Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Níže teploty pro horské oblasti Atacamy, u moře cca 2x vyšší. Nikdy neprší

17 °C

17 °C

16 °C

14 °C

11 °C

8 °C

8 °C

10 °C

12 °C

14 °C

15 °C

16 °C
Střed
Okolí hlavního města Santiaga

29 °C

29 °C

27 °C

23 °C

18 °C

12 °C

12 °C

14 °C

17 °C

22 °C

25 °C

28 °C
Jih
Patagonie a ohňová země

14 °C

14 °C

12 °C

9 °C

6 °C

3 °C

2 °C

3 °C

7 °C

10 °C

12 °C

14 °C
Velikonoční ostrov
Místo soch Moai uprostřed Tichého oceánu

27 °C

27 °C

27 °C

25 °C

23 °C

22 °C

21 °C

21 °C

21 °C

22 °C

24 °C

25 °C

Počasí v Chile

Území Chile se rozkládá v několika podnebných pásmech, proto se počasí liší s ohledem na zeměpisnou polohu. Obecně se dá říct, že teploty klesají a srážky přibývají směrem na jih a že se v Chile střídají 4 roční období. Vzhledem k tomu, že se Chile nachází na jižní polokouli, střídají se jednotlivá období opačně než u nás. Teplejší období trvá od října do dubna a chladnější od května do září. 

Sever je ovlivněn přítomností pouště Atacama, severní část je proto typická svých suchým a teplým klimatem. V zimě je zde navíc výrazný rozdíl mezi denními a nočními teplotami. Centrální část se rozprostírá v okolí hlavního města Santiaga a je to oblast, kde jsou již příhodnější podmínky podobné středomořskému klimatu. Daří se zde zemědělství, především světově proslulým vinicím. Směrem na jih pak postupně klesají teploty a přibývá počet srážek. Zóna jezer a vulkánů, jak se jižní oblasti přezdívá, je známá svými deštivými podzimními a zimními dny. Patagonie se nachází v chladném subantarktickém pásmu, které je navíc velmi vlhké. I přímo pod ledovci najdete trvale zelené lesy, kde i listnaté stromy díky neustálému dešti neopadávají a mají dokonale zelenou barvu. Na Velikonočním ostrově je vlhké subtropické podnebí, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem 21 °C.

Ne nadarmo se v Chile mluví o zónách extrému, kdy na severu v Arice dosahuje průměrná teplota 18 °C a průměrný úhrn srážek pouze 2 mm ročně, kdežto v Punta Arenas na jihu je průměrná teplota pouhých 6 °C a průměrný úhrn srážek ročně zde činí 3.000 mm a v některých oblastech Patagonie i 7.000 mm. Proto je při cestování do Chile hodně důležité dobře si naplánovat cestu s ohledem na počasí v jednotlivých místech, které chce člověk navštívit.

Kdy jet do Chile

Chile je možné navštívit celoročně, ale ideální je návštěva v teplejším období, tedy od října do dubna, kdy je počasí příhodnější pro cestování ve všech oblastech Chile. V chladnějších měsících je nutno počítat s větším množstvím srážek a nižšími teplotami, ovšem záleží na tom, kterou část Chile chcete navštívit.

V severních oblastech země jsou i v chladnějším období příhodné podmínky, vliv má však také nadmořská výška a přítomnost pouště. Hlavní turistickou destinaci, San Pedro de Atacama, a výlety v okolí je možné navštívit i v červenci, ale je dobré počítat s tím, že se teploty v noci v místech kolem 4.000 m n. m. mohou pohybovat i kolem -10 °C. Přes den se pak teploty díky přímému svitu slunce dostávají opět na příjemnou teplotu, kdy je možno odložit zimní bundu. Průměrné teploty v San Pedru by se měly pohybovat kolem 20 °C. V létě se pak denní teploty pohybují kolem 30 °C a noční kolem 16 °C.

Oblasti centrálního území kolem hlavního města jsou také méně náchylné na vlivy chladného období. Například v Santiagu je chladnější a deštivější období jen na přelomu června a července, kdy je ve městě zima a občas prší. Avšak i malý déšť dokáže ve městě způsobit velké komplikace, protože na něj obyvatelé nejsou zvyklí. Výhodou je, že i v těchto měsících se mohou obyvatelé metropole ohřát v nedalekých a dobře dostupných městech u oceánu, jako je například Valparaíso a Viña del Mar.

Roční dobu návštěvy je nutné zvažovat především v jižních částech země. V chladnějším období mohou být například kvůli sněhu uzavřené některé stezky v národních parcích a turistika může být zkomplikována neustálým deštěm, silným větrem, zataženou oblohou a nízkými teplotami. 

Pro cestu do Patagonie jsou ideální letní měsíce (prosinec až březen), avšak je nutno počítat s tím, že v těchto měsících je zde nejvíce turistů, proto se někdy doporučuje také listopad a duben, kdy je zde méně turistů a počasí by mělo být ještě ucházející. Nedoporučují se návštěvy od května do září. Nutno podotknout, že počasí v Patagonii je i v létě velmi nevyzpytatelné, může se stát, že i během dvoutýdenního pobytu na přelomu prosince a ledna většinu času proprší. 

Na Velikonoční ostrov můžete jet kdykoliv, počasí je po většinu roku krásné a slunečné s teplotami kolem 21 °C.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Klára Matuštíková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu