Guadeloupe
Guadeloupe

Peníze a ceny na Guadeloupe

Euro

Protože je Guadeloupe zámořským územím Francie a zároveň členem Eurozóny, oficiální měnou je Euro.

Směnárny a platba kartou

Přestože směnárna je snad pouze na letišti, tak prakticky není třeba. Platit kartou můžete ve větších nákupních střediscích typu Carrefour nebo Leather Price, bez problému. Na tržištích, případně v rychlém občerstvení, je naopak potřeba hotovost. Ceny jsou vyšší než v kontinentální Francii, tvrdí místní. Pro nás jsou ceny srovnatelné se západní Evropou, tvrdíme my. Nejdražší jsou dovážené potraviny, jako je mléko, sýry a většina zeleniny.

Nejlevnější je místní ovoce – banány nebo mango. Tyto suroviny leckdy seženete úplně zadarmo jako u nás jablka nebo hrušky. Při troše štěstí a nebojácnosti se dá smlouvat na tržišti při nákupu koření, jídla nebo suvenýrů.  

V turistických oblastech, jako je Le Gosier, St. Anne nebo St. Francois možná trochu záleží na tom, zda je mimo sezonu nebo hlavní sezona či zda sem Francouzi přijedou oslavit Vánoce.

Jak ušetřit

V podstatě se dá ušetřit na jídle, pokud se spokojíte s nákupem pečiva a místního ovoce a zeleniny. K tomu si občas můžete dopřát nákup ve větším obchodním domě nebo si dát za 3 eura bukit. Další smazatelnou položkou je doprava. Na ostrově se dá stopovat a i místní obyvatelé tuto variantu dopravy rádi a hojně využívají. Je to bezpečné. Starousedlíci jsou vstřícní a i se základní znalostí francouzštiny vás dovezou kamkoli. Levná ubytování, na která jsme zvyklí z Asie, tu bohužel nejsou, ale velmi dobře tu funguje couchsurfing anebo airbnb (za noc pro jednoho v průměru 500 Kč). Navíc kromě toho, že ušetříte, můžete bydlet u místních a sdílet s nimi jejich zvyky a obyčeje.

Náročnější cestovatelé mohou využít taxislužby a ubytovat se v luxusnějších hotelích, převážně na Grande Terre, ve vyhlášených střediscích jako je St. Anne, St. Francois nebo Le Gosier.

Chystáš se na Guadeloupe?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.