Barbados
Barbados

17 míst co vidět na Barbadosu

Pebbles Beach

Písčitá pláž

Pebbles Beach

Pebbles Beach je nejslavnější a nejdelší pláž Barbadosu. I když je hojně navštěvovaná, láká na dostatečný prostor, přírodní stín od stromů a skvělé koupání s pozvolným vstupem do moře.

Kromě toho je také známá hned 6 vraky lodí, které leží na dně relativně blízko břehu a jsou dostupné pro potápěče i na šnorchlování. Skvělá dostupnost pláže už jen uzavírá výčet pozitiv.

Hledat ubytování na Barbadosu

Název pláže trochu mate. Ve skutečnosti její povrch tvoří jemný bílý písek a malých oblázků je tu opravdu minimum.

Pebbles Beach nebo Carlisle Bay?

Někdy může být trochu matoucí pojmenování pláže. V různých průvodcích se setkáte zejména s názvy Pebbles Beach nebo Carlisle Bay, ale i Brownes Beach.

Faktem je, že se vždy píše o jedné a té samé pláži, protože Pebbles Beach se rozprostírá okolo Carlisle Bay. Brownes Beach je pak jen lokální pojmenování prostřední části Pebbles Beach.

Koupání a vybavení pláže

Pebbles Beach je skvělé místo pro celodenní koupání i krátkou zastávku na smočení. Její perfektní dostupnost, délka a rozmanité vybavení předurčují toto místo v jednu z nejlepších pláží na Barbadosu.

Délka činí asi 1 500 metrů a i šířka je více než dostatečná. Jemný bílý písek navíc na mnoha místech směrem k ulici přechází v travnaté plochy s množstvím vzrostlých stromů. 

Na pláži můžete zdarma využít toalety a sprchy se sladkou vodou.

Protože je Pebbles Beach prakticky v centru Bridgetownu, o zázemí si nemusíte dělat starosti. Po celé délce pláže narazíte na luxusní restaurace, pouliční levná bistra, kam chodí místní, obchůdky se suvenýry i minimarkety s potravinami a samozřejmě spoustu nabídek vodních sportů a šnorchlovacích výletů.

Šnorchlování a potápění u 6 vraků lodí

Carlisle Bay je místem s největší koncentrací potopených lodí v Karibiku. Lodě jsou přirozeným útočištěm stovek druhů pestrobarevných ryb a hojně se zde vyskytují i mořské želvy.

Ve vzdálenosti 200 až 300 metrů od břehu leží v hloubce 5 až 20 metrů hned 6 vraků:

  • Barge (10 metrů dlouhá, potopena v roce 2003) – nejmenší loď či spíš potopené molo s motorem leží v hloubce 5 metrů
  • Cornwallis (10 metrů dlouhá, potopena v roce 1942) – zbytek kanadské lodi potopené německým torpédem leží v hloubce 5 metrů
  • Berwind (21 metrů dlouhá, potopena v roce 1919) – remorkér zachovalý v celé své délce najdete v hloubce 10 metrů
  • Bajan Queen (největší 36 metrů dlouhá, potopena v roce 2002) – bývalá turistická párty loď leží v hloubce 12 metrů, ale její nejvyšší část je jen 3 metry pod hladinou
  • Ce-Trek (13 metrů dlouhá, potopena v roce 1986) – malá zachovalá loďka ležící v hloubce 14 metrů a je z potápěčského hlediska asi nejméně atraktivní
  • Elion (30 metrů dlouhá, potopena v roce 1996) – turisticky nejatraktivnější loď potopily úřady po zjištění, že byla doslova napěchovaná drogami z Kolumbie, leží v hloubce 17 metrů

Snad kromě lodí Elion a Ce-Trek jsou všechny dostupné i ze břehu a vhodné pro šnorchlování. Není třeba platit drahé (a velmi krátké) organizované výlety lodí (obvykle stojí 60 minut kolem 60 USD100 USD).

Lodě jsou dostupné ze střední části Pebbles Beach (přibližná poloha na Google.com/maps) a pokud máte i potápěčské ploutve, doplavete k nim během 5 minut. Místo poznáte z pláže na první pohled: bude obklopené výletními loděmi a označuje jej bílo-oranžová bóje s nápisem "Carlisle Bay Marine Park".

Ubytování u Pebbles Beach

Na jižním konci Carlisle Bay se ubytujete ve dvou velkých hotelech, které patří k nejoblíbenějším v Bridgetownu. Nacházejí se přímo u pláže a mají na ní vyčleněnou část s vlastními lehátky a slunečníky.

Jen přes ulici asi 100 metrů od pláže se můžete ubytovat v dobře hodnoceném soukromém apartmánu 8 Banyan Court s cenou okolo 240 USD za noc v apartmánu až pro 4 lidi. Ještě asi o 250 metrů dál narazíte na levnější apartmán Believe Caribbean Apartment s cenou od 80 USD za noc.

Doprava na Pebbles Beach

Podél celé pláže vede jedna z hlavních ulic v Bridgetownu Bay Street (označená také jako Highway 7). Veřejné bezplatné parkoviště najdete ve střední části pláže (poloha na google.com/maps), ale už kolem 9:00 bývá beznadějně obsazeno.

Porovnat ceny autopůjčoven

Právě po Bay Street projíždí každou chvíli sdílené taxíky, minibusy i autobusy. Velké autobusy vyjíždějí v Bridgetownu z autobusového nádraží Fairchild Street Terminal, zatímco minibusy a dodávky z Constitution River Terminal.

Častěji jezdí dodávky z Constitution River Terminal, stačí se zeptat na "Carlisle Bay". Pojedete-li odkudkoliv z letovisek na jihu Barbadosu, můžete nasednout na jakýkoliv autobus či dodávku.

Chystáš se na Barbados?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.