Průvodce státem
Chile
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Chile

Aktuální kurz 1 Kč = 30.61 $

Chilské peso

Místní měnou je chilské peso (CLP). Používají se jak mince, které však mají jen minimální hodnotu, tak bankovky.  Mince mají hodnoty 1, 5, 10, 50, 100 a 500 pesos. Bankovky mají hodnoty 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 a 20.000 pesos. 

Bankovku v hodnotě 1.000 CLP často turisté využijí při nákupu drobností na ulici, tržnicích i v obchodech, proto jsou ideální pro pomocný přepočet pesos na koruny. Orientačně můžete počítat s tím, že 1.000 CLP je 40 Kč. 

Chilské peso

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance nebo oficiální směnárně. Není doporučováno měnit peníze na ulicích. Výběry z bankomatu lze provádět bez problémů. V Chile se bankomaty téměř nevyskytují na ulici, většinou jsou umístěny přímo v bankách, v nákupních střediscích nebo v lékárnách, takže je výhodnější vybírat peníze během dne, kdy jsou volně přístupné. V turistických oblastech mimo větší města (například San Pedro de Atacama, Velikonoční ostrov), kde je méně bankomatů, se může také stát, že peníze v bankomatu dojdou a je třeba počkat, až je zaměstnanci banky doplní. Placení kartou je akceptováno u většiny prodejců, v restauracích i v hotelech.

Kolik co stojí 

Obecně jsou náklady na život v Chile dražší než v České republice. Ceny se různí, něco pořídíte levněji, něco dráž. Avšak v porovnání s okolními zeměmi je Chile považováno za drahou zemi pro cestování v Jižní Americe. Draze turisty vyjde především jídlo v restauracích a výdaje na ubytování. Ušetřit můžete například nakupováním na tržištích nebo cestováním v dálkových autobusech.

Příklady cen:

  • Lístek na metro: 610 – 740 CLP
  • Taxi za 1 km: 650 CLP (běžný tarif v Santiagu je 130 pesos za 200 m)
  • Ubytování v hotelu v Santiagu od 17.300 CLP za jednolůžkový pokoj
  • Ubytování v hostelu v Santiagu od 7.300 CLP za postel ve sdíleném pokoji
  • Jídlo na ulici jako completo nebo hamburger kolem 1.000 CLP
  • Večeře v restauraci od 6.000–12.000 CLP
  • Vstup do národního parku nejčastěji kolem 2.000 CLP

Spropitné a smlouvání 

Spropitné je v restauracích zahrnuto již v ceně, ale číšníci se neurazí, když jim ještě něco málo přidáte. V supermarketech je běžné, že za pokladním stojí ještě další zaměstnanec obchodu, který vám zboží balí do igelitových tašek, ten spropitné očekává.

Smlouvání v Chile není časté, ale je možné se o to pokusit. Například v případě jízdy v taxi je dobré se předem zeptat na cenu cesty, smlouvání je zde běžné. Stejně tak se řidiči taxi mimo hlavní město většinou nebrání jízdě s větším počtem cestujících. Dále je možné smlouvat na tržištích nebo spíše trochu váhat a poohlížet se i po jiných stáncích, pak vám nabídnou majitelé stánků lepší cenu a přidají i nějaký kompliment. 

Jak ušetřit 

Jednoduchý způsob, jak ulehčit rozpočtu, je šetřit na jídle. Místo drahých pokrmů v restauraci je ekonomičtější si ráno namazat bagety ze surovin koupených na trhu nebo v supermarketu a na večeři si pak uvařit vlastní jídlo, když například pobýváte v hostelu s kuchyní. Na trzích se dá levně koupit ovoce a zelenina, ale také třeba domácí sýry.

Ušetřit můžete také na dopravě, když budete využívat autobusové noční dálkové spoje, které vychází poměrně levně a cestou tak nahradíte jeden nocleh. Ale je třeba dobře zvážit tuto variantu, protože i když jsou autobusy v Chile na naše poměry nadstandardní, postel nenahradí.

Rozpočet se dá také značně snížit na základě toho, která místa se člověk rozhodne navštívit a kdy. Například při návštěvě Patagonie se můžete dostat na mnohem nižší cenu, když místo turisticky nejnavštěvovanějšího národního parku Torres del Paine navštívíte krásná místa v centrální nebo severní části Patagonie, například v oblasti měst Coyhaique a Aysén. Výhodou bude také menší počet turistů. Avšak počítejte s tím, že celá Patagonie patří k nejdražším destinacím v Chile. Vstupné do národních parků vás vyjde levněji mimo hlavní sezonu, ale omezení z důvodů neprůchodnosti stezek kvůli sněhu se pro pár pesos nemusí vyplatit.  

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel může nocovat v hostelu za 260 Kč, připravovat si vlastní jídlo, cestovat autobusem a navštěvovat méně známá místa. Tímto způsobem se může dostat na nižší rozpočet kolem 500 Kč/den. I nízkonákladový cestovatel však někdy ochutná jídlo v levnějších restauracích, navštíví významnější místa a dostane se tak na rozpočet kolem 800 Kč osoba/den

Zlatou střední cestou je rozpočet kolem 1.000 Kč osoba/den, kdy si můžete dopřát větší volnost v utrácení a bydlet v běžném hotelu s vlastní koupelnou.

Cestování za luxusem je taky možné, Chilané si na luxus hodně potrpí, pokud si tedy nemusíte rozpočet hlídat, můžete si to v Chile pěkně užít.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové suny navíc pro nepředvídatelné případy.

Okouzlující země plná kontrastů

Chile se nachází na jihozápadě Jižní Ameriky, tvoří úzký pás země mezi Tichomořským pobřežím a Andami. Tento stát je typický svým úzkým a podlouhlým tvarem, který od severu k jihu dosahuje více než 4.000 km, zatímco průměrná délka od západu k východu se pohybuje pouze kolem 140 km. K Chile patří také Velikonoční ostrov a část antarktického území. Sousedními státy jsou Peru, Bolívie a Argentina. 

Díky své netradiční rozloze nabízí Chile turistům rozmanitou nabídku přírodních krás ovlivněných odlišnými podnebnými pásy. Na severu země můžete navštívit některý z národních parků na náhorní plošině Altiplana, obdivovat nejsušší poušt Atacamu s jasnou večerní oblohou ideální pro pozorování hvězd. V centrální části navštívíte světově proslulé vinice, okusíte život v chilské metropoli nebo si v červenci zalyžujete.  Na jihu se seznámíte s kulturou místních indiánů kmene Mapuche, zdoláte aktivní sopku a večer necháte unavené tělo relaxovat v termálních lázních. Jak se budete přibližovat ledovcům v Patagonii, začnou vám docházet slova, protože zážitky z tak krásných a nedotčených míst lze jen těžce popsat. Třešničku na dortu při návštěvě Chile vám zprostředkuje pohled na sochy Moai a ochutnávka kultury Rapa Nui na Velikonočním ostrově.

Průvodce pro tebe napsal Klára Matuštíková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V naší zimě je v Chile léto, na sever lze vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Klára Matuštíková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu