Ghana
Ghana

Doprava v Ghaně

Jak do Ghany 

Do Ghany se nejlépe dopravíte letecky. Létá tam několik evropských společností (například KLM, Turkish Airlines či British Airlines), jejichž ceny začínají na 12.000 Kč. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy, vždy je nutný alespoň jeden přestup (v závislosti na aerolince nejčastěji v Amsterdamu, Istanbulu či Londýně). 

Doba letu se většinou pohybuje kolem 12 hodin, ale v závislosti na přestupech může být i delší. V Ghaně přiletíte do Accry na Kotoka International Airport, odkud můžete pokračovat levnými vnitrostátními lety do dalších koutů země. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Přestože je Ghana bývalá britská kolonie, jezdí se tam vpravo (systém jízdy vlevo byl zrušen v roce 1974). Během řízení počítejte s neuvěřitelně hustou a zmatečnou dopravou plnou řidičů nerespektujících základní pravidla silničního provozu, na úkor jichž je často využíváno přednostní právo silnějšího či většího auta s hlasitějším klaksonem. Situace je ještě o něco složitější v noci, kdy často nefunguje pouliční osvětlení. Důrazně bychom tedy doporučovali využívat výhradně služeb místní hromadné dopravy, popřípadě taxíků. 

Půjčení auta 

Pro řidiče zvyklého na relativně klidné evropské silnice je ghanská silniční džungle příliš velkým oříškem, tudíž bychom půjčení auta nedoporučovali. 

Trotro (dodávky)

Pro dopravu v rámci měst využívejte buď místní autobusy zvané trotro, klasické taxíky na čtyřech kolech nebo dvoukolé mototaxíky. 

Trotra jsou ze všech nejlevnější a nejautentičtější. Vzhledem k neexistenci jízdních řádů a vyznačených zastávek však musíte přesně vědět odkud a kam dané trotro jezdí. Takovou informaci vám ochotně podá většina místních. Jakmile už víte, kam se postavit, stačí jen chvíli počkat. Trotro sice jezdí nepravidelně, ale na druhou stranu je jich tolik, že nějaké přijede každou chvíli. Po nástupu do autobusu si najděte volné místo a čekejte, až k vám přijde „průvodčí“, který po vás beze slov bude chtít aktuální cenu za danou linku (od 50 p do 8 cedi). Nelekejte se, pokud mu dáte velkou bankovku, on si ji vezme a už se nevrací. To je jenom jejich hra, díky níž se chvilku cítí důležitě – dříve či později vám peníze vrátí. Pokud ne, opakovaně se mu připomeňte poklepáním na rameno.

Zároveň si nezapomeňte hlídat výstupní zastávku. Jakmile chcete vystoupit, musíte to dát průvodčímu jasně najevo, jinak trotro nezastaví. Specifikem jízdy v trotru jsou pouliční prodavači, kteří neváhají využít každé příležitosti, kdy vás autobus zastaví, a skrze okýnka vám nabízí ke koupi jídlo, pití či noviny. Celý proces využívání troter vypadá dost složitě, ale jakmile si ho jednou osvojíte, zamilujete se do něj. Minimálně jednou bychom ho každopádně doporučovali vyzkoušet všem. 

Taxi a mototaxi

Další variantou jsou mototaxíky. Ty fungují jako klasická motorka, která společně s řidičem pobere ještě jednoho člověka (v některých případech může vzít i dva pasažéry najednou, ale oficiálně to dovoleno není). Motorka je díky své schopnosti proplétat se všudypřítomnými dopravními zácpami nejrychlejším dopravním prostředkem. 

Nejdražším způsobem dopravy po městech jsou klasické taxíky, které není nutno nějak speciálně představovat. Snad jen nezapomeňte na nutnost vyjednat si předem cenu, za níž pojedete. 

V turistických průvodcích se často dočtete, že se nedoporučuje využívat jakýkoli druh hromadné dopravy ve večerních a nočních hodinách, zvláště pak v méně obydlených oblastech. Z našeho pohledu není absolutně žádný důvod bát se v noci jezdit trotrem, jelikož v něm nikdy nejste sami.

Určité riziko by v nočních hodinách mohlo hrozit v dopravních prostředcích, kde jste jen vy a řidič, avšak to se dá zdárně eliminovat využíváním solidně vypadajících taxi společností či již známých taxikářů – pokud se vám přes den jelo s nějakým řidičem dobře, vezměte si na něj telefonní číslo, abyste mu mohli zavolat kdykoli ho budete znovu potřebovat. Při opakovaném využívání jednoho řidiče se vám bude také lépe smlouvat o ceně. Pokud nastoupíte do taxíku a nejste si jisti jeho věrohodností, zkuste hned po usazení otevřít dveře – pokud půjdou otevřít, máte téměř 100% jistotu, že s vámi řidič nemá zlé úmysly. 

Autobusy

Dálková doprava funguje v Ghaně celkem obstojně. Využívat můžete buď autobusuy, nebo vnitrostátní letadla. 

Dálkové autobusy se nápadně podobají městským trotrům, přičemž většinou platí, že čím větší vzdálenost jedete, tím kvalitnější autobus budete mít. Na klasických meziměstských spojích tedy počítejte se stejnými vozítky jako ve městech, při delší cestě (například z jihu Ghany na sever) pojedete stejným autem, ale s méně sedačkami a většinou až při mezistátních spojích z jednoho hlavního města do druhého se můžete těšit na klasický evropský autobus. Obecně platí zásada, že čím větším a obyčejnějším autobusem pojedete, tím menší jsou bezpečnostní rizika. Celkově se však nemusíte ghanských autobusů bát. Další specialitou je, že na většině linek si jízdenky nelze zabookovat předem. Jedinou známou výjimkou je společnost STC, která využívá většinou klasické moderní autobusy.

Vnitrostátní lety

Značně dražší a rychlejší alternativou pak jsou vnitrostátní lety využívané především mezi metropolemi jihu a severu Accrou a Tamale. Mezi těmito dvěma městy se přepravíte s aerolinkami Starbow či Africa World Airlines. Doba letu trvá 1 hodinu.

Chystáš se do Ghany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.