Průvodce státem
Francie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny ve Francii

Aktuální kurz 1 € = 25.85 Kč

Euro

Ve Francii se jako ve většině evropských zemí platí eurem.

Euro

Směnárna a platby kartou

Platby kartou jsou ve Francii možné prakticky kdekoli. Kartou zaplatíte v obchodě, na benzince či v restauraci. Někde může být stanoven minimální limit pro tento typ platby. Většinou je platba kartou naprosto bezproblémová. 

Bankomaty a směnárny najdete na každém rohu, zejména pak v centrech měst.

Kolik co stojí

V porovnání s Českou republikou je ve Francii rozhodně dráž. Nejvíce si připlatíte za jídlo a veškeré služby. Naopak pokud vyrážíte do Francie za nákupy, oblečení zde vychází cenově stejně.

  • Voda – 30 centů 
  • Bageta – 50 centů–1,50 €
  • Pain au chocolat, croissant – 1 €
  • Lístek na autobus, metro – 1,50–2 €
  • 1 l benzínu – 1,20–1,70 €
  • 1 l nafty – 1–1,50 € 

Spropitné a smlouvání

Spropitné se ve Francii běžně nedává. Ze zákona je totiž již zahrnuto v ceně (10-15 %).

Smlouvání můžete vyzkoušet na trzích nebo v obchůdcích se suvenýry v Paříži či jiném městě. Obecně se ve Francii nesmlouvá.

Jak ušetřit 

Jako všude i ve Francii se na spoustě věcí dá ušetřit. Pokud zrovna nechcete jezdit drahými vlaky TGV či si půjčovat auto, využijte možnosti spolujízdy. Internetové stránky blablacar.fr jsou sice ve francouzštině, nicméně odkud kam a cenu pochopí snad každý a s řidičem pak už můžete zkusit komunikovat v angličtině. 

I na ubytování se dá ušetřit. Nehledáte zrovna drahé hotely? Zkuste se tedy raději podívat na stránku airbnb.com, kde najdete spoustu krásných ubytování za ještě krásnější ceny. Většinou se jedná o celé byty, případně pokoj, který vám jeho majitel na určitou dobu pronajme. Stránky jsou i v češtině, komunikace s hostitelem se odehrává už v cizím jazyce.

Na jídle se pak dá ušetřit nákupem vašeho oběda či večeře v místním supermarketu. 

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Pokud máte pro svou cestu vyhrazen malý rozpočet, poohlédněte se po noclehu v levných hostelech, které vychází okolo 20 € (560 Kč) za noc. Pro přepravu zvolte místní hromadnou dopravu. Celodenní lístek vás vyjde asi na 5 € (140 Kč). Nákup jídla v supermarketu a jedno teplé jídlo ve fast foodu vás bude stát 16 € (448 Kč). Denní rozpočet vás tak vyjde v přepočtu na 1.150 Kč osoba/den.

Je-li váš rozpočet o něco vyšší, můžete se ubytovat v klidném rodinném hotelu, kde vás jedna noc vyjde na 40 € (1.120 Kč). Jako dopravní prostředek tentokrát zvolíme auto. Za půjčovné na jeden den a benzin utratíte přibližně 50 € (1.400 Kč). Výdaje za jídlo (snídaně, voda, oběd a večeře v restauraci) činí 45 € (1.260 Kč). Výše celodenních nákladů se tak šplhá v přepočtu k 3.780 Kč osoba/den.

I vyznavači luxusu si přijdou na své. Za přepychový čtyřhvězdičkový hotel můžete utratit okolo 200 € (5.600 Kč). Útrata v luxusních restauracích za oběd a večeři se sklenkou vína vás vyjde na 100 € (2.800 Kč). A nakonec půjčení limuzíny s řidičem na celý den stojí 320 € (8.960 Kč.). Útrata za celý den se tak vyšplhá na 17.360 Kč/osoba. A to je samozřejmě jen základní verze luxusu. Jde to i mnohem dráž.

Dvoudenní autobusové zájezdy do Francie se pohybují mezi 2.000–3.500 Kč, letecké pak od 6.500 Kč výš. Nabídka zájezdů do Francie.

Všechny uvedené příklady jsou pouze orientační.

Země galského kohouta

Francie se nachází v západní Evropě. Sousedí se Španělskem, Itálií, Švýcarskem, Německem, Lucemburskem a Belgií. Pobřeží Francie omývá na severu průliv La Manche, na západě Atlantský oceán a na jihu Středozemní moře. 

Francie vám může nabídnout vše, po čem vaše srdce cestovatele může toužit. Je libo přírodní parky s divokou nedotčenou přírodou, nádherné dlouhé pláže, útesy či největší písečnou dunu v Evropě? To vše zde najdete. A nejen to. Pro náročnější zde existuje možnost výstupu na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, odkud získáte dechberoucí výhled do okolní krajiny. Milovníci historie si naopak přijdou na své při pohledu na okouzlující středověké hrady a prehistorické památky. A všichni pak zajisté ocení skvělou francouzskou kuchyni, která vám zaručí pravý gastronomický zážitek.

Průvodce pro tebe napsal Lucie Gablasová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře na venkov, v létě k moři, na podzim do měst.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lucie Gablasová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu