Cestování Covid-19

Hranice Chile zůstávají uzavřeny do odvolání, zatím minimálně do poloviny června.

Chilské peso

Místní měnou je chilské peso (CLP). Používají se jak mince, které však mají jen minimální hodnotu, tak bankovky.  Mince mají hodnoty 1, 5, 10, 50, 100 a 500 pesos. Bankovky mají hodnoty 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 a 20.000 pesos. 

Bankovku v hodnotě 1.000 CLP často turisté využijí při nákupu drobností na ulici, tržnicích i v obchodech, proto jsou ideální pro pomocný přepočet pesos na koruny. Orientačně můžete počítat s tím, že 1.000 CLP je 40 Kč. 

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance nebo oficiální směnárně. Není doporučováno měnit peníze na ulicích. Výběry z bankomatu lze provádět bez problémů. V Chile se bankomaty téměř nevyskytují na ulici, většinou jsou umístěny přímo v bankách, v nákupních střediscích nebo v lékárnách, takže je výhodnější vybírat peníze během dne, kdy jsou volně přístupné. V turistických oblastech mimo větší města (například San Pedro de Atacama, Velikonoční ostrov), kde je méně bankomatů, se může také stát, že peníze v bankomatu dojdou a je třeba počkat, až je zaměstnanci banky doplní. Placení kartou je akceptováno u většiny prodejců, v restauracích i v hotelech.

Kolik co stojí 

Obecně jsou náklady na život v Chile dražší než v České republice. Ceny se různí, něco pořídíte levněji, něco dráž. Avšak v porovnání s okolními zeměmi je Chile považováno za drahou zemi pro cestování v Jižní Americe. Draze turisty vyjde především jídlo v restauracích a výdaje na ubytování. Ušetřit můžete například nakupováním na tržištích nebo cestováním v dálkových autobusech.

Příklady cen:

  • Lístek na metro: 610 – 740 CLP
  • Taxi za 1 km: 650 CLP (běžný tarif v Santiagu je 130 pesos za 200 m)
  • Ubytování v hotelu v Santiagu od 17.300 CLP za jednolůžkový pokoj
  • Ubytování v hostelu v Santiagu od 7.300 CLP za postel ve sdíleném pokoji
  • Jídlo na ulici jako completo nebo hamburger kolem 1.000 CLP
  • Večeře v restauraci od 6.000–12.000 CLP
  • Vstup do národního parku nejčastěji kolem 2.000 CLP

Spropitné a smlouvání 

Spropitné je v restauracích zahrnuto již v ceně, ale číšníci se neurazí, když jim ještě něco málo přidáte. V supermarketech je běžné, že za pokladním stojí ještě další zaměstnanec obchodu, který vám zboží balí do igelitových tašek, ten spropitné očekává.

Smlouvání v Chile není časté, ale je možné se o to pokusit. Například v případě jízdy v taxi je dobré se předem zeptat na cenu cesty, smlouvání je zde běžné. Stejně tak se řidiči taxi mimo hlavní město většinou nebrání jízdě s větším počtem cestujících. Dále je možné smlouvat na tržištích nebo spíše trochu váhat a poohlížet se i po jiných stáncích, pak vám nabídnou majitelé stánků lepší cenu a přidají i nějaký kompliment. 

Jak ušetřit 

Jednoduchý způsob, jak ulehčit rozpočtu, je šetřit na jídle. Místo drahých pokrmů v restauraci je ekonomičtější si ráno namazat bagety ze surovin koupených na trhu nebo v supermarketu a na večeři si pak uvařit vlastní jídlo, když například pobýváte v hostelu s kuchyní. Na trzích se dá levně koupit ovoce a zelenina, ale také třeba domácí sýry.

Ušetřit můžete také na dopravě, když budete využívat autobusové noční dálkové spoje, které vychází poměrně levně a cestou tak nahradíte jeden nocleh. Ale je třeba dobře zvážit tuto variantu, protože i když jsou autobusy v Chile na naše poměry nadstandardní, postel nenahradí.

Rozpočet se dá také značně snížit na základě toho, která místa se člověk rozhodne navštívit a kdy. Například při návštěvě Patagonie se můžete dostat na mnohem nižší cenu, když místo turisticky nejnavštěvovanějšího národního parku Torres del Paine navštívíte krásná místa v centrální nebo severní části Patagonie, například v oblasti měst Coyhaique a Aysén. Výhodou bude také menší počet turistů. Avšak počítejte s tím, že celá Patagonie patří k nejdražším destinacím v Chile. Vstupné do národních parků vás vyjde levněji mimo hlavní sezonu, ale omezení z důvodů neprůchodnosti stezek kvůli sněhu se pro pár pesos nemusí vyplatit.  

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel může nocovat v hostelu za 260 Kč, připravovat si vlastní jídlo, cestovat autobusem a navštěvovat méně známá místa. Tímto způsobem se může dostat na nižší rozpočet kolem 500 Kč/den. I nízkonákladový cestovatel však někdy ochutná jídlo v levnějších restauracích, navštíví významnější místa a dostane se tak na rozpočet kolem 800 Kč osoba/den

Zlatou střední cestou je rozpočet kolem 1.000 Kč osoba/den, kdy si můžete dopřát větší volnost v utrácení a bydlet v běžném hotelu s vlastní koupelnou.

Cestování za luxusem je taky možné, Chilané si na luxus hodně potrpí, pokud si tedy nemusíte rozpočet hlídat, můžete si to v Chile pěkně užít.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové suny navíc pro nepředvídatelné případy.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Klára Matuštíková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu