Chile
Chile

Doprava v Chile

Jak se dostat do Chile

Evropané se do Chile dostávají letecky. V Chile je letecká doprava rozšířená a spolehlivá. Do Chile létá více jak 15 leteckých společností z celého světa. Vzhledem k velkým vzdálenostem na území Chile využívají obyvatelé běžně i vnitrostátní leteckou dopravu, kterou zajišťuje chilská letecká společnost LATAM Airlines nebo Sky Airlines. Z Evropy je možné dostat se do Santiaga de Chile s několika leteckými společnostmi s využitím různých letišť k přestupům, nejčastěji Madridem, Římem nebo Paříží, přímý spoj z Prahy zatím nelétá.

Kromě letu do Chile je běžné, že se turisté do Chile dostávají překročením pozemních hranic ze sousedních států. Pravidelné autobusové spojení existuje se všemi okolními státy, spojení jede většinou několikrát týdně a ceny jednosměrných jízdenek se pohybují v průměru mezi 2.000 a 3.500 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat 

Ve většině země je poměrně dobře rozvinutá infrastruktura a síť autobusové dopravy. Od severu k jihu vede Panamerická dálnice, na kterou volně navazuje Carretera Austral neboli Jižní cesta, která vede skrz celou Patagonii, kde je již doprava komplikovanější. Cesta je někdy ve špatném stavu, nebo úplně chybí, a je kombinována s lodní dopravou a převozníky. Avšak tato cesta je rozhodně dobrodružná s neustálými nádhernými výhledy.

Autobusy

V celé kontinentální části Chile (od města Arica po ostrov Chiloé) je dobře rozšířena autobusová doprava, kterou zajišťuje velké množství dopravců, ale ceny mezi nimi se výrazně neliší. Mezi hlavní dopravce patří Turbus a Pullman. Autobusy jezdí poměrně přesně a často. Autobusová doprava se tak stává nejvýhodnějším způsobem cestování. Na velké vzdálenosti jsou rozšířeny také noční a dálkové spoje zajištěné dvoupatrovými vozy s komfortními sedadly. Existují 2 typy sedadel, nadstandardní ve spodní části autobusu (salón cama) a standardní prostorná sedadla v patře (semicama). 

Výjimkou v rozšířenosti autobusové dopravy jsou jízdní řády v Patagonii, kde jezdí většinou jen 1 autobus denně. Turisté bez vlastního dopravního prostředku jsou tak nuceni čekat nebo využívat stopování, které je v této oblasti hojně rozšířeno, ale také komplikováno nedostatkem projíždějících aut. Spoléhat se tedy pouze na stopování může být pro některé turisty frustrující. 

Pokud budete využívat autobusovou dopravu v Chile, dejte si pozor na informaci ohledně nádraží, odkud máte odjíždět. V některých městech se nachází více terminálů, které jsou rozděleny podle jednotlivých společností. Většinou jsou blízko u sebe, ale najít správný terminál může být někdy komplikované. V Santiagu jsou například terminály 4, Terminal Alameda; Santiago a San Borja jsou kousek od sebe u zastávky metra Estació Central. Terminál Los Héroes se nachází jinde, u zastávky metra se stejným názvem.

Vnitrostátní lety

Při zdolávání větších úseků je z důvodu šetření času doporučováno využít leteckou dopravu. Vnitrostátní letenky mohou vycházet poměrně levně, pokud se kupují s časovým předstihem. Ze Santiaga se tak dostanete například na sever do města Arica za 2,5 hodiny, na jih do Punta Arenas za 3,5 hodiny a na Velikonoční ostrov za 5 hodin. Jediné dvě aerolinky, které létají po Chile, jsou LATAM a Sky Airlines.

Půjčení auta 

Půjčení auta v Chile je dostupné spíše pouze ve velkých městech za podobnou sazbu jako v USA. Avšak řízení je v Chile náročné z důvodu velkých vzdáleností, nekázni místních řidičů, značení pouze ve španělském jazyce a rozmanitých přírodních podmínek. Když se vezme v úvahu poměrně dobrá autobusová doprava, je příhodnější se půjčení automobilu spíše vyhnout, pokud však nemíříte do Patagonie, kde bude naopak auto nejlepším způsobem dopravy.

V případě uzavírání smluv o půjčení automobilu se doporučuje důkladně smlouvu zkontrolovat. Cestu za hranice Chile je nutno avizovat dopředu a počítat s příplatkem na pojištění. Na dálnicích je nutné počítat s relativně drahými poplatky, které se platí hotově v CLP. Cena za litr benzínu se pohybuje kolem 700– 800 CLP, v odlehlých místech může být cena vyšší.

V případě cesty do Patagonie se vyplatí půjčit si auto v Argentině, kde jsou ceny obecně podstatně nižší. Navíc cesta Carreterra Austral končí v městě O’Higgins, odkud se dál na jih pes území Chile nedá dostat, přejezd do Argentiny je tedy nevyhnutelný.

Městská doprava

V Santiagu je hlavním dopravním prostředkem metro, bez něhož by byl život v metropoli nemožný. V době největší špičky, tzn. ráno od 7 do 9 hod a odpoledne od 18 do 20 hodin je metro přelidněné a nemělo by vás překvapit, když vám ujede několik souprav, než se dostanete dovnitř. Lístek vychází poměrně draze, za jednorázový vstup do metra v špičce zaplatíte 740  pesos. Metro v metropoli doplňují městské autobusy zvané micro, colectiva a taxi. Tyto prostředky veřejné dopravy je možné spolehlivě využít i v jiných městech.

Colectivo je dopravní prostředek podobající se taxislužbě. Tyto automobily mají však předem danou okružní cestu, po které jezdí pořád dokola. Na automobil si zamáváte, nasednete, a když chcete vystoupit, řeknete řidiči, aby vám zastavil. Mají danou fixní sazbu, kterou zaplatíte bez ohledu na to, jak daleko jedete.

Cena za taxi v Santiagu má fixní tarif 130 pesos za 200 m, předem si tak můžete spočítat, kolik by vás měla cesta vyjít. Můžete využít i web taximetro.cl. V Santiagu byste měli vždy na taxametr vidět, v menších městech je běžné se s taxikářem domluvit na cenu a jet bez taxametru.

Chystáš se do Chile?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Matuštíková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.