Dominikánská republika

6 míst co vidět v Punta Caně

Saona

Pláž

Saona

Tropický ostrov Saona patří k nejpopulárnějším destinacím v Dominikánské republice a je častým cílem výletů při pobytu v letoviscích kolem Punta Cany či La Romany. Na rozdíl od nich je totiž na ostrově Saona vyhlášené embargo pro stavbu hotelových komplexů a vy si díky tomu užijete božský klid na plážích jako vystřižených z katalogů cestovek.

Prakticky celý ostrov Saona je porostlý hustou vegetací a z většiny nepřístupný. Pobřeží však lemují idylické pláže s jemným bílým pískem a kokosovými palmami, které mnohdy vyrůstají prakticky z moře.

Ostrov je součástí národního parku Cotubanamá a je vyhlášený zejména pro extrémně rozmanitou vegetaci. Roste zde například přes 50 endemických druhů rostlin.

Saona láká turisty zejména za pohodovými plážovými aktivitami. Nabídky vodních sportů tu však nečekejte a nejsou zde ani turistické pěší trasy do vnitrozemí ostrova.

Pláže a koupání Saona

Ostrov Saona se pyšní mnoha kilometry rajských pláží, které mají všechny společné jmenovatele: jemný bílý písek, husté háje kokosových palem sahajících až k vodě a poskytujících příjemný stín a křišťálově čistou vodu.

Vstup do vod Karibského moře je na všech plážích pozvolný a písečný.

Hlavní pláže na jihu a západě ostrova mají i poměrně bohaté turistické zázemí v podobě restaurací, barů a půjčoven lehátek se slunečníky. Vše je ale postaveno z čistě přírodních materiálů a nijak nenarušuje přirozené prostředí.

Jak se na ostrov Saona dostat?

V zásadě existují tři varianty cesty na Saonu.

Fakultativní výlet přes cestovku

Pokud pobýváte v Dominikánské republice se zájezdem cestovní kanceláře, vždy vám delegátem na místě budou nabízeny organizované fakultativní zájezdy. A Saona mezi nimi nikdy chybět nebude.

Ceny výletů se liší podle konkrétní cestovky, ale obvykle se pohybují mezi 115 USD a 150 USD na osobu. Výlet je vždy celodenní a v ceně je veškerá doprava a obvykle i oběd + menší občerstvení.

Výlet s místní cestovní agenturou

Nechcete-li využít fakultativní výlet nebo pokud v Punta Caně pobýváte individuálně v hotelu, využít můžete služeb mnoha místních cestovek, které zajišťují tours na Saonu.

Turistické agentury sídlí v největší míře v letoviscích Bávaro, Uvero Alto či ve městech Verón, Higüey a La Romana.

Cestovky obvykle objíždějí hotely, ve kterých jsou jejich klienti ubytování a vy tak nemusíte řešit dopravu z hotelu. Vyjíždí se obvykle mezi 6:00 a 8:00 ranní a návrat zpět bývá po 18:00 hodině.

K dispozici je několik různých typů výletů:

  • celodenní tour Saona - transfer klimatizovaným autobusem mezi hotelem a přístavištěm (a zpět) + zpáteční jízda na soukromé lodi + oběd v plážovém baru: ceny mezi 70 USD a 80 USD
  • Explorer Saona Tour - transfer klimatizovaným autobusem mezi hotelem a přístavištěm (a zpět) + zpáteční jízda na soukromé lodi + oběd v plážovém baru + návštěva více různých pláží a zajímavých míst na ostrově: ceny mezi 90 USD a 115 USD

Většina lodí vyplouvá z Bayahibe, odkud se na ostrov pluje zhruba 30 minut.

Celková doba návštěvy ostrova se pohybuje mezi 4 a 5 hodinami.

Příklady agentur:

Cesta na vlastní pěst

Protože na ostrově Saona se nachází vesnička Mano Juan, kde nastálo žije asi 500 obyvatel, je s pevninou spojen i pravidelným lodním trajektem. A to znamená, že na Saonu můžete vyrazit i na vlastní pěst.

Nejprve je potřeba se dostat do malinkého letoviska Bayahibe (na Google mapách značené taky jako Los Melones). Toto je jediné místo, odkud vyplouvají pravidelné trajekty.

Přímé autobusy nebo mikrobusy z Punta Cany nejezdí. Nejprve je třeba se dostat do Higüey ze všech hlavních stanic (Friusa, Verón a Cruce de Coco Loco), kde přestoupíte na autobus do La Romana. Obě linky jezdí 1-2x za hodinu. Z La Romany pak do Bayahibe musíte cestovat mikrobusem (guagua).

V sezoně jezdí z Bávara do La Romany 2-3x denně i přímý autobus.

Celkem cesta z Bávara či Punta Cany přes La Romanu do Bayahibe zhruba hodinu a půl a bude stát kolem 500 DOP jedním směrem.

Mezi Bayahibe a Saonou jezdí bez jízdního řádu lokální trajekt (loď vypadá spíš jako rybářský člun) za poměrně vysokou cenu okolo 2 000 DOP za zpáteční jízdu. Loď obvykle pluje ráno a večer.

Alternativně si můžete domluvit plavbu na jednom s mnoha katamaránů, které využívají místní cestovky pro své klienty, očekávejte cenu okolo 50 USD, což už se spíš vyplatí rovnou si zaplatit tour i s transferem z Punta Cany.

Ubytování na ostrově Saona

Saona nenabídne žádné hotelové komplexy ani malé hotely. V malinké rybářské vesničce se však můžete ubytovat ve dvou soukromých penzionech s cenami od 1 500 Kč za noc:

Ubytování na Saoně má své neopakovatelné kouzlo. Bydlet budete v dřevěných domcích s hezkými čistými pokoji s vlastní koupelnou. Nepočítejte však s kvalitním internetem.

Odpoledne po 17:00, kdy Saonu opustí poslední turistické výpravy, budete mít rajské pláže jen čistě pro sebe...

Chystáš se do Punta Cany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.