Ghana
Ghana

Kultura a lidé v Ghaně

Historie v kostce 

Dnešní hranice Ghany (stejně jako většiny ostatních afrických států) byly uměle vytvořeny Evropany na konci 19. století, v důsledku čehož žije v rámci jednoho státu několik desítek etnických skupin. Britští kolonizátoři od té doby přebrali kontrolu nad územím, kterou vykonávali až do roku 1957, kdy Ghana vyhlásila nezávislost. Od té doby si stát prošel poměrně turbulentním obdobím, jehož výsledkem je však obstojně fungující a stabilní demokratický systém. 

Lidé 

Jak již bylo zmíněno výše, v Ghaně žije velké množství různých etnických skupin. Jednoznačně pozitivní však je, že k etnickým konfliktům dochází jen minimálně – a když už, tak nejsou ani zdaleka tak rozsáhlé, jako například rwandská genocida. Většina obyvatel vyznává křesťanskou víru, výjimkou je severní Ghana, která je považována za muslimské centrum země. 

Jednotliví lidé jsou pak v drtivé většině případů neuvěřitelně přátelští, nápomocní a komunikativní – a to bez ohledu na jejich etnikum či náboženství. Ať už jdete po ulicích hlavního města Accry nebo procházíte polorozpadlou vesničkou někde ve vnitrozemí, budou vás místní často zastavovat, jen aby vám mohli potřást rukou a zeptat se, jak se dnes máte, kam máte namířeno, odkud pocházíte, apod. 

Mimochodem jakmile Ghaňanům prozradíte, odkud pocházíte, buďte připraveni na hromadu přátelských posměšků poukazujících na prohru našeho fotbalového národního týmu proti Ghaně na mistrovství světa 2006. Ghaňané jsou fotbalový národ a takové zápasy nezapomínají. 

Přestože se většina pouličních setkání odehrává v čistě přátelském duchu, nezapomeňte na selský rozum a nechoďte s cizími lidmi na neznámá místa. Zároveň se nedoporučuje dávat cizím lidem vaše telefonní číslo či email – pokud tak uděláte, buďte připraveni na velké množství nežádoucího spamu.

Ghaňanů je asi 2,5x více než Čechů.

Svátky 

Ghanské státní svátky se zakládají buď na tradicích křesťanství (Velikonoce, Vánoce), islámu (konec ramadánu) či oslavují státnost (Den nezávislosti či Den republiky). 

Největší oslavy můžete začít při celostátních svátcích, které nejsou založené na náboženské či etnické příslušnosti. Pokud tedy budete v Ghaně například 6. března, kdy se slaví Den nezávislosti, počítejte s tím, že se celá země promění v jednu velkou párty. Jelikož však lidem nestačí na křepčení v ulicích pouze jeden den, nepracují většinou i den či dva před i po Dni nezávislosti, čímž se z něho neoficiálně stává několikadenní svátek. Podobný průběh mají oslavy i u dalších celonárodních svátků. 

Ghaňané (stejně jako celý zbytek Afriky) milují fotbal. Proto pokud jejich národní tým vyhraje nějaký zápas, vyráží většina lidí do ulic, kde vydrží slavit klidně i několik dní. 

Úplnou specialitou jsou pak ghanské pohřby, které v závislosti na společenském postavení nebožtíka a tradic jeho etnika, mohou trvat klidně až týden. 

Kultura 

Asi největší kulturní zajímavostí je pro evropského turistu neznalého afrických poměrů celková otevřenost a přátelskost místních obyvatel. Nebuďte překvapení, když si vás například budou úplně cizí lidé zvát k sobě domů na večeři – prostě se jen chtějí doma pochlubit, že si udělali bílé kamarády. 

Tím, že je většina země křesťanská, dodržují místní lidé podobné zvyky a tradice jako Evropané. O něco jiná situace je pak na muslimském severu, který je poněkud konzervativnější – avšak stále není důvod bát se tam jezdit. Navíc platí, že když se zeptáte místních, kým se cítí být, odpoví vám, že Ghaňany. Jestli jsou křesťané nebo muslimové, to vám řeknou teprve, když se jich zeptáte přímo na jejich náboženství. 

Jazyk 

V Ghaně se lze setkat až s osmdesáti více či méně odlišnými jazyky. Tím jediným oficiálním je však angličtina, s níž se tak bez problémů dorozumíte téměř všude (výjimkou jsou většinou jen starší lidé v odlehlých oblastech). Nejrozšířenějším původním jazykem je twi, jenž používají především lidé z etnika Akanů. Druhým místním jazykem, který stojí za zmínku, je ga, který je masivně rozšířený především v Accře. 

Pokud chcete udělat velmi dobrý dojem hned při prvním setkání, nabízí se naučit alespoň následující slovíčka a fráze z jazyka twi: 

Minislovníček:

  • Eti sen? – Jak se máš? 
  • Eh ya – Mám se dobře
  • Ahoj – nepoužívá se, místo toho se rovnou ptáte „jak se máš?“ 
  • Maa chi/ha/jo – Dobré ráno/odpoledne/večer 
  • Mee da si – Děkuji 
  • Koo se – Pardon
  • Dabi – Ne
  • Aane – Ano
  • Obroni (slovíčko, které na vás místní budou neustále pokřikovat na ulici – neznamená však nic negativního, spíše jde o pozdrav cizinci) – Běloch  
  • Obibini (vhodné použít jakmile na vás Ghaňan zakřičí „Obroni“) – Černoch 
  • Wa ye sen? – Kolik to stojí?
  • Menii sika (velmi užitečné jako odpověď žebrákům) – Nemám peníze 
  • Trotro – Autobus 

Turismus 

Ghana má turistům co nabídnout. V každém městečku či místě poblíž přírodních rezervací nebo jiných turistických atrakcí na vás čeká dostatek hotelů, restaurací či obchodů různých úrovní. Na své si tak přijdou jak baťůžkáři, tak lidé toužící po luxusu. 

Především lidé hlídající si svůj rozpočet mohou mít problém s hledáním levnějšího ubytování na internetu; pokud chcete doopravdy ušetřit, poptejte se místních lidí, kde je v jejich městě levný hotel, a oni vám dost možná ukážou místo, které byste na internetu nenašli. 

Stejná situace pak platí i pro restaurace. Naplánovat si večeři v luxusní restauraci není problém, ale pokud chcete vyzkoušet něco z místní cenově dostupné kuchyně, vyrazte do města naslepo a zeptejte se místních, jestli by vám doporučili jejich oblíbenou restauraci. 

Nutno dodat, že vzhledem ke slabé střední třídě není v Ghaně příliš hotelů a restaurací střední úrovně. Často si tak budete nuceni vybrat pouze mezi low-costem a luxusem. Alternativou v ubytování mohou být vícelůžkové hostely, často využívané místními na dalekých cestách. 

Geografie 

Ghana leží v regionu západní Afriky, který je z velké části charakteristický svým tropickým podnebím, velkou vlhkostí vzduchu a střídáním období sucha a dešťů. Konkrétně Ghana je pak specifická velkými rozdíly mezi severem a jihem. Čím více budete na severu, počítejte s většími teplotami a vlhkostí vzduchu a naopak méně pestrou faunou a florou. 

Z geografického hlediska je tak Ghana ideální pro lidi, kteří si užívají vysoké teploty a kteří rádi objevují ne příliš známé přírodní krásy. 

Z bezpečnostního hlediska je doporučena o něco vyšší obezřetnost na severu země, především pak poblíž hranic s Burkinou Faso. Pokud se však budete držet v okolí turistických atrakcí (např. Národní park Mole), není se čeho bát. Stejně tak se nemusíte bát udělat si procházku po městě Tamale, které je považováno za metropoli severu.

Rozlohou by se Česko vyšlo do Ghany skoro přesně 3x.

Chystáš se do Ghany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.