Co tady objevíš?

Jakartě, desetimiliónové indonéské metropoli nacházející se na severozápadě Jávy, se přezdívá ve stylu newyorského Velkého jablka „Velký durian“. Podle některých je to proto, že stejně jako toto kontroverzní ovoce ji lidé buď milují, nebo nenávidí, ale nic mezi tím, zlé jazyky ovšem poukazují na jinou podobnost mezi Jakartou a durianem, tedy fakt, že oba smrdí. Ať už má pravdu kdokoli, v Jakartě jistě stojí za to zastavit se po cestě „za lepším“. Uvidíte tady jak klasickou holandskou koloniální architekturu, tak moderní mrakodrapy i slumové čtvrti. Právě tyto kontrasty perfektně vykreslují realitu života v megaměstě, budete-li v určité fázi vaší návštěvy mít pocit, že jsou na vás poněkud příliš, stačí zapadnout do nejbližší místní restaurace a začít poznávat úplně jinou, inkluzivní a příjemnou stránku tohoto města – kulinářskou Jakartu.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Připrav se na
1-2 dny
To na prohlídku Jakarty bohatě stačí, poté už je čas přesunout se dál.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Hutné, vlhké teplo vás zde bude provázet po celý rok. Nejsušším měsícem je nicméně srpen, od prosince do března pak nejvíc prší.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
To je běžná cena letenek z Prahy. Akce přímo do Jakarty nejsou časté, do Indonésie jako takové levné letenky najdete jednou cca 4x za rok.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Staré město Kota Tua

Ve starém městě zvaném Kota Tua naleznete několik muzeí, pokocháte se koloniální holandskou architekturou a na hlavním náměstí budete moci z mnoha místních kaváren pozorovat indonéské a jiné regionální turisty, jak si užívají jízdu na barevných půjčených kolech s širokými slaměnými klobouky. Na běžného Evropana může idea půjčení kola na popojíždění se po prostoru jednoho náměstí působit téměř až bizarně, nicméně je to poměrně zábavná a hlavně fotogenická podívaná.

Zavřít boční panel

Monas

Národní monument Monas měří 132 metrů a nabízí vstup až na nejvyšší vyhlídku. Za vstup na Monas zaplatíte 5.000 IDR, máte-li zájem o samotný vrcholek monumentu, připravte si 15.000 IDR. Všední dny jsou zcela jistě vhodnější k návštěvě; během víkendů a státních svátků se zde mohou tvořit i více než hodinové fronty.

Zavřít boční panel

Prezidentský palác

Nedaleko Monasu se nachází také jeden ze 6 indonéských prezidentských paláců, palác Merdeka. Každou poslední neděli v měsíci zde můžete v 8 hodin ráno pozorovat střídání stráží.

Zavřít boční panel

Mešita Istiqlal

Mešita Istiqlal, největší v jihovýchodní Asii s kapacitou 120.000 lidí, byla navržena indonéským křesťanským architektem a otevřena roku 1978. Podívat se sem mohou podívat návštěvníci všech národností a vyznání, je ovšem potřeba dbát na vhodný oděv – zakrytá ramena a dlouhé kalhoty či sukně jsou zde samozřejmostí, nicméně pro méně oblečené turisty mešita nabízí možnost využít zapůjčení zahalujícího oděvu. Před vstupem do mešity je také potřeba sundat si boty. Vstup je zdarma.

Zavřít boční panel

Jakartská katedrála

Neogotická římsko-katolická jakartská katedrála se nachází vedle mešity Istiqlal. Stejně jako v mešitě, i v katedrále je vyžadováno oblečení, které není příliš odhalující, a to jak pro ženy, tak i pro muže. V 6 ráno a v 18 hodin večer je možné navštívit i mši.

Zavřít boční panel

Immanuelův kostel

Nedaleko katedrály a mešity potom stojí další náboženská stavba – starý protestantský Immanuelův kostel. Jedná se o jeden z nejstarších kostelů v Indonésii, jelikož byl vystavěn již roku 1839.

Zavřít boční panel

Národní muzeum

Národní muzeum, které bylo postaveno roku 1862, nabízí širokou sbírku etnografických a archeologických artefaktů a ukáže vám mnoho aspektů života jednotlivých etnických skupin žijících v Indonésii. Vstupné stojí 10.000 IDR.

Zavřít boční panel

Starý přístav Sunda Kelapa

Ve starém přístavu i dnes potkáte mnoho rybářů a námořníků, kteří vám nabídnou projížďku lodí podél přístavu; jakmile spatříte hnědou barvu vody a jejich staré loďky, možná vás chuť přejde, přesto se může jednat o zajímavý zážitek, dohodnete-li se na ceně předem.

Zavřít boční panel

Taman Mini Indonesia Indah

Kulturní park Taman Mini nabízí nejrůznější aktivity, od architektonických modelů příbytků a památek mnoha indonéských kultur, přes aktivity zaměřené na místní zvířenu (například akvária a voliéry), po muzea, která se zabývají nejrůznějšími tématy od etnografie, až po vědu. Za vstup zaplatíte 10.000 IDR, jednotlivé atrakce jsou poté přístupné za poplatek v závislosti na typu atrakce. Ve výsledku za půldenní návštěvu Taman Mini zcela jistě necháte více než 100.000 IDR, nicméně bude to stát za to.

Zavřít boční panel

Kemang

Moderní čtvrť plná obchodů, kaváren, restaurací, hospod, barů a klubů vybízí k tomu, aby si člověk svůj čas v Indonésii užil naplno.

Zavřít boční panel

Zoo Ragunan

Ragunanská zoo chová mnoho indonéských druhů, na něž v Evropě jen tak nenarazíte, mimo jiné i komodské draky. Vstup do zoo činí pouhých 4.000 IDR.

Počasí a sezóny v Jakartě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jakarta
Počasí během roku

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

30 °C

Počasí

Hutné dusno zde panuje prakticky pořád, průměrné teploty se po celý rok pohybují mezi 28 a 30 °C. Nejvyšší teploty můžou vystoupat až k 33 °C, a to zejména na podzim (v říjnu), nejnižší pak mohou klesnout až k 26 °C, takového požehnání se ovšem v Jakartě nedočkáte příliš často. Mezi prosincem a březnem pak trvá místní dešťová sezona; nejsilnější deště pak zažijete v lednu. Léto je naopak poměrně suché, se srpnem jakožto nejsušším měsícem, následovaným zářím a červencem. Spoléháte-li na osvěžující větřík, nedělejte to, Jakarta totiž celoročně zažívá jen velmi málo větrných dní.

Na naše poměry se zde také velmi brzy stmívá, slunce stabilně zapadá okolo 18. hodiny. Na druhou stranu také poměrně brzy vychází, ranní ptáčata si tedy už od 6. hodiny ráno mohou užívat méně rušné Jakarty.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k tomu, že jen málokdo vyráží do Jakarty jako takové, není jakartská sezóna tou nejsměrodatnější pro váš výlet, míříte-li primárně na indonéské ostrovy a Jakarta je pro vás jen ozvláštněním výletu.

Stane-li se pro vás Jakarta hlavním cílem, pak je zcela jistě nejlepší vyrazit přes léto, nejlépe v srpnu, kdy je nejmenší množství dešťových srážek. Dobrou variantou je i červenec nebo září. Ani období dešťů ovšem nemusí vaší návštěvě nějak zásadně vadit; Jakarta je vše, jen ne město, v němž prochodíte boty. Vzhledem k tomu, že značnou část času strávíte uvnitř památek, v restauracích či v dopravních prostředcích a všudypřítomných dopravních zácpách, nemusí vás déšť nijak obtěžovat. Stačí jen počkat, až přejde (jen velmi výjimečně prší delší dobu v kuse), a vyrazit ven, když zrovna neprší.

Skvělé akce do Jakarty

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu