Guadeloupe
Guadeloupe

Co dělat na Guadeloupe

Guadeloupe uspokojí díky své rozmanitosti snad každého turistu. Ať už cestujete za přírodou, odpočinkem, s dětmi, za místními bary nebo za adrenalinovým dobrodružstvím. Každý si zde zkrátka najde to své. 

Přírodní zajímavosti

Národní park na Basse Terre a vrchol sopky La Sufrierre

V parku se dá „courat“ celý den nebo si naopak udělat jen krátkou odpolední procházku. Park místy připomíná deštný prales, ale bez hadů a pavouků, což je pro strašpytle jako my velká výhoda. Najdete zde i místa, kde jste vy sami jedinými návštěvníky pralesa. Můžete navštívit například nejvyšší vodopády na ostrově – Chutes de Carbe. Jsou celkem tři a nejvyšší měří 115 m, ale ke druhému a třetímu je zapotřebí zaplatit vstupné zhruba 2 eura.

Sopka La Sufriérre je nejvyšším vrcholem celých Malých Antil. Přístupová cesta je dobře značená a není náročná. Vyplatí se vyrazit brzy ráno, neboť je hojně navštěvovaná. Vrchol bývá velmi často schovaný v mlze a nenechte doma pláštěnku nebo nepromokavou bundu kvůli případnému dešti. Když budete mít štěstí, můžete se kochat výhledy na hlavní město Basse Terre a jeho okolí. (Více o sopce).

Severní část ostrova Grande Terre

Na ostrově se nám líbí jeho rozmanitost. Zatímco na jihu Grande Terre si připadáte jako ve skutečném Karibiku se vší parádou, tak severní část ostrova vám může svými útesy a skalisky připomínat naopak pobřeží Austrálie nebo Irska.

Noční život

Pokud vás zajímají párty až do rána, restaurace a noční život, tak města jako St. Anne nebo Le Gosier na části Grande Terre  jsou pro vás ta pravá ořechová. V přístavech bývá živo až do rána.

Trhy v Le Moule

Každou středu odpoledne se hlavní třída před základní školou L´ecole Amédée Adélaide na třídě Générala de Gaulle v Le Moule zaplní stánky s místními pochutinami, punčem nebo suvenýry. 

Koupání

Moře je teplé a pláže jsou skutečně jako z katalogu a bez photoshopu. Živo je v okolí St. Anne a Le Gosier – tyto oblasti milují představitelé mladší generace. Starší ročníky si užívají klid a pohodu v okolí města St. Francois. Pokud jste romantici tělem i duší a máte nejraději prázdné pláže, doporučujeme půjčení auta, které vám umožní zastavit si v podstatě kdekoli. Na druhou stranu nádherné pláže s minimem lidí jsou i v okolí města St. Francois, kam se bez problému dostanete stopem nebo autobusem. Guadeloupe nabízí jednak proslulé bílé pláže, ale díky svému hornatému povrchu v západní části ostrova se zde můžete setkat i s tmavým pískem a zažít úchvatné výhledy na pahorky přímo z moře.

Potápění a šnorchlování

Nejlepší oblast pro pozorování mořských želv je na západní části Basse Terre, poblíž města Bouillante. Pokud jste milovníci potápění, poblíž je oblast Malendure, která je místní Mekkou potápěčů. Když si nejste jistí, ale chtěli byste to zkusit, tak neváhejte a využijte instruktora za poplatek kolem 50 eur.

Zábava a sporty

Na ostrově je lákadel pro turisty bezpočet. Především v hlavní sezoně. Během celého roku se můžete vydat do akvária nebo botanické zahrady (mají tu mimo jiné i medvídka mývala a všelijaké druhy papoušků). Dalšími lákadly mohou být třeba turnaj v golfu ve městě St. Francois nebo jízda na kajaku. Místní lidé holdují cyklistice. O víkendech potkáte skupinky, které připomínají závodníky z Tour de France. I přesto, že jsme zvyklí na hory a milujeme jízdu na kole, tak v místních podmínkách nás malinko odradil hustý provoz.

Piknik

Během víkendů nebo státních svátků jsou pláže plné Francouzů, kteří si užívají slunné dny s punčem v ruce a pochutnávají si na vlastnoručně připravených dobrotách. Můžete je v tomto zvyku napodobit nebo se k nim jednoduše připojit. Několikrát jsme toto příjemné hodování zažili na vlastní kůži a byl to pro nás skutečně nevšední zážitek.

Továrna na výrobu rumu

Byla by škoda popíjet místní rum a nevědět, jak se vyrábí. Na ostrově je spousta továren, kde se můžete podívat, jak se rum vyrábí nebo lze přímo navštívit muzeum rumu.

Muzeum kávy nebo kakaa

Pro milovníky čokolády a kakaa se přímo nabízí vyrazit do muzea, a pokud navíc ovládáte francouzštinu, tak v muzeu kávy se dočtete spoustu zajímavostí o přípravě a druzích kávy. Na závěr můžete jeden šálek dokonce ochutnat. V muzeu kakaa na vás čeká další kulinářská specialita v podobě poctivé, hutné čokolády.

Města

Asi jedno z nejzajímavějších je St. Francois nebo Le Moule. St. Francois nabízí poklidnou, možná lehce ospalou atmosféru. A v Le Moule se můžete procházet nebo běhat po promenádě, navštívit místní kostel, případně si zahrát před radnicí basket s místními. Městečka St. Anne nebo Le Gosier jsou využívaná především pro návštěvy barů a restaurací. Ve městě Pointe-á- Pitre stojí za zmínku snad jen tržiště, přístav nebo hřbitov. Jinak město samo o sobě není ničím zajímavé. Spousta obchodů s levným zbožím, nepořádek a ruch. V hlavním městě Basse Terre najdete kromě zajímavých trhů s místním ovocem také katedrálu nebo "Fort Delgrés".

Chystáš se na Guadeloupe?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.