Průvodce státem
Chile
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Chile

Chilská kuchyně 

Chilané si na dobrém jídle zakládají a velmi si ho užívají, ale nejčastěji se stravují formou rychlého a nezdravého občerstvení. Což dokazuje i fakt, že patří k hlavním spotřebitelům majonézy. Navíc také skoro ke každému jídlu pojídají chleba „pan“, který se podobá spíše našim bílým bagetkám. 

Mezi nejčastější rychlé pokrmy patří completo nebo také italiano, oblíbená pochoutka Chilanů. Jedná se o párek v rohlíku v barvách Italské vlajky, servíruje se k němu avokádo, majonéza a kečup nebo v lepším případě rajčata. Completo se prodává ve stáncích na ulicích i ve speciálních fast food restauracích v obchodních centrech. Další typickou rychlou svačinkou jsou Empanadas, smažené nebo pečené kapsy z pšeničné mouky plněné různými náplněmi, nejčastěji mletým masem (Empanada de pino) nebo sýrem (Empanada de queso). Empanády jsou také k dostání ve stáncích na ulicích, ale prodávají se i v pekárnách nebo některých obchodech a restauracích. Dalším stánkovým hitem na jihu země je sopaipillas, což by se dalo přirovnat k malému langoši.

Chilská kuchyně - Empanadas

V restauracích téměř vždy narazíte na pokrm s názvem „lomo a lo pobre“, který obsahuje tenký plátek hovězího masa, hranolky a volské oko. Tato kombinace je v Chile častá, podobným pokrmem je například „chorillana“, což je porce hranolek, na nichž jsou kousky hovězího masa a to vše je překryté volským okem. Toto jídlo si můžete dát v baru společně ve skupině a pěkně uzobávat u piva při pozorování fotbalu.

Pokud chcete ochutnat některý z typických pokrmů, doporučují se restaurace na tržnicích „Mercado central“, které bývají v každém městě. Mezi tradiční pokrmy patří husté masové polévky „cazuela“ nebo pokrmy z kukuřice „pastel de choclo“ a „humitas“. Výborné a díky dlouhému pobřeží dobře dostupné jsou také mořské ryby a plody moře. Chilané mají v oblibě sushi a nabízejí i netradiční kombinace s krémovým sýrem. Sushi restaurace jsou po celé zemi široce rozšířeny, takže představují příjemnou alternativu k rychlému občerstvení. 

V různých krajích Chile můžete ochutnat také místní speciality, k nimž patří vyhlášené „curanto“ z ostrova Chiloé. Jedná se o kotlík plněný vším možným. My jsme ve svém našli bramboru, bramborový knedlík, klobásu, kus nějakého masa a spoustu různých mušlí. Ale je možné, že v něm najdete i něco jiného, měl by obsahovat hovězí, vepřové i kuřecí maso. Zážitkem je určitě už jen to, když před vás kotlík postaví. Chiloé je mimo jiné proslulé také pěstováním desítek druhů brambor, mezi nimiž jsou také odrůdy s modrou až fialovou barvou, které můžete koupit na trhu.

V Patagonii můžete narazit na velké grilování během slavností, většinou se pomalu připravuje velký kus masa, hovězího nebo jehněčího, a pro zahnání hladu se připravuje „choripan“, což je klobása v rohlíku. 

Chilská kuchyně - Curanto

K dobrému stravování patří také dobré pití. Chilská vína jsou světově proslulá. I nejlevnější chilské víno (Gato – láhev kolem 1.000 CLP) chutná poměrně dobře, když ho neporovnáváte s těmi dražšími. Vyhlášené jsou především odrůdy Cabernet Sauvignon a Carmenere. Chilané také nedají dopustit na svou pálenku s názvem „pisko“, která se vyrábí z vylisovaných hroznových slupek a doteď se vedou spory s Peru o původu tohoto produktu. Pokud přejíždíte z Chile do Peru, je chilské pisko jediným nápojem, který máte zakázáno vyvážet. Protože Chilané nejsou zvyklí pít tvrdý alkohol, dávají si pisko nejčastěji jako tzv. „piscolu“, kdy pisko smíchají s Coca-Colou, Spritem nebo Tonikem a doplní ledem. Vznikne jemná alkoholická limonáda, která se pije velmi snadno a rychle ubývá. Vyrábí z něj také slabší variantu, pisco sour nebo mango sour, které jsou smíchány s limetkovou a mangovou šťávou.

V Chile je navíc i ve stravování patrný vliv německé kultury. Hodně se zde pije pivo, narazíte i na tatarák nebo něco jako klasický český chleba s názvem „Pan Aleman“ (německý chleba). Chilané vám můžou také tvrdit, že jejich „vino navegado“, což je svařák, je jejich výmysl.

Jak se stravovat jako místní 

Stravování jako místní bohužel neznamená nic extra příjemného. Místní totiž volí nejčastěji nezdravé fast foody. Kupují si párky v rohlíku, pizzy, hamburgery a hranolky. Pokud si chcete vyzkoušet typicky chilské stravování, měli byste si v nejbližším stánku koupit completo nebo empanádu.

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlevnější stravování na ulicích, kde si koupíte něco do ruky za 1.000 nebo 2.000 CLP (40– 80 Kč), můžete kombinovat s fast foody, kde je možné se najíst za cenu kolem 200 Kč. V restauracích je pak většinou potřeba počítat s tím, že se cena za porci bude pohybovat kolem 300–500 Kč.

Okouzlující země plná kontrastů

Chile se nachází na jihozápadě Jižní Ameriky, tvoří úzký pás země mezi Tichomořským pobřežím a Andami. Tento stát je typický svým úzkým a podlouhlým tvarem, který od severu k jihu dosahuje více než 4.000 km, zatímco průměrná délka od západu k východu se pohybuje pouze kolem 140 km. K Chile patří také Velikonoční ostrov a část antarktického území. Sousedními státy jsou Peru, Bolívie a Argentina. 

Díky své netradiční rozloze nabízí Chile turistům rozmanitou nabídku přírodních krás ovlivněných odlišnými podnebnými pásy. Na severu země můžete navštívit některý z národních parků na náhorní plošině Altiplana, obdivovat nejsušší poušt Atacamu s jasnou večerní oblohou ideální pro pozorování hvězd. V centrální části navštívíte světově proslulé vinice, okusíte život v chilské metropoli nebo si v červenci zalyžujete.  Na jihu se seznámíte s kulturou místních indiánů kmene Mapuche, zdoláte aktivní sopku a večer necháte unavené tělo relaxovat v termálních lázních. Jak se budete přibližovat ledovcům v Patagonii, začnou vám docházet slova, protože zážitky z tak krásných a nedotčených míst lze jen těžce popsat. Třešničku na dortu při návštěvě Chile vám zprostředkuje pohled na sochy Moai a ochutnávka kultury Rapa Nui na Velikonočním ostrově.

Průvodce pro tebe napsal Klára Matuštíková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V naší zimě je v Chile léto, na sever lze vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Klára Matuštíková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu