Francie
Francie

Doprava ve Francii

Jak do Francie

Do Francie se dá dostat mnoha způsoby. Tím nejpohodlnějším způsobem je zajisté letadlo. V Paříži jsou hned dvě letiště – letiště Charles de Gaulle a letiště Orly. Kousek od Paříže se pak nachází třetí letiště Paris Beauvais. Letiště samozřejmě najdete i po celé Francii. Přímým letem z Prahy lze letět do Marseille, Bordeaux, Nantes, Lyonu, Štrasburku a Nice.

V případě, že se chystáte na sever Francie, je dobré zvážit i bruselské letiště a letiště Charleroi, které se nachází v blízkosti Bruselu. Odsud se pak do Francie dostanete například vlakem TGV nebo autobusy, které mají své zastávky přímo před letištěm. Cesta autem z Bruselu do Lille trvá okolo jedné hodiny.

Francie se nenachází až tak daleko od České republiky, takže se klidně můžete vydat i autem. Nezapomeňte se však vybavit alkoholtestrem, který je součástí povinné výbavy francouzských řidičů. 

Ti nejodvážnější se mohou vydat i autobusem. Do Francie od nás jezdí linky společnosti Eurolines a Regiojet. Je to však nepohodlný způsob, který zabere spoustu času. Navíc se ceny mnohdy vyrovnávají cenám letenek nízkonákladových společností. Cesta autobusem je však výhodná, pokud převážíte větší množství kufrů (dva jsou zdarma). 

Jak se nejlépe dopravovat

Obecně lze říci, že auto není nutné, pokud neplánujeme cestovat výhradně po venkovských oblastech. Veřejná doprava je kvalitní, jezdí často a při rezervaci v předstihu přes internet lze koupit i za poměrně výhodné ceny. Tedy na západoevropské poměry. 

Železnice

Rychlovlaky TGV jsou poměrně drahé, nicméně při rezervaci dostatečně dopředu přes web francouzských železnic lze dosáhnout i cen kolem 25 €. Zaručují rychlou přepravu napříč celou Francií. Chystáte-li se cestovat těmito vlaky, musíte si dopředu udělat rezervaci. Jízda TGV ve Francii je takřka nutností, jedná se o národní chloubu a první pravý rychlovlak na území Evropy.

I běžné lokální vlaky však jezdí často, rychle a jsou moderní. Není nutná rezervace předem, ale pokud tak učiníte, musíte jet konkrétním spojem, na který jste si jízdenku rezervovali. Obvykle jsou lístky přes internet ve zhruba měsíčním předstihu až o polovinu levnější, než jízdenky na pokladně.

Autobusy

Mnohem výhodnější vzhledem k ceně jsou zajisté autobusy (nejčastěji Flixbus nebo Ouibus), případně cestování spolujízdou přes internetové stránky blablacar.fr, která je ve Francii velice oblíbená. Především jízdenku u Flixbusu na vzdálenosti cca do 400 km jdou pořídit i za v přepočtu 125 Kč, opět je však nutná rezervace delší dobu před cestou. 

Regionální autobusy většinou vyjíždějí od železničních stanic a do každé obce zajíždějí alespoň 2x denně. Jízdenky se na tyto spoje běžně kupují u řidiče. Autobusy nezastavují na každé zastávce. Před vaší cílovou stanicí musíte zmáčknout signální tlačítko pro zastavení. Pokud naopak stojíte na zastávce a čekáte na autobus, je lepší na něj mávnout. Máte tak jistotu, že jen neprojede kolem vás.

Městská doprava

Nechcete se ve městech přepravovat hromadnou dopravou s dalším milionem turistů? Půjčete si kola a vydejte se poznat město z trochu netradičního pohledu. Ve Francii je tento způsob přepravy zcela běžný a infrastruktura uzpůsobená i ve velkých městech. 

Jinak funguje MHD ve Francii podobně jako u nás, většinou autobusy, ve větších městech i tramvaje a v Paříži především metro. 

  • Vyhledavač MHD spojení Paříž RATP: ratp.fr.

Půjčení auta/kola

Francie je velmi turistická země, s nalezením autopůjčovny tak zajisté nebudete mít žádné problémy. Dbejte na dodržování omezení rychlosti, zejména na dálnicích – radary jsou všude.

Ve městech naopak doporučujeme půjčení jízdního kola. Stojany naleznete na všech turisty navštěvovaných místech.

Chystáš se do Francie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lucie Gablasová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.