Průvodce státem
Guernsey
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Guernsey

Aktuální kurz 1 £ = 28.28 Kč

Guernseyská libra

Guernseyská libra nemá vlastní kód ISO, je tedy pevně navázaná na britskou libru v poměru 1:1, vydává však vlastní mince a bankovky s odlišnými motivy.

Mince: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 pencí (pence = setina libry) a 1 a 2 libry

Bankovky: 1, 5, 10, 20, 50 liber

Na celých ostrovech se dá bez potíží platit i britskou librou.

Směnárny a platba kartou

České koruny za britské libry si proměňte už v Česku.

Při opouštění ostrova buďte velmi obezřetní, jaké bankovky vám zůstaly v peněžence. Protože i pokud jste platili britskými librami, dost možná se vám zpět vrátili nějaké ty guernseyské a zatímco platit v Guernsey britskou librou není nejmenší problém, naopak to tak nefunguje. Obchodníci mimo Guernsey (ve Spojeném království) totiž nejsou povinni vám guernseyskou libru přijmout. V britských směnárnách vám ji však promění.

Před odletem z Guernsey se tedy veškerých guernseyských peněz ideálně zbavte a vyměňte ještě na místě za bankovky Bank of England, ty guernseyské si totiž v Česku neproměníte.

Platba kartou je na ostrovech běžná. 

Kolik co stojí

Západní Evropa je celkově dražší destinací, i v Guernsey určitě počítejte s vyššími výdaji. Jde o dovolenkovou destinaci britských rodin a seniorů, takže na lowcostové cestovatele zde nejsou připraveni – například klasický hostel tu zkrátka nenajdete. 

  • Obědové menu v restauraci – 13 £
  • Točené pivo (0,5 l) – 4 £
  • Lahvové pivo (0,5 l) – 1,25 £
  • Lahev vína – 8 £
  • Krabička cigaret – 6.50 £
  • Půl kila chleba – 1,30 £
  • Litr mléka – 1,27 £
  • Lístek na autobus – 1 £
  • Taxi za 1 km – 2 £

Spropitné

Je výhradně na zákazníkovi, zda se rozhodne spropitné dát. Pokud je se servisem spokojený, hodí se přidat 10 % z celkové ceny.

Jak ušetřit

V celém rychtářství se dá hezky ušetřit na dopravě. Na ostrůvcích kromě Guernsey a Alderney je ideální a vlastně téměř jedinou možností chodit pěšky. Neexistují tam totiž osobní auta, motorky ani autobusy, vzhledem k rozloze ostrovů to ale není problém.

I na Guernsey a Alderney se dá na spousty zajímavých míst dojít pěšky a zdejší stezky k tomu přímo vybízí. Alternativou je autobusová doprava, která je na Guernsey a Alderney velmi frekventovaná a jedna jízda vás vyjde na 1 GBP (ať jedete jakkoliv daleko). Kdo se nechce vázat na hromadnou dopravu, může si pronajmout jízdní kolo asi za 13 GBP/den (cena se s vyšším počtem dní snižuje).

Levné ubytování je v Guernsey problém, neboť nabídku tvoří z naprosté většiny hotely. Takovou klasikou, jak ušetřit, je airbnb, výběr tu ale není příliš velký. Kdo touží po dobrodružství a romantice, poslouží mu zdejší kempy, kde praktické a pohodlné ubytování začíná už na 25 GBP. Nabízí různé chatky, kde v teple a pohodlí přečkáte i nepříznivé počasí, i již postavené stany s příslušenstvím (postelí, lednicí, stolem a židlemi), takže s sebou nemusíte nic vozit.

Stravování v restauracích je na Guernsey ještě o něco dražší než ve Spojeném Království a Francii. Je dobré si předem zjistit nějaké levnější restaurace, protože tu jsou, ale jen tak na ně nenarazíte (viz Co ochutnat). Některé kavárny mají na menu cenově přijatelné fastfoodové pokrmy.  Potraviny nakupujte raději v levnějším Co-operative než v Marks&Spencer apod.

Denní rozpočet

Lowcostový cestovatel se ubytuje v zařízeném stanu či chatce za 25 GBP /noc (https://www.campinginguernsey.com). Dopravovat se bude autobusem za 5 GBP /den. Stravovat se bude v supermarketech, stáncích a kavárnách za 10 GBP. Nejnižší denní náklady tedy činní asi 40 GBP /osoba (1140 Kč).

Kdo se vydá zlatou střední cestou, ten si přes Booking najde levnější hotel se snídaní, za který zaplatí 50 GBP/noc (za osobu při obsazenosti dvěma lidmi). Pronajme si kolo za 15 GBP/ den. K obědu si dá menu v levnější restauraci za 12 GBP, zbytek dne mu už postačí lehčí strava ze supermarketů nebo stánků za 6 GBP. Někde si dá pivo, jinde cappuccino, půjde na prohlídku zdejšího hradu, to všechno asi za 20 GBP. Při pobytu v takovém stylu činní denní náklady asi 100 GBP.

Kdo si chce užít luxusní pobyt se vším všudy, v Guernsey to jde samo. K pronájmu jsou zde moderní vily přes airbnb a hotelové pokoje, o luxusní restaurace, kde si lze pochutnat na mořských plodech všeho druhu taktéž není nouze. Z přístavu můžete vyrazit na různé okružní plavby, na ostatní ostrovy či za adrenalinovými zážitky. Takový program se vyšplhá na několik set liber/den. 

Rychtářství Guernsey

Rychtářství Guernsey tvoří skupina ostrovů, které jsou součástí Normanských ostrovů (Channel Islands). Jak už název celého souostroví napovídá, Normanské ostrovy včetně rychtářství Guernsey (dále je tvoří rychtářství Jersey) se nacházejí na Lamanšském průlivu nedaleko francouzského pobřeží. Oba celky, Guernsey i Jersey, představují britské korunní závislé území, což znamená, že mají rozsáhlou autonomii – vlastní měnu, zákony, parlament.

Guernsey je jakýmsi zapomenutým kusem Evropy, který je nám tak snadno dostupný, a přitom spousta lidí nemá o jeho existenci tušení. Jedná se o naprosto unikátní místo, kde se britsko-francouzská mentalita a zvyky mísí s typickým ostrovním životem. Je to místečko, které si žije svým vlastním životem, ve svém vlastním světě, kde se v podstatě všichni znají a kde vás okamžitě zasáhne přátelská atmosféra.

Průvodce pro tebe napsal marketad
Víza
Na občanku
Ostrov lze navštívit jen s občanským průkazem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen–září
Na jaře a v létě máte největší šanci ke slušnému počasí.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Tolik v průměru bude stát zpáteční cesta z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu