Francie
Francie

Jídlo ve Francii

Francouzská kuchyně

Francie je právem označována jako gastronomický ráj. Při pomyšlení na francouzskou kuchyni se snad každému vybaví kvalitní vína, dobré sýry nebo dijonská hořčice.

Každý region Francie má své vlastní speciality. Mezi nejznámější francouzská jídla jistě patří quiche lorraine (slaný koláč se slaninou), boeuf bourguignon (hovězí dušené na červeném víně), galettes (něco na způsob slaných omelet) nebo šneci plnění česnekovým máslem. Velkou pochoutkou pro Francouze jsou i foie gras, tedy husí játra. Z jihu Francie pak pochází rybí polévka bouillabaisse nebo ratatouille, zeleninové jídlo ochucené provensálskými bylinkami.

Opomenout nesmíme ani francouzské pečivo. Není nad čerstvou bagetu, croissant, pain au chocolat (prakticky stejné těsto jako croissant ale s čokoládou) nebo brioche (něco na způsob naší vánočky).

Co se týče nápojů, je Francie známá hlavně svými víny a šampaňským. Tato romantická země je největším producentem vína na světě. Odrůdy jako Cabernet Sauvignon (Bordeaux), Chardonnay (Burgundsko, Champagne),  Merlot (Bordeaux) nebo Pignot noir (Burgundsko) jsou proslavené po celém světě.  Kromě vín Francouzi rádi popíjí i nejrůznější likéry jako například vinný likér Cognac, anýzový likér Pastis nebo Crème de cassis, který se vyrábí z černého rybízu. Výtečná je i jablečná brandy Calvados, známá už za dob Velké francouzské revoluce. 

Jak se stravovat jako místní

Klasický oběd nebo večeře Francouze se skládá z předkrmu, hlavního chodu, desertu a sýru. Samotnému jídlu pak může předcházet aperitiv.

Rozhodnete-li se potěšit vaše chuťové buňky a zajít do restaurace, můžete zde požádat o karafu vody, která je podávána zdarma. V některých restauracích vám dokonce nabídnou salát či bagetu, vše opět zdarma. A pokud vám na vašem talířku něco zbude, můžete požádat o zabalení.

Kouření je ve francouzských restauracích zakázáno. Většina francouzských restaurací je otevřena pouze v době obědu přibližně od 11 do 14 hodin a poté až večer od 19 do 22 hodin. Otvírací doba je o něco prodloužena o víkendu.

Obvyklé ceny v restauracích

Jídla:

  • Menu kebab (kebab, hranolky, nápojj) – 5–10 €
  • Menu ve fastfoodu (restaurace typu MC, Burger King) – 7–10 €
  • Menu v restauraci (Courtepaille, Buffalo grill,…) – 13–25 €
  • Menu tradiční francouzská kuchyně, speciality – 25–40 €

Nápoje:

  • Voda 0,5 l – 1–2,50 €
  • Coca Cola 0,33 cl – 1,50–2,50 €
  • Pivo 0,33 cl – 1,50–3 €

Chystáš se do Francie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lucie Gablasová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.