Průvodce státem
Francie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo ve Francii

Francouzská kuchyně

Francie je právem označována jako gastronomický ráj. Při pomyšlení na francouzskou kuchyni se snad každému vybaví kvalitní vína, dobré sýry nebo dijonská hořčice.

Francouzské sýry

Každý region Francie má své vlastní speciality. Mezi nejznámější francouzská jídla jistě patří quiche lorraine (slaný koláč se slaninou), boeuf bourguignon (hovězí dušené na červeném víně), galettes (něco na způsob slaných omelet) nebo šneci plnění česnekovým máslem. Velkou pochoutkou pro Francouze jsou i foie gras, tedy husí játra. Z jihu Francie pak pochází rybí polévka bouillabaisse nebo ratatouille, zeleninové jídlo ochucené provensálskými bylinkami.

Opomenout nesmíme ani francouzské pečivo. Není nad čerstvou bagetu, croissant, pain au chocolat (prakticky stejné těsto jako croissant ale s čokoládou) nebo brioche (něco na způsob naší vánočky).

Croissant

Co se týče nápojů, je Francie známá hlavně svými víny a šampaňským. Tato romantická země je největším producentem vína na světě. Odrůdy jako Cabernet Sauvignon (Bordeaux), Chardonnay (Burgundsko, Champagne),  Merlot (Bordeaux) nebo Pignot noir (Burgundsko) jsou proslavené po celém světě.  Kromě vín Francouzi rádi popíjí i nejrůznější likéry jako například vinný likér Cognac, anýzový likér Pastis nebo Crème de cassis, který se vyrábí z černého rybízu. Výtečná je i jablečná brandy Calvados, známá už za dob Velké francouzské revoluce. 

Jak se stravovat jako místní

Klasický oběd nebo večeře Francouze se skládá z předkrmu, hlavního chodu, desertu a sýru. Samotnému jídlu pak může předcházet aperitiv.

Rozhodnete-li se potěšit vaše chuťové buňky a zajít do restaurace, můžete zde požádat o karafu vody, která je podávána zdarma. V některých restauracích vám dokonce nabídnou salát či bagetu, vše opět zdarma. A pokud vám na vašem talířku něco zbude, můžete požádat o zabalení.

Kouření je ve francouzských restauracích zakázáno. Většina francouzských restaurací je otevřena pouze v době obědu přibližně od 11 do 14 hodin a poté až večer od 19 do 22 hodin. Otvírací doba je o něco prodloužena o víkendu.

Obvyklé ceny v restauracích

Jídla:

  • Menu kebab (kebab, hranolky, nápojj) – 5–10 €
  • Menu ve fastfoodu (restaurace typu MC, Burger King) – 7–10 €
  • Menu v restauraci (Courtepaille, Buffalo grill,…) – 13–25 €
  • Menu tradiční francouzská kuchyně, speciality – 25–40 €

Nápoje:

  • Voda 0,5 l – 1–2,50 €
  • Coca Cola 0,33 cl – 1,50–2,50 €
  • Pivo 0,33 cl – 1,50–3 €

Restaurace v Bordeaux

Země galského kohouta

Francie se nachází v západní Evropě. Sousedí se Španělskem, Itálií, Švýcarskem, Německem, Lucemburskem a Belgií. Pobřeží Francie omývá na severu průliv La Manche, na západě Atlantský oceán a na jihu Středozemní moře. 

Francie vám může nabídnout vše, po čem vaše srdce cestovatele může toužit. Je libo přírodní parky s divokou nedotčenou přírodou, nádherné dlouhé pláže, útesy či největší písečnou dunu v Evropě? To vše zde najdete. A nejen to. Pro náročnější zde existuje možnost výstupu na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, odkud získáte dechberoucí výhled do okolní krajiny. Milovníci historie si naopak přijdou na své při pohledu na okouzlující středověké hrady a prehistorické památky. A všichni pak zajisté ocení skvělou francouzskou kuchyni, která vám zaručí pravý gastronomický zážitek.

Průvodce pro tebe napsal Lucie Gablasová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře na venkov, v létě k moři, na podzim do měst.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lucie Gablasová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu