Chile
Chile

Co dělat v Chile

Treky a turistika

Chile nabízí pestré možnosti pro turistiku. Po celé délce země jsou rozprostřeny národní parky a rezervace, v nichž se nachází dobře značené cesty a pěšiny pro turisty. Většinou se jedná o kratší úseky, ale na některých místech je možné podniknout i vícedenní přechody. Je nutné počítat s tím, že se při vstupu do všech parků platí vstupné. Parky spravuje organizace s názvem CONAF, která se stará o bezpečnost v parku. Strážci vám při vstupu podají aktuální informace ohledně možností v dané lokalitě. Ceny se liší s ohledem na sezonu. Hlavní sezona je od října do dubna (temporada alta), zbylá část roku se označuje jako temporada baja. Vstupné se liší i s ohledem na velikost a jiná specifika parků, může kolísat od 1.000 CLP až po 21.000 CLP. Nejvyšší vstupné se platí v hlavní sezoně v parku Torres del Paine. Aktuální tarify je možno dohledat na stánkách CONAF.

Torres del Paine je hlavním lákadlem pro turisty v Chile, což se odráží ve vysoké návštěvnosti parku. Knižní průvodce ho uvádí jako nejdůležitější destinaci a časopis National Geographic park zvolil jako páté nejkrásnější místo na světě. Jedná se o národní park na jihu Patagonie, kde si lidé pořizují fotografie pod horou Torres.  V parku je možno zvolit trasu podle obtížnosti a strávit turistikou i několik dní. Nejpopulárnější okruh se nazývá podle svého tvaru „W“ a trvá 5 dní. Nejdelší okruh parkem zabere 8 až 9 dní. Pro přístup k některým místům je nutné mít profesionálního průvodce.

Skvělý zážitek nabízí také výstup ke kráteru aktivní sopky Villarica, která se nachází v jižní části země, nedaleko města Temuco. Výstup si můžete domluvit s některou z cestovních kanceláří ve městě Pucón, odkud výpravy začínají. 

Téměř jakákoliv turistická trasa nabízí krásné výhledy, protože chilská příroda je téměř nedotčená. Informace o dalších túrách je možno hledat přímo na stránkách správců parků CONAF nebo v anglickém jazyce například na webu outdooractive.com

Surfování, pláže

Díky svému dlouhému pobřeží u Tichého oceánu je v Chile populární surfování. Školy a půjčovny surfů se nachází ve většině měst na pobřeží, především v centrální a severní části země, kde je teplota vody i vzduchu po většinu roku příznivější. Na jihu je teplota mořské vody nízká z důvodu Humboldtova studeného mořského proudu, lidé v těchto oblastech využívají proto spíše pláže u jezer. Pláže v centrálním a severním Chile nepatří mezi nejvyhlášenější, ale místním i turistům při teplých dnech přijdou vhod. 

Noční život, kultura 

Hlavní město Santiago de Chile nabízí širokou škálu možností kulturního vyžití. Během roku jsou organizovány festivaly, koncerty, divadelní představení jako ve většině hlavních měst. Noční život je vyhlášený v bohémské čtvrti Barrio Bellavista, kde je řada restaurací, kaváren, barů a diskoték. Nutno podotknout, že v nočních hodinách se nedoporučuje v této čtvrti pohybovat pěšky.

Adrenalin

Chile nabízí vyžití také pro nadšence adrenalinových sportů. Ve městě Pucón je možno kromě výstupu na aktivní sopku Villarica podniknout také sjíždění horské řeky na raftech. V Patagonii je možné zorganizovat výpravy na ledovce. Na severu je v pouštních oblastech populární sandboarding.

Chile je v Jižní Americe známé a navštěvované také milovníky zimních sportů. V blízké vzdálenosti od hlavního města jsou solidně vybavená lyžařská střediska. Avšak podmínky se s evropskými středisky nedají srovnávat, protože zimní sporty v Chile nemají takovou tradici jako u nás a nejsou tolik mezi lidmi rozšířeny. Častými návštěvníky jsou zde turisté ze sousedních zemí, kteří chtějí poprvé vidět sníh a vyzkoušet si nový sport. 

Nakupování

Chile není zemí, kde by turisté jezdili primárně kvůli nakupování, avšak stejně jako v jiných zemích jsou ve větších městech moderní obchodní centra nabízející širokou nabídku zboží. Mimo nákupní centra je možno nakoupit suvenýry také na tržištích (feria artesanal) a u pouličních prodejců. Rájem pro nákupy je také město Iquique, kde se nachází duty free zóna s názvem „la Zona Franca“. Pro zájemce luxusního zboží je v Santiagu doporučena návštěva butiků v ulici Alonso de Córdoba.

Pro děti

Chile je díky své relativní bezpečnosti v porovnání s ostatními zeměmi Jižní Ameriky doporučováno jako vhodná země pro cestování s dětmi. Některé národní parky nabízí kratší rodinné trasy nebo i úseky s bezbariérovým přístupem. Pro děti může být také zajímavá podívaná na zvířata, která v Chile mohou spatřit volně v přírodě, například lachtany a tučňáky.

Pro romantiky

Ne všichni lidé mají stejný vkus, co se romantiky týče, ale v Chile si najdou své milovníci luxusu, kteří mohou vyhledat luxusní resorty s přírodními termálními koupališti, i obdivovatelé nízkonákladových zážitků, kteří si více vychutnají probuzení ve stanu uprostřed krásné ničím nerušené přírody.

Mimo jiné je však Chile proslulé také hvězdnou oblohou. V severní části země je totiž díky poušti a minimální oblačnosti dokonale jasná obloha, která nabízí ideální podmínky pro astrology. V městech jako La Serena, San Pedro de Atacama, Antofagasta a Iquique jsou desítky observačních center.

Chystáš se do Chile?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Matuštíková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.