Bulharsko
Bulharsko

Doprava v Bulharsku

Nejpohodlěnjším způsobem je určitě vlastní nebo půjčené auto, naopak nejlevnější cestou jsou autobusy či vlaky, které fungují na podobném principu jako v ČR a cestovat se s nimi dá bez větších problémů do všech významných lokalit Bulharska.

Autem

Kvalita silnic je horší než u nás v ČR s výjimkou dálnic. Klasické dálnice jsou většinou nově postavené, rovné a velmi přehledné. Naopak běžné silnice, a to včetně hlavních tahů I. třídy, jsou často ve výrazně horším stavu než v ČR. Místní řidiči jsou navíc poměrně agresivní a nebezpeční a především na venkově si s předpisy příliš hlavu nelámou. Vždy je lepší počítat s nejhorším a jezdit spíše defenzivně.

Klasická dálnice vedou v těchto úsecích:

  • A1: Sofie – Burgas
  • A2: Sofie – Varna, ovšem z celkových 440 km je po dálnici jen 165 km, zbytek po přetížené silnici I. třídy, 
  • A3: Sofie – Blagojevrad, 4-proudá silnice pokračuje až k řeckým hranicím, 
  • A4: odděluje se od A1 k tureckým hranicím.

Půjčení auta není v Bulharsku problém. Pokud si půjčíte auto v místní půjčovně, počítejte s náklady okolo 700 Kč/den. Na bulharských mezinárodních letištích fungují všechny klasické nadnárodní autopůjčovny. Dálniční známky jsou obvykle již zahrnuty v ceně půjčovného. Podívejte se na seznam autopůjčoven v Bulharsku přes srovnávače rentalcars.com nebo biliger-mietwagen.de.

Ceny benzínu a nafty v Bulharsku

Pohonné hmoty je dobré čerpat na velkých stanicích, menším lokálním benzinkám se spíše vyhněte, riziko nekvalitního benzinu je poměrně vysoké. Bulharsko je jednou z mála přímořských evropských států, kde jsou pohonné hmoty levnější než v ČR, a to zhruba o 4 Kč / litr. 

V roce 2020 budete čerpat 95-oktanový benzín za zhruba 23 Kč/litr. Nafta stojí v Bulharsku stejně jako benzín.

Dálniční známka a mýto

V Bulharsku potřebujete dálniční známku i pro průjezd většiny silnic I. a II. třídy. V praxi se tak jedná spíše o "silniční" známku, v dnešní době elektronickou E-Vignette. Nejsnáze zakoupíte online na oficiálním webu bgtoll.bg, případně v automatu, kam zadáte SPZ a automaticky se tak zaregistruje platba. Automaty najdete na všech velkých benzinkách. 

V praxi je tedy nemožné jet kudykoliv po Bulharsku bez použití dálniční (silniční) známky. Poplatky jsou následující:

  • Víkend (pátek 12:00 – neděle 23:59): 10 BGN
  • Týden: 15 BGN
  • Měsíc: 30 BGN

Navíc ke známkám ještě platíte mýtné za průjezd konkrétními úseky. V současné době se však jedná pouze o dva hraniční mosty s Rumunskem přes řeku Dunaj:

  • New Europe Brigde z Vidinu do Calafatu: 6 EUR
  • Danbude Brigde z Ruse do Giurgiu: 6 EUR

Autobusem

Nejčastěji využívaným a nejlevnějším veřejným dopravním prostředkem je autobus. Spojení mezi většími městy je velmi frekventované a i do malých obcí autobusy či mikrobusy zajíždí alespoň jedenkrát denně. Na některých místech však bývá problém zjistit, odkud který spoj jede, protože na zastávkách není označeno číslo autobusu, který zde projíždí, na venkově často není vyznačena ani zastávka jako taková. Je proto občas třeba poptat se místních.

Autobusová doprava funguje obvykle podobně jako v ČR. Na velkých nádražích u dálkových spojů budete často odkázání ke koupi jízdenky u příslušného okénka, jinak se jízdenky platí u řidiče. Některé společnosti umožňují koupi jízdenek online, viz odkazy níže. 

Obecně je dost obtížné se v nabídce spojů zorientovat a jednodušší, byť pomalejší, je doprava vlakem. Internetové vyhledávače typu našeho idosu zatím v Bulharsku příliš nefungují. Existují sice weby avtogari.info a bgrazpisanie.com, ale relevance informací je velmi nízká. Za prvé ukazují jen minimum spojů a za druhé i často ani to minimum spojů neodpovídá realitě.

Nejrelevantnější způsob jak zjistit časy odjezdů, jsou internetové stránky jednotlivých autobusových nádražích ve velkých městech, případně online vyhledávače konkrétních autobusových společností. Jízdenky online koupíte u několika málo společností, není ovšem nikdy problém kupovat jízdenky až těsně před odjezdem na místě.

Autobusová nádraží:

Autobusové společnosti:

Příklad cen autobusů na konkrétních trasách v Bulharsku:

  • Burgas – Varna: 13 BGN (cca 2 hodiny)
  • Burgas – Sofia: 27 BGN (cca 5 a čtvrt hodiny)
  • Varna – Sofia: 32 BGN (cca 6 a čtvrt hodiny)
  • Varna – Veliko Tarnovo: 20 BGN (cca 3 a čtvrt hodiny)
  • Sofia – Bansko: 16 BGN (cca 3 hodiny)
  • Sofia – Plovdiv: 14 BGN (cca 2 a půl)

Vlakem

Především na delší vzdálenosti můžete využít i vlaky, jejich kvalita odpovídá zhruba podobě před 20 lety v Česku. Pro plánování cesty i nákup jízdenek online můžete využít poměrně přehledný web bulharských železnic, který je i v angličtině. Vlaky jsou na dlouhých trasách často mírně levnější než autobusy.

Cesta vlakem je na většině tras o trochu delší než autobusem, nicméně vzhledem k roztříštěnosti autobusové dopravy a jen jedinému železničnímu dopravci na bulharských kolejích, je výrazně přehlednější vyhledat spojení vlakem a koupit jízdenku online. Tu si jen vytiskněte a předložíte průvodčímu. Pro online nákup je však třeba se registrovat.

Na frekventovaných trasách ze Sofie do Burgasu a Varny je lepší koupit jízdenku online i s místenkou, na ostatních spojích je to spíš zbytečné. Ceny jsou stejné při koupi na nádraží.

Letadlem

Ze Sofie do Burgasu i Varny můžete letět i letadlem. Ceny letenek jsou poměrně nízké, v průměru kolem 900 Kč za jednosměrnou letenku v tarifu jen s příručním zavazadlem. Pokud připočteme cestu z/na letiště, ušetříte oproti jízdě autobusem či vlakem zhruba 2,5 hodiny cesty. 

Linky provozuje místní aerolinka Bulgaria Air, ze Sofie do Varny 3x denně, do Burgasu pak 1x denně. Letenky nejlevněji pořídíte na webu Bulgaria Air.

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.