Guernsey
Guernsey

Kultura a lidé na Guernsey

Historie v kostce

Normanské ostrovy tvořily od roku 933 část normanského vévodství, které bylo později dobyto Vilémem Dobyvatelem a roku 1066 spojeno s Anglií. O necelých 40 let později připadla pevninská část Normandie Francii, ostrovy však už v držení Anglie zůstaly.

Za druhé světové války bylo Guernsey okupováno německým vojskem. Většina dětí byla odvezena do Anglie, aby zde žila u příbuzných nebo u cizích lidí. Přes tisíc lidí bylo deportováno do táborů na jihu Německa. Dodnes zde toto období připomíná řada bunkrů a tunelů, muzeí, Castle Cornet a každý rok 9. května také státní svátek, kdy místní slaví den osvobození (Liberation Day). 

Lidé

Celé rychtářství má asi 66 000 trvalých obyvatel, přičemž naprostá většina žije na Guernsey (přes 63 000). Obyvatelé jsou velmi milí a na celých ostrovech panuje velmi přátelská atmosféra, za což může jistě i to, že Guernsey je svým způsobem taková vesnice. Na druhou stranu to nejsou žádní „maloměšťáci“, kteří by na cizince nebylo zvyklí (přestože naprostá většina turistů sem cestuje z Britských ostrovů). Nezaskočíte je, když na ně promluvíte s východoevropským přízvukem, poradí, pomůžou, jsou komunikativní. Když jim sdělíte, že pocházíte z České republiky, maximálně se podiví, někdy dokonce úžasnou, jak jste se na ten jejich ostrůvek dostali.

Svátky

Guernsey slaví většinu svátků jako Spojené království i zbytek Evropy (Nový rok, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. a 2. svátek vánoční). Stejně jako my slaví v květnu osvobození od německé okupace (Liberation Day) a to konkrétně 9. května a tzv. Early May Bank Holiday, což je Svátek práce, který připadá na první květnové pondělí. Dalším takovým podobným svátkem je Spring Bank Holiday, který naopak probíhá poslední květnové pondělí, a Summer Bank Holiday poslední pondělí v srpnu.

V průběhu jara a léta se v Guernsey koná celá řada festivalů a slavností.

Na začátku května probíhá v St Peter Portu sláva v podobě tzv. Guernsey Literary Festival, jehož návštěvníci se mohou zúčastnit různých přednášek, workshopů či diskuzí s řadou velkých autorů.

Nádherné stezky po útesech a příznivé podnebí pro turistiku dalo vzniknout akci Guernsey Spring Walking Festival. Po dobu tvou týdnů na přelomu května a června probíhá přes 50 organizovaných procházek a túr, jimiž účastníci oslavují krásy svého ostrova, které se vám při jízdě autem zkrátka nenaskytnou. 

Jakožto velmi významná oblast, co se floristiky a jejího vývozu týče, slaví Guernsey po celý červen Guernsey Floral Festival. Jedná se o měsíc přednášek, návštěv zahrad a procházek s průvodcem.

Kultura

Guernsey se pyšní nízkou nezaměstnaností, vysokými mzdami a nízkými daněmi, jde tedy o místo s vysokou životní úrovní a ideální k práci.

Mnohými faktory by se dalo přirovnat k maloměstu. Jedním takovým je velmi nízká kriminalita a tolerance vůči jiným rasám. Místní říkají, že „vchodové dveře od domu zamykají jenom tehdy, když jedou na týden na dovolenou“. Také tu nenajdete žádný ze známých fastfoodových řetězců typu McDonald's, spíš než noční kluby, jsou oblíbené páteční zábavy s živou hudbou nebo třeba rock’n’rollové tancovačky.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina. Až do začátku 20. století se v Guernsey mluvilo normanskými nářečím „guernseyštinou“, to však postupně upadlo. Dnes původní jazyk ovládají pouhá 2 – 3 % obyvatel a mimo to přetrval v podobě zeměpisných názvů.

Turismus

Guernsey je rozvinutou oblastí se službami na západoevropské úrovni. Je cílovou destinací pro různé skupiny turistů, tou nejvýznamnější jsou však angličtí senioři a rodiny, kteří do Guernsey vyráží za příjemným počasím. Bodejť by ne, v letních měsících na ostrovech vládnou teploty okolo 20 stupňů a z množství aktivit a míst, které Guernsey nabízí, si vybere opravdu každý – děti, dospělí, mladí staří, plážoví povaleči, milovníci adrenalinu i umění, sportovci, gurmáni. Největším lákadlem je však nádherné pobřeží, dlouhé pláže a divoké útesy.

Geografie

Guernsey tvoří řada ostrovů. Tím největším o rozloze 65 km² je Guernsey, na němž sídlí hlavní město celého rychtářství St. Peter Port. Menšími ostrůvky jsou Alderney, Herm, Sark a několik dalších, které dohromady mají rozlohu pouhých 13 km². Celková délka pobřeží je 46 km. Městečka se soustřeďují kolem pobřeží, které je charakteristické také svými majestátnými útesy a zastrčenými plážemi. Časový posun oproti České republice je -1.

Chystáš se na Guernsey?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.