Ghana
Ghana

Peníze a ceny v Ghaně

Cedi

Ghanská měna se jmenuje cedi. 1 cedi se skládá ze 100 pesewas. Při placení se používají drobné mince o hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 pesewas a bankovky o hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 cedi. 

Směnárny a platba kartou

Ghanské směnárny a banky přijímají k výměně velké množství měn, ale nejběžnější stále zůstává americký dolar, který tedy bývá doporučován pro směnu na ghanský cedi. 

Na banky a směnárny narazíte především v centrech velkých měst. S o něco horší dostupností pak počítejte na okrajích aglomerací a vyloženě špatná je pak situace v menších městech a na venkově. Nejlépe tak uděláte, pokud si vyměníte dostatečné množství peněz hned při příjezdu do Accry. 

Rozšířenost bankomatů je podobná jako v případě bank a směnáren, jen s tím rozdílem, že na bankomaty občas narazíte i v menších městech. Před výběrem je dobré si zjistit, jaké maximální množství bankovek daný bankomat vydává. Běžně totiž narazíte na automat, který vydává maximálně 20 bankovek najednou, což při snaze ušetřit za jednotlivé výběry není výhodné. 

Pokud se ocitnete ve finanční nouzi v oblasti, kde není žádná banka ani bankomat, lze využít i služby neoficiálních překupníků, jejichž kurz není o tolik horší než v oficiálních směnárnách a s vyloženými podvodníky se setkáte jen výjimečně. 

Kolik co stojí

Je těžké obecně říct, jestli je v Ghaně dráž nebo levněji než u nás. Velmi totiž záleží, jestli jste šetřiví turisté nebo si rádi užíváte luxusu. Výhodou je, že Ghana nabízí pro každého něco. 

Pokud si tedy hlídáte svůj rozpočet, choďte do místních restaurací, nakupujte v malých pouličních obchůdcích a stáncích, spěte v obyčejných hotelech pro místní a dopravujte se místní hromadnou dopravou – v takovém případě pro vás budou ghanské ceny několikanásobně nižší než ty české. Nutno také podotknout, že takový nízkorozpočtový pobyt není žádné nebezpečné bláznovství – pokud jste alespoň trochu zkušený cestovatel a umíte využívat selský rozum, nic se vám nemůže stát. 

Pokud si však chcete užívat, budete pravděpodobně chodit do luxusních restaurací pro Evropany, nakupovat v moderních supermarketech, spát v hotelových komplexech a dopravovat se taxíkem – v takovém případě počítejte, že pro vás budou ghanské ceny o něco vyšší než u nás (avšak stále nízké na to, za jak luxusní služby platíte). 

Příklad cen:

 • Lístek na autobus – od 50p do 8 cedi (určuje se nejen podle vzdálenosti, ale i podle aktuálních cen benzinu) 
 • Auto taxi – 10–60 cedi (ale velmi záleží na smlouvání) 
 • Mototaxi – ve špičce podobné ceny jako taxi, mimo špičku levnější (ale opět záleží na smlouvání) 
 • Noc v hotelu pro místní – od 30 cedi za pokoj
 • Noc v hotelu pro turisty – od 150 cedi za pokoj 
 • Voda – 20 p za 0,5 l pytlíček nebo 2 cedi za 2 l láhev 
 • Bochník chleba – 4 cedi 
 • Kobliha bez náplně – 50 p 
 • Sýr nebo šunka (100 g) – 10–15 cedi (dovážené, takže drahé), případně 20 cedi za šišku tvrdého salámu nebo 35 cedi za hermelín 
 • 1 kus místního ovoce (podle sezóny) – 3 cedi za jablka, víno, 50 p za mango, pomeranč, 2 cedi za 1 kg banánů 
 • Pivo v obchodě – 5 cedi
 • Pivo v restauraci – velké lahvové 7 cedi, malé točené 10 cedi 
 • Jídlo ve stáncích na ulici – do 5 cedi za celý den
 • Jídlo v supermarketu (např. teplé kuřecí stehno s rýží) – 5–6 cedi 
 • Jídlo v místní restauraci – 5–7 cedi za plnohodnotný oběd 
 • Jídlo v turistické restauraci – 15–20 cedi za klasickou večeři 

Spropitné a smlouvání 

Dávání spropitného není v Ghaně běžné. V levnějších restauracích na vás budou v případě snahy o dání dýška nechápavě zírat, s taxikářem si zase vyjednáte přesnou cenu předem. Naopak spropitné se od vás očekává v dražších restauracích evropského typu. 

Smlouvání je naprosto běžnou součástí ghanského obchodu. Smlouvá se především o cenách za taxi, o jakémkoli zboží prodávaném na ulici či suvenýrech pro turisty (s výjimkou těch prodávaných v hotelech či luxusních obchodech). Naopak se nesmlouvá v kamenných obchodech (supermarketech), v restauracích či o cenách za hromadnou dopravu. 

Základní tip pro smlouvání: zamyslete se, kolik byste byli ochotni za danou věc zaplatit a vždy prodejci navrhněte výrazně nižší částku. On naopak nadhodí o dost vyšší a po pár minutách vyjednávání se dohodnete na kompromisu, který odpovídá původní částce, kterou jste byli ochotni zaplatit. 

Tip pro profesionální smlouvání: pokud se v Ghaně chystáte na safari nebo na jakýkoli jiný organizovaný výlet, který nelze podniknout na vlastní pěst, nenechte si od prodejců nikdy vnutit rádoby výhodné cenové balíčky. Vždy je výhodnější si itinerář daného výletu sestavit ve spolupráci s prodejci krok po kroku sám, tak abyste neplatili za položky, které reálně nevyužijete. 

Jak ušetřit 

Jednoduše řečeno nejlépe ušetříte, pokud budete žít jako běžný Ghaňan a ne jako západní turista. Tím se po vás samozřejmě nechce, abyste žili v hliněných chýších a jedli akorát fazole na kari – stačí místo taxíku využívat místní autobusy, místo turistických hotelů spát v těch pro místní a místo restaurací evropského stylu chodit do klasických ghanských. Pokud vyloženě nejedete do Ghany kvůli luxusu, nebudete zaručeně nikterak strádat, a naopak budete mít možnost poznat Ghanu nesrovnatelně autentičtěji než lidé zavření v hotelových resortech. 

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů. 

Nízkorozpočtový cestovatel spí v obyčejných hotelech pro místní nebo guesthousech, které může sehnat za 200 korun za lůžko/noc. Stravovat se bude jídlem koupeným v pouličních stáncích nebo si bude vařit sám. V takovém případě nedá za jídlo více než 50 korun denně. Dopravovat se pak bude hromadnou dopravou, která ho například v Accře vyjde průměrně na 20 korun za jednu jízdu. Nejnižší denní náklady budou  činit zhruba 300 Kč osoba/den. 

Zlatá střední cesta je, pokud se ubytujete v solidním místním hotelu (ale stále ne turistickém resortu), kde vás jedno lůžko vyjde na 600 korun za noc. Stravovat se potom budete v místních restauracích, kde za jedno jídlo a pití zaplatíte dohromady kolem padesátikoruny. K dopravě po městě budete využívat místní mototaxi (klasická motorka pro dva, která funguje stejně jako klasický taxík), které si v závislosti na vzdálenosti a denní době naúčtuje v průměru 80 korun za středně dlouhou jízdu. Průměrné denní náklady budou činit  kolem 800 Kč osoba/ den. 

Cestovatelé toužící po luxusu se ubytují v jednom z luxusních turistických resortů, kde noc pro jednoho vyjde v přepočtu na 6.000 korun. Stravovat se pak budou v restauracích evropského typu, kde za jedno jídlo dají kolem 150 korun. A nakonec k dopravě budou využívat klasické taxíky, které vyjdou v průměru na 200 korun za středně dlouhou jízdu. Celkově budou náklady člověka toužícího po luxusu činit zhruba 6.500 Kč osoba/den.

Chystáš se do Ghany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.