Chile
Chile

Bezpečnost v Chile

Zdraví 

V Chile není povinné žádné speciální očkování, avšak je doporučováno mít očkování pro každého cestovatele zahrnující očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a tetanu. V případě spojení cesty do Chile s návštěvou Bolívie je nutné mít očkování proti žluté zimnici a platný mezinárodní očkovací průkaz, i když se může stát, že ho nikdo kontrolovat nebude.

Uvádí se, že voda je v Chile pitná, ale v některých městech (například Santiago de Chile) může mít hodně výraznou chuť, na kterou je potřeba si zvyknout, nebo kupovat vodu balenou. 

Při vybavování cestovní lékárničky je opět nutné brát v úvahu to, kam se chystáte v Chile cestovat. Při návštěvě severu je dobré mít léky, které mohou pomoci při zvládání vysoké nadmořské výšky spojené s bolestmi hlavy a nevolností. Místní využívají žvýkání lístků cocy, která je ve vyšších nadmořských výškách dobře dostupná. 

Dále je vhodné neopomenout dostatečnou ochranu proti slunci, které je zvlášť silné v horských oblastech ať už v oblasti pouště Atacama, nebo při výstupech na zasněžené sopky, kde se slunce odráží. Opalovací krém s vysokým faktorem by měl být doplněn také kvalitními slunečními brýlemi. 

Při cestách do Chile si sjednejte kvalitní cestovní pojištění a zároveň u sebe mějte vždy dostatek hotovosti nebo platební kartu pro případ náhlého úrazu nebo onemocnění. Zdravotní péče v soukromých zařízeních je velmi nákladná. Návštěva státních zařízení se nedoporučuje mimo jiné z důvodů extrémně dlouhých čekacích dob.

Kriminalita 

Chile patří k bezpečnějším zemím Jižní Ameriky, avšak riziko krádeže nebo přepadení není vyloučeno. Zvláště se upozorňuje na organizované skupiny kapesních zlodějů ve velkých městech a na vysokou kriminalitu v centru Valparaísa a ve městech blízko bolivijských a peruánských hranic, kde byla zaznamenána i loupežná přepadení turistů. 

Základem předcházení problému je snaha zapadnout a příliš na sebe neupozorňovat výrazným drahým oblečením a doplňky. Peníze je dobré nosit schované u těla nebo v řádně zapnutém batohu či kabelce, které máte stále na očích a nikde neodkládáte. Zvláště při cestě v hromadných dopravních prostředcích je vhodné si batoh i kabelku přitáhnout k tělu. 

Dále je dobré dbát na rady místních ohledně bezpečných a nebezpečných lokalit. Obecně platí, že jsou centra měst a turistické lokality bezpečné a že nebezpečí přepadení roste směrem k vyloučeným lokalitám, kde je koncentrace chudého obyvatelstva. 

Riziko katastrof 

Chile patří k seismicky nejaktivnějším oblastem světa, je zde tedy zvýšené riziko zemětřesení „terremoto“ a s ním spojených přívalových vln tsunami. Slabší forma zemětřesení, tzv. chvění „temblores“ jsou v Chile frekventované. Na území Chile se nachází několik desítek aktivních sopek, takže hrozí i možnost sopečné erupce. V centrální a jižní části dochází také v suchém období k lesním požárům. Chilané bezpečnostní opatření znají a místní úřady jsou na rizika přírodních katastrof dobře připraveny. Je však nutné respektovat případné pokyny k evakuaci a doporučuje se seznámit se s bezpečnostními opatřeními v případě zemětřesení a tsunami. 

Obecně se v případě otřesů země doporučuje, aby se člověk, která se nachází uvnitř budov, schoval pod bytelný nábytek nebo nosné zdi daleko od oken a předmětů, které mohou snadno spadnout a rozbít se. Dále nepoužívat výtah. V případě, že je člověk při zemětřesení venku, je vhodné přemístit se na volné prostranství, kde nejsou zničené budovy. Pokud jste v autě, měli byste zůstat uvnitř, ale vzdálit se od mostů, drátů elektrického vedení a míst, kde je sesunutá půda. Také je dobré, když zůstanete v klidu a nepanikaříte. Je dobré vědět, že po větším zemětřesení většinou následují ještě další menší otřesy, tzv. „replicas“, které však mohou mít také velkou sílu, a proto je vhodné setrvat na bezpečném místě.

V přímořských městech, kde je zvýšené riziko přívalových vln tsunami, je většinou zaveden systém sirén, které v případě nebezpečí začnou zvonit, aby obyvatele upozornily, že je nutné přesunout se dále od pobřeží. Nedoporučuje se proto nocovat na opuštěných plážích, kam nedojdou zprávy o případné evakuaci. 

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

Ambasáda – Embajada de la República Checa

Tel.: +562 22321066, +562 22311910

 E-mail: santiago@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/santiago

Adresa: Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile

  • Policie (Carabineros) – 133
  • Hasiči (Bomberos) – 132
  • Záchranka (Ambulancia) – 131

Chystáš se do Chile?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Matuštíková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.