Katedrála v Quitu

11 míst co vidět v Quitu

Pichincha

Pichinchia

Vulkán Pichincha tvoří velký sopečný komplex o rozloze přes 200 km2, který tvoří dva hlavní vrcholy: neaktivní Rucu Pichincha (4 700 metrů) a seismicky aktivní Guagua Pichincha (4 794 metrů).

Hora se nachází asi 10 km západně od centra Quita a s hlavním městem je neodmyslitelně spjata. Dala název celé provincii, bance, několika sportovním klubům, dopravním společnostem i firmám. Svahy sopky Pichincha jsou oblíbeným turistickým cílem rekreačních cestovatelů i zkušených horolezců.

Pichincha také často slouží jako jeden z aklimatizačních výstupů před dobytím známých hor Cotopaxi nebo Chimborazo.

Výstup na horu Pichincha

Hora patří k nejpopulárnějším místům pro krátké výlety i celodenní túry a je mimořádně oblíbená nejen mezi turisty, ale i běžnými quiťany, kteří sem vyrážejí během volných dní. Výšlap se dá rozdělit do několika částí.

1. Lanovkou na Cruz da Loma (velmi snadné)

Nejjednodušší část trasy je hned ta první, kterou 99% lidí pojede lanovou dráhou Teleférico Quito. Ta vás vyveze do 3 950 metrů na mezivrchol zvaný Cruz Loma, ze kterého se naskýtají nejhezčí pohledy na údolí, v němž Quito leží.

Okolo Cruz Loma můžete podniknout krátké pársetmetrové procházky, které zvládnou i ti nejméně zdatní turisté.

Alternativou k lanovce je 9,5 km dlouhá klikatá a velmi strmá, ale bezpečná stezka krásným prostředím luk a lesů.

2. Rucu Pichincha

Další část cesty vede v délce 5 km jedním směrem od horní stanice lanovky k nižšímu vrcholu Rucu Pichincha s výškou 4 696 metrů. Tady už jde do tuhého, a to zejména kvůli vysoké nadmořské výšce a místy velice strmým úsekům. Jinak však cesta sama o sobě není nebezpečná a kromě kvalitní turistické obuvi nevyžaduje žádné horolezecké schopnosti.

Mírnější část pod samotný vrchol zabere trénovanějším zhruba 2-2,5 hodiny, poslední krátký závěrečný úsek je velmi strmý a počítejte s další hodinou až 1,5 hodinou.

Počasí v horách se může opravdu rychle měnit a kvalitní voděodolné oblečení je naprostou nezbytností. Pořádná bouřka vás zde může chytnout kdykoliv v roce, přičemž se často objeví doslova z ničeho.

Celkem od lanovky (tam i zpět) počítejte se 7-8 hodinami chůze.

3. Guagua Pichincha

Cesta na hlavní 4 794 metrů vysoký vrchol masivu už je jen pro zkušené horaly. U dolní stanice lanovky je sice vyobrazeno, že mačky a cepíny jsou nezbytným vybavením, ale cesta se dá zvládnout s konvenční (avšak velmi kvalitní obuví).

Trek je náročný zejména po straně délky. Od lanovky a zpět měří přes 20 km a absolvovat ho během jednoho dne je prakticky nemožné. Průměrná délka chůze se pohybuje okolo 25-30 hodin.

Pod vrcholem stojí upravovaná nocležna s palandami a matracemi Refugio Volcán Guagua Pichincha.

Chystáš se do Quita?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 06. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.