Průvodce státem
Guernsey
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Guernsey

Jak do Guernsey

Jsou dva způsoby, jak se na ostrovy dostat – vzduchem či po moři.

Letadlo

V Guernsey jsou dvě letiště, jedno přímo na ostrově Guernsey a druhé na Alderney, ať už se ale chystáte na kterýkoliv z ostrovů, nejjednodušší bude to vzít v každém případě přes Guernsey. Létají sem dvě letecké společnosti, Aurigny a Flybe. Nejfrekventovanější jsou lety z UK a to z většiny velkých měst, dále z Irska, Jersey, ostrova Man, Francie, Německa, Švýcarska a Nizozemí. Na Alderney lze doletět buď z Guernsey nebo z anglického Southamptonu.

Přestože se jedná o krátké lety, jsou letenky na Guernsey poměrně drahé. Například za zpáteční letenku Londýn – Guernsey zaplatíte kolem v rozmezí 2.000 až 3.500 Kč.

Loď

Levnější alternativou jsou lodě, které do St. Peter Portu plují z přístavů Anglie (Portsmouth, Poole, Weymouth), Francie (St Malo, Dielette, Granville) a z ostatních Normanských ostrovů.

Pro konkrétní informace navštivte webové stránky společností Condor Ferries (pro plavby z UK) či Manche-îles Express (pro plavby z Francie).

Jak se nejlépe dopravovat

Mezi ostrovy

Nejjednodušší (a jediný) způsob pohybu mezi ostrovy je lodní doprava. Lodě ze St Peter Portu na Alderney, Sark a Herm a zpět odplouvají několikrát denně.

Cesta na nejbližší Herm trvá asi 20 minut, přičemž v létě loď vyplouvá co jednu až dvě hodiny. Lístek na Travel Trident koupíte za 13 GBP v jejich stánku v přístavu v St. Peter Portu u věže s hodinami, kde dostanete info, odkud budete odplouvat – jsou dvě možnosti, které se mění v závislosti na přílivu a odlivu. Více na oficiálním webu.

Loď na Sark vyplouvá v sezóně až pětkrát denně. Cesta trvá necelou hodinu a za zpáteční lístek zaplatíte 29,50 GBP, koupě je možná i online. Více na www.sarkshipping.gg/.

Mezi Guernsey a Alderney funguje také letecká doprava, kterou zprostředkovává společnost Aurigny. Lodí se na Alderney a zpět dostanete 2x denně a to ráno a v podvečer.

Na ostrovech

Důležitá informace je, že na Normanských ostrovech se jezdí na levé straně silnice. Silnice jsou úzké a na některých vládne velký provoz (i v St. Peter Portu lze zažít odpolední špičku). Rychlostní limity jsou v zastavěných oblastech 25mph (asi 40 km/h) a na venkově 35 mph (asi 56 km/h) a jsou přísně kontrolovány. Naopak zde můžete na zadním sedadle legálně nepoužít bezpečnostní pás. Parkování je zdarma, ale časově omezeno, z tohoto důvodu je nutno užít parkovací hodiny (ty byste měli najít v pronajatém autě).

Na Guernsey a Alderney funguje taxislužba, půjčovny aut a půjčovny skútrů. Tyto služby se tu ale poněkud prodraží, půjčení auta na týden začíná někde na 125 – 150 £/týden + palivo, a vzhledem k velikosti ostrovů a jiným, levnějším možnostem, je i zbytečné je využít. Litr benzínu navíc stojí v průměru 1,30 GBP.

Alderney je malý ostrov, kde se bez problémů kamkoliv dostanete pěšky. Na Guernsey se vyplatí využít frekventovanou autobusovou dopravu (na Alderney je v provozu pouze v srpnu), neboť se s ní již od 1 GBP dostanete téměř kamkoliv na ostrově. Mapu sítě a jízdní řády najdete na webu buses.gg. Zajímavé jsou také tzv. The Guernsey Vaex, okružní jízdy, které pasažéry provezou po celém ostrově a dovolují u vybraných atrakcí vystoupit.

Na obou ostrovech si lze půjčit kolo, což je ideální způsob, jak za pár korun poznat zdejší krajinu co nejblíže a zároveň se rychle a kdykoliv dostat tam, kam právě potřebujete. Půjčovné kola se pohybuje cca mezi 10 – 15 GBP a cena se s počtem dnů snižuje.

Na Sarku, Hermu a dalších menších ostrovech jediný motor, který můžete slyšet vrčet, je od traktoru. Neexistuje zde autobusová doprava, osobní automobily ani půjčovna kol, ale celé se dají během pár hodin projít po svých.

Rychtářství Guernsey

Rychtářství Guernsey tvoří skupina ostrovů, které jsou součástí Normanských ostrovů (Channel Islands). Jak už název celého souostroví napovídá, Normanské ostrovy včetně rychtářství Guernsey (dále je tvoří rychtářství Jersey) se nacházejí na Lamanšském průlivu nedaleko francouzského pobřeží. Oba celky, Guernsey i Jersey, představují britské korunní závislé území, což znamená, že mají rozsáhlou autonomii – vlastní měnu, zákony, parlament.

Guernsey je jakýmsi zapomenutým kusem Evropy, který je nám tak snadno dostupný, a přitom spousta lidí nemá o jeho existenci tušení. Jedná se o naprosto unikátní místo, kde se britsko-francouzská mentalita a zvyky mísí s typickým ostrovním životem. Je to místečko, které si žije svým vlastním životem, ve svém vlastním světě, kde se v podstatě všichni znají a kde vás okamžitě zasáhne přátelská atmosféra.

Průvodce pro tebe napsal marketad
Víza
Na občanku
Ostrov lze navštívit jen s občanským průkazem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen–září
Na jaře a v létě máte největší šanci ke slušnému počasí.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Tolik v průměru bude stát zpáteční cesta z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu