Ghana
Ghana

Co dělat v Ghaně

Parky a rezervace 

Jedním z nejlepších ghanských národních parků je Kakum. Ten kromě své výhodné polohy na jihu země nabízí několik velmi vzácných druhů zvířat (například kočkodan dianin), k nimž se přidávají ikonické druhy jako například slon africký. NP Kakum je tropický prales, tudíž můžete počítat i s dostatečně bohatou florou. Nejznámější neživou atrakcí je pak ikonický 350 metrů vysoký visutý most. 

Dalším známým národní parkem je Bia. Ten se nachází na jihozápadě Ghany poblíž hranic s Pobřežím Slonoviny a typický je především pro velké množství různých druhů savců a ptáků. Speciálním lákadlem jsou pak jedny z nejvyšších západoafrických stromů, které se v parku nachází. Samozřejmostí jsou také sloni. 

Pokud máte rádi kombinaci přírody a vody, zavítejte do národního parku Digya nacházejícího na březích jezera Volta. Kromě klasických slonů a primátů tam můžete spatřit i krokodýly, vydry a další vodní živočichy. 

Jedním z největších ghanských národních parků je Mole. Tento park je kromě velikosti výjimečný také svou polohou na severu země, díky níž je jeho fauna a flora odlišná od ostatních ghanských parků. Spatřit tam lze například hrochy, bizony, slony, leopardy, lvy, antilopy nebo africká divoká prasata. Výjimečným zážitkem je možnost pěšího safari, během něhož se můžete na pár metrů přiblížit k početným skupinám slonů. 

Zbylými národní parky v Ghaně jsou Nini Suhien (sloni, primáti, ptáci), Bui (hroši, antilopy, primáti, ptáci) a Kyabobo (sloni, bizoni, leopardi, primáti, ptáci). 

Při plánování výletu na safari nedoporučujeme využívat rádoby výhodné turistické balíčky. Mnohem výhodnější je naplánovat si cestu krok za krokem sami (cesta, strava, ubytování, průvodce). 

Orientační mapu Ghany s vyznačenými národními parky naleznete například na ghanaweb.com.

Vodní radovánky 

Kromě největšího lákadla v podobě safari nabízí Ghana i nespočet zajímavých pláží. Pokud nechcete cestovat příliš daleko z hlavního města, můžete zajít na Labadi beach nacházející se na západním okraji Accry. Díky své centrální poloze na ní najdete vše potřebné – bary, restaurace, sprchy, převlékárny, atd. Nevýhodou je naopak nutnost zaplatit vstupné a smířit se s velkým počtem lidí kolem vás. Alternativou může být nepříliš vzdálená Krokrobite beach. 

O něco větší klid naleznete na Adafoa beach nacházející se zhruba 100 km východně od Accry. Tato pláž je zajímavá tím, že se nachází poblíž ústí slavné řeky Volta. Nabízí dlouhé písčité pláže, po nichž pobíhají ptáci a želvy. Na své si díky přítomnosti přístavu přijdou i milovníci jachtingu. 

Pokud máte rádi noční život, zavítejte do města Cape Coast, respektive na Elmina beach. 150 km východně od Accry na vás čekají široké pláže s dostatečným turistickým zázemím všeho druhu (od slaměných chatek za 100 Kč na noc po luxusní hotely). Můžete si být jisti, že tady to v noci žije. Návštěvu navíc můžete spojit s cestou na slavnou pevnost Elmina. 

Úplně speciálním místem je pak Busua beach. Pláž se nenachází příliš daleko od Accry (zhruba 250 km), avšak díky absenci kvalitních cest v posledních 50 km si můžete být téměř jisti, že vás při opalování nebude nikdo rušit. Busua beach nabízí kilometry písčitých pláží lemovaných palmami, kde jen výjimečně narazíte na skromné ubytování ve slaměných chatkách nebo místní restauraci. Jedná se tak o ideální místo pro lidi hledající absolutní klid a krásy nedotčené přírody. Zároveň však nutno dodat, že se tam po několika dnech pravděpodobně začnete nudit. 

Městský život 

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně přiletíte do Accry, stojí za to si ghanské hlavní město projít. Na to vám bude stačit kratší časový úsek v řádu jednotek dnů. Přeci jen tam příliš historických památek nenajdete, přesto má však své kouzlo nasát atmosféru afrického velkoměsta. 

Za zhlédnutí stojí například park s pomníkem a mauzoleem prvního ghanského prezidenta Kwameho Nkrumaha. Toto místo musíte navštívit speciálně v době nějakého státního svátku, kdy se stává centrem veškerých oslav. Ze stejného důvodu se doporučuje navštívit i Indepedence square, které toho však kromě své monumentálnosti nemá mimo doby oslav příliš co nabídnout. 

Pro kulturní nadšence bude rozhodně zajímavá návštěva národního divadla, do něhož čas od času přijíždějí hrát i evropské soubory. Milovníci filmů mohou zajít například do multikina v obchodním centru Accra Mall. Hudební nadšenci by pak měli vyzkoušet hudební kluby Afrikiko nebo Chez Afrique, které většinou v pátek nabízí venkovní posezení a živá vystoupení místních kapel. Další alternativou jsou pak klasické hudební kluby, které najdete v každé větší ulici. 

K nákupům můžete využít buď nepřeberné množství obchodních center evropského typu, nebo zajít na jedno z místních tržiští. Pokud sháníte suvenýry, doporučujeme tržiště Accra Arts Center (občas nazýváno také Centre for National Culture). Pokud pak chcete vyrazit na pořádné ghanské nákupy, musíte navštívit Makola Market. 

Ve zbytku Ghany nenajdete moc zajímavých měst. Kromě Accry a dříve zmíněného Cape Coast stojí za návštěvu snad již jen Kumasi. Město se nachází 250 km severně od Accry a navštívit tam můžete například tamní pevnost spojenou s muzeem ghanské armády. Kumasi je zároveň centrem Ašantského království, tudíž tam můžete s trochou štěstí spatřit královský průvod, který pro Evropana představuje jedinečný zážitek. 

Pokud při svých cestách necílíte na památky, ale spíše na poznávání lidí a jejich odlišných kultur, můžete si udělat výlet do Tamale, jenž se nachází na severu Ghany. Toto město je považováno za muslimské centrum země, díky čemuž se tam můžete setkat s odlišnou kulturou v porovnání s jihem Ghany. Tamale zároveň může posloužit jako výchozí bod pro cestu do NP Mole. 

Pokud vyhledáváte noční život, nejlépe vám poslouží Accra a Cape Coast. Narazit na jakýkoli bar, hospodu nebo klub není v těchto městech žádný problém. Kvůli vysokým teplotám se většinou sedí venku a pije se lahvové pivo. Zlatavý mok je o něco dražší než u nás, ale chuťově k tomu českému nemá daleko. Dalším specifikem je všudypřítomná hlasitá hudba, kterou mají Ghaňané rádi.

Chystáš se do Ghany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.