Ghana
Ghana

Bezpečnost v Ghaně

Zdraví 

V běžných cestovních průvodcích se většinou dočtete o nespočtu zdravotních rizik, které na vás v Ghaně čekají, a tudíž byste raději měli celou dobu zůstat v hotelu a přilehlém bazénu, aby se vám něco nestalo. Jakkoli byste však zdravotní rizika neměli podceňovat, není situace ani zdaleka tak dramatická, jak by se mohlo zdát. 

Základem je nepodcenit očkování. Při cestách do Ghany je povinná pouze vakcína proti žluté zimnici, avšak doporučuje se i očkování proti žloutence A i B, břišními tyfu, tetanu a v případě cest na venkov i vzteklině. Ačkoliv očkování může být finančně nákladné, výhodou je, že vám vakcíny v těle vydrží několik let, tudíž je můžete využít i při dalších cestách. Výběr konkrétních vakcín pak vždy s dostatečným předstihem konzultujte se specialistou na cestovní medicínu. 

Po řádném naočkování zůstávají nejběžnějším zdravotním rizikem střevní potíže způsobené většinou konzumací špatně upraveného jídla nebo nekvalitní vody. Ačkoli se těmto problémům nedá 100% zabránit, lze riziko alespoň snížit důsledným výběrem jídla. Především se vyhněte na ulicích připravovanému masu, jako jsou ryby nebo kusy hovězího, ty většinou celý den leží na přímém slunci bez jakéhokoliv chlazení. Obecně lze doporučit si každé místo před nákupem jídla prohlédnout, abyste viděli, v jakých podmínkách se tam připravuje. 

Pokud chcete mít 100% jistotu, co se týče vody, pijte jen balenou. I u té je však nutné zachovat obezřetnost a pokud možno si předem zkontrolovat, že prodávané lahve nebo sáčky neleží celý den na přímém slunci, čímž se do nich mohou snadno dostat bakterie. 

Dalším typickým strašákem při cestách do Ghany bývá malárie. Jak známo, proti této nemoci neexistuje možnost očkování, pouze můžete preventivně brát prášky jako například Malarone. O jejich vhodnosti se však vedou diskuze, jelikož nejen že vás neochrání absolutně, ale jejich užívání je navíc doprovázeno mnoha nežádoucími účinky. Užívání Malarone se tedy nedoporučuje na období delší než dva týdny. Alternativně lze neužívat žádnou prevenci a spoléhat se výhradně na silný repelent určený pro tropické oblasti. Krabičku Malarone s sebou případně můžete mít připravenou a začít jí užívat až v případě potíží. Další variantou v případě podezření nákazy jsou ghanské léky, které jsou uzpůsobené speciálně tamnímu prostředí a často vás tak ochrání lépe než ty evropské. Nutno také poznamenat, že když už byste malárii dostali, neohrozí vám v případě včasného vyhledání lékařské péče žádná rizika. Průběh nemoci navíc bývá velmi rychlý, takže už po pár nepříjemných dnech v posteli můžete pokračovat v dovolené. 

Za pověry lze považovat doporučení typu „v žádném případě nejezte jakékoli pouliční jídlo“, „nechoďte do levných restaurací pro místní“, „necestujte mimo turistické oblasti“, „malárie je smrtelně nebezpečná nemoc“, apod. Opět opakujeme doporučení konzultovat jakékoli zdravotní otázky se specialistou na cestovní medicínu, ideálně pak s takovým, který má vlastní zkušenosti s cestami do subsaharské Afriky. 

Závěrem se sluší poznamenat, že úroveň lékařské péče v Ghaně je značně rozmanitá. Obecně však platí, že v čím větším městě se nacházíte, tím kvalitnější péče tam bude. Zároveň si v případě nutnosti ošetření zjistěte, která z nemocnic v daném městě je nejkvalitnější a do ní se pak vydejte – rozdíly jsou obrovské (v Accře jsou nejkvalitnější nemocnice Health Care Center & Clinic of Cantonments, Airport Residential Area Hospital a University of Ghana Hospital, v Kumasi pak lze doporučit tamní Military Hospital). Kvalitní cestovní pojištění vám pokryje veškeré náklady, přestože je daná nemocnice dražší než jiné. 

Úplně nejlepší je v Accře nemocnice WARA (West African Rescue Association), dobrá je taky poliklinika Akai House Clinic a na testy na malárii je vhodné testovací centrum Medlab. U všech center platí, že jsou na tamní poměry dost drahé, ale to cestovatele s kvalitním pojištěním nemusí trápit.

Kriminalita 

Velká kriminalita je dalším z faktorů, které turisty od cest do Ghany odrazují. V běžných cestovních průvodcích se dočtete, že speciálně ve velkých městech je riziko přepadení obrovské, tudíž byste raději nikde neměli chodit sami, zvláště pak v noci. 

Pojďme si tyto informace uvést na pravou míru. Ano, riziko přepadení speciálně ve velkých městech existuje, ale dodržováním jednoduchých zásad se dá jednoduše minimalizovat. Především si s sebou do Ghany vůbec neberte viditelné cennosti jako šperky či hodinky – abyste nelákali zloděje, musíte vypadat jako obyčejní lidé. Zároveň si s sebou na procházky berte jen nejnutnější hotovost a pas – nic jiného reálně nepotřebujete. Dále se vyhýbejte prázdným temným uličkám – čím víc lidí kolem vás, tím menší pravděpodobnost, že si na vás někdo troufne. 

Naopak se nemusíte bát využívat místní hromadnou dopravu – většina Ghaňanů vás bude považovat za atrakci, tudíž se s vámi mnohem pravděpodobněji dají do řeči, než že by se vás pokusili okrást. Navíc platí, že když už by si na vás někdo začal vyskakovat, zbylé osazenstvo autobusu se vás kolegiálně zastane. 

Riziko terorismu je v Ghaně poměrně nízké, ale přece existuje. Západoafrické teroristické skupiny operující především v Pobřeží Slonoviny, Burkině Faso a Mali několikrát hrozily útoky i v Ghaně. Za posledních několik let se však žádný atak v Ghaně neodehrál. 

Dalším často zmiňovaným rizikem jsou noční toulky městem. Je tedy znovu nutné připomenout zásady zdravého rozumu zmíněné výše, díky nimž můžete riziko přepadení minimalizovat. Pro jistotu však ještě jednou připomínám doporučení kontrolovat otevírání dveří u taxíků. A pokud si chcete být ještě jistější, udělejte si v Ghaně kamarády (což vůbec není těžké) a vyrážejte na večerní toulky s nimi. Jakmile jste viděni v jedné skupince s místními, jste už taky považováni za místní a nikdo si na vás netroufne. 

V neposlední řadě bývají ve výčtu bezpečnostních hrozeb zmíněna masová shromáždění. Zde je však nutno rozlišit, o jaký druh shromáždění se jedná. Pokud jde o jakoukoli formu politické či jiné demonstrace, určitě se jí co největším obloukem vyhněte. Pokud se však jedná například o oslavu fotbalového vítězství, klidně se zapojte a slavte s místními – nezapomenutelné zážitky jsou garantovány. 

Riziko katastrof 

Riziko přírodních katastrof je v Ghaně poměrně malé. Podle statistik nejvíce lidí zemře na následky povodní a ve značně menší míře zemětřesení. Oba tyto fenomény se však vyskytují především v odlehlých venkovských oblastech. Riziko, že vás v Ghaně postihne nějaká přírodní katastrofa, je tedy naprosto minimální. 

Internet a elektřina 

Wifi: Překvapivě i v Africe už mají internet. Jeho kvalita a spolehlivost je však značně proměnlivá. Pokud se nacházíte ve velkých hotelových resortech nebo turistických restauracích, není se čeho bát. V levnějších hotelech a jídelnách už však s internetem nepočítejte. Pokrytí wifi bývá výjimečné i v obchodních centrech a kavárnách. Po celé Accře je jen pár vyloženě internetových kaváren, které však bývají značně přetížené. 

Pokud byste se snad v Ghaně chtěli usadit dlouhodobě nebo šli na návštěvu k někomu z bohatších místních, je situace o něco příjemnější, jelikož domácí sítě fungují v bohatších oblastech spolehlivě. 

Data na sim: Ghaňané jsou posedlí internetovými daty. Zatímco na počítači tam pracuje málokdo, mobilním internetem denně brouzdají skoro všichni. 

Místní simkartu zakoupíte v malých pouličních stáncích nacházejících se doslova na každém rohu. Primárně se využívá systém dobíjení pomocí stíracích karet, takže nemusíte řešit žádné tarify. 

Nejrozšířenějšími mobilními operátory jsou Airtel, Tigo, MTN a Vodafone. Pokud chcete především telefonovat domů, vyplatí se vám nejvíce simkarta Tigo, se kterou můžete volat domů za pár haléřů za minutu (pro srovnání minuta hovoru domů s Vodafonem vyjde na 300 korun). Pokud vám jde především o kvalitní internetové připojení, je pro vás nejvýhodnější operátor MTN, který nabízí nejlepší ceny i pokrytí (například za 800 MB internetu na měsíc zaplatíte necelou stokorunu). Alternativou pro mobilní data může být i Airtel. Naopak v ničem výhodný není ghanský Vodafone. 

Zásuvky: Jako v každé bývalé britské kolonii, i v Ghaně počítejte s nutností používání redukce na zásuvky. Ty však bez problémů seženete ve většině českých elektrocenter. Pokud chcete ušetřit, můžete redukci koupit i v jakémkoli pouličním prodeji podél ghanských ulic. 

Pokud s sebou vezete větší počet elektrospotřebičů, je výhodné přivézt si také českou rozdvojku nebo prodlužovačku, díky nimž vám jedna redukce poslouží pro více zařízení. 

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující: 

  • Policie: 191
  • Hasiči: 192
  • Záchranáři: 193
  • Velvyslanectví ČR v Accře: +233(0) 30 2 223 540, 30 2 247 282
  • Nouzová linka českého velvyslanectví: +233 (0) 247 011 428 

Chystáš se do Ghany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.