Francie
Francie

Kultura a lidé ve Francii

Historie v kostce

Důležitou událostí ve francouzských dějinách byla zajisté stoletá válka vedená s Anglií. Tato válka se vlekla od roku 1337 až do roku 1453, tedy více než říká její pojmenování. Celá válka skončila tím, že Anglie ztratila všechna francouzská území kromě přístavu Calais. Osobností této doby byla zajisté Johanka z Arku. Ta byla upálena na hranici za kacířství. Později byla však označena za mučednici a svatořečena. 

Významným mezníkem byla v historii Francie Velká francouzská revoluce. Francouzský lid, který nebyl spokojen se současným stavem země, se vzbouřil proti svému králi Ludvíkovi XVI. a 14. července 1789 dobyl Bastilu, symbol královského útlaku. Tento akt nastartoval léta strachu, utrpení, poprav a krveprolití. Nakonec byl popraven i samotný král a jeho manželka Marie Antoinetta. Situace naprostého chaosu využil Napoleon, který usedl na francouzský trůn. Brzy byl vyhnán na ostrov Svatá Helena, kde také později zemřel.

Další významnou událostí dějin, která ovlivnila nejen historii Francie ale i celé Evropy a světa, byla bitva o Normandii. Tato největší operace druhé světové války začala vyloděním spojenců na plážích v Normandii 6. června 1944. Spojenecká armáda zde začala zpět dobývat Němci obsazené území.

V průběhu dějin kolonizovala Francie nespočet zemí po celém světě. Obrovská koloniální říše se ale začala během druhé světové války a hlavně po ní rychle rozpadat. Vyhlášena byla nezávislost Vietnamu, Alžírska a jiných zemí. Některé země souhlasily s francouzskou nadvládou a staly se zámořským územím. Díky svým koloniím se Francie stala multikulturní zemí, kde vedle sebe dodnes žije několik národů.

Lidé

Ve Francii žije něco přes 67 milionů lidí. Francie je tak jednou z nejlidnatějších zemí Evropy. Současné obyvatelstvo tvoří z většiny (okolo 93 %) Francouzi. Zbytek pak představují menšiny Evropanů (Němci, Španělé, Italové), přistěhovalci z bývalých francouzských kolonií a obyvatelé Afriky (zejména Tunisané, Alžířané a Maročané).

Podle výzkumu CIA World Factbook z roku 2015 se 63–66 % Francouzů hlásí ke křesťanství (v drtivé většině k římskému katolictví), 23–28 % je bez vyznání, 7–9 % vyznává islám a asi 1 % Francouzů jsou židé. 

Svátky

Většina francouzských svátků kopírují ty naše – Velikonoce, Vánoce, Nový rok, Svátek práce či Den vítězství. Francie má však i své vlastní svátky jako například Nanebevstoupení Páně (39 dní po Velikonocích) či svátek všech svatých (1. listopadu).

Nejdůležitějším francouzským svátkem je jistě 14. červenec. Tento den je dnem dobytí Bastily, tedy dnem zahájení Velké francouzské revoluce. Každoročně je 14. červenec velmi oslavován. Ve větších francouzských městech jsou pořádány ohňostroje. V Paříži je kromě obřího ohňostroje k vidění i vojenská přehlídka, přelety letadel a stíhaček.

Pokud máte naplánován výlet do Paříže právě v tento den, raději váš nápad přehodnoťte. Vyhnete se tak naprostému chaosu, uzavírkám některých ulic a stanic metra a hlavně obrovskému davu turistů.

V době státních svátků je ve Francii prakticky vše zavřeno. Ojediněle narazíte na obchodní centrum nebo menší supermarket, který zůstal i přes státní svátek otevřený. Všechny obchody jsou zavřeny i v neděli. Otevřené najdete pouze supermarkety a ty jen dopoledne.

Kultura

Během roku se ve Francii odehrává velká spousta kulturních událostí. Města žijí hudbou, tancem a divadlem. Nechybí ani nejrůznější výstavy umění, expozice fotografií či veletrhy. Mezi jeden z nejznámějších veletrhů patří automobilový veletrh, který se pořádá v Paříži na podzim (tento rok 1.– 16. října). Každý ročník odhalí nejnovější inovace ve světě automobilů, na které se přijíždí podívat lidé z celého světa.

Druhý a třetí týden v květnu jsou v jihofrancouzském městečku Cannes věnovány filmovému festivalu. Sjíždějí se sem (nejen) filmové hvězdy z celého světa. Není se čemu divit, tento festival je považován za jeden z nejprestižnějších.

V měsíci červenci si pak na své přijdou milovníci sportu, a to zejména cyklistiky. Nejstarší cyklistický závod Tour de France se jede po celé Francii. Závěrečná etapa tohoto věhlasného závodu končí na Champs-Elysées v Paříži.

Na podzim se na velkém území Francie vše točí okolo vinobraní. V některých vinařských oblastech jsou pořádány i velkolepé slavnosti vína, které byste při své cestě jistě neměli opomenout.

Jazyk

Oficiálním jazykem Francie je francouzština. Francouzi však většinou ovládají i angličtinu.

Minislovníček:

  • Bonjour    /bonžur/ – Dobrý den
  • Ça va?    /sa va?/ – Jak se máš?
  • Au revoir    /o revuar/ – Na shledanou
  • Merci    /mersi/ – Děkuji
  • S´il vous plaît    /sil vu ple/ – Prosím vás
  • Non    /no/ – Ne
  • Oui  – Ano
  • Où se trouve…?    /u se truv….?/ – Kde se nachází…?
  • Ça coûte combien?    /sa kut kombjan?/ – Kolik to stojí?

Turismus

Francie je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších zemí světa. Prakticky v každém větším městě najdete informační centrum, v němž vám poskytnou rady a tipy nejen pro dané konkrétní město, ale i pro celý region.

Geografie

Francie je momentálně rozdělena na 18 regionů. Třináct regionů leží v evropské části Francie a pět regionů je zámořských. Mezi těchto pět zámořských regionů patří Guadeloupe, Guyana, Martinique, Mayotte a Réunion. Tyto země jsou plně integrovanou součástí Francie.

Pod správu Francie patří i tzv. zámořské společenství, tedy Francouzská Polynésie, Saint-Pierre a Miquelon, Svatý Bartoloměj, Svatý Martin a Wallis a Futuna. O něco volnější vztah pak má Francie s Novou Kaledonií, která je stále pod její správou.

Francie je velmi rozmanitá a každý region má co nabídnout. Chcete-li si vychutnat krásnou zelenou přírodu a magické megality, vydejte se do Bretaně. Tento mýty a legendami opředený region vás určitě dostane. Když už budete mít dost procházek po divokém pobřeží s útesy, můžete se vydat obdivovat sakrální stavby či památky do hlavního města Bretaně, do Rennes.

Jako jeden z francouzských regionů je brána i okouzlující Korsika. Tento ostrov láká nejen svou úchvatnou přírodou, ale i nádhernými plážemi.

Turisticky nejatraktivnější jsou zajisté regiony Ile-de-France (Paříž) a Provence-Alpes-Côte-d´Azur (tedy námi známá Provence). Tyto regiony také patří mezi nejdražší oblasti celé Francie. Přes léto jsou tyto oblasti přeplněné lidmi a ceny se pohybují hodně vysoko.

Celkově je Francie třetí největší zemí Evropy podle rozlohy a je 7x větší než Česká republika.

Chystáš se do Francie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lucie Gablasová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.