Guadeloupe
Guadeloupe

Jídlo na Guadeloupe

Guadeloupská kuchyně

Určitě nesmíte odjet, aniž byste ochutnali místní rum. Pojem karibský rum zná skoro každý, nebo se mýlíme? Ale jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že existuje několik druhů! V restauraci se nejčastěji setkáte s Ti´Punch – tedy čistým rumem, který se pije s limetkou a třtinovým cukrem. My jsme ocenili také Punch Planteur, kde kromě rumu najdete uvnitř také ovoce, nejčastěji ananas. Na trhu si můžete koupit Punch s různými druhy ovoce, jako je guyave nebo passion fruit.

Kromě ryb a všelijakých mořských potvor, na něž jsme v blízkosti moře a oceánu zvyklí, stojí za zmínku kreolská kuchyně. V restauraci si můžete pochutnat převážně na kuřeti s kari nebo krevetách na obdobný způsob. Jako speciální předkrm vám naservírují Les Accras – podle nás pokrm vzdáleně připomínající české, ale slané vdolky. 

Myslíme, že ani milovníci rychlého občerstvení nebudou zklamáni. Takový pravý francouzský sandwich seženete kdekoli. Ale pokud byste chtěli ochutnat něco opravdu typického, doporučujeme bukit – zpočátku nám připomínal náš český langoš. I přesto, že nejsme žádní pekaři, domníváme se, že základ mají podobný, ale bukit se po rychlém osmažení navíc podélně rozřízne. Dovnitř si můžete nadiktovat skoro cokoli, přičemž nejčastější varianta je kečup, šunka, sýr. 

Milovníci sladkostí nebo děti budou nadšeni. Na ostrově můžete ochutnat coco sorbet – kokosovou zmrzlinu s mandlemi anebo „snow ball“ – ledovou tříšť se sladkou ovocnou šťávou.

Pokud chcete ušetřit, doporučujeme nakupovat v obchodních domech typu Leader Price nebo Carrefour a vařit si. Na trhu seženete mnoho druhů banánů, (pro nás bylo velkou zvláštností objevit zelené banány, které po uvaření chutnají jako brambory) ananas, mango, avokado a  galette des rois – sladké brambory. Samozřejmě záleží na sezoně. Další možností jsou rychlá občerstvení. Pokud si chcete dopřát, není problém navštívit restauraci. Ceny jsou o něco málo vyšší než v západní Evropě. Velká koncentrace restaurací je především ve vyhlášených oblastech, jako je St. Francois, st. Anne, Le Moule, Le Gosier nebo v hlavním městě Basse Terre. 

Kolik co stojí

Jídla v restauraci stojí v průměru 15 eur. Nejlevnější jsou pizzy (kolem 10 eur) nebo ryba a hranolky (i za 8 eur).  Ale takové mušle nebo jiné mořské plody začínají na 20 eurech.

Chystáš se na Guadeloupe?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.