Barbados
Barbados

Počasí na Barbadosu a kdy sem jet

Počasí na Barbadosu

Počasí na Barbadosu je tropického rázu. Teplota tu dosahuje během roku v průměru 30 °C a sluneční svit ohřívá pevninu zhruba 3 000 hodin za celý rok. Klima Barbadosu ovlivňují příjemné severovýchodní větry.

Teplota moře se pohybuje v rozmezí 26–30 °C.

Během roku se střídá období sucha (prosinec–květen) s obdobím dešťů (červen–listopad). Barbados leží na okraji hurikánové oblasti a není tak náchylný na katastrofální následky jako jiné ostrovy Karibiku. Možný výskyt hurikánů panuje od června do září, oko hurikánu však Barbados zasáhne velmi zřídka, v průměru jednou za 30 let.

Jaké jsou nejlepší měsíce pro návštěvu?

Stále počasí s nejméně srážkami a nejvíce příjemnými teplotami mezi 29 a 30 °C panuje od prosince do května. V tomto období sprchne v průměru jednou za 3 dny, většinou večer nebo v noci. Déšť umí být velmi prudký a spustit se bez předchozího varování. Trvá však většinou 2 až 10 minut.

Navíc jen zřídka prší po celém ostrově, ale jen v úzkých ohraničených pásech.

Kdy je na Barbadosu období dešťů?

Nejsilnější deště přicházejí začátkem srpna a vlhké období končí na konci listopadu. V těchto měsících může pršet až několikrát denně, ale obvykle se stále jedná jen o krátké silné bouřky s trváním do 30 minut.

Celodenní zatažená obloha je rozhodně častější než v zimě, ale i tak se objevuje poměrně málo: v průměru 2-3x do měsíce.

Hrozí na Barbadosu hurikány?

Ano, ale výrazně méně než na severněji a západněji položených karibských ostrovech. Barbados leží trochu stranou hlavního hurikánového pásu.

Období hurikánů hrozí od srpna do listopadu. V průměru však hurikán přímo Barbados zasáhne 1x za 15-30 let. Tropické bouře a hurikány často procházejí okolo ostrova ve vzdálenosti 20 až 100 mil, ale přímo na Barbadosu obvykle velké škody nepáchají.

Počasí a teploty během roku

Takto vypadá konkrétně počasí na Barbadosu v jednotlivých měsících během roku.

Počasí v lednu

Leden přináší na Barbados hlavní sezonu s velmi krátkými občasnými přeháňkami (hlavně v noci) a polojasnou nebo jasnou oblohou. Teploty se běžně pohybují kolem 29 °C a zmírňuje je neustálý vítr, především na jižním a východním pobřeží.

Voda v moři dosahuje hodnot kolem 26 °C.

Počasí v únoru

Únorové klima přeje nerušené dovolené. Teploty vzduchu se pohybují okolo 29 °C, vlhkost vzduchu je nejnižší v roce, což v kombinaci s neustálým vánkem způsobuje, že pobyt venku je velmi příjemný.

Deště je během února opravdu málo. Objeví se sporadicky večer nebo v noci, a to ve většině případů formou krátkých 10minutových přeháněk.

Moře se prohřívá na 26 °C.

Počasí v březnu

Během března panují na Barbadosu ideální podmínky pro dovolenou. V březnu prší nejméně z celého roku a objeví se jen sporadické 10minutové přeháňky během noci a večera.

Obloha je po většinu dne jasná nebo polojasná, jen občas se k večeru zatáhne, ale vždy pouze na pár desítek minut.

Teploty se pohybují mezi 29 a 30 °C, zatímco voda v moři má okolo 26 °C.

Počasí v dubnu

Dubnové počasí na Barbadosu se nijak oproti zimě nemění a prakticky neexistuje šance, že by po celý pobyt bylo jiné než jasné či polojasné s teplotami okolo 30 °C.

Silné dešťové přeháňky drží vegetaci svěže zelenou, ale protože se objevují takřka výhradně večer nebo v noci na dobu ne delší než 20 minut, pohodovou dovolenou nijak neovlivní.

Počasí v květnu

I květen se dá ještě zařadit mezi měsíce, kdy na Barbadosu panuje hlavní sezona. Úhrn srážek je sice vyšší než v předchozích měsících, ale pořád sprchne obvykle v nočních hodinách a přes den spíš výjimečně.

Teplota vzduchu se moc neliší a pohybuje se kolem 30 °C, teplota vody v moři pak stoupá na 27 °C.

Počasí v červnu

Během června začíná období vlhka, ale pokud zrovna na tento termín najdete levnou letenku, na Barbados se bez obav vypravte.

V červnu prší zhruba každý druhý den formou silných půlhodinových přeháněk, které se občas objeví i přes den. Teploty se drží na 30 °C a stoupá vlhkost vzduchu, takže pobyt venku není vhodný pro citlivé jedince.

Počasí v červenci

Díky dlouhým dnům je červenec měsíc s největším počtem slunečných hodin v roce. Jasnou oblohu sice každý den odpoledne naruší mraky následované prudkou krátkou přeháňkou, ale dlouho trvajících dešťů se příliš obávat nemusíte.

Teploty každý den vystoupají na 31 °C a vlhkost vzduchu je dost vysoká, ale konstantní celoroční vítr pobyt venku přeci jen zpříjemní.

Počasí v srpnu

Srpen je horký vlhký měsíc s poměrně častými silnými přeháňkami (1-3x denně), které však díky větrům trvají většinou jen pár minut. V srpnu se teplota mění jen minimálně a po celý měsíc se pohybuje kolem 31 °C.

Voda v moři má až 29 °C.

Počasí v září

V září pomalu vrcholí sezona dešťů a ve výjimečných případech hrozí i hurikány či tropické bouře. V realitě se však katastrofické jevy Barbadosu spíš vyhýbají a ostrov zasáhnou v průměru asi jednou za 20-30 let.

Bouřky nicméně i tak mohou být silné a objevují se klidně každý den. Obvyklé jsou však jen odpoledne nebo později večer a netrvají dlouho.

Dokonce i během září po většinu dne svítí slunce a zcela zatažená obloha trvající déle než několik hodin je výjimečný jev.

Počasí v říjnu

Říjen je nejdeštivější a zároveň nejteplejší měsíc z celého roku. Silné bouřky se často objevují každý večer, někdy dokonce i vícekrát za den, ale ani v říjnu se nejedná o dlouhotrvající deště.

Stálé větry vanou i na podzim a tudíž mračna a deště rychle - maximálně do 30 minut - zase odvanou. Teploty se průměrně pohybují kolem 31 °C a panuje velmi vysoká vlhkost vzduchu.

Nevadí-li vám, že vás z moře občas na půlhodinky vyžene bouřka, vypravte se na Barbados klidně v říjnu. V tomto měsíci bývají nejnižší ceny ubytování a hurikánová sezona běžná v jiných částech Karibiku zde tolik nehrozí.

Počasí v listopadu

Listopad je poslední měsíc sezony dešťů a jen málo se liší od října. Prší často a silně, ale velmi krátce a v mezičase panuje slunečná nebo polojasná teplota za vysokých teplot kolem 30 °C.

Teplé je i moře, které se prohřívá na 28 °C.

Počasí v prosinci

Prosinec je přelomový měsíc mezi obdobím dešťů a hlavní sezonou, ale kvůli Vánocům už v tomto měsíci panují ty nejvyšší ceny všech služeb.

Počasí turistice i lenošení u moře přeje. Úhrny srážek jsou docela vysoké, ale soustředí se skoro výhradně do krátkých 20minutových přeháněk, které se zjeví večer nebo v noci a to ještě ne každý den.

Teploty vzduchu stoupají na 29 °C a moře na 27 °C.

Tabulka teplot během roku

Barbados - Teploty během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
jasno
28 °C
27 °C
únor
jasno
29 °C
26 °C
březen
jasno
29 °C
26 °C
duben
polojasno
30 °C
27 °C
květen
polojasno
30 °C
27 °C
červen
polojasno
30 °C
28 °C
červenec
polojasno
30 °C
28 °C
srpen
přeháňky
31 °C
29 °C
září
přeháňky
31 °C
29 °C
říjen
přeháňky
30 °C
29 °C
listopad
přeháňky
30 °C
28 °C
prosinec
polojasno
29 °C
28 °C

Kdy jet na Barbados

Nejlepší období pro návštěvu Barbadosu je od prosince do května. V tuto dobu na ostrově zažijete minimum srážek a nejvíce slunečních dnů.

Barbados je však jedním z nemnoha karibských ostrovů, na nějž se můžete bez větších obav vypravit celoročně. Hlavně mezi červencem a listopadem je třeba počítat s vysokou vlhkostí vzduchu a vysokými teplotami, ale dusné počasí zmírňuje neustálý vítr.

V období léta a podzimu také prší výrazně víc než v zimě a na jaře, ale v naprosté většině případů se jedná o krátké (do 30 minut) přeháňky, byť mohou být velmi silné.

Největší riziko hurikánů a tropických bouří panuje od srpna do listopadu, avšak Barbados leží už mimo hlavní hurikánový pás a tudíž se přímo na ostrově podobná přírodní katastrofa objeví v průměru jednou za 30 let.

Chystáš se na Barbados?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 25. 02. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.