Průvodce státem
Bulharsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Bulharsku

Jak do Bulharska

Do Bulharska se můžete dostat rychle letadlem, levně autobusem nebo pohodlně vlastním autem. Poslední možnou variantou je vlak, který však nedoporučujeme, neboť cesta s ním je nejdelší (i 30 hod) a mnohdy ani neušetříte. Ve vlaku je možné si zaplatit lůžko nebo lehátko za příplatek od 370 Kč/osobu/noc. Turisticky významná letiště se v Bulharsku nachází tři: Sofie, Varna a Burgas. Letenky se dají sehnat i od 2.000 do 8.000 Kč.

Zde především doporučujeme probírat lowcosty na vyhledávačích letenek s dostatečným časovým předstihem nebo charterové letenky v rámci last minute cestovních kanceláří. Cesta autobusem je nejméně pohodlná, ale je nejlevnější. Jednosměrná jízdenka se pohybuje okolo 2.000 Kč.  Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, nezapomeňte si vzít cestovní pas, jelikož část cesty pojedete Srbskem. V ČR zastupuje veškeré bulharské dopravce společnost Eurotours, jízdenky můžete koupit i přes portál infobus.eu.

Poslední variantou je pak vydat se pohodlně vlastním autem, což vychází lehce dráž než autobusem. Nejste však limitování předem určenou trasou. Nejkratší cesta je přes Srbsko. Tato cesta je však poněkud monotónní a nudná. Pokud chcete i po cestě vidět něco úchvatného, zvolte cestu přes Rumunsko. Cesta je to delší, ale s fascinujícím průjezdem přes Karpaty. Na druhou stranu je cesta přes Rumunsko méně bezpečná. Hned jak v Rumunsku zastavíte, dostanete se do spárů čističů oken, prodejců a malých dětí žadonících o cukrlata. Osobně doporučujeme mít cestou v Bulharsku a Srbsku zhasnutá světla. V opačném případě na sebe zbytečně upozorníte policii, která tak ví, že jste cizinec.

Jak se nejlépe dopravovat 

Nejpohodlěnjším způsobem je určitě vlastní nebo půjčené auto, naopak nejlevnější cestou jsou autobusy či vlaky, které fungují na podobném principu jako v ČR.

Autem

Kvalita silnic je horší než u nás v ČR. Místní řidiči jsou poměrně agresivní a nebezpeční. Pohonné hmoty je dobré čerpat na velkých stanicích. Pro snížení rizika je dobré mít auto neustále na očích a odhánět od něj veškeré domorodé obyvatelstvo.

Půjčení auta není v Bulharsku problém. Pokud si půjčíte auto v místní půjčovně, počítejte s náklady okolo 500 Kč/den. Pozor na placení deposit. Přes internet si lze rovněž zabookovat jakýkoli dopravní prostředek (auto nebo motorku), ale počítejte,
že to bude dražší.

Silnice v Bulharsku

Autobusy

Nejčastěji využívaným a nejlevnějším veřejným dopravním prostředkem je autobus. Na některých místech však bývá problém zjistit, odkud který spoj jede, protože na zastávkách není označeno číslo autobusu, který zde projíždí. Je proto občas třeba poptat se místních. Internetové vyhledávače typu našeho idosu zatím v Bulharsku příliš nefungují.

Železnice

Především na delší vzdálenosti můžete využít i vlaky, jejich kvalita odpovídá zhruba přelomu tisíceltí u nás. Pro plánování cesty i nákup jízdenek online můžete využít poměrně přehledný web bulharských železnic, který je i v angličtině.

Letadlo

Ze Sofie do Burgasu i Varny můžete letět i letadlem. Ceny letenek jsou poměrně nízké, v průměru kolem 1.500 Kč za jednosměrnou letenku a ušetříte si půl dne cestování. 

Státní aerolinka Bulgaria Air létá ze Sofie do Burgasu i Varny, nízkonákladovka Wizz Air pak pouze do Varny.

Země, která nabízí vše

Bulharsko se rozkládá v jihovýchodní části Evropy na Balkánském poloostrově.

Na severu země sousedí s Rumunskem, kde pomyslnou hranici tvoří řeka Dunaj. Západním sousedem je Srbsko a Makedonie, jižním Řecko a jihovýchodním Turecko. Na východě jsou hranice Bulharska lemovány Černým mořem.

Bulharsko je země, která každoročně otevírá brány tisícům turistů. Největším přírodním bohatstvím je Černé moře, jehož název není odvozen od barvy, ba naopak Černé moře patří mezi neprůzračnější, mnohdy s viditelností až 20 metrů. Podél 378 km dlouhého pobřeží na turisty čekají třpytivé písečné pláže, skalnaté zátoky, plážové duny, zalesněné stráně, hory a horská jezera. Bulhaři jsou známí svou pohostinností a není složité se domluvit vzhledem ke společnému jazykovému základu.

Oproti ČR je zde posun o 1 hodinu dopředu. 

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Koupačka v moři o prázdninách, túry po horách na jaře.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Z Bratislavy i o více než polovinu nižší.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu