Průvodce státem
Guadeloupe
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Guadeloupe

Zdraví

Tyto informace naleznete na velvyslanectví: 

Vyhýbejte se stromu mancenilier – šťáva z jeho plodů může vyvolat popáleniny. Jsou vyznačeny tabulí. (Ano, místní nás upozornili, že výpary z tohoto stromu mohou být nebezpečné. Narazili jsme na něj pouze jednou a je pravda, že se nám trochu motala hlava).

Některé ryby, zvláště na severních ostrovech, mohou obsahovat toxiny, které vyvolávají nemoc „ciguatera“. Nežli budete konzumovat vlastnoručně ulovenou rybu, ukažte ji někomu z domorodců. (Nemůžeme posoudit, nejsme rybáři. Na druhou stranu zeptat se místního není problém, i když se z toho může stát zábavná pantonima).

Koupání v některých řekách může vyvolat nemoc způsobenou parazitem bilharziose. Nebezpečná místa jsou vyznačena výstražnými tabulemi a značena v turistických průvodcích. (Ano, například v jezírku u sopky La Sufrierre jsou tabule. My osobně to dodržujeme, ale místní se koupou kdekoli ...)

Pozor na živočicha zvaného „jelení jazyk“ (scolopendre, „krunýř s tisíci nožkami“), jehož bodnutí je srovnatelné se škorpiónem. (Myslí tím nejspíš stonožku. Na to nás upozorňovali i místní každý večer, že není dobré sedět nebo ležet v trávě).

Mnohé pláže navštěvují potulní psi – možnost výskytu parazitů, nezouvejte si obuv a při opalování ležte na rohožích. (Chodili jsme bosí, seděli jsme na písku a všechno bylo v pořádku).

Někteří komáři mohou být nositeli viru dengue, symptomy nemoci připomínají silnou chřipku. Vybavte se prostředky proti komárům a spěte pod moskytiérou nebo v klimatizované místnosti.(Byli jsem poštípaní po celém těle, antimalarika jsme s sebou neměli a přežili jsme).

Pozor na sexuálně přenosné choroby, zvláště AIDS, v jehož výskytu Guadeloupe drží smutný rekord mezi francouzskými departementy. (To ať si zváží každý sám).

Kriminalita

Myslíme, že je stejná jako v Čechách. Stačí dodržovat základní bezpečností pravidla. Místní lidé nás upozorňovali, ať jsme opatrní především v Pointe-á-Pitre, že se tam prý hodně krade. A pár našich přátel z Čech bylo na ostrově Guadeloupe skutečně okradeno. Ale nemyslíme si, že je to záležitost ostrova. Podle nás se vám to může stát kdekoli.

Důležité kontakty

  • Policie: 17
  • Hasiči: 18
  • První pomoc: 87.65.43
  • Záchranná služba na moři: 71.92.92
  • Letiště – odlety: 90.34.34
  • Letiště – přílety: 90.32.32
  • Předvolba: + 590

(Náš telefon nefungoval pro komunikaci s místními kamarády po ostrově, proto není od věci koupit si předplacenou simkartu. Do Čech voláte v rámci svého tarifu).

Časový posun: V zimě - 5, v létě - 6 hod.

Motýl s nádechem Evropy v Karibiku

Tento nenápadný ostrov ve tvaru motýla je zámořský department Francie a leží v Malých Antilách. Díky tomu, že spadá pod Francii, vízum nepotřebujete. Jeho sousedy jsou Atlantský oceán a Karibské moře. Ostrov je výjimečný díky své unikátnosti „dva v jednom“,  tedy jednak hornaté části Basse Terre a oblasti bez jediného vrcholku, kde najdeme cukrovou třtinu a bílé pláže – Grande Terre.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Matoušková
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Teplo a slunce si užiješ celoročně, během léta však hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu