Barbados
Barbados

Kultura a lidé na Barbadosu

Jak snadno se na Barbadosu domluvíte anglicky? Jací jsou Barbadosané a kdy jsou na Barbadosu zavřené obchody?

Hledat ubytování na Barbadosu

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, ale místní obyvatelé mluví svým vlastním dialektem nazvaným bajan. Ostatně, slovo bajan (někdy psané jako baian), uvidíte opravdu na každém rohu a vyjadřuje cokoliv barbadoského. Během konverzace s turistou se však místní snaží dialekt nepoužívat.

Minislovníček s použitým dialektem: 
 
- Dobrý den / Ahoj – Marnin / How ya 
- Kde je…? – Where is… 
- Můžete mi pomoci? – You could help ma? 
- Kolik to stojí? – How much that is? 
- Děkuji – Thank ya

S běžnou angličtinou si zde však každopádně úplně bez problémů vystačíte. Místní lidé, "bajans", jsou velmi ochotní a pokud byste nerozuměli, klidně vám vše 3x trpělivě zopakují.

Lidé

Obyvatelstvo na ostrově se skládá z 93 % potomků Afričanů, 3 % tvoří Evropané, 3 % míšenci a zbylé 1 % tvoří Asiaté (Indové, Číňani). Barbados je v rámci Karibiku vyspělý stát s vyspělou a poměrně bohatou společností.

Chudina žije ve větší míře jen v některých částech Bridgetownu, ale na klasické slumy nebo vyloženě chudinské čtvrti zde nenarazíte.

Na Barbadosu žije asi 285 000 obyvatel, což z tohoto ostrovního státu činí 22. nejmenší zemi na světě podle počtu obyvatel.

Bajans (tedy Barbadosané) jsou pohodoví lidé. K turistům jsou nápomocní a trpěliví, ne však otravní. Pokud se sami nezeptáte, spíš si vás nevšímají. Obecně jsou Bajans na turisty opravdu zvyklí, a to i v odlehlých koutech ostrova.

Náboženství

Přes 75% místních obyvatel vyznává křesťanství, které se však dělí na mnoho plus minus rovnoměrných skupin. Největší tvoří Anglikáni, Pentekostalisté, Adventisté sedmého dne, Moravští bratři a katolíci.

Okolo 20% Barbadosanů jsou ateisté a zbylá 3% si podělí ostatní světová náboženství.

Bajans sice do kostela pravidelně chodí, ale víru na venek nijak zvlášť neprožívají a moc neovlivňuje běžný život.

Svátky

Svátky na Barbadosu nemají na turisty příliš velký vliv. O svátcích jsou zavřené úřady, ale běžné služby jako obchody, restaurace, autopůjčovny, nabídky turistických aktivit nebo autobusy jsou v normálním provozu.

Barbados má celkem 11 svátků:

  • Nový rok – 1. ledna
  • Errol Barrow Day (výroční narození prvního premiéra země, který se výrazně zasloužil o nezávislost na Velké Británii) – 21. ledna
  • Velký pátek (Velikonoce) – pohyblivé datum
  • Velikonoční pondělí – pohyblivé datum
  • National Heroes' Day – 28. dubna
  • Svátek práce – 1. května
  • Svatodušní pondělí (Whit Monday) – pohyblivé datum
  • Emancipation Day (den zrušení otroctví) – 1. srpna
  • Kadooment Day (V tento den vrcholí 6 týdnů trvající festival Crop Over, během něhož končí sezóna cukrové třtiny. Poslední den festivalu (tzv. Kadooment Day) vrcholí oslavy, kdy místní vyráží do ulic v karnevalových pestrobarevných kostýmech tvořených převážně z peří a oslavují letošní úrodu. Kadooment znamená v místním slangu „velká party“ – 1. pondělí v srpnu
  • Den nezávislosti – 30. listopadu
  • Vánoce – 25. prosince
  • Druhý svátek vánoční (Boxing Day) – 26. prosince

Historie v kostce

Na ostrov jako první Evropané připluli Portugalci. Ti mu dali název Barbados (v překladu vousatý, zřejmě odvozeno podle lián fíkovníků, který je na ostrově hojně rozšířen). V roce 1625 se ostrov stal britskou kolonií. 

Britové na ostrov dovezli otroky z Afriky, již zpracovávali cukrovou třtinu. Proto je také dodnes většina populace černošská, protože otroci zde po 2 stovky let tvořili naprostou většinu populace.

Barbados získal nezávislost 30. 11. 1966 a stal se 3. zemí na světě, kde se začala prosazovat parlamentní demokracie.

Kultura

Nejvýznamnější kulturní událostí roku je již zmiňovaný karnevalový průvod během Kadooment Day. Hudba tu má své dlouholeté kořeny. Na každém rohu uslyšíte r´n´b, reggae a hity místní slavné rodačky Rihanny. 

Národním sportem v zemi je kriket, který na ostrov dovezli Angličané během kolonizace.

Mezi nejstarší řemesla na ostrově patří bezesporu výroba místního rumu Mount Gay, rybolov a zemědělství (převážně cukrová třtina). Na ostrově funguje se svou přibližně šedesátiletou tradici také pivovarnictví. Vaří se tu jediné místní pivo Banks. 

Turismus

Turistický ruch vládne místní ekonomice řadu let. Je rozšířený hlavně na západním a jižním pobřeží. Ostrov se těší velké oblibě bohatší klientely, díky tomu je kvalita služeb na velice dobré úrovni. 

Turisté na Barbados létají hlavně pro to, aby navštívili typické pláže Karibiku. Každá pláž je trochu jiná, ale mají společný jemný, čistě bílý písek omývaný azurově modrým mořem.

Hledat ubytování na Barbadosu

Služby tady jsou na podobné úrovni jako v Evropě nebo Severní Americe, snad jen s menším výběrem restaurací nebo obchodů.

Supermarkety tu fungují v každém letovisku, hlavně však na západním a jižním pobřeží. Nejlépe zásobené jsou supermarkety značky Massy, které najdete na mnoha místech. Menší obchůdky s potravinami jsou pak rozeseté doslova na každém rohu.

Restaurace jsou opět jen v největších obcích, ale všude jinde se bez problémů budete stravovat v místních stáncích a pouličních improvizovaných fast-foodech.

Chystáš se na Barbados?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.