Průvodce státem

Chile

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Okouzlující země plná kontrastů

Chile se nachází na jihozápadě Jižní Ameriky, tvoří úzký pás země mezi Tichomořským pobřežím a Andami. Tento stát je typický svým úzkým a podlouhlým tvarem, který od severu k jihu dosahuje více než 4.000 km, zatímco průměrná délka od západu k východu se pohybuje pouze kolem 140 km. K Chile patří také Velikonoční ostrov a část antarktického území. Sousedními státy jsou Peru, Bolívie a Argentina. 

Díky své netradiční rozloze nabízí Chile turistům rozmanitou nabídku přírodních krás ovlivněných odlišnými podnebnými pásy. Na severu země můžete navštívit některý z národních parků na náhorní plošině Altiplana, obdivovat nejsušší poušt Atacamu s jasnou večerní oblohou ideální pro pozorování hvězd. V centrální části navštívíte světově proslulé vinice, okusíte život v chilské metropoli nebo si v červenci zalyžujete.  Na jihu se seznámíte s kulturou místních indiánů kmene Mapuche, zdoláte aktivní sopku a večer necháte unavené tělo relaxovat v termálních lázních. Jak se budete přibližovat ledovcům v Patagonii, začnou vám docházet slova, protože zážitky z tak krásných a nedotčených míst lze jen těžce popsat. Třešničku na dortu při návštěvě Chile vám zprostředkuje pohled na sochy Moai a ochutnávka kultury Rapa Nui na Velikonočním ostrově.

Průvodce pro tebe napsal Klára Matuštíková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V naší zimě je v Chile léto, na sever lze vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Chile

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Chile bylo v 16. století kolonizováno Španěly, vlivy Španělska jsou proto dodnes v této zemi patrné nejen díky úřednímu jazyku a jménům španělských dobyvatelů v názvech ulic. Před kolonizací Španěly bylo území Chile obýváno řadou indiánských kmenů, k nejvýznamnějším patřili na severu Inkové a na jihu Mapuchové. Na jihu země v oblasti města Temuca se stále udržuje kultura kmene Mapuche a snaží se tradice a jazyk uchovávat pro další generace a turisty. Dále je především na jihu země patrný vliv Němců, kteří do Chile přicházeli od 19. století. Jejich stopy lze spatřit především v architektuře a pivovarnictví.

Mezi významné momenty historie Chile patří také deklarování nezávislosti 18. září 1810, které je každoročně bouřlivě oslavováno, a Pinochetův vojenský převrat z 11. září 1973. Pinochetova diktatura vydržela 17 let až do roku 1990, odhaduje se, že během této doby zemřelo nebo zmizelo 3.000 až 5.000 lidí. Dodnes je možné pozorovat stopy po puči nebo si se staršími občany o převratu povídat, i když je toto téma stále citlivé. Chile se dnes pyšní tím, že se z minulosti poučilo, demokracie a bezpečnost jsou důležitými hodnotami. Chilané si také zakládají na svých policistech „carabineros“, ti jsou všudypřítomní v ulicích hlavního města a jsou údajně nezkorumpovatelní (podplácení v Chile je silně nedoporučováno a pouhý pokus je údajně ihned trestán).

Lidé

Chilané jsou velmi přátelští a družní lidé, kteří rádi vítají ve své zemi turisty, hlavně když s nimi mluví španělsky. Rádi si s cizinci povídají a může vás až překvapit, že mají většinou i povědomí o České republice a že projevují zájem se dozvědět něco dalšího. Avšak také o sobě s úsměvem přiznávají, že jsou nedochvilní a někdy až příliš plánují a slibují, i když své záměry nerealizují. Nemuselo by vás také překvapit, když se zeptáte na cestu a Chilan vám sebejistě cestu popíše, i když vůbec netuší, kam vás posílá.

Většina obyvatel je nižšího vzrůstu a má tmavé vlasy, proto velmi obdivují především vysoké blonďaté ženy a svůj obdiv neskrývají. Je běžné, že na pěkné ženy na ulicích pískají, pokřikují, skládají komplimenty nebo pouští speciální znělky z aut.

V Chile jsou velké rozdíly mezi bohatými a chudými lidmi jako ve většině států Jižní Ameriky, které nemusejí mít vliv na přístup k cizincům, ale všeobecně platí, že je dobré vyhýbat se chudinským čtvrtím, kde vám může hrozit nebezpečí.

Chilanů je skoro přesně 18 milionů.

Svátky

Mezi hlavní svátky v Chile patří Velikonoce, Vánoce a Nový rok, kdy se rodiny sjíždějí ze všech koutů země, aby byli všichni členové pohromadě. Proto je v těchto termínech dobré dát si pozor na koupi letenek a jízdenek. Během oficiálních státních svátků bývá také zavřena většina obchodů. Mimo svátky by neměl být problém nakoupit ani v neděli, protože jsou ve velkých městech rozšířena nákupní centra, která mají otevřeno každý den.

Jedním z nejdůležitějších svátků je pro Chilany Den Chilské nezávislosti, jehož oslavy jsou oficiálně stanoveny na 18. a 19. září, ale často trvají celý týden. Pro mnoho Chilanů je tento svátek nejdůležitější událostí roku, kterou si náležitě užívají s rodinou a přáteli. V tyto dny jsou ve městech organizovány bohaté kulturní programy, jejichž součástí jsou například průvody, kterých se účastní armáda, školy a další kluby a organizace.

Na náměstích se tančí typický tanec zvaný Cueca a prodávají se speciality chilské kuchyně. Na okrajích měst vyrůstají velké areály zvané „Ramadas nebo Fondas“, kde probíhají slavnosti především ve večerních hodinách se stánky s občerstvením i zábavou. Pro turistu je určitě zajímavé tyto slavnosti navštívit a pozorovat Chilany v jejich nadšení. Za ochutnání stojí hlavně alkoholický míchaný nápoj s názvem „Terremoto“ neboli zemětřesení, jehož popíjení je s těmito svátky spojeno, ale pořídíte ho i mimo tyto slavnosti. V tomto nápoji se pojí sladké víno s grenadinou a ananasovou zmrzlinou.

Tapati Rapa Nui je název nejdůležitějších oslav na Velikonočním ostrově, které se konají vždy prvních 14 dní v únoru. Během těchto dní se oslavuje původní kultura ostrova Rapa Nui, její hudba a tanec, gastronomie, umění a mytologie. Obyvatelé ostrova mezi sebou soutěží v řadě tradičních disciplín zkoušejících fyzickou zdatnost i uměleckou zručnost. Poslední den slavnosti končí korunovací nově zvolené královny ostrova. Přítomnost při těchto polynéských slavnostech se pro většinu cestovatelů stává neopakovatelným zážitkem.

Kultura Chile

Chilané se rádi shromažďují, aby společně oslavovali různé příležitosti, proto je možné během celého roku navštívit nespočet dalších větších i menších oslav, kde můžete poznat místní kulturu a ochutnat některé speciální pokrmy. Města v Patagonii například své slavnosti směřují na období ledna a února, kdy je během letních měsíců hlavní turistická sezóna. V Santiagu můžete na přelomu října a listopadu navštívit i oblíbený pivní festival Oktoberfest konaný na počest německé komunity.

Kultura

V Chile se mísí kulturní vlivy kolonizujících Španělů s původními kmeny, které se však v různých krajích liší. Některé kraje si udržují svou kulturu, jako je například Velikonoční ostrov nebo na jihu stále dochovaná kultura kmene Mapuche.

Téměř při každé slavnostní příležitosti Chilané prezentují svůj národní tanec s názvem „cueca“, který se tančí v páru v tradičních oděvech za doprovodu speciální hudby. Dalším oblíbeným jihoamerickým tancem je „cumbia“, která je však stále více v Chile nahrazována moderním a všudypřítomným „reggaetonem“.

Každý návštěvník Chile by měl mít alespoň minimální povědomí o Chilském spisovateli a držiteli Nobelovy ceny za literaturu Pablu Nerudovi, který je celým národem obdivován. Turisté mají možnost navštívit jeho originální domy v Santiagu, Valparaísu nebo v Isla Negra. Neméně uznávaná je také Gabriela Mistral, první držitelka Nobelovy ceny za literaturu v Latinské Americe.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, avšak i rodilý Španěl má první dny v této zemi problém s dorozumíváním. Chilané o sobě právoplatně tvrdí, že je jejich španělština nejhorší ze všech španělsky mluvících států. Používají totiž velké množství speciálních slov, vynechávají některá písmena a také mluví velmi rychle.

Chilané jsou v Jižní Americe známí svým „po“, které přidávají jen tak beze smyslu za některá slova. Když chtějí říct například „ano“, nepoužijí pouze španělské „sí“, ale rychle na vás vychrlí „sípo“ nebo „yápo“. Když se chtějí ujistit, že jste něco pochopili, dodají „cachai?“. Zajímavé je také v Chile nejuniverzálnější slovo, jímž je „huevón“, kterým na základě tónu hlasu volám na kamaráda nebo někoho, kdo mě štve. Chilané ho ale dokážou využít i takovým způsobem, že může znamenat v podstatě cokoli.

Angličtinu turisté uplatní v hlavním městě i na turisticky navštěvovanějších místech, kde se dá sehnat anglicky mluvící průvodce, avšak minimální znalost španělštiny je vždy vhodnější, protože většina Chilanů anglicky mluvit neumí. Navíc si Chilané rádi povídají, takže když mluvíte španělsky, můžete se ledacos dozvědět.

Turismus

Během posledních desetiletí turismus v Chile roste a je vládou podporován. V posledních letech je také kladen důraz na trvale udržitelný turismus. Chilané se o turisty dobře starají, mají rozvinuté ubytovací kapacity všech kategorií. Nízkonákladové cestování je možné zajistit pomocí hostelů a místy i kempování ve stanech či v chatkách zvaných cabañas. Náročnější cestovatelé mohou najít ubytování v B&B nebo klasických i luxusnějších hotelech.

Nejvíce turistů navštěvuje přírodní krásy na jihu země v Patagonii nebo na severu v oblasti pouště Atacama, případně zavítá do centrální oblasti v okolí hlavního města Santiaga nebo na Velikonoční ostrov. Každé z těchto míst nabízí dechberoucí scenerie, u nichž člověk nepřestává obdivovat, co vše je schopná příroda vytvořit. V hlavních turistických destinacích je nutno počítat s tím, že bude na místě plno návštěvníků, avšak i mimo hlavní atrakce je možné vidět spoustu přírodních krás, které si člověk může vychutnávat sám, bez davů turistů za zády. V celém Chile můžete narazit na nespočet jezer, vodopádů a sopek nebo endemické fauny a flory.

Cestovatelé v chilských Andách

Geografie

Netradiční geografické rozložení země vytváří z velké části kontrasty a také přednosti Chile.

Východní část země tvoří pobřeží Tichého oceánu, které je v jižní části hodně členité s řadou zálivů a ostrůvků. Nížina pak plynule přechází v pohoří And, jehož nejvyšší hora Aconcagua dosahuje 6.959 m n. m. a nachází se na Argentinské straně u hranic s Chile. Na území Chile dosahují nejvyšších vrcholů na severu země a s postupem na jih se snižují. Po celé délce země je zachována řada aktivních sopek, které svou činností stále mění ráz krajiny.

Od severu na jih země dosahuje délky více než 4.000 km, což způsobuje další rozmanitost krajiny vlivem rozdílného klimatu. Z tohoto důvodu je možno Chile rozdělit na 5 pomyslných částí na základě rozdílných klimatických podmínek na sever, centrální část, jih, Patagonii a Velikonoční ostrov.

Celková rozloha země činí 9,5 násobek rozlohy Česka a pokud by bylo Chile v Evropě, jednalo by se po Rusku o druhou největší zemi.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Chilské peso

Místní měnou je chilské peso (CLP). Používají se jak mince, které však mají jen minimální hodnotu, tak bankovky. Mince mají hodnoty 1, 5, 10, 50, 100 a 500 pesos. Bankovky mají hodnoty 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 a 20.000 pesos.

Bankovku v hodnotě 1.000 CLP často turisté využijí při nákupu drobností na ulici, tržnicích i v obchodech, proto jsou ideální pro pomocný přepočet pesos na koruny. Orientačně můžete počítat s tím, že 1.000 CLP je 40 Kč.

Chilské peso

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance nebo oficiální směnárně. Není doporučováno měnit peníze na ulicích. Výběry z bankomatu lze provádět bez problémů. V Chile se bankomaty téměř nevyskytují na ulici, většinou jsou umístěny přímo v bankách, v nákupních střediscích nebo v lékárnách, takže je výhodnější vybírat peníze během dne, kdy jsou volně přístupné. V turistických oblastech mimo větší města (například San Pedro de Atacama, Velikonoční ostrov), kde je méně bankomatů, se může také stát, že peníze v bankomatu dojdou a je třeba počkat, až je zaměstnanci banky doplní. Placení kartou je akceptováno u většiny prodejců, v restauracích i v hotelech.

Kolik co stojí

Obecně jsou náklady na život v Chile dražší než v České republice. Ceny se různí, něco pořídíte levněji, něco dráž. Avšak v porovnání s okolními zeměmi je Chile považováno za drahou zemi pro cestování v Jižní Americe. Draze turisty vyjde především jídlo v restauracích a výdaje na ubytování. Ušetřit můžete například nakupováním na tržištích nebo cestováním v dálkových autobusech.

Příklady cen:

  • Lístek na metro: 610 – 740 CLP
  • Taxi za 1 km: 650 CLP (běžný tarif v Santiagu je 130 pesos za 200 m)
  • Ubytování v hotelu v Santiagu od 17.300 CLP za jednolůžkový pokoj
  • Ubytování v hostelu v Santiagu od 7.300 CLP za postel ve sdíleném pokoji
  • Jídlo na ulici jako completo nebo hamburger kolem 1.000 CLP
  • Večeře v restauraci od 6.000–12.000 CLP
  • Vstup do národního parku nejčastěji kolem 2.000 CLP

Spropitné a smlouvání

Spropitné je v restauracích zahrnuto již v ceně, ale číšníci se neurazí, když jim ještě něco málo přidáte. V supermarketech je běžné, že za pokladním stojí ještě další zaměstnanec obchodu, který vám zboží balí do igelitových tašek, ten spropitné očekává.

Smlouvání v Chile není časté, ale je možné se o to pokusit. Například v případě jízdy v taxi je dobré se předem zeptat na cenu cesty, smlouvání je zde běžné. Stejně tak se řidiči taxi mimo hlavní město většinou nebrání jízdě s větším počtem cestujících. Dále je možné smlouvat na tržištích nebo spíše trochu váhat a poohlížet se i po jiných stáncích, pak vám nabídnou majitelé stánků lepší cenu a přidají i nějaký kompliment.

Jak ušetřit

Jednoduchý způsob, jak ulehčit rozpočtu, je šetřit na jídle. Místo drahých pokrmů v restauraci je ekonomičtější si ráno namazat bagety ze surovin koupených na trhu nebo v supermarketu a na večeři si pak uvařit vlastní jídlo, když například pobýváte v hostelu s kuchyní. Na trzích se dá levně koupit ovoce a zelenina, ale také třeba domácí sýry.

Ušetřit můžete také na dopravě, když budete využívat autobusové noční dálkové spoje, které vychází poměrně levně a cestou tak nahradíte jeden nocleh. Ale je třeba dobře zvážit tuto variantu, protože i když jsou autobusy v Chile na naše poměry nadstandardní, postel nenahradí.

Rozpočet se dá také značně snížit na základě toho, která místa se člověk rozhodne navštívit a kdy. Například při návštěvě Patagonie se můžete dostat na mnohem nižší cenu, když místo turisticky nejnavštěvovanějšího národního parku Torres del Paine navštívíte krásná místa v centrální nebo severní části Patagonie, například v oblasti měst Coyhaique a Aysén. Výhodou bude také menší počet turistů. Avšak počítejte s tím, že celá Patagonie patří k nejdražším destinacím v Chile. Vstupné do národních parků vás vyjde levněji mimo hlavní sezonu, ale omezení z důvodů neprůchodnosti stezek kvůli sněhu se pro pár pesos nemusí vyplatit.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel může nocovat v hostelu za 260 Kč, připravovat si vlastní jídlo, cestovat autobusem a navštěvovat méně známá místa. Tímto způsobem se může dostat na nižší rozpočet kolem 500 Kč/den. I nízkonákladový cestovatel však někdy ochutná jídlo v levnějších restauracích, navštíví významnější místa a dostane se tak na rozpočet kolem 800 Kč osoba/den.

Zlatou střední cestou je rozpočet kolem 1.000 Kč osoba/den, kdy si můžete dopřát větší volnost v utrácení a bydlet v běžném hotelu s vlastní koupelnou.

Cestování za luxusem je taky možné, Chilané si na luxus hodně potrpí, pokud si tedy nemusíte rozpočet hlídat, můžete si to v Chile pěkně užít.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové suny navíc pro nepředvídatelné případy.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak se dostat do Chile

Evropané se do Chile dostávají letecky. V Chile je letecká doprava rozšířená a spolehlivá. Do Chile létá více jak 15 leteckých společností z celého světa. Vzhledem k velkým vzdálenostem na území Chile využívají obyvatelé běžně i vnitrostátní leteckou dopravu, kterou zajišťuje chilská letecká společnost LATAM Airlines nebo Sky Airlines. Z Evropy je možné dostat se do Santiaga de Chile s několika leteckými společnostmi s využitím různých letišť k přestupům, nejčastěji Madridem, Římem nebo Paříží, přímý spoj z Prahy zatím nelétá.

Kromě letu do Chile je běžné, že se turisté do Chile dostávají překročením pozemních hranic ze sousedních států. Pravidelné autobusové spojení existuje se všemi okolními státy, spojení jede většinou několikrát týdně a ceny jednosměrných jízdenek se pohybují v průměru mezi 2.000 a 3.500 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Ve většině země je poměrně dobře rozvinutá infrastruktura a síť autobusové dopravy. Od severu k jihu vede Panamerická dálnice, na kterou volně navazuje Carretera Austral neboli Jižní cesta, která vede skrz celou Patagonii, kde je již doprava komplikovanější. Cesta je někdy ve špatném stavu, nebo úplně chybí, a je kombinována s lodní dopravou a převozníky. Avšak tato cesta je rozhodně dobrodružná s neustálými nádhernými výhledy.

Silnice Carretera Austral

Autobusy

V celé kontinentální části Chile (od města Arica po ostrov Chiloé) je dobře rozšířena autobusová doprava, kterou zajišťuje velké množství dopravců, ale ceny mezi nimi se výrazně neliší. Mezi hlavní dopravce patří Turbus a Pullman. Autobusy jezdí poměrně přesně a často. Autobusová doprava se tak stává nejvýhodnějším způsobem cestování. Na velké vzdálenosti jsou rozšířeny také noční a dálkové spoje zajištěné dvoupatrovými vozy s komfortními sedadly. Existují 2 typy sedadel, nadstandardní ve spodní části autobusu (salón cama) a standardní prostorná sedadla v patře (semicama).

Výjimkou v rozšířenosti autobusové dopravy jsou jízdní řády v Patagonii, kde jezdí většinou jen 1 autobus denně. Turisté bez vlastního dopravního prostředku jsou tak nuceni čekat nebo využívat stopování, které je v této oblasti hojně rozšířeno, ale také komplikováno nedostatkem projíždějících aut. Spoléhat se tedy pouze na stopování může být pro některé turisty frustrující.

Pokud budete využívat autobusovou dopravu v Chile, dejte si pozor na informaci ohledně nádraží, odkud máte odjíždět. V některých městech se nachází více terminálů, které jsou rozděleny podle jednotlivých společností. Většinou jsou blízko u sebe, ale najít správný terminál může být někdy komplikované. V Santiagu jsou například terminály 4, Terminal Alameda; Santiago a San Borja jsou kousek od sebe u zastávky metra Estació Central. Terminál Los Héroes se nachází jinde, u zastávky metra se stejným názvem.

Vnitrostátní lety

Při zdolávání větších úseků je z důvodu šetření času doporučováno využít leteckou dopravu. Vnitrostátní letenky mohou vycházet poměrně levně, pokud se kupují s časovým předstihem. Ze Santiaga se tak dostanete například na sever do města Arica za 2,5 hodiny, na jih do Punta Arenas za 3,5 hodiny a na Velikonoční ostrov za 5 hodin. Jediné dvě aerolinky, které létají po Chile, jsou LATAM a Sky Airlines.

Půjčení auta

Půjčení auta v Chile je dostupné spíše pouze ve velkých městech za podobnou sazbu jako v USA. Avšak řízení je v Chile náročné z důvodu velkých vzdáleností, nekázni místních řidičů, značení pouze ve španělském jazyce a rozmanitých přírodních podmínek. Když se vezme v úvahu poměrně dobrá autobusová doprava, je příhodnější se půjčení automobilu spíše vyhnout, pokud však nemíříte do Patagonie, kde bude naopak auto nejlepším způsobem dopravy.

V případě uzavírání smluv o půjčení automobilu se doporučuje důkladně smlouvu zkontrolovat. Cestu za hranice Chile je nutno avizovat dopředu a počítat s příplatkem na pojištění. Na dálnicích je nutné počítat s relativně drahými poplatky, které se platí hotově v CLP. Cena za litr benzínu se pohybuje kolem 700– 800 CLP, v odlehlých místech může být cena vyšší.

V případě cesty do Patagonie se vyplatí půjčit si auto v Argentině, kde jsou ceny obecně podstatně nižší. Navíc cesta Carreterra Austral končí v městě O’Higgins, odkud se dál na jih pes území Chile nedá dostat, přejezd do Argentiny je tedy nevyhnutelný.

Městská doprava

V Santiagu je hlavním dopravním prostředkem metro, bez něhož by byl život v metropoli nemožný. V době největší špičky, tzn. ráno od 7 do 9 hod a odpoledne od 18 do 20 hodin je metro přelidněné a nemělo by vás překvapit, když vám ujede několik souprav, než se dostanete dovnitř. Lístek vychází poměrně draze, za jednorázový vstup do metra v špičce zaplatíte 740 pesos. Metro v metropoli doplňují městské autobusy zvané micro, colectiva a taxi. Tyto prostředky veřejné dopravy je možné spolehlivě využít i v jiných městech.

Colectivo je dopravní prostředek podobající se taxislužbě. Tyto automobily mají však předem danou okružní cestu, po které jezdí pořád dokola. Na automobil si zamáváte, nasednete, a když chcete vystoupit, řeknete řidiči, aby vám zastavil. Mají danou fixní sazbu, kterou zaplatíte bez ohledu na to, jak daleko jedete.

Cena za taxi v Santiagu má fixní tarif 130 pesos za 200 m, předem si tak můžete spočítat, kolik by vás měla cesta vyjít. Můžete využít i web taximetro.cl. V Santiagu byste měli vždy na taxametr vidět, v menších městech je běžné se s taxikářem domluvit na cenu a jet bez taxametru.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Chilská kuchyně

Chilané si na dobrém jídle zakládají a velmi si ho užívají, ale nejčastěji se stravují formou rychlého a nezdravého občerstvení. Což dokazuje i fakt, že patří k hlavním spotřebitelům majonézy. Navíc také skoro ke každému jídlu pojídají chleba „pan“, který se podobá spíše našim bílým bagetkám.

Mezi nejčastější rychlé pokrmy patří completo nebo také italiano, oblíbená pochoutka Chilanů. Jedná se o párek v rohlíku v barvách Italské vlajky, servíruje se k němu avokádo, majonéza a kečup nebo v lepším případě rajčata. Completo se prodává ve stáncích na ulicích i ve speciálních fast food restauracích v obchodních centrech. Další typickou rychlou svačinkou jsou Empanadas, smažené nebo pečené kapsy z pšeničné mouky plněné různými náplněmi, nejčastěji mletým masem (Empanada de pino) nebo sýrem (Empanada de queso). Empanády jsou také k dostání ve stáncích na ulicích, ale prodávají se i v pekárnách nebo některých obchodech a restauracích. Dalším stánkovým hitem na jihu země je sopaipillas, což by se dalo přirovnat k malému langoši.

Chilská kuchyně - Empanadas

V restauracích téměř vždy narazíte na pokrm s názvem „lomo a lo pobre“, který obsahuje tenký plátek hovězího masa, hranolky a volské oko. Tato kombinace je v Chile častá, podobným pokrmem je například „chorillana“, což je porce hranolek, na nichž jsou kousky hovězího masa a to vše je překryté volským okem. Toto jídlo si můžete dát v baru společně ve skupině a pěkně uzobávat u piva při pozorování fotbalu.

Pokud chcete ochutnat některý z typických pokrmů, doporučují se restaurace na tržnicích „Mercado central“, které bývají v každém městě. Mezi tradiční pokrmy patří husté masové polévky „cazuela“ nebo pokrmy z kukuřice „pastel de choclo“ a „humitas“. Výborné a díky dlouhému pobřeží dobře dostupné jsou také mořské ryby a plody moře. Chilané mají v oblibě sushi a nabízejí i netradiční kombinace s krémovým sýrem. Sushi restaurace jsou po celé zemi široce rozšířeny, takže představují příjemnou alternativu k rychlému občerstvení.

V různých krajích Chile můžete ochutnat také místní speciality, k nimž patří vyhlášené „curanto“ z ostrova Chiloé. Jedná se o kotlík plněný vším možným. My jsme ve svém našli bramboru, bramborový knedlík, klobásu, kus nějakého masa a spoustu různých mušlí. Ale je možné, že v něm najdete i něco jiného, měl by obsahovat hovězí, vepřové i kuřecí maso. Zážitkem je určitě už jen to, když před vás kotlík postaví. Chiloé je mimo jiné proslulé také pěstováním desítek druhů brambor, mezi nimiž jsou také odrůdy s modrou až fialovou barvou, které můžete koupit na trhu.

V Patagonii můžete narazit na velké grilování během slavností, většinou se pomalu připravuje velký kus masa, hovězího nebo jehněčího, a pro zahnání hladu se připravuje „choripan“, což je klobása v rohlíku.

Chilská kuchyně - Curanto

K dobrému stravování patří také dobré pití. Chilská vína jsou světově proslulá. I nejlevnější chilské víno (Gato – láhev kolem 1.000 CLP) chutná poměrně dobře, když ho neporovnáváte s těmi dražšími. Vyhlášené jsou především odrůdy Cabernet Sauvignon a Carmenere. Chilané také nedají dopustit na svou pálenku s názvem „pisko“, která se vyrábí z vylisovaných hroznových slupek a doteď se vedou spory s Peru o původu tohoto produktu. Pokud přejíždíte z Chile do Peru, je chilské pisko jediným nápojem, který máte zakázáno vyvážet. Protože Chilané nejsou zvyklí pít tvrdý alkohol, dávají si pisko nejčastěji jako tzv. „piscolu“, kdy pisko smíchají s Coca-Colou, Spritem nebo Tonikem a doplní ledem. Vznikne jemná alkoholická limonáda, která se pije velmi snadno a rychle ubývá. Vyrábí z něj také slabší variantu, pisco sour nebo mango sour, které jsou smíchány s limetkovou a mangovou šťávou.

V Chile je navíc i ve stravování patrný vliv německé kultury. Hodně se zde pije pivo, narazíte i na tatarák nebo něco jako klasický český chleba s názvem „Pan Aleman“ (německý chleba). Chilané vám můžou také tvrdit, že jejich „vino navegado“, což je svařák, je jejich výmysl.

Jak se stravovat jako místní

Stravování jako místní bohužel neznamená nic extra příjemného. Místní totiž volí nejčastěji nezdravé fast foody. Kupují si párky v rohlíku, pizzy, hamburgery a hranolky. Pokud si chcete vyzkoušet typicky chilské stravování, měli byste si v nejbližším stánku koupit completo nebo empanádu.

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlevnější stravování na ulicích, kde si koupíte něco do ruky za 1.000 nebo 2.000 CLP (40– 80 Kč), můžete kombinovat s fast foody, kde je možné se najíst za cenu kolem 200 Kč. V restauracích je pak většinou potřeba počítat s tím, že se cena za porci bude pohybovat kolem 300–500 Kč.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky a turistika

Chile nabízí pestré možnosti pro turistiku. Po celé délce země jsou rozprostřeny národní parky a rezervace, v nichž se nachází dobře značené cesty a pěšiny pro turisty. Většinou se jedná o kratší úseky, ale na některých místech je možné podniknout i vícedenní přechody. Je nutné počítat s tím, že se při vstupu do všech parků platí vstupné. Parky spravuje organizace s názvem CONAF, která se stará o bezpečnost v parku. Strážci vám při vstupu podají aktuální informace ohledně možností v dané lokalitě. Ceny se liší s ohledem na sezonu. Hlavní sezona je od října do dubna (temporada alta), zbylá část roku se označuje jako temporada baja. Vstupné se liší i s ohledem na velikost a jiná specifika parků, může kolísat od 1.000 CLP až po 21.000 CLP. Nejvyšší vstupné se platí v hlavní sezoně v parku Torres del Paine. Aktuální tarify je možno dohledat na stánkách CONAF.

Torres del Paine je hlavním lákadlem pro turisty v Chile, což se odráží ve vysoké návštěvnosti parku. Knižní průvodce ho uvádí jako nejdůležitější destinaci a časopis National Geographic park zvolil jako páté nejkrásnější místo na světě. Jedná se o národní park na jihu Patagonie, kde si lidé pořizují fotografie pod horou Torres. V parku je možno zvolit trasu podle obtížnosti a strávit turistikou i několik dní. Nejpopulárnější okruh se nazývá podle svého tvaru „W“ a trvá 5 dní. Nejdelší okruh parkem zabere 8 až 9 dní. Pro přístup k některým místům je nutné mít profesionálního průvodce.

Výhled na Torres del Paine

Skvělý zážitek nabízí také výstup ke kráteru aktivní sopky Villarica, která se nachází v jižní části země, nedaleko města Temuco. Výstup si můžete domluvit s některou z cestovních kanceláří ve městě Pucón, odkud výpravy začínají.

Téměř jakákoliv turistická trasa nabízí krásné výhledy, protože chilská příroda je téměř nedotčená. Informace o dalších túrách je možno hledat přímo na stránkách správců parků CONAF nebo v anglickém jazyce například na webu outdooractive.com.

Surfování, pláže

Díky svému dlouhému pobřeží u Tichého oceánu je v Chile populární surfování. Školy a půjčovny surfů se nachází ve většině měst na pobřeží, především v centrální a severní části země, kde je teplota vody i vzduchu po většinu roku příznivější. Na jihu je teplota mořské vody nízká z důvodu Humboldtova studeného mořského proudu, lidé v těchto oblastech využívají proto spíše pláže u jezer. Pláže v centrálním a severním Chile nepatří mezi nejvyhlášenější, ale místním i turistům při teplých dnech přijdou vhod.

Noční život, kultura

Hlavní město Santiago de Chile nabízí širokou škálu možností kulturního vyžití. Během roku jsou organizovány festivaly, koncerty, divadelní představení jako ve většině hlavních měst. Noční život je vyhlášený v bohémské čtvrti Barrio Bellavista, kde je řada restaurací, kaváren, barů a diskoték. Nutno podotknout, že v nočních hodinách se nedoporučuje v této čtvrti pohybovat pěšky.

Adrenalin

Chile nabízí vyžití také pro nadšence adrenalinových sportů. Ve městě Pucón je možno kromě výstupu na aktivní sopku Villarica podniknout také sjíždění horské řeky na raftech. V Patagonii je možné zorganizovat výpravy na ledovce. Na severu je v pouštních oblastech populární sandboarding.

Chile je v Jižní Americe známé a navštěvované také milovníky zimních sportů. V blízké vzdálenosti od hlavního města jsou solidně vybavená lyžařská střediska. Avšak podmínky se s evropskými středisky nedají srovnávat, protože zimní sporty v Chile nemají takovou tradici jako u nás a nejsou tolik mezi lidmi rozšířeny. Častými návštěvníky jsou zde turisté ze sousedních zemí, kteří chtějí poprvé vidět sníh a vyzkoušet si nový sport.

Nakupování

Chile není zemí, kde by turisté jezdili primárně kvůli nakupování, avšak stejně jako v jiných zemích jsou ve větších městech moderní obchodní centra nabízející širokou nabídku zboží. Mimo nákupní centra je možno nakoupit suvenýry také na tržištích (feria artesanal) a u pouličních prodejců. Rájem pro nákupy je také město Iquique, kde se nachází duty free zóna s názvem „la Zona Franca“. Pro zájemce luxusního zboží je v Santiagu doporučena návštěva butiků v ulici Alonso de Córdoba.

Pro děti

Chile je díky své relativní bezpečnosti v porovnání s ostatními zeměmi Jižní Ameriky doporučováno jako vhodná země pro cestování s dětmi. Některé národní parky nabízí kratší rodinné trasy nebo i úseky s bezbariérovým přístupem. Pro děti může být také zajímavá podívaná na zvířata, která v Chile mohou spatřit volně v přírodě, například lachtany a tučňáky.

Pro romantiky

Ne všichni lidé mají stejný vkus, co se romantiky týče, ale v Chile si najdou své milovníci luxusu, kteří mohou vyhledat luxusní resorty s přírodními termálními koupališti, i obdivovatelé nízkonákladových zážitků, kteří si více vychutnají probuzení ve stanu uprostřed krásné ničím nerušené přírody.

Mimo jiné je však Chile proslulé také hvězdnou oblohou. V severní části země je totiž díky poušti a minimální oblačnosti dokonale jasná obloha, která nabízí ideální podmínky pro astrology. V městech jako La Serena, San Pedro de Atacama, Antofagasta a Iquique jsou desítky observačních center.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V Chile není povinné žádné speciální očkování, avšak je doporučováno mít očkování pro každého cestovatele zahrnující očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a tetanu. V případě spojení cesty do Chile s návštěvou Bolívie je nutné mít očkování proti žluté zimnici a platný mezinárodní očkovací průkaz, i když se může stát, že ho nikdo kontrolovat nebude.

Uvádí se, že voda je v Chile pitná, ale v některých městech (například Santiago de Chile) může mít hodně výraznou chuť, na kterou je potřeba si zvyknout, nebo kupovat vodu balenou.

Při vybavování cestovní lékárničky je opět nutné brát v úvahu to, kam se chystáte v Chile cestovat. Při návštěvě severu je dobré mít léky, které mohou pomoci při zvládání vysoké nadmořské výšky spojené s bolestmi hlavy a nevolností. Místní využívají žvýkání lístků cocy, která je ve vyšších nadmořských výškách dobře dostupná.

Dále je vhodné neopomenout dostatečnou ochranu proti slunci, které je zvlášť silné v horských oblastech ať už v oblasti pouště Atacama, nebo při výstupech na zasněžené sopky, kde se slunce odráží. Opalovací krém s vysokým faktorem by měl být doplněn také kvalitními slunečními brýlemi.

Při cestách do Chile si sjednejte kvalitní cestovní pojištění a zároveň u sebe mějte vždy dostatek hotovosti nebo platební kartu pro případ náhlého úrazu nebo onemocnění. Zdravotní péče v soukromých zařízeních je velmi nákladná. Návštěva státních zařízení se nedoporučuje mimo jiné z důvodů extrémně dlouhých čekacích dob.

Kriminalita

Chile patří k bezpečnějším zemím Jižní Ameriky, avšak riziko krádeže nebo přepadení není vyloučeno. Zvláště se upozorňuje na organizované skupiny kapesních zlodějů ve velkých městech a na vysokou kriminalitu v centru Valparaísa a ve městech blízko bolivijských a peruánských hranic, kde byla zaznamenána i loupežná přepadení turistů.

Základem předcházení problému je snaha zapadnout a příliš na sebe neupozorňovat výrazným drahým oblečením a doplňky. Peníze je dobré nosit schované u těla nebo v řádně zapnutém batohu či kabelce, které máte stále na očích a nikde neodkládáte. Zvláště při cestě v hromadných dopravních prostředcích je vhodné si batoh i kabelku přitáhnout k tělu.

Dále je dobré dbát na rady místních ohledně bezpečných a nebezpečných lokalit. Obecně platí, že jsou centra měst a turistické lokality bezpečné a že nebezpečí přepadení roste směrem k vyloučeným lokalitám, kde je koncentrace chudého obyvatelstva.

Riziko katastrof

Chile patří k seismicky nejaktivnějším oblastem světa, je zde tedy zvýšené riziko zemětřesení „terremoto“ a s ním spojených přívalových vln tsunami. Slabší forma zemětřesení, tzv. chvění „temblores“ jsou v Chile frekventované. Na území Chile se nachází několik desítek aktivních sopek, takže hrozí i možnost sopečné erupce. V centrální a jižní části dochází také v suchém období k lesním požárům. Chilané bezpečnostní opatření znají a místní úřady jsou na rizika přírodních katastrof dobře připraveny. Je však nutné respektovat případné pokyny k evakuaci a doporučuje se seznámit se s bezpečnostními opatřeními v případě zemětřesení a tsunami.

Obecně se v případě otřesů země doporučuje, aby se člověk, která se nachází uvnitř budov, schoval pod bytelný nábytek nebo nosné zdi daleko od oken a předmětů, které mohou snadno spadnout a rozbít se. Dále nepoužívat výtah. V případě, že je člověk při zemětřesení venku, je vhodné přemístit se na volné prostranství, kde nejsou zničené budovy. Pokud jste v autě, měli byste zůstat uvnitř, ale vzdálit se od mostů, drátů elektrického vedení a míst, kde je sesunutá půda. Také je dobré, když zůstanete v klidu a nepanikaříte. Je dobré vědět, že po větším zemětřesení většinou následují ještě další menší otřesy, tzv. „replicas“, které však mohou mít také velkou sílu, a proto je vhodné setrvat na bezpečném místě.

V přímořských městech, kde je zvýšené riziko přívalových vln tsunami, je většinou zaveden systém sirén, které v případě nebezpečí začnou zvonit, aby obyvatele upozornily, že je nutné přesunout se dále od pobřeží. Nedoporučuje se proto nocovat na opuštěných plážích, kam nedojdou zprávy o případné evakuaci.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

Ambasáda – Embajada de la República Checa

Tel.: +562 22321066, +562 22311910

E-mail: santiago@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/santiago

Adresa: Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile

  • Policie (Carabineros) – 133
  • Hasiči (Bomberos) – 132
  • Záchranka (Ambulancia) – 131
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Při cestě do Chile za účelem turismu nepotřebujete vízum, pokud váš pobyt nepřesáhne 90 dní. Je potřeba pouze platný cestovní pas. Při pobytu delším jak 90 dnů je potřeba zařídit si vízum před odletem na Chilském velvyslanectví v Praze.

Další dokumenty

Při vstupu na území Chilské republiky jsou cizinci povinni vyplnit imigrační kartu. První část vám odeberou při vstupu do země a druhou část odevzdáváte při opuštění země. Je nutné si proto tuto kartu dobře uschovat, abyste předešli případným administrativním průtahům a možným pokutám. Na hranicích byste měli také vždy obdržet do pasu jedno razítko při vstupu a jedno razítko při opuštění země. Dále je při vstupu do země povinné vyplnění formuláře zemědělské a veterinární služby, v němž deklarujete, že do země nedovážíte žádné výrobky rostlinného a živočišného původu.

Očkování

V Chile není povinné žádné speciální očkování, avšak je doporučováno mít očkování pro každého cestovatele zahrnující očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a tetanu.

Celní předpisy

Do Chile je z důvodů prevence zavlečení škůdců a chorob do země přísně zakázáno dovážet výrobky živočišného a rostlinného původu. Je proto nutné počítat s poměrně důkladnými prohlídkami zavazadel a zákaz nepodceňovat. Při porušení zákazu se cizinec vystavuje nebezpečí vysokých sankcí (finanční pokuta a odepření vstupu do země).

Bezcelní limity jsou podobné jako jinde ve světě: přivézt i vyvézt lze 2,5 l alkoholických nápojů, 400 ks cigaret, 50 doutníků a 500 gramů lulkového tabáku. V hotovosti lze bez deklarování dovézt částku do ekvivalentu 10.000 USD. Povinná směna valut v Chile neexistuje.

Co vidět a navštívit v Chile

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Chile

Zavřít boční panel

Arica

Město, odkud odjíždí speciální převozy k Peruánským hranicím. K hlavním atrakcím tohoto města patří muzeum San Miguel de Azapa Archaeological Museum s údajně nejstaršími mumiemi světa. Můžete se také vydat do národního parku Lauca, který se již nachází ve vyšší nadmořské výšce na území Altiplana.

Zavřít boční panel

Iquique

Město na severu země, odkud je možno podniknout výlety do pouště a k parkům Altiplana. Mezi hlavní atrakce poblíž tohoto města patří tzv. „mrtvá města“ Humberstone a Santa Laura. Jedná se o stará opuštěná důlní města, kde se původně těžil nitrát. V hlavní éře těžby spousta lidí putovala za vidinou skvělé práce do těchto míst, kde pak zjistili, že je nečeká osud, jaký si přáli. Opuštěná města umožňují lidem nahlédnout do některých osudů rodin dělníků a zachycují podmínky, v nichž lidé pracovali.

Zavřít boční panel

San Pedro de Atacama

Hlavní turistická destinace severní části Chile. Jedná se o malé městečko, které je postaveno v srdci pouště a slouží především jako zázemí pro turisty podnikající výlety do okolí. Město i všechny výlety jsou unikátní, jen zde nečekejte velký luxus. Hlavní úzká ulička i okolní vedlejší ulice nabízí výhradně služby pro turisty: ubytovací služby, agentury organizující výlety, restaurace a bary nebo obchůdky s potravinami a suvenýry.

Mezi hlavní výlety patří návštěva Měsíčního údolí (Valle de la Luna), výjezd k laguně Cejar, kde slaná voda při koupání člověka nadnáší, ranní koupání u gejzírů El Tatio a pozorování plameňáků na náhorní plošině Altiplana. Je odtud také možné podniknout vícedenní výlet do Bolívie za poznáním krás Altiplana a slavné solné pouště Salaar de Uyuni. Většina výletů je vždy spojena s východem nebo západem slunce. Za zmínku stojí to, že na všech místech se budete potkávat s dalšími autobusy a davy turistů, proto je dobrou alternativou půjčení kola, na němž si můžete bližší místa projet po svém, například Měsíční údolí. Při výletech se již dostanete i do vyšších míst, proto je dobré dbát pokynů agentur. Na tržnici nebo i ve stáncích seženete lístky cocy nebo výrobky z nich, čaje či bonbony.

Zavřít boční panel

La Serena

Mezi Chilany oblíbené místo, které nabízí pozorování hvězd v některé z observatoří nebo pozorování tučňáků žijících v nedalekých ostrovech, které jsou součástí rezervace Reserva Nacional Pinguinos de Humboldt. Krásné údolí Elqui nabízí možnost relaxace i ochutnávku nejlepších řemeslných pálenek Pisca.

Zavřít boční panel

Santiago de Chile

H​lavní město a dopravní uzel. Zde je možné okusit atmosféru nočního víru velkoměsta ve čtvrti Bellavista. Během dne se můžete vydat na nákupy, za kulturou nebo sportem. Za zmínku stojí moderní muzeum Museo de la Memória y los Derechos Humanos vzpomínající na vojenský puč. Zajímavou podívanou skýtá zdejší dům Pabla Nerudy s názvem La Chascona. Pokud rádi sportujete, určitě oceníte nedělní život v metropoli, kdy se uzavírají hlavní cesty a auta vystřídají cyklisté a běžci. Hlavním cílem sportu je kopec Cerro San Cristóbal, kde najdete únik z ruchu velkoměsta, desítky cestiček k procházení a za pěkného počasí i pěkný výhled na město.

Valparaíso a Viña del Mar

Města na pobřeží v nedaleké vzdálenosti od Santiaga. Centrum Valparaísa je součástí kulturního dědictví UNESCO. Město je vystaveno v kopcovitém terénu, pro lepší dostupnost zde proto byly v historii vytvořeny speciální lanovky, které jsou dnes hlavním lákadlem pro turisty. Dále je město proslulé svou bohémskou atmosférou, barevností i graffity na zdech. Můžete se potulovat malebnými uličkami, ale dejte si pozor na to, abyste se drželi v centru. Ne všechny kopce jsou ve Valparaísu bezpečné, osamělým ulicím se zchátralými domy se raději vyhněte. I zde můžete navštívit dům Pabla Nerudy, tentokrát s názvem La Sebastiana, s krásným výhledem na oceán. V přístavišti si můžete zaplatit vyhlídkovou plavbu, během níž s největší pravděpodobností narazíte na lachtany, kteří líně polehávají na bójkách nebo lodích.

Valparaíso

Viña del Mar je sousedním městem, oproti Valparaísu rezervovanější místem, kde je více pláží a hotelů pro poklidné trávení víkendů a dovolených. Zajímavou zastávkou je muzeum Museo Fonck, před jehož vstupem je vztyčena socha Moai dovezená z Velikonočního ostrova.

Zavřít boční panel

Temuco

Město známé hlavně díky kultuře indiánského kmene Mapuche. Můžete navštívit zdejší muzeum, ale pro bližší seznámení se s touto kulturou je nutné vyjet mimo město. Doporučována je návštěva jezera Budi. Kromě kultury je hlavním turistickým lákadlem příroda. Většina turistů odtud putuje do města Pucón, které je centrem turismu v této oblasti. Podnikněte výstup na aktivní sopku Villarica, zdolejte na raftu divokou řeku, podnikněte túru v nedalekém národním parku Huerquehue a poté si dopřejte odpočinek v některých z místních přírodních termálních koupališť.

Zavřít boční panel

Frutillar a Puerto Varas

Městečka, která se nachází na pobřeží jezera Llanquihue, nad nímž se tyčí vrcholy sopek Osorno a Calbuco. Doporučována je návštěva přilehlých národních parků, především krásných vodopádů Petrohue, nebo poklidné bloumání uličkami městeček s německou architekturou, rybaření nebo jízda na kajaku. Frutillar je navíc známý mezi milovníky klasické hudby díky každoročnímu festivalu i celoročnímu programu realizovanému v koncertní síni Teatro del Lago na břehu jezera.

Zavřít boční panel

Chiloé

Ostrov proslulý svými dřevěnými kostely, které jsou řazeny pod kulturní dědictví UNESCO a nachází se téměř v každé vesničce na ostrově. Dalším tahákem jsou domy Palafios ve městě Castro, které stojí kvůli přílivům na kůlech. Zajímavostí jsou také hojně tradované mystické příběhy nebo místní kulinářská specialita Curanto. U ostrova je navíc možné pozorovat tučňáky.

Zavřít boční panel

Carretera Austral

Cesta prostupující téměř celou Patagonií. Během putování po této cestě budete neustále okouzlování krásami přírody. Vyrazíte-li na roadtrip, Carretera Austral vás bude doprovázet prakticky celou cestu.

Zavřít boční panel

Puerto Río Tranquilo

Coyhaique a Aysén: města v centrální části Patagonie. V jejich blízkosti stojí za zmínění výlet do městečka Puerto Río Tranquilo na pobřeží jezera General Carrera s tyrkysově modrou vodou. Zde je hlavní atrakcí plavba na loďkách k jeskynním útvarům „Capillas de Mármol“ neboli kaplím z mramoru nebo dobrodružná výprava na ledovec Exploradores s výhledem na nejvyšší horu Patagonie Mont St. Valentine s výškou 4.058 m n.m. Nejluxusnějším výletem v oblasti je plavba k laguně San Rafael, národnímu parku zařazenému mezi biosférické rezervace UNESCO, jehož součástí je Severopatagonské ledovcové pole. Když loď k ledovci dopluje, cestující obdivují ohromnou velikost a sílu ledovce a u toho si vychutnávají kvalitní whiskey, do níž je vkládán led z ledovce.

Zavřít boční panel

Torres del Paine

Národní park, který je označován za nejdůležitější destinaci v Chile a časopisem National Geographic zvolený jako páté nejkrásnější místo na světě. Jedná se o národní park na jihu Patagonie, kde si lidé pořizují fotografie pod horou Torres. V parku je možno zvolit trasu podle obtížnosti a strávit turistikou i několik dní. Do parku se nejlépe dostanete z měst Punta Arena a Puerto Natales. Z parku pak lze pokračovat dále na jih na souostroví Ohňové země až k Hoornovu mysu.

Zavřít boční panel

Velikonoční ostrov

Izolovaný ostrov s neuvěřitelnými sochami Moai. Na ostrově je pouze jedno město Hanga Roa, odkud můžete vyjíždět a poznávat zbytek ostrova. Přímo ve městečku spatříte několik soch Moai, můžete si zajít do místního muzea historie ostrova nebo v přístavu skočit do moře a pozorovat mořské želvy, které se sem pravidelně vrací. Celý ostrov si pak můžete projet autem nebo na kole a zastavovat se u jednotlivých archeologických míst, kde jsou sochy vztyčené nebo ležící na zemi. Zajeďte si k Rano Raraku, na místo, kde se sochy původně vyráběly a dosud tam ty, které se nestihly přemístit, zůstaly. Když už budete mít dost obdivování archeologie, dojeďte k pláži Anakena, k jediné oficiální pláži ostrova, kde si budete připadat jako v ráji.

Na Velikonoční ostrov létá kažodenní pravidelná linka společnosti LATAM ze Santiaga, která jednou týdně pokračuje až na Tahiti ve Francouzské Polynésii.

Počasí a sezóny v Chile

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Níže teploty pro horské oblasti Atacamy, u moře cca 2x vyšší. Nikdy neprší

17 °C

17 °C

16 °C

14 °C

11 °C

8 °C

8 °C

10 °C

12 °C

14 °C

15 °C

16 °C
Střed
Okolí hlavního města Santiaga

29 °C

29 °C

27 °C

23 °C

18 °C

12 °C

12 °C

14 °C

17 °C

22 °C

25 °C

28 °C
Jih
Patagonie a ohňová země

14 °C

14 °C

12 °C

9 °C

6 °C

3 °C

2 °C

3 °C

7 °C

10 °C

12 °C

14 °C
Velikonoční ostrov
Místo soch Moai uprostřed Tichého oceánu

27 °C

27 °C

27 °C

25 °C

23 °C

22 °C

21 °C

21 °C

21 °C

22 °C

24 °C

25 °C

Počasí

Území Chile se rozkládá v několika podnebných pásmech, proto se počasí liší s ohledem na zeměpisnou polohu. Obecně se dá říct, že teploty klesají a srážky přibývají směrem na jih a že se v Chile střídají 4 roční období. Vzhledem k tomu, že se Chile nachází na jižní polokouli, střídají se jednotlivá období opačně než u nás. Teplejší období trvá od října do dubna a chladnější od května do září. 

Sever je ovlivněn přítomností pouště Atacama, severní část je proto typická svých suchým a teplým klimatem. V zimě je zde navíc výrazný rozdíl mezi denními a nočními teplotami. Centrální část se rozprostírá v okolí hlavního města Santiaga a je to oblast, kde jsou již příhodnější podmínky podobné středomořskému klimatu. Daří se zde zemědělství, především světově proslulým vinicím. Směrem na jih pak postupně klesají teploty a přibývá počet srážek. Zóna jezer a vulkánů, jak se jižní oblasti přezdívá, je známá svými deštivými podzimními a zimními dny. Patagonie se nachází v chladném subantarktickém pásmu, které je navíc velmi vlhké. I přímo pod ledovci najdete trvale zelené lesy, kde i listnaté stromy díky neustálému dešti neopadávají a mají dokonale zelenou barvu. Na Velikonočním ostrově je vlhké subtropické podnebí, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem 21 °C.

Ne nadarmo se v Chile mluví o zónách extrému, kdy na severu v Arice dosahuje průměrná teplota 18 °C a průměrný úhrn srážek pouze 2 mm ročně, kdežto v Punta Arenas na jihu je průměrná teplota pouhých 6 °C a průměrný úhrn srážek ročně zde činí 3.000 mm a v některých oblastech Patagonie i 7.000 mm. Proto je při cestování do Chile hodně důležité dobře si naplánovat cestu s ohledem na počasí v jednotlivých místech, které chce člověk navštívit.

Sezóny a kdy vyrazit

Chile je možné navštívit celoročně, ale ideální je návštěva v teplejším období, tedy od října do dubna, kdy je počasí příhodnější pro cestování ve všech oblastech Chile. V chladnějších měsících je nutno počítat s větším množstvím srážek a nižšími teplotami, ovšem záleží na tom, kterou část Chile chcete navštívit.

V severních oblastech země jsou i v chladnějším období příhodné podmínky, vliv má však také nadmořská výška a přítomnost pouště. Hlavní turistickou destinaci, San Pedro de Atacama, a výlety v okolí je možné navštívit i v červenci, ale je dobré počítat s tím, že se teploty v noci v místech kolem 4.000 m n. m. mohou pohybovat i kolem -10 °C. Přes den se pak teploty díky přímému svitu slunce dostávají opět na příjemnou teplotu, kdy je možno odložit zimní bundu. Průměrné teploty v San Pedru by se měly pohybovat kolem 20 °C. V létě se pak denní teploty pohybují kolem 30 °C a noční kolem 16 °C.

Oblasti centrálního území kolem hlavního města jsou také méně náchylné na vlivy chladného období. Například v Santiagu je chladnější a deštivější období jen na přelomu června a července, kdy je ve městě zima a občas prší. Avšak i malý déšť dokáže ve městě způsobit velké komplikace, protože na něj obyvatelé nejsou zvyklí. Výhodou je, že i v těchto měsících se mohou obyvatelé metropole ohřát v nedalekých a dobře dostupných městech u oceánu, jako je například Valparaíso a Viña del Mar.

Roční dobu návštěvy je nutné zvažovat především v jižních částech země. V chladnějším období mohou být například kvůli sněhu uzavřené některé stezky v národních parcích a turistika může být zkomplikována neustálým deštěm, silným větrem, zataženou oblohou a nízkými teplotami. 

Pro cestu do Patagonie jsou ideální letní měsíce (prosinec až březen), avšak je nutno počítat s tím, že v těchto měsících je zde nejvíce turistů, proto se někdy doporučuje také listopad a duben, kdy je zde méně turistů a počasí by mělo být ještě ucházející. Nedoporučují se návštěvy od května do září. Nutno podotknout, že počasí v Patagonii je i v létě velmi nevyzpytatelné, může se stát, že i během dvoutýdenního pobytu na přelomu prosince a ledna většinu času proprší. 

Na Velikonoční ostrov můžete jet kdykoliv, počasí je po většinu roku krásné a slunečné s teplotami kolem 21 °C.

Avatar uživatele Klára Matuštíková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu