Zpět na seznam míst co vidět v Dubrovníku
Lokrum

Lokrum

Malý ostrůvek Lokrum láká turisty ke krátkým několikahodinovým výletům z Dubrovníku. Je součástí Elafitských ostrovů, ale díky tomu, že se nachází jen 700 metrů od města, se často počítá jako součást Dubrovníku.

Lokrum je unikátní přírodní rezervací. Celý ostrov je hustě porostlý bujnou subtropickou vegetací typickou pro jihochorvatské ostrůvky a naopak netypickou pro chorvatskou pevninu. Lokrum má rozlohu 0,7 kma v pohodě ho pěšky obejdete asi za dvě hodinky.

Mrtvé moře a koupání

Největší atrakcí Lokrumu je malé slané jezírko zvané Mrtvo more, které se nachází v samém jižním cípu ostrova. Díky mělké vodě, nádherné přírodní scenérii, kdy jezírko leží pod nízkými skalami ve stínu stromů, je ideálním cílem pro pohodové koupání, zejména pro menší děti a neplavce. Mrtvo more sice vytváří dojem jezírka, které je od moře odděleno skalním převisem, ve skutečnosti je však voda v jezeru čistě mořská, protože je s otevřeným mořem spojeno podzemími tunýlky.

Koupání v jezírku je bezplatné a přístupné je po několika málo schodech. U přístupoví cesty se nachází bar a menší restaurace.

Koupat se dá na Lokrumu samozřejmě i v moři, nečekejte zde však žádné pohodlné oblázkové nebo písčité pláže. Pobřeží je kamenité vytvářející stovky miniaturních zátok. Je tedy třeba počítat s obtížnějším přístupem do moře, na druhou stranu s o to hezčími sceneriemi.

Na jihovýchodním cípu ostrova narazíte na označenou nudistickou pláž.

Botanická zahrada

Příjemnou zastávkou při procházce po ostrově bude historická botanická zahrada založená v roce 1959 a obsahující více než 800 druhů středomořských i tropických rostlin. Zahrada je nově rekonstruovaná a přístupná zdarma.

Benediktinský klášter i pevnost

Hlavní památkou Lokrumu je bezpochyby rozlehlý komplex Benediktinského kláštera z roku 1023. Svému účelu sloužil do 15. století, kdy osiřel a částečně rekonstruován byl až během 20. století, kdy zde vzniklo malé muzeum a krásná klášterní zahrada s nádvořím.

Vnitřek kláštera lze navštívit zdarma.

Poslední významnou památkou na ostrově je francouzská pevnost Royal z 18. století stojící na nejvyšším bodě ostrova. Strmý, ale velmi krátký výšlap k pevnosti se vám odmění krásnými výhledy na Lokrum i centrum Dubrovníku na horizontu.

Trajekt a vstupné

Na ostrov Lokrum jezdí pravidelný trajekt ze starého přístavu v historickém centru Dubrovníku, přístaviště se nachází přímo na centrálním mole (poloha na mapě). Loď pluje celoročně, v zimě zhruba 6x za den, v létě i 2x za hodinu.

Podle ročního období se liší i cena jízdenky i vstupu na ostrov.

Zima (listopad-duben)

  • Vstup na ostrov: 100 HRK (děti pod 18 let 15 HRK)
  • Zpáteční jízdenka na loď: 25 HRK

Léto (květen-říjen)

  • Vstup na ostrov: 200 HRK (děti pod 18 let 30 HRK)
  • Zpáteční jízdenka na loď: 50 HRK

Oficiální informace, aktuální ceny i jízdní řád lodí najdete na webu lokrum.hr.

  • Naviguj: 42.6289, 18.1187

Další místa v Dubrovníku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu