Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Bulharska vstoupit bez 14-denní karantény i bez testu na koronavirus. Návrat z Bulharska do ČR je rovněž možný bez testu na koronavirus. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Jak do Bulharska

Do Bulharska se můžete dostat rychle letadlem, levně autobusem nebo pohodlně vlastním autem. Poslední možnou variantou je vlak, který však nedoporučujeme, neboť cesta s ním je nejdelší (i 30 hod) a mnohdy ani neušetříte. Ve vlaku je možné si zaplatit lůžko nebo lehátko za příplatek od 370 Kč/osobu/noc. Turisticky významná letiště se v Bulharsku nachází tři: Sofie, Varna a Burgas. Letenky se dají sehnat i od 2.000 do 8.000 Kč.

Zde především doporučujeme probírat lowcosty na vyhledávačích letenek s dostatečným časovým předstihem nebo charterové letenky v rámci last minute cestovních kanceláří. Cesta autobusem je nejméně pohodlná, ale je nejlevnější. Jednosměrná jízdenka se pohybuje okolo 2.000 Kč.  Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, nezapomeňte si vzít cestovní pas, jelikož část cesty pojedete Srbskem. V ČR zastupuje veškeré bulharské dopravce společnost Eurotours, jízdenky můžete koupit i přes portál infobus.eu.

Poslední variantou je pak vydat se pohodlně vlastním autem, což vychází lehce dráž než autobusem. Nejste však limitování předem určenou trasou. Nejkratší cesta je přes Srbsko. Tato cesta je však poněkud monotónní a nudná. Pokud chcete i po cestě vidět něco úchvatného, zvolte cestu přes Rumunsko. Cesta je to delší, ale s fascinujícím průjezdem přes Karpaty. Na druhou stranu je cesta přes Rumunsko méně bezpečná. Hned jak v Rumunsku zastavíte, dostanete se do spárů čističů oken, prodejců a malých dětí žadonících o cukrlata. Osobně doporučujeme mít cestou v Bulharsku a Srbsku zhasnutá světla. V opačném případě na sebe zbytečně upozorníte policii, která tak ví, že jste cizinec.

Jak se nejlépe dopravovat 

Nejpohodlěnjším způsobem je určitě vlastní nebo půjčené auto, naopak nejlevnější cestou jsou autobusy či vlaky, které fungují na podobném principu jako v ČR.

Autem

Kvalita silnic je horší než u nás v ČR. Místní řidiči jsou poměrně agresivní a nebezpeční. Pohonné hmoty je dobré čerpat na velkých stanicích. Pro snížení rizika je dobré mít auto neustále na očích a odhánět od něj veškeré domorodé obyvatelstvo.

Půjčení auta není v Bulharsku problém. Pokud si půjčíte auto v místní půjčovně, počítejte s náklady okolo 500 Kč/den. Pozor na placení deposit. Přes internet si lze rovněž zabookovat jakýkoli dopravní prostředek (auto nebo motorku), ale počítejte,
že to bude dražší.

Autobusy

Nejčastěji využívaným a nejlevnějším veřejným dopravním prostředkem je autobus. Na některých místech však bývá problém zjistit, odkud který spoj jede, protože na zastávkách není označeno číslo autobusu, který zde projíždí. Je proto občas třeba poptat se místních. Internetové vyhledávače typu našeho idosu zatím v Bulharsku příliš nefungují.

Železnice

Především na delší vzdálenosti můžete využít i vlaky, jejich kvalita odpovídá zhruba přelomu tisíceltí u nás. Pro plánování cesty i nákup jízdenek online můžete využít poměrně přehledný web bulharských železnic, který je i v angličtině.

Letadlo

Ze Sofie do Burgasu i Varny můžete letět i letadlem. Ceny letenek jsou poměrně nízké, v průměru kolem 1.500 Kč za jednosměrnou letenku a ušetříte si půl dne cestování. 

Státní aerolinka Bulgaria Air létá ze Sofie do Burgasu i Varny, nízkonákladovka Wizz Air pak pouze do Varny.

Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 dny
Navrhni úpravu