Průvodce státem
Ghana
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Ghaně

Ghanská kuchyně 

Ghanská kuchyně je založená na místních plodinách jako jsou maniok, yam či různé druhy luštěnin a ovoce. 

Typickými přílohami jsou kromě již zmíněného manioku a yamu ještě kukuřice, fazole, sladké brambory či rýže. Jako hlavní část jídla pak většinou poslouží dušené hovězí (či na severu země kozí) maso. Celé jídlo pak bývá dochuceno pestrou směsí koření. 

Typickými ghanskými pokrmy, které najdete v restauracích pro místní, jsou pak jollof (ochucená rýže), fufu (stlučený maniok a speciální odrůda banánu na vaření), red red (směs fazolí a masa servírovaná s ghanskými banány či avokádem), kuřecí křidýlka v pálivé omáčce či grilovaná tilápie podávaná většinou s maniokem (připravte se na to, že ryba většinou nebude jakkoli naporcovaná a dostanete jí vcelku). 

Jollof

Stravovat se lze i na ulici. V takovém případě na vás čekají opečené měkké banány, vařený kukuřičný klas, sušené banány připomínající naše brambůrky, vajíčka natvrdo, párky napíchnuté na špejli či ghanská verze kebabu. Na ulici lze kromě hotových jídel koupit i čerstvé ovoce jako banány, manga, pomeranče či kukuřici. Další alternativou pouličního jídla pak je pečivo – kobliha bez náplně nebo sladký chléb vypadající jako náš toustový chleba (lze koupit i v kombinaci s vajíčkem, zeleninou a kořením). 

Každý dobrý pokrm je pak důležité zapít pivem. Nejpopulárnější ghanskou značkou je Club, pít se dá i konkurenční Star. V podnicích pro místní dostanete pivo lahvové, na točené budete muset zajít do luxusnějších restaurací. Obyčejnou vodu (v lahvích či sáčcích) pak seženete doslova na každém rohu. 

Jak se stravovat jako místní 

K snídani si kupte na ulici jeden z mnoha druhů čerstvého ovoce, ghanskou koblihu bez náplně či sladký chléb. 

K obědu pak zajděte do jedné z místních jednoduchých restaurací, v níž si dejte např. jollof, tilápii či dušené maso. 

Pokud vám přes den vyhládne, můžete si jako svačinu dát na ulici prodávané opečené či sušené banány, vařenou kukuřici či vajíčko nebo opět jakékoli ovoce. 

K večeři si opět v místní restauraci můžete dát fufu, red red či pikantní kuřecí křidýlka. Pouliční alternativou pak může být chleba s vajíčkem, zeleninou a chilli nebo pepřem. 

Pokud večer vyrazíte za zábavou a časem vám vyhládne, vyjděte ven na ulici, kde na vás budou stále čekat stánkaři, u nichž si v nočních hodinách můžete dát například párek na špejli či speciální ghanský kebab. Alternativou pro odvážlivce pak je kuřecí srdce napíchnuté na špejli. 

Obvyklé ceny v místních restauracích 

Za ovoce na ulici zaplatíte podle sezony od 50 pesewas do 2 cedi. Kobliha vyjde na 50 p. 

Za oběd zaplatíte 1 c za jednu naběračku jollofu, 3–7 c za tilápii (podle velikosti) nebo 2 c za porci dušeného masa. 

Svačina vás vyjde na 50 p za různé formy banánů či 1 c za vařené vajíčko. 

Za večeři v místní restauraci zaplatíte 3–6 c za fufu a red red (podle velikosti porce) či 1 c za jedno kuřecí křidélko. Pouliční chleba s vajíčkem a zeleninou stojí většinou 3,5 c. 

Noční jídlo ve stánku vás vyjde na 2 c za kebab, párek či srdce na špejli. 

Celkově vás tak jídlo na celý den nevyjde na víc než 18 cedi (v přepočtu zhruba 120 korun). 

Sluší se však připomenout, že uvedené ceny platí ve stáncích a restauracích pro místní – v těch turistických mohou být i několikanásobně vyšší.

Perla západní Afriky 

Ghana se nachází v západní Africe na pobřeží Guinejského zálivu. Na severu sousedí s Burkinou Faso, na západě s Pobřežím Slonoviny a na východě s Togem. 

Turisté se v Ghaně mohou setkat jak s klasickými turistickými lákadly, jako jsou safari či výlety do tradičních vesniček, tak i s lidmi kráčejícími v západních oblecích po širokých bulvárech hlavního města Accry. Ghana tak představuje ideální kombinaci mezi Afrikou známou z televizních dokumentů a moderního rychle rozvíjejícího se státu. 

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Víza
Vízum za 1 500 Kč
Turistická víza získáš na ambasádě v Praze.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během zimy je nejmenší šance na déšť, teplo je po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenky z Prahy. Z Německa může být i o třetinu levnější.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu