Průvodce státem
Francie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Francii

Jak do Francie

Do Francie se dá dostat mnoha způsoby. Tím nejpohodlnějším způsobem je zajisté letadlo. V Paříži jsou hned dvě letiště – letiště Charles de Gaulle a letiště Orly. Kousek od Paříže se pak nachází třetí letiště Paris Beauvais. Letiště samozřejmě najdete i po celé Francii. Přímým letem z Prahy lze letět do Marseille, Bordeaux, Nantes, Lyonu, Štrasburku a Nice.

V případě, že se chystáte na sever Francie, je dobré zvážit i bruselské letiště a letiště Charleroi, které se nachází v blízkosti Bruselu. Odsud se pak do Francie dostanete například vlakem TGV nebo autobusy, které mají své zastávky přímo před letištěm. Cesta autem z Bruselu do Lille trvá okolo jedné hodiny.

Francie se nenachází až tak daleko od České republiky, takže se klidně můžete vydat i autem. Nezapomeňte se však vybavit alkoholtestrem, který je součástí povinné výbavy francouzských řidičů. 

Ti nejodvážnější se mohou vydat i autobusem. Do Francie od nás jezdí linky společnosti Eurolines a Regiojet. Je to však nepohodlný způsob, který zabere spoustu času. Navíc se ceny mnohdy vyrovnávají cenám letenek nízkonákladových společností. Cesta autobusem je však výhodná, pokud převážíte větší množství kufrů (dva jsou zdarma). 

Jak se nejlépe dopravovat

Obecně lze říci, že auto není nutné, pokud neplánujeme cestovat výhradně po venkovských oblastech. Veřejná doprava je kvalitní, jezdí často a při rezervaci v předstihu přes internet lze koupit i za poměrně výhodné ceny. Tedy na západoevropské poměry. 

Železnice

Rychlovlaky TGV jsou poměrně drahé, nicméně při rezervaci dostatečně dopředu přes web francouzských železnic lze dosáhnout i cen kolem 25 €. Zaručují rychlou přepravu napříč celou Francií. Chystáte-li se cestovat těmito vlaky, musíte si dopředu udělat rezervaci. Jízda TGV ve Francii je takřka nutností, jedná se o národní chloubu a první pravý rychlovlak na území Evropy.

I běžné lokální vlaky však jezdí často, rychle a jsou moderní. Není nutná rezervace předem, ale pokud tak učiníte, musíte jet konkrétním spojem, na který jste si jízdenku rezervovali. Obvykle jsou lístky přes internet ve zhruba měsíčním předstihu až o polovinu levnější, než jízdenky na pokladně.

TGV

Autobusy

Mnohem výhodnější vzhledem k ceně jsou zajisté autobusy (nejčastěji Flixbus nebo Ouibus), případně cestování spolujízdou přes internetové stránky blablacar.fr, která je ve Francii velice oblíbená. Především jízdenku u Flixbusu na vzdálenosti cca do 400 km jdou pořídit i za v přepočtu 125 Kč, opět je však nutná rezervace delší dobu před cestou. 

Regionální autobusy většinou vyjíždějí od železničních stanic a do každé obce zajíždějí alespoň 2x denně. Jízdenky se na tyto spoje běžně kupují u řidiče. Autobusy nezastavují na každé zastávce. Před vaší cílovou stanicí musíte zmáčknout signální tlačítko pro zastavení. Pokud naopak stojíte na zastávce a čekáte na autobus, je lepší na něj mávnout. Máte tak jistotu, že jen neprojede kolem vás.

Městská doprava

Nechcete se ve městech přepravovat hromadnou dopravou s dalším milionem turistů? Půjčete si kola a vydejte se poznat město z trochu netradičního pohledu. Ve Francii je tento způsob přepravy zcela běžný a infrastruktura uzpůsobená i ve velkých městech. 

Jinak funguje MHD ve Francii podobně jako u nás, většinou autobusy, ve větších městech i tramvaje a v Paříži především metro. 

  • Vyhledavač MHD spojení Paříž RATP: ratp.fr.

Půjčení auta/kola

Francie je velmi turistická země, s nalezením autopůjčovny tak zajisté nebudete mít žádné problémy. Dbejte na dodržování omezení rychlosti, zejména na dálnicích – radary jsou všude.

Ve městech naopak doporučujeme půjčení jízdního kola. Stojany naleznete na všech turisty navštěvovaných místech.

Jízdní kolo v Bordeaux

Země galského kohouta

Francie se nachází v západní Evropě. Sousedí se Španělskem, Itálií, Švýcarskem, Německem, Lucemburskem a Belgií. Pobřeží Francie omývá na severu průliv La Manche, na západě Atlantský oceán a na jihu Středozemní moře. 

Francie vám může nabídnout vše, po čem vaše srdce cestovatele může toužit. Je libo přírodní parky s divokou nedotčenou přírodou, nádherné dlouhé pláže, útesy či největší písečnou dunu v Evropě? To vše zde najdete. A nejen to. Pro náročnější zde existuje možnost výstupu na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, odkud získáte dechberoucí výhled do okolní krajiny. Milovníci historie si naopak přijdou na své při pohledu na okouzlující středověké hrady a prehistorické památky. A všichni pak zajisté ocení skvělou francouzskou kuchyni, která vám zaručí pravý gastronomický zážitek.

Průvodce pro tebe napsal Lucie Gablasová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře na venkov, v létě k moři, na podzim do měst.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lucie Gablasová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu