Průvodce státem

Chile

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Okouzlující země plná kontrastů

Chile se nachází na jihozápadě Jižní Ameriky, tvoří úzký pás země mezi Tichomořským pobřežím a Andami. Tento stát je typický svým úzkým a podlouhlým tvarem, který od severu k jihu dosahuje více než 4.000 km, zatímco průměrná délka od západu k východu se pohybuje pouze kolem 140 km. K Chile patří také Velikonoční ostrov a část antarktického území. Sousedními státy jsou Peru, Bolívie a Argentina. 

Díky své netradiční rozloze nabízí Chile turistům rozmanitou nabídku přírodních krás ovlivněných odlišnými podnebnými pásy. Na severu země můžete navštívit některý z národních parků na náhorní plošině Altiplana, obdivovat nejsušší poušt Atacamu s jasnou večerní oblohou ideální pro pozorování hvězd. V centrální části navštívíte světově proslulé vinice, okusíte život v chilské metropoli nebo si v červenci zalyžujete.  Na jihu se seznámíte s kulturou místních indiánů kmene Mapuche, zdoláte aktivní sopku a večer necháte unavené tělo relaxovat v termálních lázních. Jak se budete přibližovat ledovcům v Patagonii, začnou vám docházet slova, protože zážitky z tak krásných a nedotčených míst lze jen těžce popsat. Třešničku na dortu při návštěvě Chile vám zprostředkuje pohled na sochy Moai a ochutnávka kultury Rapa Nui na Velikonočním ostrově.

Průvodce pro tebe napsal Klára Matuštíková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V naší zimě je v Chile léto, na sever lze vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Chile

Co vidět a navštívit v Chile

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Chile

Zavřít boční panel

Arica

Město, odkud odjíždí speciální převozy k Peruánským hranicím. K hlavním atrakcím tohoto města patří muzeum San Miguel de Azapa Archaeological Museum s údajně nejstaršími mumiemi světa. Můžete se také vydat do národního parku Lauca, který se již nachází ve vyšší nadmořské výšce na území Altiplana.

Zavřít boční panel

Iquique

Město na severu země, odkud je možno podniknout výlety do pouště a k parkům Altiplana. Mezi hlavní atrakce poblíž tohoto města patří tzv. „mrtvá města“ Humberstone a Santa Laura. Jedná se o stará opuštěná důlní města, kde se původně těžil nitrát. V hlavní éře těžby spousta lidí putovala za vidinou skvělé práce do těchto míst, kde pak zjistili, že je nečeká osud, jaký si přáli. Opuštěná města umožňují lidem nahlédnout do některých osudů rodin dělníků a zachycují podmínky, v nichž lidé pracovali. 

Zavřít boční panel

San Pedro de Atacama

Hlavní turistická destinace severní části Chile. Jedná se o malé městečko, které je postaveno v srdci pouště a slouží především jako zázemí pro turisty podnikající výlety do okolí. Město i všechny výlety jsou unikátní, jen zde nečekejte velký luxus. Hlavní úzká ulička i okolní vedlejší ulice nabízí výhradně služby pro turisty: ubytovací služby, agentury organizující výlety, restaurace a bary nebo obchůdky s potravinami a suvenýry.

Mezi hlavní výlety patří návštěva Měsíčního údolí (Valle de la Luna), výjezd k laguně Cejar, kde slaná voda při koupání člověka nadnáší, ranní koupání u gejzírů El Tatio a pozorování plameňáků na náhorní plošině Altiplana. Je odtud také možné podniknout vícedenní výlet do Bolívie za poznáním krás Altiplana a slavné solné pouště Salaar de Uyuni. Většina výletů je vždy spojena s východem nebo západem slunce. Za zmínku stojí to, že na všech místech se budete potkávat s dalšími autobusy a davy turistů, proto je dobrou alternativou půjčení kola, na němž si můžete bližší místa projet po svém, například Měsíční údolí. Při výletech se již dostanete i do vyšších míst, proto je dobré dbát pokynů agentur. Na tržnici nebo i ve stáncích seženete lístky cocy nebo výrobky z nich, čaje či bonbony. 

Zavřít boční panel

La Serena

Mezi Chilany oblíbené místo, které nabízí pozorování hvězd v některé z observatoří nebo pozorování tučňáků žijících v nedalekých ostrovech, které jsou součástí rezervace Reserva Nacional Pinguinos de Humboldt. Krásné údolí Elqui nabízí možnost relaxace i ochutnávku nejlepších řemeslných pálenek Pisca.

Zavřít boční panel

Santiago de Chile

H​lavní město a dopravní uzel. Zde je možné okusit atmosféru nočního víru velkoměsta ve čtvrti Bellavista. Během dne se můžete vydat na nákupy, za kulturou nebo sportem. Za zmínku stojí moderní muzeum Museo de la Memória y los Derechos Humanos vzpomínající na vojenský puč. Zajímavou podívanou skýtá zdejší dům Pabla Nerudy s názvem La Chascona. Pokud rádi sportujete, určitě oceníte nedělní život v metropoli, kdy se uzavírají hlavní cesty a auta vystřídají cyklisté a běžci. Hlavním cílem sportu je kopec Cerro San Cristóbal, kde najdete únik z ruchu velkoměsta, desítky cestiček k procházení a za pěkného počasí i pěkný výhled na město.

Valparaíso a Viña del Mar

Města na pobřeží v nedaleké vzdálenosti od Santiaga. Centrum Valparaísa je součástí kulturního dědictví UNESCO. Město je vystaveno v kopcovitém terénu, pro lepší dostupnost zde proto byly v historii vytvořeny speciální lanovky, které jsou dnes hlavním lákadlem pro turisty. Dále je město proslulé svou bohémskou atmosférou, barevností i graffity na zdech. Můžete se potulovat malebnými uličkami, ale dejte si pozor na to, abyste se drželi v centru. Ne všechny kopce jsou ve Valparaísu bezpečné, osamělým ulicím se zchátralými domy se raději vyhněte. I zde můžete navštívit dům Pabla Nerudy, tentokrát s názvem La Sebastiana, s krásným výhledem na oceán. V přístavišti si můžete zaplatit vyhlídkovou plavbu, během níž s největší pravděpodobností narazíte na lachtany, kteří líně polehávají na bójkách nebo lodích.

Valparaíso

Viña del Mar je sousedním městem, oproti Valparaísu rezervovanější místem, kde je více pláží a hotelů pro poklidné trávení víkendů a dovolených. Zajímavou zastávkou je muzeum Museo Fonck, před jehož vstupem je vztyčena socha Moai dovezená z Velikonočního ostrova.

Zavřít boční panel

Temuco

Město známé hlavně díky kultuře indiánského kmene Mapuche. Můžete navštívit zdejší muzeum, ale pro bližší seznámení se s touto kulturou je nutné vyjet mimo město. Doporučována je návštěva jezera Budi. Kromě kultury je hlavním turistickým lákadlem příroda. Většina turistů odtud putuje do města Pucón, které je centrem turismu v této oblasti. Podnikněte výstup na aktivní sopku Villarica, zdolejte na raftu divokou řeku, podnikněte túru v nedalekém národním parku Huerquehue a poté si dopřejte odpočinek v některých z místních přírodních termálních koupališť. 

Zavřít boční panel

Frutillar a Puerto Varas

Městečka, která se nachází na pobřeží jezera Llanquihue, nad nímž se tyčí vrcholy sopek Osorno a Calbuco. Doporučována je návštěva přilehlých národních parků, především krásných vodopádů Petrohue, nebo poklidné bloumání uličkami městeček s německou architekturou, rybaření nebo jízda na kajaku. Frutillar je navíc známý mezi milovníky klasické hudby díky každoročnímu festivalu i celoročnímu programu realizovanému v koncertní síni Teatro del Lago na břehu jezera.

Zavřít boční panel

Chiloé

Ostrov proslulý svými dřevěnými kostely, které jsou řazeny pod kulturní dědictví UNESCO a nachází se téměř v každé vesničce na ostrově. Dalším tahákem jsou domy Palafios ve městě Castro, které stojí kvůli přílivům na kůlech. Zajímavostí jsou také hojně tradované mystické příběhy nebo místní kulinářská specialita Curanto. U ostrova je navíc možné pozorovat tučňáky. 

Zavřít boční panel

Carretera Austral

Cesta prostupující téměř celou Patagonií. Během putování po této cestě budete neustále okouzlování krásami přírody. Vyrazíte-li na roadtrip, Carretera Austral vás bude doprovázet prakticky celou cestu.

Zavřít boční panel

Puerto Río Tranquilo

Coyhaique a Aysén: města v centrální části Patagonie. V jejich blízkosti stojí za zmínění výlet do městečka Puerto Río Tranquilo na pobřeží jezera General Carrera s tyrkysově modrou vodou. Zde je hlavní atrakcí plavba na loďkách k jeskynním útvarům „Capillas de Mármol“ neboli kaplím z mramoru nebo dobrodružná výprava na ledovec Exploradores s výhledem na nejvyšší horu Patagonie Mont St. Valentine s výškou 4.058 m n.m. Nejluxusnějším výletem v oblasti je plavba k laguně San Rafael, národnímu parku zařazenému mezi biosférické rezervace UNESCO, jehož součástí je Severopatagonské ledovcové pole. Když loď k ledovci dopluje, cestující obdivují ohromnou velikost a sílu ledovce a u toho si vychutnávají kvalitní whiskey, do níž je vkládán led z ledovce.

Zavřít boční panel

Torres del Paine

Národní park, který je označován za nejdůležitější destinaci v Chile a časopisem National Geographic zvolený jako páté nejkrásnější místo na světě. Jedná se o národní park na jihu Patagonie, kde si lidé pořizují fotografie pod horou Torres.  V parku je možno zvolit trasu podle obtížnosti a strávit turistikou i několik dní. Do parku se nejlépe dostanete z měst Punta Arena a Puerto Natales. Z parku pak lze pokračovat dále na jih na souostroví Ohňové země až k Hoornovu mysu.

Zavřít boční panel

Velikonoční ostrov

Izolovaný ostrov s neuvěřitelnými sochami Moai. Na ostrově je pouze jedno město Hanga Roa, odkud můžete vyjíždět a poznávat zbytek ostrova. Přímo ve městečku spatříte několik soch Moai, můžete si zajít do místního muzea historie ostrova nebo v přístavu skočit do moře a pozorovat mořské želvy, které se sem pravidelně vrací. Celý ostrov si pak můžete projet autem nebo na kole a zastavovat se u jednotlivých archeologických míst, kde jsou sochy vztyčené nebo ležící na zemi. Zajeďte si k Rano Raraku,  na místo, kde se sochy původně vyráběly a dosud tam ty, které se nestihly přemístit, zůstaly. Když už budete mít dost obdivování archeologie, dojeďte k pláži Anakena, k jediné oficiální pláži ostrova, kde si budete připadat jako v ráji.

Na Velikonoční ostrov létá kažodenní pravidelná linka společnosti LATAM ze Santiaga, která jednou týdně pokračuje až na Tahiti ve Francouzské Polynésii.

Pokračujte na detailního průvodce po Velikonočním ostrově.

Průvodce ostrovem Velikonoční ostrov

Počasí a sezóny v Chile

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Níže teploty pro horské oblasti Atacamy, u moře cca 2x vyšší. Nikdy neprší

17 °C

17 °C

16 °C

14 °C

11 °C

8 °C

8 °C

10 °C

12 °C

14 °C

15 °C

16 °C
Střed
Okolí hlavního města Santiaga

29 °C

29 °C

27 °C

23 °C

18 °C

12 °C

12 °C

14 °C

17 °C

22 °C

25 °C

28 °C
Jih
Patagonie a ohňová země

14 °C

14 °C

12 °C

9 °C

6 °C

3 °C

2 °C

3 °C

7 °C

10 °C

12 °C

14 °C
Velikonoční ostrov
Místo soch Moai uprostřed Tichého oceánu

27 °C

27 °C

27 °C

25 °C

23 °C

22 °C

21 °C

21 °C

21 °C

22 °C

24 °C

25 °C

Počasí

Území Chile se rozkládá v několika podnebných pásmech, proto se počasí liší s ohledem na zeměpisnou polohu. Obecně se dá říct, že teploty klesají a srážky přibývají směrem na jih a že se v Chile střídají 4 roční období. Vzhledem k tomu, že se Chile nachází na jižní polokouli, střídají se jednotlivá období opačně než u nás. Teplejší období trvá od října do dubna a chladnější od května do září. 

Sever je ovlivněn přítomností pouště Atacama, severní část je proto typická svých suchým a teplým klimatem. V zimě je zde navíc výrazný rozdíl mezi denními a nočními teplotami. Centrální část se rozprostírá v okolí hlavního města Santiaga a je to oblast, kde jsou již příhodnější podmínky podobné středomořskému klimatu. Daří se zde zemědělství, především světově proslulým vinicím. Směrem na jih pak postupně klesají teploty a přibývá počet srážek. Zóna jezer a vulkánů, jak se jižní oblasti přezdívá, je známá svými deštivými podzimními a zimními dny. Patagonie se nachází v chladném subantarktickém pásmu, které je navíc velmi vlhké. I přímo pod ledovci najdete trvale zelené lesy, kde i listnaté stromy díky neustálému dešti neopadávají a mají dokonale zelenou barvu. Na Velikonočním ostrově je vlhké subtropické podnebí, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem 21 °C.

Ne nadarmo se v Chile mluví o zónách extrému, kdy na severu v Arice dosahuje průměrná teplota 18 °C a průměrný úhrn srážek pouze 2 mm ročně, kdežto v Punta Arenas na jihu je průměrná teplota pouhých 6 °C a průměrný úhrn srážek ročně zde činí 3.000 mm a v některých oblastech Patagonie i 7.000 mm. Proto je při cestování do Chile hodně důležité dobře si naplánovat cestu s ohledem na počasí v jednotlivých místech, které chce člověk navštívit.

Sezóny a kdy vyrazit

Chile je možné navštívit celoročně, ale ideální je návštěva v teplejším období, tedy od října do dubna, kdy je počasí příhodnější pro cestování ve všech oblastech Chile. V chladnějších měsících je nutno počítat s větším množstvím srážek a nižšími teplotami, ovšem záleží na tom, kterou část Chile chcete navštívit.

V severních oblastech země jsou i v chladnějším období příhodné podmínky, vliv má však také nadmořská výška a přítomnost pouště. Hlavní turistickou destinaci, San Pedro de Atacama, a výlety v okolí je možné navštívit i v červenci, ale je dobré počítat s tím, že se teploty v noci v místech kolem 4.000 m n. m. mohou pohybovat i kolem -10 °C. Přes den se pak teploty díky přímému svitu slunce dostávají opět na příjemnou teplotu, kdy je možno odložit zimní bundu. Průměrné teploty v San Pedru by se měly pohybovat kolem 20 °C. V létě se pak denní teploty pohybují kolem 30 °C a noční kolem 16 °C.

Oblasti centrálního území kolem hlavního města jsou také méně náchylné na vlivy chladného období. Například v Santiagu je chladnější a deštivější období jen na přelomu června a července, kdy je ve městě zima a občas prší. Avšak i malý déšť dokáže ve městě způsobit velké komplikace, protože na něj obyvatelé nejsou zvyklí. Výhodou je, že i v těchto měsících se mohou obyvatelé metropole ohřát v nedalekých a dobře dostupných městech u oceánu, jako je například Valparaíso a Viña del Mar.

Roční dobu návštěvy je nutné zvažovat především v jižních částech země. V chladnějším období mohou být například kvůli sněhu uzavřené některé stezky v národních parcích a turistika může být zkomplikována neustálým deštěm, silným větrem, zataženou oblohou a nízkými teplotami. 

Pro cestu do Patagonie jsou ideální letní měsíce (prosinec až březen), avšak je nutno počítat s tím, že v těchto měsících je zde nejvíce turistů, proto se někdy doporučuje také listopad a duben, kdy je zde méně turistů a počasí by mělo být ještě ucházející. Nedoporučují se návštěvy od května do září. Nutno podotknout, že počasí v Patagonii je i v létě velmi nevyzpytatelné, může se stát, že i během dvoutýdenního pobytu na přelomu prosince a ledna většinu času proprší. 

Na Velikonoční ostrov můžete jet kdykoliv, počasí je po většinu roku krásné a slunečné s teplotami kolem 21 °C.

Skvělé akce do Chile

ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
17 starších akcí
Avatar uživatele Klára Matuštíková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu