Zavřít boční panel

Jídlo na Guernsey

Guernseyská kuchyně

Guernsey je proslulé pro chov zvláštního druhu skotu a následnou výrobu exkluzivních mléčných produktů. Mléko z guernseyských krav je nadmíru zdravé a říká se, že také nejchutnější na světě. Podobnou kapitolou je chov zvláštního druhu kozy, tzv. Golden Guernsey, z jejíhož mléka se vyrábí vynikající kozí sýr.

Podstatnou část kuchyně této ostrovní země samozřejmě tvoří čerstvé mořské plody. Specialitou pocházející původně přímo ze zdejších vod je ušeň mořská. Tu lze ulovit pouze v období od ledna do dubna, a to během novu či úplňku. Vaří se v hrnci a chutná téměř jako maso. Okusit ji můžete během sezóny v některé ze zdejších restaurací.

Jestli má Guernsey nějaké národní jídlo, které zkrátka musíte při návštěvě ochutnat, pak je to Gâche. Krajíc tohoto speciálního chlebu plněného rozinkami a pomerančovou kůrou můžete zakoupit v některém ze zdejších plážových kiosků, ideálně v kombinaci s lahodným máslem ze zdejšího kravského mléka. 

Z nápojů je populární cream tea (krémový čaj). Skvělým místem, kde si ho dát v zimních měsících je hotel OGH, v letních měsících si ho můžete vychutnat na zahrádce kiosku na Port Soif. Na západě ho nabízí jedinečná Cobo Tea Room, kde k němu můžete zakousnout excelentní domácí dortíky.

Jak se stravovat jako místní

Pro restaurace jsou zde kromě kvalitního jídla důležité také příjemné výhledy. Oboje vám poskytne např. L'Auberge de Jerbourg, La Fregate, La Nautique, Pier 17 nebo Mora's. Italskou kuchyni nabízí Da Nello's, francouzskou Le Petit Bistro a L'escalier.

Léto se v Guernsey nese v duchu stravování venku, pikniků na vrcholech útesu a posedávání na terasách starých venkovských restaurací. Ideálním místem, kde si při západu slunce dát rybu s hranolky a lokální vychlazený cider je venku na zídce u Rockmount Cafe na Cobo Bay – tajemství místních.

Proslulé jsou zdejší plážové kiosky. Jedním takovým bylo i The Fermain Beach Cafe, které se postupně vyvinulo v bistro, specializující se na mořské plody. V létě je nutná rezervace dva týdny dopředu. Dalšími plážové podniky se nachází např. na Saint's Bay nebo na Portelet Bay, v těch lze ochutnat tradiční krémový čaj. 

Typ na piknik: podívejte se na program hradu Cornet, kdy se tam koná venkovní divadlo nebo páteční večer s živou hudbou (ten obvykle bývá zdarma), vezměte si piknikový koš plný jídla a pití, usaďte se trávník na hradě a pozorujte představení.

Své pobočky v Guernsey nemají známé fastfoodové řetězce, jako je třeba McDonald's nebo Burger King.

Rychtářství Guernsey

Rychtářství Guernsey tvoří skupina ostrovů, které jsou součástí Normanských ostrovů (Channel Islands). Jak už název celého souostroví napovídá, Normanské ostrovy včetně rychtářství Guernsey (dále je tvoří rychtářství Jersey) se nacházejí na Lamanšském průlivu nedaleko francouzského pobřeží. Oba celky, Guernsey i Jersey, představují britské korunní závislé území, což znamená, že mají rozsáhlou autonomii – vlastní měnu, zákony, parlament.

Guernsey je jakýmsi zapomenutým kusem Evropy, který je nám tak snadno dostupný, a přitom spousta lidí nemá o jeho existenci tušení. Jedná se o naprosto unikátní místo, kde se britsko-francouzská mentalita a zvyky mísí s typickým ostrovním životem. Je to místečko, které si žije svým vlastním životem, ve svém vlastním světě, kde se v podstatě všichni znají a kde vás okamžitě zasáhne přátelská atmosféra.

Průvodce pro tebe napsal marketad
Víza
Na občanku
Ostrov lze navštívit jen s občanským průkazem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen–září
Na jaře a v létě máte největší šanci ke slušnému počasí.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Tolik v průměru bude stát zpáteční cesta z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu