Průvodce státem
Guadeloupe
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Guadeloupe

Historie v kostce

Jak již bylo zmíněno v úvodu, ostrov Guadeloupe spadá pod evropský stát, a je tedy i nyní součástí Evropské unie. Francie ostrov formálně zabrala roku 1635, původně ho prý objevil Kryštof Kolumbus při svých plavbách. Před Francouzi toto území obývaly indiánské kmeny Aravaků a Karibů, a to až několik staletí před Kristem. I přes vliv francouzských kolonizátorů si však tito původní obyvatelé částečně zachovali na ostrově svoji původní kulturu.

Kostel na Guadeloupe

Lidé

V současnosti zde žijí Francouzi a Kreolové. Většinou jsou milí a nápomocní. Občas pro ně možná budete příjemným zpestřením, zvláště v odlehlých oblastech.

Na ostrově žije asi 26x obyvatel méně než v ČR.

Svátky

Většina státních svátků, jako jsou Velikonoce nebo Vánoce, se kryje s těmi našimi. Vánoce mají dokonce volno pouze 25. prosince a navíc oslavují Den zrušení otroctví v květnu (27. května) nebo Den příměří (11. listopadu). V tyto dny jsou zavřené malé krámky, ale po omezenou otevírací dobu si můžete nakoupit ve velkých obchodních domech. 

Carneval

Pokud máte rádi kostýmy, převleky a barvy v ulicích, vyrazte na karneval, který se koná týden před Popeleční středou.

Kreolský týden

V říjnu se koná tradiční týden kreolského dědictví. V tomto týdnu můžete zhlédnout všelijaká divadelní vystoupení nebo se zaposlouchat do tónů místní hudby. 

Ostatní

Jistou zajímavostí může být mistrovství na vodních skútrech, které se koná v červnu. Začíná v Pointe-á- Pitre a končí v Petit Bourg. 

Kromě dalších sportovních událostí, jako je například 1.300 km dlouhý cyklistický závod, ostrov nabízí mnoho jiných, nevšedních zážitků, jako jsou například festival kreolské kuchyně, případně všemožné hudební festivaly.

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština. Míšením Francouzů a otroků vznikla kreolština. Angličtinou se bez problému domluvíte v turistických oblastech. Mimo turistická místa to občas bývá docela problém, pokud neumíte alespoň trochu francouzsky. Ale na základních věcech se dohodnete vždy a všude. Jestli se chcete dozvědět něco o místní kultuře, tak to nebývá bez znalosti jejich rodného jazyka vždy snadné. Zvláště pak při komunikaci s černošským obyvatelstvem.  Ale nevěšte hlavu, sami Francouzi, kteří se přistěhovali z kontinentální části Francie, potvrzují, že ani oni sami vždy nerozumí. (My sami jsme před naším prvním odletem uměli pouze větu: „Promiňte, nerozumím, mluvíte anglicky?" A zvládli jsme to taky, navíc bez moderních technologií a slovníku v mobilním telefonu).

Turismus

Ostrov hojně využívají pro načerpání nových sil především Francouzi. I přesto jsme neměli pocit, že by byl nějak turisticky přeplněný. Ačkoli se jedná o tak malý kousek země, naleznete zde i místa úplně bez turistů. Jako samotní Češi jsme zde byli v letech 2015 a 2016 skoro ojedinělý exemplář. 

Geografie

Zajímavostí je, že v současné chvíli se jedná o jeden ostrov. V hluboké minulosti tomu tak nebylo – každá část ostrova má totiž jiný geografický původ.  

Západní část ostrova – oblast Basse Terre je hornatější. Nachází se zde i nejvyšší vrchol Malých Antil – sopka La Sufriérre a národní park celého ostrova. Většinu této části ostrova pokrývá svěží zeleň. Na druhou stranu je tady vlhko a více deštivo. Najdete zde i nádherné deštné pralesy a nejenom botaniky potěší různé druhy zajímavých květin.  

Naopak pravá polovina tohoto „motýla“, tedy Grande Terre, v překladu Velká země, je bez jediného vrcholku. Tato část ostrova je známá především pro své dlouhé, bílé, písčité pláže a cukrovou třtinu. 

Vzhledem k malé rozloze Guadeloupe (1.628 km čtverečních) můžete ráno podniknout výlet do deštného pralesa a odpoledne se již koupat v moři nebo odpočívat na pláži.

Guadeloupe je 48x menší než Česko.

Motýl s nádechem Evropy v Karibiku

Tento nenápadný ostrov ve tvaru motýla je zámořský department Francie a leží v Malých Antilách. Díky tomu, že spadá pod Francii, vízum nepotřebujete. Jeho sousedy jsou Atlantský oceán a Karibské moře. Ostrov je výjimečný díky své unikátnosti „dva v jednom“,  tedy jednak hornaté části Basse Terre a oblasti bez jediného vrcholku, kde najdeme cukrovou třtinu a bílé pláže – Grande Terre.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Matoušková
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Teplo a slunce si užiješ celoročně, během léta však hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu