění jako v případě dodávek. V průměru jezdí minibusy na každé trase 1-2x za hodinu, méně vytížené spoje do vnitrozemí ostrova ale jedou jen párkrát za den.

Časy nezjistíte nikde dopředu, je třeba se optat na autobusovém nádraží, případně místních.

Jízdné ve výši 3,50 BBD se platí buď průvodčímu, který jede ve voze (většinou má žluté tričko) nebo přímo řidiči autobusu po výstupu. Nemusí se platit přímo v přesně dané částce, jakkoliv je preferována.

Autobusy

Na Barbadosu fungují i klasické autobusy, které zde jezdí jak v podobě moderních klimatizovaných vozů (modro-žlutých), tak starších neklimatizovaných typů (většinou čistě bílé barvy nebo se žlutým pruhem).

Klasické autobusy jezdí z Bridgetownu z rozdílných stanic než minibusy nebo dodávky:

  • Fairchild Street Terminal, také Granville Bus Terminal (poloha na google.com/maps) – jižní polovina ostrova
  • Princess Alice Terminal (poloha na google.com/maps) – severní polovina ostrova

Autobusy jsou jedinou formou dopravy, která má přesné časy odjezdů z konečných. Většinou se dodržují, byť odchylky o 5 až 10 minut nejsou ničím výjimečným.

Autobusové linky nejezdí tak často jako minibusy nebo dodávky, ale cestování autobusem je výrazně pohodlnější a předvídatelnější právě díky jízdnímu řádu. Časy se však uvádí pouze pro odjezd z konečné. Zbytek si musíte zhruba dopočítat.

Nevýhoda autobusů tkví v nutnosti platit přesné jízdné ve výši 3,50 BBD. Platí se tak, že se peníze vhodí do boxu u řidiče při nástupu. Řidič nemá žádnou možnost vám případně vrátit. Takže pokud nemáte přesnou částku, buď je třeba si předem rozměnit nebo do boxu vložit vyšší jízdné. Případně zvolit jízdu minibusem nebo sdíleným taxíkem, které obvykle trasy autobusů kopírují.

Taxi

Klasických taxíků najdete velké množství v Bridgetownu a na hlavních ulicích podél letovisek. Taxíky jsou bezpečné, i když nejsou vybaveny taxametry.

Ceníky jsou pevně dané vládou a zhruba 5 km dlouhá jízda vás vyjde na částku kolem 30 BBD. Oficiální ceny najdete ke stažení na vládním webu: gisbarbados.gov.bb//new-taxi-fare. Platit se dá pouze v hotovosti v barbadoských i amerických dolarech.

Chystáš se na Barbados?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.