Průvodce státem
Chile
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Chile

Zdraví 

V Chile není povinné žádné speciální očkování, avšak je doporučováno mít očkování pro každého cestovatele zahrnující očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a tetanu. V případě spojení cesty do Chile s návštěvou Bolívie je nutné mít očkování proti žluté zimnici a platný mezinárodní očkovací průkaz, i když se může stát, že ho nikdo kontrolovat nebude.

Uvádí se, že voda je v Chile pitná, ale v některých městech (například Santiago de Chile) může mít hodně výraznou chuť, na kterou je potřeba si zvyknout, nebo kupovat vodu balenou. 

Při vybavování cestovní lékárničky je opět nutné brát v úvahu to, kam se chystáte v Chile cestovat. Při návštěvě severu je dobré mít léky, které mohou pomoci při zvládání vysoké nadmořské výšky spojené s bolestmi hlavy a nevolností. Místní využívají žvýkání lístků cocy, která je ve vyšších nadmořských výškách dobře dostupná. 

Dále je vhodné neopomenout dostatečnou ochranu proti slunci, které je zvlášť silné v horských oblastech ať už v oblasti pouště Atacama, nebo při výstupech na zasněžené sopky, kde se slunce odráží. Opalovací krém s vysokým faktorem by měl být doplněn také kvalitními slunečními brýlemi. 

Při cestách do Chile si sjednejte kvalitní cestovní pojištění a zároveň u sebe mějte vždy dostatek hotovosti nebo platební kartu pro případ náhlého úrazu nebo onemocnění. Zdravotní péče v soukromých zařízeních je velmi nákladná. Návštěva státních zařízení se nedoporučuje mimo jiné z důvodů extrémně dlouhých čekacích dob.

Kriminalita 

Chile patří k bezpečnějším zemím Jižní Ameriky, avšak riziko krádeže nebo přepadení není vyloučeno. Zvláště se upozorňuje na organizované skupiny kapesních zlodějů ve velkých městech a na vysokou kriminalitu v centru Valparaísa a ve městech blízko bolivijských a peruánských hranic, kde byla zaznamenána i loupežná přepadení turistů. 

Základem předcházení problému je snaha zapadnout a příliš na sebe neupozorňovat výrazným drahým oblečením a doplňky. Peníze je dobré nosit schované u těla nebo v řádně zapnutém batohu či kabelce, které máte stále na očích a nikde neodkládáte. Zvláště při cestě v hromadných dopravních prostředcích je vhodné si batoh i kabelku přitáhnout k tělu. 

Dále je dobré dbát na rady místních ohledně bezpečných a nebezpečných lokalit. Obecně platí, že jsou centra měst a turistické lokality bezpečné a že nebezpečí přepadení roste směrem k vyloučeným lokalitám, kde je koncentrace chudého obyvatelstva. 

Riziko katastrof 

Chile patří k seismicky nejaktivnějším oblastem světa, je zde tedy zvýšené riziko zemětřesení „terremoto“ a s ním spojených přívalových vln tsunami. Slabší forma zemětřesení, tzv. chvění „temblores“ jsou v Chile frekventované. Na území Chile se nachází několik desítek aktivních sopek, takže hrozí i možnost sopečné erupce. V centrální a jižní části dochází také v suchém období k lesním požárům. Chilané bezpečnostní opatření znají a místní úřady jsou na rizika přírodních katastrof dobře připraveny. Je však nutné respektovat případné pokyny k evakuaci a doporučuje se seznámit se s bezpečnostními opatřeními v případě zemětřesení a tsunami. 

Obecně se v případě otřesů země doporučuje, aby se člověk, která se nachází uvnitř budov, schoval pod bytelný nábytek nebo nosné zdi daleko od oken a předmětů, které mohou snadno spadnout a rozbít se. Dále nepoužívat výtah. V případě, že je člověk při zemětřesení venku, je vhodné přemístit se na volné prostranství, kde nejsou zničené budovy. Pokud jste v autě, měli byste zůstat uvnitř, ale vzdálit se od mostů, drátů elektrického vedení a míst, kde je sesunutá půda. Také je dobré, když zůstanete v klidu a nepanikaříte. Je dobré vědět, že po větším zemětřesení většinou následují ještě další menší otřesy, tzv. „replicas“, které však mohou mít také velkou sílu, a proto je vhodné setrvat na bezpečném místě.

V přímořských městech, kde je zvýšené riziko přívalových vln tsunami, je většinou zaveden systém sirén, které v případě nebezpečí začnou zvonit, aby obyvatele upozornily, že je nutné přesunout se dále od pobřeží. Nedoporučuje se proto nocovat na opuštěných plážích, kam nedojdou zprávy o případné evakuaci. 

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

Ambasáda – Embajada de la República Checa

Tel.: +562 22321066, +562 22311910

 E-mail: santiago@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/santiago

Adresa: Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile

  • Policie (Carabineros) – 133
  • Hasiči (Bomberos) – 132
  • Záchranka (Ambulancia) – 131

Okouzlující země plná kontrastů

Chile se nachází na jihozápadě Jižní Ameriky, tvoří úzký pás země mezi Tichomořským pobřežím a Andami. Tento stát je typický svým úzkým a podlouhlým tvarem, který od severu k jihu dosahuje více než 4.000 km, zatímco průměrná délka od západu k východu se pohybuje pouze kolem 140 km. K Chile patří také Velikonoční ostrov a část antarktického území. Sousedními státy jsou Peru, Bolívie a Argentina. 

Díky své netradiční rozloze nabízí Chile turistům rozmanitou nabídku přírodních krás ovlivněných odlišnými podnebnými pásy. Na severu země můžete navštívit některý z národních parků na náhorní plošině Altiplana, obdivovat nejsušší poušt Atacamu s jasnou večerní oblohou ideální pro pozorování hvězd. V centrální části navštívíte světově proslulé vinice, okusíte život v chilské metropoli nebo si v červenci zalyžujete.  Na jihu se seznámíte s kulturou místních indiánů kmene Mapuche, zdoláte aktivní sopku a večer necháte unavené tělo relaxovat v termálních lázních. Jak se budete přibližovat ledovcům v Patagonii, začnou vám docházet slova, protože zážitky z tak krásných a nedotčených míst lze jen těžce popsat. Třešničku na dortu při návštěvě Chile vám zprostředkuje pohled na sochy Moai a ochutnávka kultury Rapa Nui na Velikonočním ostrově.

Průvodce pro tebe napsal Klára Matuštíková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V naší zimě je v Chile léto, na sever lze vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Klára Matuštíková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu