Historie v kostce

Na ostrov jako první Evropané připluli Portugalci. Ti mu dali název Barbados (v překladu vousatý, zřejmě odvozeno podle lián fíkovníků, který je na ostrově hojně rozšířen). V roce 1625 se ostrov stal britskou kolonií. Britové na ostrov dovezli otroky z Afriky, již zpracovávali cukrovou třtinu. Barbados získal nezávislost 30. 11. 1966 a stal se 3. zemí na světě, kde se začala prosazovat parlamentní demokracie. Ostrovní stát je členem společenství Commonwealth. Formální hlavou státu je tak královna Alžběta II., kterou zastupuje guvernérka. 

Lidé

Obyvatelstvo na ostrově se skládá z 93 % potomků Afričanů, 3 % tvoří Evropané, 3 % míšenci a zbylé 1 % tvoří Asiaté (Indové, Číňani). Nejpočetnější skupinu (co se náboženství týče) tvoří protestanti a nejmenší katolíci.  

Svátky

Kromě námi zažitých svátků (jako jsou svátky vánoční, velikonoční, Nový rok a Svátek práce) obyvatelé Barbadosu slaví 21. 1. Errol Barrow Day. V tento den si připomínají narození prvního premiéra země, Errola Barrowa, který se výrazně zasloužil o nezávislost na Velké Británii. 

Dalším významným svátkem je Kadooment Day (1. pondělí v srpnu). V tento den vrcholí 6 týdnů trvající festival Crop Over (slaví se přes 200 let), během něhož končí sezóna cukrové třtiny (nejvýznamnější plodina na Barbadosu). Poslední den festivalu (tzv. Kadooment Day) vrcholí oslavy, kdy místní vyráží do ulic v karnevalových pestrobarevných kostýmech tvořených převážně z peří a oslavují letošní úrodu. Kadooment znamená v místním slangu „velká party“.  

Kultura

Nejvýznamnější kulturní událostí roku je již zmiňovaný karnevalový průvod během Kadooment Day. Hudba tu má své dlouholeté kořeny. Na každém rohu uslyšíte r´n´b, reggae a hity místní slavné rodačky Rihanny. 

Národním sportem v zemi je kriket, který na ostrov dovezli Angličané během kolonizace.

Mezi nejstarší řemesla na ostrově patří bezesporu výroba místního rumu Mount Gay, rybolov a zemědělství (převážně cukrová třtina). Na ostrově funguje se svou přibližně šedesátiletou tradici také pivovarnictví. Vaří se tu jediné místní pivo Banks.

Jazyk

Bajans, jak si zdejší lidé říkají, mluví anglicky s místním dialektem. Během konverzace s turistou se však snaží dialekt nepoužívat. Vy jako turista NIKDY nepoužívejte barbadoský dialekt. Jde o hovorový slang a mohli byste místní (při nevhodné příležitosti) urazit. S britskou angličtinou si během dovolené vystačíte.

Minislovníček s použitým dialektem: 
 
- Dobrý den / Ahoj – Marnin / How ya 
- Ano/Ne – Yes / No 
- Kde je…? – Where is… 
- Můžete mi pomoci? – You could help ma? 
- Kolik to stojí? – How much that is? 
- Prosím – Please 
- Na shledanou – Bye 
- Děkuji – Thank ya 
- Potřebuji… – I could have… 
- Já jsem… – I is... 
- Co je to? – What em is? 
- Where are you going? –  Where you going? 
- Děkuji – Tank ya 

Turismus

Turistický ruch vládne místní ekonomice řadu let. Je rozšířený hlavně na západním pobřeží. Ostrov se těší velké oblibě bohatší klientely, díky tomu je kvalita služeb na velice dobré úrovni. 

Turisté na Barbados létají hlavně pro to, aby navštívili ukázkové pláže Karibiku. Každá pláž je trochu jiná, ale mají společný jemný, čistě bílý písek omývaný azurově modrým mořem.    

Geografie

Na Barbadosu je o 6 hodin méně než v ČR a má rozlohu 431 km2. Krajinu ostrova modelují převážně nížiny. Nejvyšší bod tvoří Mount Hillaby s výškou 343 m n. m.

Barbados je rozdělený na 11 farností (správních celků). Hlavní město Bridgetown leží ve farnosti Saint Michael. Největší turistické oblasti se nachází na západním a jihozápadním pobřeží. Oproti tomu východní část není tolik navštěvovaná. Pláže mají divočejší rázu. Díky větším vlnám jsou vhodné pro vodní sporty.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu